Vaše pozice: Čtyřlístek » Ostrava 26. 2. 2013 - LEPŠÍ BYDLENÍ ZA EVROPSKÉ PENÍZE

Ostrava 26. 2. 2013 - LEPŠÍ BYDLENÍ ZA EVROPSKÉ PENÍZE

Téměř k nepoznání se změnily některé rezidenční části dvou budov Domova na Liščině v Ostravě - Hrušově, jednoho ze zařízení ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením.

Díky finanční podpoře Evropského programu pro regionální rozvoj – Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko, se na sklonku loňského roku dočkalo dvanáct zdejších klientů nových nebo nově zrekonstruovaných pokojů, které jim nabízejí nejen více pohodlí a moderní vybavení, ale především více osobního soukromí. Během loňska prošel změnami také areál zdejší zahrady, kde byl vybudován nový spojovací chodník a postaveno nové oplocení s kamerovým systémem.

Rekonstrukce pěti dvoulůžkových pokojů a jedna nová garsoniéra se samostatným pokojem a kuchyňskou linkou, která byla dokončena 27. listopadu loňského roku, udělala obyvatelům Domova na Liščině pochopitelně velkou radost, neboť nové bydlení jim konečně může nabídnout pocit skutečného domova, nikoliv pouhého ´ubytování´ ,“ komentuje změny k lepšímu vedoucí Domova na Liščině, paní Mgr. Šárka Matyášková.

Rozsáhlá rekonstrukce zahradního areálu a modernizace vnitřních prostor Domova na Liščině, kterou na základě výběrového řízení dodavatelsky zajišťovala společnost SV UNIPS s. r. o., předpokládala celkové náklady ve výši 8,470 mil. korun, z nichž převážnou část, více než 7 milionů korun, měla pokrýt dotace z rozpočtu Regionální rady, Regionu soudržnosti Moravskoslezsko, a zbývajících 1,247 mil. Kč zřizovatel Čtyřlístku, statutární město Ostrava. Díky veřejným zakázkám se nakonec ukázalo, že celkové skutečné výdaje projektu nepřekročí 4,7 mil. korun.

Tím ovšem změny ve Čtyřlístku zdaleka nekončí. V Thomayerově ulici v Ostravě – Vítkovicích finišují práce na rekonstrukci někdejší rodinné vily, kde Čtyřlístek nabídne zájemcům novou službu: chráněné bydlení. Jenom stavební práce, jež zajišťuje společnost Stavby COMPLET Technologic s. r. o., představují výdaje ve výši přes 5,6 mil. korun, na dalších 350 tisíc korun přijde vybavení jednotlivých pokojů a společných prostor pro uživatele chráněného bydlení. Předpokládá se, že celkové výdaje se nakonec vyhoupnou až na 6.5 mil. korun (i když původně se počítalo s téměř jedenácti miliony). Také tato nová služba Čtyřlístku vzniká díky financím z Evropského programu pro regionální rozvoj – Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezko, pokrývajícího náklady na tento projekt z 85 procent, zatímco zbývající část financuje opět statutární město Ostrava. V Chráněném bydlení Thomayerova, jež bude dokončeno letos v březnu, najde nový domov devět mladých lidí se zdravotním postižením, včetně dvou imobilních klientů.

Evropská unie v letošním roce podpoří ještě další dva projekty ostravského Čtyřlístku, a to téměř dvanácti miliony korun vybudování nového Domova se zvláštním režimem v Ostravě-Muglinově a částkou převyšující 5,498 mil. rekonstrukci Domova Beruška v Ostravě-Zábřehu. Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením v Ostravě, se tak svými projekty, sloužícími handicapovaným lidem, zařadil mezi ty úspěšné žadatele, kterým peníze z evropských fondů opravdu výrazně pomáhají.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Logo Ostrava

Zpět na aktuality