Vaše pozice: Čtyřlístek » Ostrava 6. 11. 2013 - LETOŠNÍ HVĚZDNÉ BARVY DUHY

Ostrava 6. 11. 2013 - LETOŠNÍ HVĚZDNÉ BARVY DUHY

Popová hvězda Petra Janů je patronkou letošního sedmého ročníku koncertu Všechny barvy duhy, který každoročně pořádá ostravský Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava na scéně Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Přípravy letošních „Barev duhy“ v těchto dnech vrcholí. Více než sto dvacet účinkujících muzikantů, zpěváků a tanečníků s různými typy zdravotního postižení, se představí v celovečerním programu v pondělí 11. listopadu v 18.00 hodin v Divadle Antonína Dvořáka spolu s domácími a zahraničními hosty. Koncerty Všechny barvy duhy jsou jedinečné v tom, že nabízejí příležitost k uměleckému vyjádření handicapovaným lidem, pro něž je většinou přístup na profesionální jeviště velmi omezený anebo vůbec žádný. Na této divadelní scéně však mohou účinkovat s podporou a ve spolupráci s profesionálními umělci.

Vedle domácích účinkujících z pořadatelského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením v Ostravě, spolupracující Lidové konzervatoře a Múzické školy a občanského sdružení Bílá holubice, se do Ostravy sjedou také handicapovaní hosté odjinud: z Polska přijíždí dvanáctiletá finalistka letošního ročníku prestižní polské celonárodní soutěže Zaczarowana Piosenka – Julia Bagińska, která má již za sebou přes útlý věk řadu úspěchů v četných polských soutěžích pro zdravotně postižené zpěváky, mj. i Grand Prix v loňském ročníku celostátní soutěže Zpívej s námi. Julka se však nevěnuje pouze zpěvu. V hudební škole studuje také hru na klavír a jejím velkým hudebním úspěchem bylo letošní vítězství v makroregionální klavírní soutěži v Kolbušové. Julka trpí dědičným postižením, ale vůbec si nestěžuje. „I když jsem zdravotně postižená, často v sobě nacházím inspiraci k tomu, abych zkoušela nějaké nové možnosti, jak si poradit s každodenností. Ukázat, že navzdory svému nedostatečnému vzrůstu umím dobře zpívat a zpěv mi na druhé straně umožňuje vyjadřovat to, co opravdu cítím. Těším se z každého, byť i sebemenšího vybočení z všednosti. Když zpívám, projevuji svůj skutečný temperament. V takových chvílích jsem opravdu sama sebou, taková, jaká skutečně jsem…,“ vyznává Julka Bagińska.

Nepochybně zajímavými osobnostmi jsou i další dva hosté koncertu: „slovenský Bocelli“ – nevidomý tenorista Marian Bango, který má ve svém širokém repertoáru operní i operetní árie, kantilény, písňové evergreeny, písně sakrální i taneční anebo lidové písně různých národů. Díky svému fenomenálnímu sluchu ovládá několik hudebních nástrojů a na koncertech se často i sám doprovází. „Maroš“ Bango potlačuje svůj handicap díky velkému smyslu pro humor: je rozený bavič a své postižení dokáže brát s obrovským nadhledem. Od roku 2009 veřejně koncertuje, má za sebou desítky koncertů na Slovensku, velkou pomocí je pro něj spolupráce se světoznámým tenoristou Peterem Dvorským, jenž pomohl odstartovat jeho pěveckou kariéru. Spolupracoval se Státní filharmonií v Košicích, má za sebou několik zahraničních koncertů (Itálie, Rusko, Kréta, Česká republika), koncertoval na Pražském jaru a letos v létě také na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích. Na svém kontě má i 3 samostatná CD alba (Bludisko, Poviem vám to piesňou a Čas vianočný).

Bohaté umělecké aktivity svedly Mariana Banga dohromady i s dalším hostem letošního koncertu Všechny barvy duhy – osmadvacetiletým nevidomým barytonistou Radkem Žaludem z Kaliště u Lipí. Radek je absolventem Konzervatoře a střední odborné školy Jana Deyla pro zrakově postižené. Kromě toho, že je skvělým zpěvákem, také on hraje na několik hudebních nástrojů – vedle akordeonu postupně přidával také trubku, pozoun, tubu a kytaru. Koncertuje s předními českými zpěváky, které většinou doprovází na akordeon nebo na klavír, ale i jako zpěvák (Aneta Lengerová, Daniel Landa, album M. Horáčka, Tomáš Klus…). Je několikanásobným vítězem projektu Šance pro talent, vítězem pěvecké soutěže Hvězdy nad Ještědem, finalista soutěží Pražský pěvec, Czech Talent Zlín, Nejlepší zpěvák a Objev roku v soutěži Bílé hole a mnoha dalších. Má za sebou řadu koncertů, letos byl mj. hostem Petera Dvorského na Mezinárodním hudebním festivalu Petera Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou a celostátního finále festivalu Nad oblaky v Olomouci.

Na koncertu Všechny barvy duhy v Ostravě si poprvé zazpívá Radek Žalud s Petrou Janů, zatímco Marian Bango se těší na své vystoupení po boku přední sólistky opery Národního divadla moravskoslezského Evy Dřízgové-Jirušové, která se do koncertního projektu Všechny barvy duhy zapojila v jeho historii již podruhé. S Petrou Janů si zazpívá také žák ostravské Lidové konzervatoře a Múzické školy Štěpán Klos. V bohatém programu večera se však bude i tančit a hrát, velké překvapení připravují pro návštěvníky koncertu jeho další hosté, jako třeba členové Cirkusu trochu jinak…

Ti, kteří si letošní koncert Všechny barvy duhy nenechají ujít, jistě nebudou mít čeho litovat, protože je opravdu čeká večer plný barev a radosti. Bude to však i velký příběh mnoha handicapovaných lidí, kteří v sobě objevují netušené možnosti a chtějí je uvést do světel ramp…

Koncert Všechny barvy duhy 2013 se uskuteční pod záštitou manželky prezidenta republiky paní Ivany Zemanové, generální konzulky Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě paní Anny Olszewské, náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Svatomíra Recmana, náměstka primátora města Ostravy Martina Štěpánka a s finanční podporou Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostrava, městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a společnosti ArcelorMittal Ostrava.

BOHDANA RYWIKOVÁ
vztahy s veřejností
Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava

Zpět na aktuality