Vaše pozice: Čtyřlístek » COVID-19 - informace

COVID-19 - informace

AKTUÁLNÍ POKYNY – COVID-19

Povinnost nosit respirátory skončila

Od středeční půlnoci (5. května) skončila povinnost nosit ochranu dýchacích cest (respirátory) ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Usnesení Dolní komory parlamentu bylo přijato jednomyslně.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v parlamentu uvedl, že s ohledem na vývoj koronavirové epidemie již "není důvod pro další plošná opatření". Podle ministra sice končí povinnost nosit respirátor ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo zdravotně postižené, avšak ochranné roušky nadále budou mít smysl, například v nemocničních ambulancích a na urgentních příjmech.

Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic informoval, že s ukončením stavu pandemické pohotovosti skončí veškerá plošná protikoronavirová opatření, týkající se všech obyvatel, ať už jsou vydaná podle pandemického zákona nebo zákona o ochraně veřejného zdraví. Končí také možnost nechat se jednou za měsíc preventivně otestovat na covid-19. Zdravotní pojišťovny budou dál hradit pouze testy, na něž vystaví žádanku lékař. 

Nespoléhejte na imunitu lidí kolem sebe, očkujte se!

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR natočila ve spolupráci s některými poskytovateli sociálních služeb informační videa, jimiž chce i s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci podpořit očkování v sociálních službách, a to jak zaměstnanců a klientů, tak široké veřejnosti. Tato videa jsou ke zhlédnutí zde: https://www.apsscr.cz/cz/asociace/aktuality/?id=518.

Děkujeme, že nespoléháte na imunitu lidí kolem sebe. Je totiž normální nechat se očkovat zejména v sociálních službách, a zvýšit tím ochranu a bezpečí nás samotných, ale i klientů sociálních služeb.

Uvádíme aktuálně platné právní předpisy, které se dotýkají činnosti organizace:

Zákon č. 94/2021 Sb., o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19 a o změně některých souvisejících zákonů

Metodický pokyn pro krajské hygienické stanice a Hygienickou stanici hlavního města Prahy k nařizování izolace a dalších protiepidemických opatření v souvislosti s onemocněním covid-19 – s účinností od 19. února 2022

NÁVŠTĚVY V ORGANIZACI

Není třeba vyplňovat "Čestné prohlášení o zdravotním stavu".

  1. Ošetřování člena rodiny z pracovněprávního hlediska v souvislosti s onemocněním COVID-19 (pdf, 540 kB)
  2. Otázky a odpovědi v souvislosti se šířením nákazy (pdf, 400 kB)
  3. Semafor - stupně pohotovosti v oblasti ochrany veřejného zdraví (pdf, 3,4 MB)
  4. Postup pro desinfekci rukou (jpg, 110 kB)
  5. 5 základních situací pro hygienu rukou (png, 110 kB)
  6. Mám příznaky onemocnění COVID-19 (pdf, 170 kB)
  7. Byl/a jsem v kontaktu s osobou s nákazou COVID-19 (pdf, 140 kB)
  8. Management respiračních onemocnění v ambulancích všeobecných praktických lékařů v době pandemie onemocnění COVID-19 (pdf, 230 kB)
  9. Matice opatření (pdf, 230 kB)

 

Fotogalerie

Semafor
Semafor
Semafor
Semafor
Semafor
Mytí rukou
Desinfekce rukou
Mám příznaky onemocnění Covid-19
Byl jsem v kontaktu s osobou s nákazou Covid-19
Leták 3R
Leták roušky
Matice opatření