Vaše pozice: Čtyřlístek » Koncerty

Koncertní projekt Všechny barvy duhy

V pátek 2. listopadu 2007 se uskutečnil první ročník koncertního projektu Všechny barvy duhy v Domě kultury města Ostravy. Tento projekt se zrodil ve Čtyřlístku – centru pro osoby se zdravotním postižením Ostrava a od samého počátku na něm spolupracovala také Lidová konzervatoř a Múzická škola v Ostravě.

Koncert „Všechny barvy duhy“ je projektem podporovaným statutárním městem Ostrava, oslovující širokou veřejnost a seznamující ji se schopnostmi a dovednostmi dětí a dospělých se zdravotním postižením. Organizátoři koncertu spolupracují se známými osobnostmi ostravské i mimoostravské hudební scény, které vystupují ve společném programu s dětmi a dospělými se zdravotním postižením – klienty centra Čtyřlístek, žáky Lidové konzervatoře a Múzické školy a dalšími hosty. Program koncertů je vždy koncipován tak, aby zahrnoval všechny roviny umění, v nichž mohou lidé s handicapem projevit svůj talent: hudbu, balet (tanec), zpěv a výtvarné umění. Tento společný program má umožnit zdravým lidem nejen pochopit možnosti lidí s handicapem, ale ukázat jim také jejich svět, jejich schopnosti a napomoci tak jejich integraci do společnosti a vyrovnání podmínek se zdravými lidmi. Koncerty jsou vždy spojeny s výstavou výtvarných prací dětí a dospělých s handicapem, jež od roku 2008 pravidelně hostí Galerie Thálie ve foyer Divadla Antonína Dvořáka.

V roce 2008 se k tomuto projektu připojilo také Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, které pro jednotlivé ročníky koncertu Všechny barvy duhy poskytuje prostory největší ostravské divadelní scény – Divadla Antonína Dvořáka. Kromě nádherného reprezentativního prostředí a dokonalého technického zázemí nabízí budova divadla účinkujícím i divákům také zcela bezbariérový přístup do všech svých prostor.

Za dobu své existence si koncerty Všechny barvy duhy vydobyly velký respekt, zájem veřejnosti o ně každoročně roste. Jejich skutečnými hvězdami jsou lidé se zdravotním postižením. Obrovská vůle i talent těchto lidí často vzbuzují překvapení a úžas, jejich radost a nadšení z hudby, tance a pohybu na jevišti jsou skutečně nakažlivé, a proto bývají koncerty Všechny barvy duhy vždy naplněny silnými emocemi a bouřlivými ovacemi publika. Setkáte-li se tedy někdy při svých toulkách Ostravou s plakátem zvoucím na koncert Všechny barvy duhy, určitě si jej nenechte ujít.

Mgr. Bohdana Rywiková

MSK, Ostrava, Moravská Ostrava a Přívoz