Vaše pozice: Čtyřlístek » Koncerty » Všechny barvy duhy 2013

Koncert Všechny barvy duhy 2013

Velký příběh handicapovaných lidí ve světlech ramp…

Fascinující trojice podivných bílých postav, které jakoby se vynořily z benátského festivalu – Tritypos z Cirkusu trochu jinak, vítala 11. listopadu v nejkrásnějším ostravském Divadle Antonína Dvořáka návštěvníky sedmého ročníku koncertu Všechny barvy duhy. Právě Tritypos tak trochu napovídali, že letošní koncert bude opět něčím překvapivý a zvláštní, zkrátka jiný než byly předcházející. A podle frenetických ovací stojícího publika v jeho závěru lze soudit, že z divadla ani letos nikdo neodcházel zklamán…

Jeho patronkou byla popová hvězda Petra Janů. Více než sto dvacet účinkujících muzikantů, zpěváků a tanečníků s různými typy zdravotního postižení, se spolu s ní a dalšími hosty představilo v tříhodinovém celovečerním programu na největší scéně Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Koncerty Všechny barvy duhy jsou jedinečné v tom, že nabízejí příležitost k uměleckému vyjádření handicapovaným lidem, pro něž je většinou přístup na profesionální jeviště velmi omezený anebo vůbec žádný. Na tomto koncertu však mohou účinkovat s podporou a ve spolupráci s profesionálními umělci.

Vedle domácích účinkujících z pořadatelského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením v Ostravě, spolupracující Lidové konzervatoře a Múzické školy a občanského sdružení Bílá holubice, se do Ostravy sjeli také handicapovaní lidé odjinud: z Polska přijela dvanáctiletá finalistka letošního ročníku prestižní polské celonárodní soutěže Zaczarowana Piosenka – Julia Bagińska, která má již za sebou přes útlý věk řadu úspěchů v četných polských soutěžích pro zdravotně postižené zpěváky, mj. i Grand Prix v loňském ročníku celostátní soutěže Zpívej s námi. Julka se však nevěnuje pouze zpěvu. V hudební škole studuje také hru na klavír a jejím velkým hudebním úspěchem bylo letošní vítězství v makroregionální klavírní soutěži v Kolbušové. Julka trpí dědičným postižením, ale vůbec si nestěžuje. „I když jsem zdravotně postižená, často v sobě nacházím inspiraci k tomu, abych zkoušela nějaké nové možnosti, jak si poradit s každodenností. Ukázat, že navzdory svému nedostatečnému vzrůstu umím dobře zpívat a zpěv mi na druhé straně umožňuje vyjadřovat to, co opravdu cítím. Těším se z každého, byť i sebemenšího vybočení z všednosti…,“ vyznává Julka Bagińska.

Nadšení publika vzbudili i další dva hosté koncertu: „slovenský Bocelli“ – nevidomý tenorista Marian Bango, který má ve svém širokém repertoáru operní i operetní árie, kantilény, písňové evergreeny, písně sakrální i taneční anebo lidové písně různých národů. Díky fenomenálnímu sluchu ovládá několik hudebních nástrojů a na koncertech se často i sám doprovází. „Maroš“ Bango potlačuje svůj handicap díky velkému smyslu pro humor: je rozený bavič a své postižení dokáže brát s obrovským nadhledem. Od roku 2009 veřejně koncertuje, má za sebou desítky koncertů na Slovensku, velkou pomocí je pro něj spolupráce se světoznámým tenoristou Peterem Dvorským, jenž pomohl odstartovat jeho pěveckou kariéru. Spolupracoval se Státní filharmonií v Košicích, má za sebou zahraniční koncerty v Itálii, Rusku, Krétě, koncertoval na Pražském jaru a letos v létě také na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích. Na svém kontě má už tři samostatná CD alba.

Nádherný tenor uplatnil na ostravském koncertu v duetu s přední sólistkou opery Národního divadla moravskoslezského, Evou Dřízgovou-Jirušovou, s níž si zazpíval píseň Césara Francka Panis angelicus a další dvě písně z tvorby Salvatora Carilla a Josepha Kozmy.

Bohaté umělecké aktivity svedly Mariana Banga dohromady i s dalším hostem letošního koncertu Všechny barvy duhy – osmadvacetiletým nevidomým barytonistou z Čech, Radkem Žaludem, absolventem Konzervatoře a střední odborné školy Jana Deyla pro zrakově postižené. Kromě toho, že je Radek skvělým zpěvákem, také on hraje na několik hudebních nástrojů. Koncertuje s předními českými zpěváky, které většinou doprovází na akordeon nebo na klavír, ale i jako zpěvák. Má za sebou řadu koncertů, letos byl s Marianem Bangem  hostem Petera Dvorského na Mezinárodním hudebním festivalu v Jaroměřicích nad Rokytnou a jako host se zúčastnil také letošního celostátního finále festivalu Nad oblaky v Olomouci.

Na koncertu Všechny barvy duhy v Ostravě si zazpíval nejen se svým slovenským kamarádem Marošem Bangem, ale poprvé také s Petrou Janů. A předvedl výkon vpravdě profesionální. Během tohoto pestrého a bohatého večera však nebyl jediný, kdo měl příležitost zazpívat si s českou „legendou popu“ Petrou Janů: Na prknech, která znamenají svět k tomu měl příležitost i zdravotně postižený žák ostravské Lidové konzervatoře a Múzické školy Štěpán Klos, nebo děvčata z ostravského Čtyřlístku, jež pro tento koncert připravila spolu se svými vychovatelkami hudební scénku o tom, jak si představují současné „hvězdy popu“ za pár let v domově pro seniory a polechtala přitom bránice jak diváků, tak samotné Petry Janů.

Mezi velká překvapení večera patřilo akrobatické vystoupení klienta Čtyřlístku, Roberta Slobody, trvale upoutaného na invalidní vozík, jehož by nikdy ani ve snu nenapadlo, že může být akrobatickou hvězdou večera. Stalo se tak díky Leoně Macurové z Cirkusu trochu jinak, jež ho o tom přesvědčila: vystoupení s ním připravila a nakonec společně s  Tritypos vyrazili v divadle dech nejen Robertově mamince… Skvělého tanečníka by před letošním koncertem Všechny barvy duhy nikdo nehledal ani v Kamilu Mitášovi ze Čtyřlístku, který sice výborně hraje stolní tenis, bubnuje na djembe, ale že by také tančil? Pod vedením baletního mistra Národního divadla moravskoslezského, Igora Vejsady, se však na jevišti doslova zaskvěl v „Zastavení v čase“ spolu s Terezou Hyklovou a Alžbětou Kosovou z občanského sdružení Bílá holubice a přesvědčil všechny, že každý talent by měl být objeven a dostat tu správnou příležitost…

Lze jen těžko popsat všechny krásné okamžiky, které děti i dospělí z ostravského Čtyřlístku a nejen oni letošním návštěvníkům koncertu Všechny barvy duhy připravili. Jak jejich tváře rozzářily děti z Domova Beruška s jejich veselou Dovolenou se zvířátky anebo děvčata a kluci ze Stacionáře v Třebovicích, kteří na hudbu ze Smetanovy symfonické básně Má vlast – Vltava, dokázali vykouzlit efektní taneční kreaci na principu černého divadla. Velkolepý závěr koncertu pak patřil členům bubenické skupiny Rytmy a jejich hostům – neslyšícím členům skupiny Tiché rytmy.

Úžasná je každoročně i podpora a pomoc profesionálů z Národního divadla moravskoslezského, vytvářejících účinkujícím koncertu dokonalé podmínky, aby výsledek společné práce byl co nejlepší.

Ti, kteří si letošní koncert Všechny barvy duhy nenechali ujít, jistě nelitovali, neboť na ně čekal večer plný barev a radosti. Byl to však také velký příběh mnoha handicapovaných lidí, kteří v sobě objevili netušené možnosti a dokázali je uvést ve světlech ramp…

Koncert Všechny barvy duhy 2013 se uskutečnil pod záštitou manželky prezidenta republiky paní Ivany Zemanové, generální konzulky Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě paní Anny Olszewské, náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Svatomíra Recmana, náměstka primátora města Ostravy Martina Štěpánka a s finanční podporou Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostrava, městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a společnosti ArcelorMittal Ostrava.

Mediálními partnery tohoto projektu byli Česká televize Ostrava, Český rozhlas, Deník Moravskoslezský, televizní studio Fabex Ostravsko, týdeník 5 plus 2 a agentura Euro public.

Patří jim za to veliký dík, neboť bez této podpory by nebylo možné podobné projekty uskutečnit.

Text: BOHDANA RYWIKOVÁ
Fotografie: Werner Ullmann
(Původní článek pro časopis Rezidenční péče)

Program koncertu

Program koncertu Všechny barvy duhy 2013 (pdf, 1 MB)

Sestřih koncertu

Celý záznam koncertu

Fotogalerie

Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013 Všechny barvy duhy 2013