Vaše pozice: Čtyřlístek » Koncerty » Hudební skupina Rytmy

Hudební skupina Rytmy

„Léčba“ hudbou - muzikoterapie, je možná jednou z nejsilnějších zbraní, jejímž prostřednictvím se daří zmírňovat řadu problémů lidí s nejrůznějšími typy mentálního a tělesného postižení. Toho si je dobře vědoma vedoucí souboru Rytmy, tvořeného klienty ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením, paní Libuše Gajdová. Bez její dynamické hudební skupiny si dnes už nikdo ve Čtyřlístku nedovede představit žádné kulturní vystoupení a Rytmy již devět let také neodmyslitelně patří ke koncertům Všechny barvy duhy, pořádaným každoročně na jedné ze scén Národního divadla moravskoslezského v Ostravě – v Divadle Antonína Dvořáka.

„Snažíme se klienty vtáhnout do atmosféry hudby, různých hudebních žánrů, aby je provokovala k seberealizaci. Aby hudbu nevnímali pouze jako předmět poslechu, ale aktivní příležitost s možností zapojení různých hudebních nástrojů, které jsou jim dostupné. Při muzikoterapii se mohou sami přesvědčit, že zvuk se dá vyloudit téměř z čehokoliv…“ vysvětluje paní Gajdová.

Sama však neustále hledá v hudbě novou inspiraci a nová spojení pro svůj soubor a tak každoročně překvapuje publikum na koncertech Rytmů jak novými skladbami, tak novými nástrojovými kombinacemi. Spolu s Rytmy například několikrát koncertovali žáci akordeonové třídy Základní umělecké školy Viléma Petrželky z Ostravy-Hrabůvky a doprovázeli také skupinu YOYO BAND. Zájem o hudbu je mezi klienty ostravského Čtyřlístku veliký, a tak se skupina neustále rozšiřuje o nové muzikanty. 

Rytmy jsou dnes už ostravské veřejnosti dobře známé nejen díky koncertům Všechny barvy duhy. Koncertují na veřejnosti při nejrůznějších příležitostech – na Ostravském Masopustu, dnech sociálních služeb Lidé lidem, na různých hudebních přehlídkách, na Evropských dnech handicapu, při společenských událostech a charitativních akcích např. v multifunkční hale Gong Dolní oblasti Vítkovic, na Dnech autismu v obchodním centru Karolina, ale také na festivalech mimo Ostravu (Nad Oblaky Olomouc, Modrý slon Liberec, Tvoříme duší v Zákupech u České Lípy, Patříme k sobě v Semilech, Slunce svítí všem v Mladé Boleslavi, na festivalu Labyrint duše v Praze aj.) a několikrát skupina vystupovala i na koncertech v Polsku.

BOHDANA RYWIKOVÁ
Fota: WRNER ULLMANN a autorka 

Dokumenty ke stažení:

RYTMY - výběr z vystoupení na koncertech

Fotogalerie