Vaše pozice: Čtyřlístek » O Čtyřlístku » Kalendárium » Události v roce 2005

Události v roce 2005

LEDEN 2005

Předání dárkového šeku TESCO – 17. ledna 2005

Jídelna stacionáře ÚSP Ostrava – Muglinov
Koncem loňského roku vrcholila v třebovickém hypermarketu TESCO charitativní akce „Pomáháme dětem – pomáhejte s námi“, na jejímž počátku stály obrázky klientů několika ústavů sociální péče i dětských domovů s vánoční tematikou, ze kterých pak TESCO nechalo vytisknout série vánočních pohlednic. Od 22. listopadu prodávaly skupiny dobrovolníků tyto pohlednice v hypermarketech TESCO v celé republice. Výtěžek z prodeje pohlednic byl věnován ve prospěch těch ústavů a zařízení, které se do akce „Pomáhejte s námi – pomáháme dětem“ zapojily. Díky dobrovolníkům z řad našich přátel ze skautských oddílů Modrý šíp a Polanka z Ostravy – Jihu a Ostravy – Polanky představoval výtěžek z prodeje pohlednic v hypermarketu TESCO Třebovice částku 75.112 korun. Symbolický dárkový šek na tuto částku nám slavnostně předali zástupci vedení společnosti TESCO Stores Česká republika za přítomnosti obou skautských oddílů v pondělí 17. ledna. Tento dar bude využit na nákup dalšího vybavení pokojů našich klientů, rehabilitačních pomůcek a také na kulturní a sportovní účely.

Předání dárkového šeku TESCO

 

Předání dárkového šeku Agrotec – Iveco – 18. ledna 2005

Stacionář ÚSP Ostrava – Muglinov
Z rukou ředitele divize IVECO Moravia akciové společnosti Agrotec, pana Ing. Martina Rady, jsme obdrželi dárkový šek v hodnotě 50.000 korun. I tento dar bude využit ke zlepšení kvality života klientů našeho ústavu. Prostřednictvím divize IVECO Moravia a. s. Agrotec jsme na sklonku loňského roku zakoupili zbrusu nový italský autobus značky IVECO pro přepravu našich klientů.

Předání dárkového šeku Agrotec – Iveco

 

Malujeme zimní obrázek – 20. ledna 2005

Tělocvična stacionáře ÚSP Ostrava - Muglinov
Zima, to jsou bílé polštáře na větvích stromů, legrační sněhuláci s červenými nosy, bílá a modrá krajina, jsou to i veselé sáňkující děti…To všechno a ještě mnohem víc jsme malovali na své obrázky, které jsme pak vystavili na chodbě rehabilitačního oddělení, aby si je mohli prohlédnout také naši kamarádi. Kromě malování obrázků jsme si ale mohli zatočit i kolem štěstí a zkusit, jestli nás paní Zima obdaří ještě nějakým malým překvapením v podobě malého dárečku…

Malujeme zimní obrázek

 

ÚNOR 2005

Valentýnské karnevalové bály – 11. února 2005

Centrum pracovní výchovy a Týdenní a denní pobyt pro mládež
Stejně pestré a barevné jako květiny z valentýnské zahrádky byly i nápady a kostýmy obou valentýnských karnevalů, které se v jediný den uskutečnily hned ve dvou našich zařízeních – v Centru pracovní výchovy ve Vítkovicích a v Týdenním a denním pobytu v Třebovicích. První z karnevalů se nesl ve Valentýnském duchu a kromě krásných pestrobarevných masek tady nechyběla ani zábavná připomínka toho, co všechno láska v lidských vztazích znamená… Fantazii se meze nekladly ani v Třebovicích, kde mezi nápaditými karnevalovými maskami nechyběla roztomilá zvířátka, princezny a princové, z dalekých pouští zavítali beduínští kočovníci a z amerických prérií přicválal velký náčelník Apačů – Vinnetou. Celému tomu veselému maškarnímu rejdění a napínavým soutěžím důstojně přihlížel ze svého „stolce“ dokonce sám papež se svatým Valentýnem. Samozřejmě - bez Valentýnovy asistence by se přece žádný správný „Valentýnský maškarní bál“ neměl obejít!

Valentýnské karnevalové bály

 

Dětský karneval – 24. února 2005

Tělocvična Stacionáře ÚSP Ostrava – Muglinov
Po roce se tělocvična Stacionáře opět rozzářila pestrými barvami karnevalových masek –pohádkovými postavičkami i roztomilými zvířátky. Není divu, že všichni s napětím očekávali, která z těch čarokrásných masek si v závěru karnevalu odnese palmu vítězství. Soutěž o nejkrásnější masku však nebyla jedinou v programu karnevalového dopoledne. Své síly měřili ti nejmenší i větší děti ve slalomu s míči, odvahu a mrštnost si prověřovali na kruzích a zručnost zase v házení míčků do připravených košů. K tomu všemu samozřejmě neodmyslitelně patřil taneční rej v rytmu „disco“, do něhož se zapojili úplně všichni – velcí i malí... .

Dětský karneval

 

V. Liščí ples – 24. února 2005

Domov pro dospělé a Kreativní ateliér Na Liščině
Pravidelní „plesání“ Na Liščině se těší již tradičně velké oblibě mezi dospělými klienty. Není divu, vždyť kdo by také odolal té sváteční atmosféře s živou hudbou Orchestru restaurací Ostrava, když ples navíc vždy otevírá i slavnostní polonéza. Dámy opět předvedly svou eleganci v dlouhých toaletách a pánský šarm ve svátečních oblecích podtrhlo dokonalé gentlemanské chování i téměř bezchybné taneční výkony. Plesový program zpestřily zábavné soutěže a samozřejmě také tombola, která udělala radost všem, na něž se štěstí usmálo v podobě hezkých cen. Jako talentovaná moderátorka provázela hosty již tradičně celým odpoledním programem spoluorganizátorka plesu a zároveň vedoucí oddělení výchovy Na Liščině, paní Šárka Matyášková.

V. Liščí ples

 

BŘEZEN 2005

Svět pohádek – 1. března – 3. dubna 2005

Knihovna města Ostravy – pobočka J. Trnky 10, Ostrava – Fifejdy
Knihovna města Ostravy připravila k letošnímu 200. výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena rozsáhlý celoroční projekt, nazvaný „Pohádkový rok H. Ch. Andersena“, který má oživit památku velkého autora i jeho nesmrtelného díla mezi nejmladší čtenářskou generací. Ve spolupráci s Knihovnou města Ostravy se k andersenovskému projektu připojil také Ústav sociální péče pro mentálně postižené, jenž připravil výstavu výtvarných prací svých klientů nazvanou „Svět pohádek“. Výstava rozměrných maleb a papírových objektů s náměty ze známých pohádek byla otevřena v Knihovně města Ostravy – pobočce Ostrava – Fifejdy, J. Trnky 10. Její vernisáž se uskutečnila v úterý 1. března, součástí programu vernisáže bylo i vystoupení žákyň operní pěvkyně Niny Krioutchkové – sólistek a členek souborů operety Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Svět pohádek

 

Maškarní ples „Z pohádky do pohádky“ – 10. března 2005

Dům kultury Gama, Ostrava – Fifejdy
Opět po roce jsme uspořádali pro všechny naše klienty velký maškarní ples, tentokrát na pohádkové téma. Slavnostní polonézu nastudovali společnými silami klienti Stacionáře, Centra pracovní výchovy a Chráněného bydlení. Díky krásným kostýmům, zapůjčeným z Národního divadla moravskoslezského, dodali plesu již od počátku tu správnou, pohádkově romantickou atmosféru. Nechyběly vznešené princezny, krásní princové, ale ani klauni nebo kovbojové a k vidění byla i spousta roztomilých zvířátek… Skvěle jsme se bavili při živé hudbě členů Orchestru restaurací Ostrava, s Divadelní společností „Rolnička“ a líbil se nám také kouzelník – Veselý Jirka. Frenetické nadšení však sklidilo velké překvapení podvečera: Lucka Bílá s Helenkou Vondráčkovou, Lenkou Plačkovou a populárními Teletubbies v dokonalém podání našich oblíbených „Královen noci“, které nás nadchly už na „Liščím plese“ v loňském roce. Vedle tance, výborné zábavy a bohatého občerstvení patří k dobrému plesu také různé soutěže a samozřejmě TOMBOLA!

Maškarní ples Z pohádky do pohádky

 

Jak se žije v chráněném bydlení – březen 2005

Naši bývalí klienti z chráněného bydlení využívají samozřejmě volný čas po svém, podle vlastních zálib i fyzických možností. Jsou ovšem dny, které svým způsobem vybočují z každodenního stereotypu. K takovým patřil i jeden z březnových víkendů, kdy se pár odvážných a sportovně zdatných děvčat a chlapců rozhodlo pro společný lyžařský výlet na Pustevny. I ti, kteří v životě nestáli na lyžích, našli odvahu okusit krásu tohoto z nejpopulárnějších zimních sportů. Všichni, zkušenější i absolutní začátečníci, přežili lyžařský výlet do hor bez úhony a navíc si ze zimních Beskyd odnesli spoustu báječných zážitků. O pár dnů později k nim přidali další, tentokrát ze setkání se seniory – svými sousedy, pro něž připravili hezký kulturní program i milá kulinářská překvapení domácí kuchyně. Opět přesvědčili, že dovedou být nejen příjemnými sousedy, ale také pozornými hostiteli a zábavnými společníky.

Jak se žije v chráněném bydlení

 

Třebovický cvrkot a cvrlikání – 24. března 2005

Týdenní a denní pobyt pro mládež, Ostrava - Třebovice
Probouzející se jarní příroda inspiruje každoročně klienty i výchovné pracovníky Týdenního a denního pobytu pro mládež v Ostravě – Třebovicích k nejrůznějším (nejen sportovním) aktivitám. Pod názvem „Třebovický cvrkot a cvrlikání“ uspořádali tentokrát malou přehlídku pěveckých talentů, jež přesahovala hranice žánrů a dávala šanci všem, kteří se nebáli mikrofonu ani trémy. Nadšené publikum nešetřilo potleskem a bylo opravdu těžké posoudit, kdo byl lepší. A proto vítězem se stal každý, kdo zazpíval a přispěl k báječné atmosféře, plné radosti a pohody.

Třebovický cvrkot a cvrlikání

 

DUBEN 2005

Městská přehlídka dětského divadla – DĚTSKÁ SCÉNA 2005 – 2. dubna 2005

Dům dětí a mládeže v Ostravě – Mariánských Horách
V nastudování klientů Stacionáře ÚSP, pod režijním vedením paní Aleny Pastrňákové a za spolupráce dalších vychovatelů ze speciální výchovné skupiny, vznikla půvabná dramatická hříčka „Malí princové“, inspirovaná knihou Antoina de Saint Exupéryho, která nás reprezentovala v městské soutěži celostátní divadelní přehlídky „Dětská scéna 2005“, jejímž pořadatelem je NIPOS-ARTAMA, odborné zařízení resortu Ministerstva kultury ČR, ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku. Na tuto přehlídku jsme byli letos přizváni poprvé. Naši „Malí princové“ byli nominováni z 1. místa na krajskou přehlídku dětského divadla „Dětská scéna 2005“. Jak uvedl jeden z organizátorů přehlídky, Saša Rychecký, naši
„Malí princové“ byli „...fakt nejlepší a nejpoctivější v práci s dětmi, ale bylo to i DIVADLO!“

Městská přehlídka dětského divadla – DĚTSKÁ SCÉNA 2005

 

Výstava prací klientů ÚSP v Ostravě – 5. dubna 2005

Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského v Ostravě – Zábřehu
V komorních prostorách výstavní síně Střední průmyslové školy chemické Akademika Heyrovského v Ostravě – Zábřehu jsme již popáté uspořádali výstavu výtvarných a rukodělných prací klientů téměř všech zařízení Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě. Dlužno říci, že do této školy se vracíme rádi, doslova jako „domů“...

Výstava prací klientů ÚSP v Ostravě

 

Koncert jen pro nás – 14. dubna 2005

Základní umělecká škola v Rychvaldu
Žáci a pedagogové Základní umělecké školy v Rychvaldu pro nás připravili krásný koncert, který byl mimořádným zážitkem pro obě strany. Naši klienti se zde mohli setkat s hudební interpretací na takové nástroje, které až dosud neznali a kromě toho si vychutnali umělecký prožitek živé hudby ve skutečné koncertní síni. Své hostitele naopak překvapili nepředstíraným zájmem o všechna vystoupení, která pro ně připravili spolu se členy zdejší cimbálové muziky. Atmosféra v koncertní síni byla natolik spontánní, že si děti se svými hostiteli nakonec také s chutí zazpívaly lidové písničky a nebály se ani samostatného vystoupení na pódiu. Základní umělecká škola v Rychvaldu je jednou ze tří základních uměleckých škol v České republice přidružených k organizaci UNESCO. Rychvaldský koncert určený mentálně handicapovaným dětem z Ostravy nepatřil sice do letošního plánovaného kulturního programu školy, avšak rozhodně přispěl alespoň malým dílem k naplňování ideálů, jež UNESCO propaguje ve všech koutech světa.

Koncert jen pro nás

 

Vodní hrátky s diskotékou – 18. dubna 2005

Sportovní a rekreační zařízení města Ostravy v Porubě
I když za okny si jarní příroda teprve probojovávala cestu ze zimy, my jsme prožívali báječné, prosluněné odpoledne u vody (a ve vodě!), které pro nás v porubském krytém bazénu připravili pracovníci ostravské Sarezy ve spolupráci s „dýdžejem“ Feddym (Miroslavem Fedákem). Kromě zábavných soutěží o ceny s dynamickým doprovodem cvičitelky aerobiku a tiskovou mluvčí Sarezy Janou Hochmannovou, nás Feddy zásoboval pravidelnými dávkami senzačních disko písniček na přání. Zjistili jsme, že tancování ve vodě je možná ještě zábavnější než na souši. A kromě toho ti zdatnější z nás si mohli podle libosti také zaplavat ve velkém bazénu.

Vodní hrátky s diskotékou

 

Dvojí zásnuby Na Liščině – 19. dubna 2005

Domov pro dospělé a Kreativní ateliér Na Liščině
Opravdu mimořádně sváteční atmosféra zavládla v úterý 19. dubna v odpoledních hodinách v Domově pro dospělé a Kreativním ateliéru Na Liščině. Hned dva páry zdejších klientů – Vladimíra Rylichová s Pavlem Kudelou a Josef Šputa s Monikou Horákovou si zde před svědky – přáteli z řad klientů, vychovateli a pozvanými hosty - slíbili lásku a věrnost a navzájem si vyměnili zásnubní prstýnky. Na novopečené snoubence čekaly kromě četných dobrot, jež vykouzlili zaměstnanci, také milé dárky od přátel. Vedoucí oddělení výchovy, paní Šárka Matyášková připravila snoubencům i milé překvapení: vedle zásnubních dárků také pro každý z obou párů symbolické „miminko“ jako základ příští společné „rodiny“.

Dvojí zásnuby Na LiščiněDvojí zásnuby Na Liščině

 

Naše vítězství v soutěži TESCO – 21. dubna 2005

Ústav sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě
Loni o prázdninách vypsala společnost Tesco Stores ČR, a. s. výtvarnou soutěž pro děti z českých ústavů sociální péče a dětských domovů, v níž měly ztvárnit svou představu Ježíška. Pět nejlepších prací bylo použito na pohlednicích pro vánoční charitativní sbírku „Pomáhejte s námi, pomáháme dětem“, kterou společnost Tesco Stores ČR a. s. každoročně pořádá a jejíž výtěžek tradičně připadne ve prospěch nejrůznějších sociálních zařízení a charitativních organizací. Také náš ústav zaslal do soutěže několik velmi zdařilých obrázků svých klientů. Jejich výtvarně ztvárněné představy Ježíška a poezie Vánoc se odborné porotě také líbily a dvě z našich klientek – Renatka Slezáková a Ilonka Homolová obsadily v soutěži skvělé 2. a 3. místo. Hodnotné ceny jim ve čtvrtek 21. dubna přijela osobně předat reprezentantka firmy Tesco, paní Ing. Sibilla Pivcová – Pompeová.

Naše vítězství v soutěži TESCO

 

Zásnubní den Květušky Tancošové a Radima Teru – 23. dubna 2005

Chráněné bydlení
Po vydařených dvojitých zásnubách v Domově pro dospělé a Kreativním ateliéru Na Liščině přišla řada i na další zamilované – Květušku Tancošovou z internátního bydlení a Radima Teru z chráněných bytů. Oba se na svůj Velký Den připravovali opravdu pečlivě a oběma to také moc slušelo. Květuška vsadila na jednoduchou eleganci, stejně jako Radim, který nezapomněl ani na zásnubní prstýnky. Po zásnubním polibku čekal na snoubence slavnostní přípitek a svátečně prostřená bohatá tabule. Pro blízké přátele a gratulanty byly tyto neformální zásnuby příjemnou příležitostí ke společnému posezení.

Zásnubní den Květušky Tancošové a Radima Teru

 

Vše, co bychom měli vědět o dopravní bezpečnosti – 25. dubna 2005

Centrum pracovní výchovy v Ostravě - Vítkovicích
Nestává se příliš často, aby příslušníci Dopravní policie zavítali mezi klienty naší organizace. Také to byl jeden z důvodů, proč pracovníci Centra pracovní výchovy pozvali na návštěvu do svého zařízení podpraporčíka Martina Šimka z Policie České republiky – Dopravního inspektorátu v Ostravě – Vítkovicích, aby si s klienty popovídal o tom, jak by se měli lidé chovat v dopravním provozu. Pan podpraporčík své mladé posluchače nejen zaujal, ale dovedl také srozumitelně odpovědět na všechny jejich zvědavé otázky, týkající se záludností silničního provozu.

Vše, co bychom měli vědět o dopravní bezpečnosti

 

KVĚTEN 2005

Skvělý den v ZOO s rádiem Frekvence 1 – 1. května 2005

Ostravská zoologická zahrada
Na prvního máje prožili klienti ze Stacionáře, Domova pro dospělé a Kreativního ateliéru a Dětského centra opravdu skvělý den v ostravské zoologické zahradě, kde pro ně připravili redaktoři a moderátoři Rádia Frekvence 1 spolu s pracovníky ZOO pestrou paletu soutěží, v nichž nebylo poražených. Samozřejmě nechyběly ani křtiny kůzlátka kozy kamerunské, spojené se soutěží o nejvhodnější jméno pro roztomilou kozičku. Zcela v duchu hesla, že „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se“ jsme se zapojili do všech soutěžních aktivit a někteří si s chutí zatancovali v divokých rytmech hudby skupiny Queen Revival Princess, která nás tímto vydařeným májovým dnem provázela.

Skvělý den v ZOO s rádiem Frekvence 1

 

Sportovní odpoledne s Matem a Patem – 3. května 2005

Zahrada ÚSP v Ostravě
Využili jsme krásného počasí prvních květnových dnů, abychom si po dlouhé zimě trochu zasportovali a protáhli tělo v rozkvetlé zahradě. Celým odpolednem nás provázely veselé postavičky nešikovných popletů Mata a Pata, kteří nás svými potrhlými kousky dovedli rozesmát i rozezpívat za hudebního doprovodu pana vychovatele Viktora Pinkase. V nejrůznějších zákoutích zahrady byla skryta malá stanoviště s pestrobarevnými balónky, kde jsme absolvovali různé soutěžní úkoly. Za každý splněný úkol na nás čekala sladká odměna. Ti, kteří vydrželi se silami až do konce si s námi ještě zazpívali hezké písničky.

Sportovní odpoledne s Matem a Patem

 

Slavnostní otevření nových místností pro multismyslovou terapii snoezelen – 12. května 2005

Ve Stacionář a Domově pro dospělé jsme díky sponzorskému přispění firmy Maxim otevřeli hned dvě nové místnosti pro multismyslovou terapii snoezelen. Při této příležitosti jsme uspořádali tiskovou besedu spojenou s možností prohlídky těchto jedinečných místností pro relaxaci a stimulaci, které představují jednu z nejmodernějších forem terapeutické práce s klienty.

Zájezd pro seniory – 19. května 2005

Ozdravné centrum ve Frýdlantu nad Ostravicí, Rožnov pod Radhoštěm
Stejně jako v předcházejících letech, i letos uspořádal Ústav sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě spolu s odborovou organizací zájezd pro své bývalé zaměstnance. Letos na naše seniory čekala hned dvě příjemná překvapení: Tím prvním byla návštěva loni nově otevřeného Ozdravného centra ve Frýdlantu nad Ostravicí – Pstruží. Nová podoba našeho moderně vybaveného Ozdravného centra s bezbariérovými přístupy a perfektním zázemím, včetně překrásné zahrady, jim doslova vzala dech. Další překvapení je čekalo v cíli naší cesty – Rožnově pod Radhoštěm, kde byla připravena exkurze do manufaktury na výrobu dekorativních svíček Unipar a samozřejmě také volná prohlídka města Rožnova. Společný oběd poskytl prostor nejen pro vstřebání čerstvých zážitků, ale především pro vzájemné setkání s bývalými kolegyněmi a kolegou.

Zájezd pro seniory

 

Den otevřených dveří – 23. května 2005

Všechna zařízení ÚSP v Ostravě
Stalo se již hezkou tradicí, že každoročně na jaře otevírá Ústav sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě své dveře všem zájemcům, kteří se chtějí seznámit s úrovní péče o mentálně handicapované klienty této organizace. V letošním roce zavítalo během Dne otevřených dveří do všech našich zařízení celkem 279 návštěvníků z řad rodičů a příbuzných klientů. Tradičně velký zájem o prohlídku našich zařízení je také mezi pracovníky ústavů sociální péče, charitativních organizací, rehabilitačních a chráněných dílen z celého regionu Ostravska, dále z řad studentů středních odborných, vysokých a speciálních škol. Mimořádnou pozornost většiny návštěvníků poutaly místnosti věnované multismyslové terapii snoezelen.

IV. ročník třebovické olympiády v přizpůsobených sportech – 26. května 2005

Týdenní a denní pobyt pro mládež, Ostrava – Třebovice
Soutěžilo se v krásném zahradním areálu třebovického zařízení, ale i v přilehlém parku a na hřišti, kde bylo připraveno celkem 6 soutěžních disciplín. Sportovní dopoledne doplňovaly i různé zábavné – nesoutěžní – disciplíny, jako například „kufrování“ nebo pro ty odvážnější chůze na chůdách. Třebovické olympiády se zúčastnilo celkem 54 sportovců - borci z SK Chachaři – Střediska pracovní rehabilitace v Porubě, žáci Speciální školy Železárenská, Speciální školy Těšínská a samozřejmě také naši reprezentanti: družstvo SK Hip-Hop z Centra pracovní výchovy, SK Sluníčko ze Stacionáře a čtyři družstva SK Medvědi z TDPM v Třebovicích. V devíti kategoriích bylo rozdáno celkem 27 medailí, přičemž v celkových výsledcích si letos vedl nejlépe Sportovní klub Chachaři z porubského Střediska pracovní rehabilitace, druhé místo si odnesli reprezentanti Speciální školy Železárenské a do Třebovic putovala stříbrná medaile pro SK Medvědi „B“.

IV. ročník třebovické olympiády v přizpůsobených sportech

 

Jak se „řídí“ požár – 27. května 2005

Zahrada Stacionáře ÚSP v Ostravě – Muglinově
Poněkud výjimečnou událostí, která se vymyká běžnému chodu našeho ústavu, se stal „řízený požár“, jenž byl připraven ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem městského obvodu Slezská Ostrava. Šlo jednak o ukázku připravenosti pracovníků ústavu v případě požáru a samozřejmě také o praktickou zkoušku toho, jak rychle jsou ostravští hasiči schopni dojet na místo požáru. Pro klienty to bylo především vzrušující „představení“, v němž byli hlavním aktéry muži v hasičských přilbách a s hadicemi, kteří dorazili na místo požáru v necelých deseti minutách od okamžiku, kdy v ústavní zahradě začal hořet „objekt“ postavený speciálně pro tento účel. Předvedli perfektní ukázku profesionální práce, jež vzbudila závěrečný potlesk všech přihlížejících.

Jak se „řídí“ požár

 

ČERVEN 2005

Volba Miss Stacionáře – 3. června 2005

Tělocvična Stacionáře ÚSP v Ostravě – Muglinově
Historicky první událostí tohoto typu v Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě byla volba nejkrásnější (a také nejtalentovanější a nejšikovnější) dívky Stacionáře ÚSP, na kterou se klientky, jež se do soutěže dobrovolně zapojily, dlouho a důkladně připravovaly. Přičiněním kadeřnice i vhodně použitých líčidel děvčata doslova rozkvetla před očima. A nejen to: hezký vzhled dodal i těm nejméně kurážným dostatek odvahy a sebevědomí k tomu, aby před publikem dokázaly vést konverzaci, uměly se představit a povědět něco o svých koníčcích, zazpívat, zatancovat a zvládnout jednu z nejtěžších soutěžních disciplín – výběr vhodného oblečení pro různé příležitosti. Odborná porota měla opravdu těžkou práci s výběrem dívky, jíž jediné by příslušel přídomek „nej“. A tak zcela po právu náležela symbolická korunka „Miss“ každé z jedenadvaceti soutěžících...

Volba Miss Stacionáře

 

Den dětí – 5. června 2005

Zahrada Stacionáře ÚSP v Ostravě – Muglinově
Podobně jako v roce předcházejícím, i letos nám byl svatý Petr příznivě nakloněn a přičinil se, aby na náš dětský den byla obloha (skoro) jako vymalovaná. Našimi průvodci se stali šmoulí trpaslíci, kteří na nás čekali v různých koutech zahrady se zábavnými úkoly. Ti, kdož během nedělního dopoledne absolvovali všechny soutěžní disciplíny, nasbírali potřebný počet kartiček a s nimi také nárok na závěrečnou sladkou odměnu v cíli. Podle tlačenice při udílení cen bylo jasné, že nikdo neodešel s prázdnou. Rodiče nestačili žasnout, co všechno umíme a my jsme si užívali všech radostí, včetně tanečního reje při závěrečné diskotéce s Radimem Teru.

Den dětí

 

10. Sportovně-společenské setkání klientů ostravských domovů důchodců a ÚSP v Hradci nad Moravicí – 9. června 2005

Hotel Belaria – Hradec nad Moravicí
Domov důchodců v Čujkovově ulici v Ostravě – Zábřehu se stal pořadatelem letošního jubilejního 10. ročníku Sportovně-společenského setkání klientů ostravských domovů důchodců a ÚSP v krásném prostředí hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí, jehož se zúčastnila i dvě družstva našich klientů ze Stacionáře a Domova pro dospělé a Kreativního ateliéru Na Liščině. Letošní setkání mělo velmi atraktivní téma: „Cesta lodí kolem světa“. Jednotlivá družstva se opět předháněla nejen v nápaditosti svých kostýmů, ale samozřejmě i ve zdatnosti, s jakou překonávali překážky na cestě po mořích a oceánech. Po splnění jednotlivých úkolů dostali razítko do „cestovního pasu“, aby mohli pokračovat v dobrodružné plavbě, na jejímž konci čekal vytoužený „poklad“ s odměnou pro každého námořníka... .

10. Sportovně-společenské setkání klientů ostravských domovů důchodců a ÚSP v Hradci nad Moravicí

 

Struny a cifry Ostrava 2005 – 9. června 2005

Tělocvična Stacionáře ÚSP v Ostravě – Muglinově
Letos poprvé mezi nás zavítali účastníci III. ročníku Mezinárodního festivalu Struny a cifry – folkdrive a cimbálových muzik Šajtar a Pentla. Před zaplněným hledištěm tělocvičny Stacionáře nám předvedli to nejlepší ze svého hudebního umění, ale zároveň nabídli příležitost našim klientům, aby si s nimi zatančili, zahráli a zazpívali. Muzikanty ze Šajtaru i Pently překvapilo, kolik je mezi námi schopných zpěváků a pan vychovatel, Mgr. Viktor Pinkas, se k překvapení všech opřel také do strun basy a dokázal, že ani tento nástroj (vedle kytary) mu naprosto není cizí, stejně jako schopnost muzicírovat s hudebními profesionály... .

Struny a cifry Ostrava 2005

 

Dětská scéna 2005 – 34. celostátní přehlídka dětského divadla – 14. – 15. června 2005

Trutnov
Vyvrcholením celoroční práce s klienty ve speciální výchovné skupině Stacionáře ÚSP v oblasti divadla, bylo pozvání na 34. ročník celostátní přehlídky dětského divadla Dětská scéna 2005, na niž se letos v polovině června sjely desítky nejlepších dětských divadelních souborů z celé republiky, které postoupily z krajských kol této přehlídky. Dramatická skupina z Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě byla do Trutnova pozvána organizátory jako host, neboť naše děti byly jako jediné mezi zdravými účastníky přehlídky zatíženy handicapem. A přesto naši aktéři svým představením „Malí princové“ v dramaturgii a režii paní Aleny Pasterňákové nejen zaujali, ale dokonce natolik nadchli trutnovské publikum, že sklidili bouřlivé ovace na otevřené scéně. „...Nejsilnějším zážitkem byl potlesk po skončení tohoto představení. Potlesk, při kterém děti v hledišti samy od sebe, zcela spontánně povstaly,“ napsala o svém prožitku z inscenace „Malí princové“ paní Silva Macková v hodnocení Dětské scény 2005 pro zpravodaj přehlídky.

Dětská scéna 2005

 

Naše výstavy – 27. a 30. června 2005

Galerie Ametyst Fakultní nemocnice v Ostravě a pobočka Knihovny města Ostravy Jiřího Trnky 10 v Ostravě – Fifejdách
V posledním červnovém týdnu na nás čekaly hned dvě výstavní vernisáže. Ta první se odehrála v Galerii Ametyst Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě – Porubě, a druhá o tři dny později v pobočce Knihovny města Ostravy J. Trnky 10 v Ostravě – Fifejdách. Letos se návštěvníkům nemocnice představujeme souborem maleb „Barva a tvar“, sestaveným z volných prací klientů všech našich zařízení, které vznikaly v Kreativním ateliéru Domova pro dospělé Na Liščině, podobně jako druhá výstava, v KMO, nazvaná „Ty a já“, v níž tvůrci z řad našich klientů malířsky vyjádřili svůj vztah ke svým nejbližším – rodině a přátelům. Obě výstavy vzbudily obdiv a často i překvapení návštěvníků. Na vernisáž do Galerie Ametyst zavítali mj. také bývalý ostravský primátor, pan Ing. Čestmír Vlček a malíř Karel Haruda, úvodního slova vernisáže se ujal přední ostravský historik umění doc. PhDr. Petr Holý, Dr.

Naše výstavy

 

ČERVENEC 2005

Návštěva z Polska – 12. července 2005

Stacionář a Domov pro dospělé a Kreativní ateliér ÚSP
Do Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě zavítali hosté z Powiatowego Domu Pomocy Społecznej v Pogórze v Polsku. Zajímal je náš systém péče o mentálně postižené lidi a s velkým zájmem si prohlédli vybavení dvou zařízení ÚSP v Ostravě: Stacionáře a Domova pro dospělé a Kreativního ateliéru. Zaujala je zejména úroveň práce s těžce mentálně i fyzicky handicapovanými klienty, vybavení rehabilitačního oddělení ÚSP, místnosti pro multismyslovou terapii snoezelen a výsledky práce klientů v oblasti ergo a arteterapie, které měli možnost ocenit přímo v Kreativním ateliéru Domova pro dospělé ÚSP. Představitelé obou organizací se shodli na tom, že vzájemná spolupráce může být do budoucnosti velmi přínosná a inspirativní. V nejbližší době se počítá s výměnami sportovců z řad klientů po obou stranách hranice.

Návštěva z Poslka

 

Přijel k nám zdravotní klaun – 13. července 2005

Terasa Stacionáře ÚSP
Prázdninové dny nám přijel do Stacionáře zpestřit „zdravotní klaun“ Bedřich, za jehož veselým kostýmem se skrýval člen Klaunského divadla MIMO, pan Jaroslav Vašut. K celoročním aktivitám členů tohoto divadla patří návštěvy v nemocnicích, kde se jako „zdravotní“ klauni snaží vyvolat svými veselými kousky smích na tvářích dětí, upoutaných na nemocniční lůžko. Svou nezištnou návštěvu nabídl pan Vašut také našim klientům, které dokázal nejen rozveselit, ale také zapojit do svých taškařic. Na každého z účinkujících pak čekala odměna v podobě nafukovacích balónků, z nichž klaun Bedřich uměl vykouzlit roztodivná barevná zvířátka. Všem se jeho vystoupení líbilo a už se moc těšíme, že k nám zavítá i napřesrok.

SRPEN 2005

Festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí – FOLKLOR BEZ HRANIC OSTRAVA 2005 – 16. srpna 2005

Tělocvična Stacionáře ÚSP v Ostravě – Muglinově
Nádherný zážitek nám připravili účastníci VIII. ročníku festivalu městských folklorních souborů Folklor bez hranic – soubor lidových písní a tanců Hlubina z Ostravy a soubor Margarity z Gruzie – kteří pro nás připravili samostatné vystoupení v rámci letošního festivalového programu. Po krásných tancích moravského Slezska a Lašska v podání tanečníků souboru Hlubina přišlo obrovské překvapení v podobě pěti tanečníků a dvou hudebníků z daleké Gruzie, kteří k nám přivezli temperamentní kavkazské melodie a tance, při nichž (doslova) létaly jiskry. To když vytáli z opasků své kinžály a předvedli divoký tanec o srdce krásné dívky... Nadšení diváků nebralo konce a tak jsme byli odměněni ještě jedním nečekaným tanečním přídavkem.

Festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí – FOLKLOR BEZ HRANIC OSTRAVA 2005

 

ZÁŘÍ 2005

KDO SI HRAJE NEZLOBÍ – sportovní dopoledne, 15. září 2005

Tělocvična Stacionáře ÚSP
Ve čtvrtek 15. září se uskutečnil celoústavní sportovní den nazvaný „Kdo si hraje, nezlobí“ pro naše klienty. V tělocvičně Stacionáře ÚSP se během dopoledne utkalo osm čtyřčlenných družstev v nejrůznějších disciplínách, jak sportovních tak jiných, v nichž si reprezentanti čtyř zařízení ÚSP ověřovali svou zručnost a dovednost, jako například v soutěžích „lovení rybiček“ nebo skládání puzzle. Na každého, kdo zvládl jednotlivé disciplíny čekala sladká odměna a na přilehlé terase také „žhavé“ diskorytmy, o něž se postaral náš oblíbený diskžokej Radim Teru z chráněného bydlení.

KDO SI HRAJE NEZLOBÍ – sportovní dopoledne

 

Výstava Náš svět – 21. září – 21. října 2005

Galerie Thálie Národního divadla moravskoslezského (v Divadle Antonína Dvořáka)
Výtvarnými pracemi svých klientů se po více než sedmi letech vrátil do výstavních prostor Galerie Thálie ve foyer ostravského Divadla Antonína Dvořáka Ústav sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě. Za účasti téměř padesáti klientů a doprovodů a řady dalších hostů se uskutečnila vernisáž výstavy. Zasloužený obdiv návštěvníků sklidila nejen instalace výstavy, na níž se svými výtvarnými pracemi podíleli klienti šesti zařízení naší organizace, ale také doprovodný program vernisáže, o nějž se postarali členové činohry a operního souboru NDM – herec a moderátor vernisáže Vladimír Polák, operní korepetitorka Lenka Živocká, sólista opery Jiří Halama a členové Dětského operního studia, kteří pro nás připravili výběr ze svého bohatého repertoáru.

Výstava Náš svět

 

IX. ročník celostátní sportovní olympiády v lehké atletice – 23. září 2005

Škola života při okresní organizaci Sdružení pro pomoc mentálně postiženým ČR ve Frýdku-Místku
Družstvo našich sportovců ze Stacionáře Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě – Muglinově vybojovalo na IX. ročníku celostátní sportovní olympiády v lehké atletice krásné 3. místo v soutěži družstev.

ABILYMPIÁDA 2005 – Báječné putování aneb Z pohádky do pohádky – 27. září 2005

Integrovaná střední škola v Českém Těšíně
Sedm našich klientů se zúčastnilo Abilympiády, pořádané Slezskou diakonií v Českém Těšíně ve zdejší Integrované střední škole. Soutěžilo se v nejrůznějších sportovních disciplínách, rozvíjejících zručnost, postřeh i rychlé myšlení. Mile překvapili Kamil Mitaš a Kamila Hradská, kteří získali za své výkony odměnu.

ŘÍJEN 2005

Den zvířat v ZOO – 2. října 2005

Ostravská zoologická zahrada
Na neděli 2. října připadl v letošním roce oblíbený „Den zvířat v zoo“, který nejen pro naše klienty připravují již tradičně pracovníci ostravské zoologické zahrady. Pro nás bývá tento den o to zajímavější, že je spojen s křtěním některého z mláďat. Letos padl los opět na mláďátko jihoamerické lamy alpaky, ale na rozdíl od loňského roku nás ve výběhu „Dětské zoo“ přivítal roztomilý bílý sameček, jemuž jsme dali jméno Julík a na památku si odnesli Julíkův „křestní list“. Lamí chlapeček se má čile k světu a k naší velké radosti nepohrdnul ani drobnými pamlsky, které připravili pracovníci zoo. Potom nás ještě čekala další příjemná překvapení jako třeba ukázky sokolnické práce a nebo veselá soutěž, během níž jsme poznávali masky nejrůznějších zvířátek, která jsme potkávali při prohlídce zoo.

Den zvířat v ZOO

 

XIII. ročník Česko-francouzských dnů v Ostravě – 3. – 7. října 2005
Abilympiáda „Jeden den“ – soutěž partnerských dvojic – 5. října 2005

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště pro tělesně postiženou mládež v Ostravě – Porubě
Také v letošním roce jsme měli svou reprezentaci na Abilympiádě česko-francouzských dnů v soutěži partnerských dvojic. Přestože před početným publikem sehrála svou úlohu i trocha trémy, působivé bylo již „entré“ našich klientů – členů taneční skupiny Flamengo, kteří v rytmu písničky Tahiti předvedli téměř dokonalý výkon v bezchybné choreografii a sklidili bouřlivý aplaus diváků. V silné konkurenci dvaceti družstev hájila pak naše barvy družstva Stacionáře a Domova pro dospělé a Kreativního ateliéru, jejichž členové museli zvládnout jedenáct soutěžních disciplín, jako například stolování, žehlení, přípravu snídaně atd., prokazujících jejich schopnosti zejména v praktických dovednostech všedního života. Celkově soutěžilo 20 družstev po dvou soutěžících v jedenácti disciplínách. Našim klientům se velmi dařilo a družstvo Zdeňka Přibyla a Zdenky Teruové si odneslo absolutní vítězství.

XIII. ročník Česko-francouzských dnů v Ostravě

 

Vyhodnocení výtvarné soutěže „Všichni stejní, každý jiný“ – 6. října 2005

Slezskoostravský hrad
Slezskoostravský hrad patřil ve středu 6. října všem, kteří se chtěli přijít v tomto krásném, i když už trochu chladném dni dobře pobavit. Žáci ostravských speciálních škol připravili na hradním pódiu bohatý hudební, taneční i pěvecký program, k němuž přispěli i francouzští hosté. Součástí tohoto dne byly prodejní výstavky rukodělných prací handicapovaných lidí a výstava nejlepších výtvarných prací zaslaných do soutěže „Všichni stejní, každý jiný“. Také naši klienti z Centra pracovní výchovy, Týdenního a denního pobytu pro mládež a Chráněného bydlení získali v soutěži pěkné ceny.

IX. ročník celostátní sportovní olympiády v lehké atletice

 

Galerie Čtyřlístek v ÚSP – 3. října 2005

Stacionář ÚSP
V budově Stacionáře Ústavu sociální péče pro mentálně postižené vznikla Galerie Čtyřlístek, v jejímž názvu se odráží nejen logo ústavu, ale zároveň také onen pomyslný „čtyřlístek pro štěstí“. Vystavená kolekce pětadvaceti obrazů představuje výtvarné práce, které vznikaly během jednoho roku v Kreativním ateliéru ÚSP a podíleli se na nich klienti většiny zařízení naší organizace. Soubor obrazů se postupně rozrůstá o další práce, tvořící základní „fundus“ Galerie Čtyřlístek, jež bude trvale prezentovat výsledky kreativních schopností našich klientů v oblasti malby, kresby nebo kombinovaných technik.

Drakiáda – 25. října 2005

Zahrada Stacionáře ÚSP
Snad jsme si ani nemohli přát krásnější počasí pro svou letošní „Drakiádu“, kterou jsme uspořádali na vybrané „letové dráze“ v zahradě Stacionáře. Teta Gabka (Gabriela Rokytová) v roli moderátorky dračího odpoledne připomněla všem krásu podzimu, s nímž je také spojena spousta hezkých písniček a básniček. V soutěžní Drakiádě vítězil samozřejmě každý, kdo se zúčastnil. Nezáleželo ani tak na výšce vzletu jednotlivých draků, ale především na jejich kráse a nápaditosti tvůrců, inspirovaných bohatou škálou zvířecí i pohádkové říše. Prvních pět ocenění (jablečný štrúdl) získali klienti 1. patra a buňky O-D, O-E, II A a O-B. Nakonec, po vyhlášení vítězů, jsme se zatajeným dechem sledovali „breakdance“ vystoupení chlapecké skupiny BAD BOY´S, jež se zrodila v rodinné buňce II. A.

LISTOPAD 2005

Výstava v Senátu Parlamentu ČR v Praze – 1. – 15. listopadu 2005

Předsálí jednacího sálu Senátu Parlamentu ČR, Valdštejnský palác v Praze
Ve středu 2. listopadu byla v předsálí jednacího sálu Senátu Parlamentu ČR slavnostně zahájena výstava výtvarných prací klientů Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě, nad níž převzal osobní záštitu senátor Milan Balabán. Vernisáže výstavy se zúčastnil také místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Liška, senátorka Daniela Filipiová, senátoři Ivan Adamec, Ondřej Feber, Vladimír Schovánek a další hosté. Ředitelka ostravského ÚSP, Tamara Šeligová, představila při této neformální příležitosti senátorům svou organizaci a seznámila je s aktuálními problémy, jež se dotýkají jak legislativy tak systému práce v oblasti sociální péče.

Výstava v Senátu Parlamentu ČR v Praze

 

Kaštánkové dopoledne – 4. listopadu 2005

Tělocvična Stacionáře
Včelímu úlu se podobala tělocvična Stacionáře o prvním listopadovém pátku, kdy jsme uspořádali „Kaštánkové dopoledne“. Všichni, kteří se jej zúčastnili, měli plné ruce práce. Ani ve snu by nás nenapadlo, co všechno se dá s kaštánky nebo drobnými korálky dělat a zároveň si formou soutěží a her procvičovat jemnou motoriku, postřeh i zručnost. Zápolili jsme o to, kdo nejrychleji naskládá plody podzimu do obalů od vajíček, sypali jsme korálky do plastových lahví, předávali si „kaštánkové“ štafety, trefovali se na cíl... Všechny soutěže byly zábavné a moc se nám líbily, tím spíš, že na jejich konci nás čekala sladká odměna pod symbolickým stromem kaštanu.

Výstava Setkání X u příležitosti XIII. ročníku Přehlídky dětské tvorby Arénka – 10. listopadu 2005

Komorní scéna Aréna, Ostrava
Ve staré budově Komorní scény Aréna v Ostravě se uskutečnila jubilejní vernisáž výstavy Setkání, sestavené z výtvarných prací klientů ostravského Ústavu sociální péče pro mentálně postižené. Tato výstava je již deset let tradiční součástí přehlídky dětské tvorby Arénka v Komorní scéně Aréna. Přestože Setkání X přehlídku o několik dní předstihlo (Arénka se uskutečnila ve dnech od 21. do 25. listopadu), nabídla opět zajímavý pohled do světa mentálně postižených lidí prostřednictvím jejich výtvarných prací. Zatímco v předcházejících letech byly výstavy Setkání vždy koncipovány monotematicky, letos měli malí i dospělí tvůrci jednotlivých obrazů ve výběru témat volnou ruku. Vznikla tak překvapivě celistvá, byť tematicky různorodá kolekce obrazů, jež opět vyzdobily foyer staré budovy Komorní scény Aréna. Výstava byla zároveň jakýmsi symbolickým rozloučením s jednou érou této nejmladší ostravské divadelní scény.

Martin na bílém koni – 14. listopadu 2005

Zahrada Stacionáře
Mezi hezké tradice, které již po několik let vstupují do povědomí klientů Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě patří bezesporu „Příjezd svatého Martina na bílém koni“. V našem případě se svatý Martin ocitá především v roli zvěstovatele prvních sněhových vloček a nastávající vlády paní Zimy. Martina na svém hřbetě letos přinesl mýtický bílý kůň Sněhule v doprovodu dobré víly Sněhové vločky. Samozřejmě, že kromě první sněhové nadílky s sebou opět přinesl i drobné sladkosti pro všechny, kteří jej na zahradu Stacionáře ostravského ÚSP přišli přivítat.

Martin na bílém koni

 

Evropský turnaj ve stolním tenisu sportovců s mentálním postižením – 16. – 20. listopadu 2005

Dvůr Králové nad Labem
Stolní tenis patří k vyhledávaným sportům mezi klienty našeho Ústavu sociální péče. Skvěle si vedli zejména v letošním Evropském turnaji sportovců s mentálním postižením ve stolním tenisu ve Dvoře Králové nad Labem. V tvrdé konkurenci devadesáti hráčů sedmnácti evropských i mimoevropských zemí získali první místo ve dvouhře žen (Žaneta Pavelcová) a druhá místa ve dvouhře mužů (Ervín Zeman), ve smíšené čtyřhře (Pavelcová-Zeman) a v kategorii UNIFIED (Pavelcová – trenér Báča).

Kalendář na rok 2006 – listopad 2005

Ústav sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě
Na sklonku letošního léta se zrodil společný projekt ostravského Ústavu sociální péče pro mentálně postižené a akciové společnosti VESUVIUS SLAVIA, jehož cílem bylo vydání kalendáře na rok 2006, sestaveného z výtvarných prací klientů ÚSP v Ostravě. Čistý výtěžek z prodeje tohoto kalendáře měl být věnován jako dar ve prospěch klientů ostravského ÚSP. Pro tento projekt se podařilo získat fotografa Františka Řezníčka, reprografické studio FLECK a šenovskou tiskárnu Harok, díky jejichž spolupráci mohl netradiční kalendář vyjít. Jsou na něm barevné reprodukce obrazů osmi handicapovaných tvůrců ve věku od pěti do čtyřicetičtyř let, s různými náměty a v různých žánrech. Prodejem kalendáře se podařilo získat ve prospěch fyzicky a mentálně postižených klientů ostravského Ústavu sociální péče pro mentálně postižené částku 52 tisíc korun.

Kalendář na rok 2006

 

PROSINEC 2005

Studentský Mikuláš – 4. prosince 2005

Tělocvična Stacionáře ÚSP
Podobně jako v předcházejících letech, i tentokrát mezi nás zavítali studenti z Matičního gymnázia v Ostravě v přestrojení za Mikuláše a jeho pomocníky. Mikulášskou návštěvu provázelo nepřeberné množství básniček a písniček z repertoáru našich klientů. Možnost přijít se podívat na rozzářené obličeje svých dětí využili také rodiče, kterých přišlo opravdu mnoho. Rozdávaly se drobné sladkosti, ale hlavně hodně radosti. Na závěr příjemného nedělního dopoledne předvedli v krátké ukázce své taneční umění Kamil a Standa a pak „vypukla“ bujará diskotéka. Prožili jsme příjemný den v atmosféře blížících se Vánoc v kruhu svých blízkých.

Studentský Mikuláš

 

Mikulášská nadílka – 5. prosince 2005

Tělocvična Stacionáře ÚSP
V pondělí 5. prosince se u nás čerti doslova „ženili“. Již v dopoledních hodinách se jich kolem tělocvičny Stacionáře rojilo tolik, až z toho šel strach. Někteří se v tělocvičně dokonce zahnízdili a když naše hodné děti přicházely na tradiční mikulášskou nadílku, drzí raraši je unášeli do svého peklíčka. Pak ale přišel Mikuláš se svými anděly a za písničku nebo básničku děti z čertovské moci osvobodil. Ukázalo se, že naše děti jsou nejen hodné a šikovné, ale i statečné a nebojácné, takže andělé i Mikuláš měli za co nadělovat... Někteří čertíci (ze specializované výchovné skupiny) se pak proměnili v jiné pohádkové bytosti a společně s několika klienty zahráli dětem hezkou pohádku.

Mikulášský koncert – 7. prosince 2005

Domov pro dospělé a Kreativní ateliér Na Liščině
Středeční odpoledne 7. prosince patřilo Mikulášskému koncertu, který pro nás připravili v Domově pro dospělé a Kreativním ateliéru Na Liščině studenti hudebního oboru Pedagogické fakulty Ostravské univerzity ve spolupráci se členy dětského pěveckého sboru Formáneček ze ZŠ Františka Formana z Ostravy-Dubiny. Všem klientům, kteří přišli, se koncert moc líbil a odměnili účinkující zaslouženým potleskem.

Mikulášský koncert

 

Vánoční turnaj ve stolním tenisu pro mentálně postižené sportovce – 10. prosince 2005

Tělocvična Stacionáře
V sobotu 10. prosince se v tělocvičně Stacionáře Ústavu sociální péče v Ostravě uskutečnil IX. ročník Vánočního turnaje ve stolním tenisu, který tradičně pořádá Sdružení pro pomoc mentálně postiženým ČR spolu s naším ústavem Podobně jako v předcházejících letech i letos se tohoto sportovního klání u zelených stolů zúčastnili mentálně postižení lidé nejen z moravskoslezské metropole, ale i z dalších míst našeho kraje. Poprvé se k našim borcům připojilo také čtyřčlenné družstvo žen z Powiatowego Domu Pomocy Społecznej z polského Pogórze. Letošního Vánočního turnaje ve stolním tenisu se zúčastnilo celkem 68 hráčů z osmi zařízení a soutěžilo se ve dvou kategoriích. Ani tentokrát neodešli naši borci s prázdnou: 2. místo obsadila Marie Horváthová, o 3. a 4. místo se podělily Jarmila Kunderová a Žaneta Pavelcová. V kategorii mužů patřilo první a druhé místo našim šampiónům Jiřímu Stachovi a Radimovi Teruovi a jako 4. se umístil Josef Drda z chráněného bydlení.

Vánoční turnaj ve stolním tenisu pro mentálně postižené sportovce

 

Symbolický křest kalendáře ÚSP na rok 2006 – 19. prosince 2005

Společenská místnost ÚSP
V tento den se u nás sešli zástupci několika firem, aby spolu s ředitelkou našeho ústavu, Ing. Tamarou Šeligovou a generálním ředitelem společnosti VESUVIUS SLAVIA CZ Ing. Jaroslavem Trávníčkem, Ph.D. symbolicky pokřtili společný projekt: kalendář ÚSP na rok 2006. „Kmotry“ této události se stali Ing. Zbyněk Pražák, náměstek primátora města Ostravy a Mgr. Jaroslava Rovňáková, vedoucí odboru sociální péče a zdravotnictví MMO. Oba vysoce vyzvedli pozitivní přínos projektu společného kalendáře ÚSP v Ostravě a firmy VESUVIUS SLAVIA, jenž ve prospěch klientů naší organizace vynesl částku 52.000,- Kč.

Symbolický křest kalendáře ÚSP na rok 2006

 

Vánoční diskotéka s rádiem Kiss Morava – 19. prosince 2005

Dům kultury Akord v Ostravě - Zábřehu
Veliké překvapení pro nás při letošní Vánoční diskotéce s Rádiem Kiss Morava připravili naši přátelé z této rozhlasové stanice. Kromě mnoha krásných dárků a nejrůznějších zábavných soutěží přivezli na diskotéku jako hosta vítěze letošní soutěže Superstar Vlastimila Horvátha. Přestože byl nachlazený zazpíval nám jednu ze svých písniček a pozval na pódium dvě ze svých velkých fanynek – naše klientky Květu Tancošovou a Dášu Ďuryšovou, které tak měly dokonce možnost si s ním popovídat. Ukázalo se, že Vlasta Horváth je milý a příjemný nejen na televizní obrazovce, ale i ve skutečnosti a připravil nám všem senzační zážitek, jejž korunovala závěrečná bohatá dárková nadílka pod rozsvíceným vánočním stromem... .

Vánoční diskotéka s rádiem Kiss Morava

 

Betlémské světlo – 19. prosince 2005

Správa organizace
Až z dalekého Betléma doputovalo do Ostravy vánoční „betlémské světlo“, které z rukou slečny Magdy Bařinová ze spřáteleného skautského oddílu Strážců z Ostravy-Svinova převzala zároveň s přáním krásných a pokojných Vánoc pro všechny naše klienty i zaměstnance ředitelka ústavu, Ing. Tamara Šeligová.