Vaše pozice: Čtyřlístek » O Čtyřlístku » Kalendárium » Události v roce 2004

Události v roce 2004

LEDEN 2004

Slavnostní předání symbolického šeku 15. ledna 2004

Stacionář – O.-Muglinov
Ředitelka ústavu ing. Tamara Šeligová převzala z rukou ředitele hypermarketu Tesco v O.-Třebovicích ing. Ivo Jandíka symbolický šek na 77 128,50 Kč. Částku získali během tří adventních víkendů při prodeji vánočních puzzlí skauti ze 43. střediska Modrý šíp z O.-Zábřehu, kteří se s kamarády z O.-Svinova do projektu tohoto obchodního řetězce s názvem „Pomáhejte s námi – pomáháme dětem“ opět ochotně zapojili. Udělali to pro své přátele z ústavu, mezi které již několik roků chodí a pro které připravují zábavná odpoledne.

Pyžamový bál 30. ledna 2004

Stacionář O.-Muglinov
Poněkud netradiční oděv zvolily organizátorky, vychovatelky ze Stacionáře pro plesové dopoledne. Nápad byl přijat s nadšením, a tak v nočních úborech bylo skoro celé osazenstvo tělocvičny. Místo v postelích rejdily děti za zvuků disko po parketách. Tělocvična zářila převážně bílými, růžovými a světle modrými barvičkami. A aby se účastníci bálu neunavili a ani nenudili, připravily pro ně organizátorky hned několik soutěží a vystoupení.

Pyžamový bál

 

ÚNOR 2004

III. ples Na Liščině 24. února 2004

Domov pro dospělé a kreativní ateliér
Noblesní polonézou zahájili tradičně svůj ples dámy a pánové z tohoto zařízení. Již potřetí se setkali na parketu, aby si zopakovali, co všechno se naučili v předešlých letech při tanečních kurzech. A aby zábava nevázla, jsou vždy v záloze oblíbené soutěže i bohatá tombola.

Pohádkový karneval 27. února 2004

Stacionář O.-Muglinov
Jedna z nejkrásnějších a nejznámějších pohádek – O Sněhurce a sedmi trpaslících rámovala letošní tradiční karneval Stacionáře. Pohádka se nejen vyprávěla, ale i hrála v podání pracovníků tohoto zařízení. Pasivní ovšem nebyli ani účastníci – klienti Stacionáře. Museli pomoci Sněhurce projít tmavý les, chystat nádobí v domečku trpaslíků i zlé královně vybírat jablíčka. A jak už to v pohádce bývá, nakonec všechno dobře dopadlo a všichni se na parketu veselili dohromady.

Pohádkový karneval

 

BŘEZEN 2004

Kdo jsme a co všechno umíme 3. – 30. března 2004

Střední průmyslová škola chemická O.-Zábřeh
Již počtvrté klienti ústavu představili především studentům této školy své výtvarné práce. Letos to byly obrázky, které vznikaly v kreativním ateliéru, v ergoterapeutické dílně rehabilitačního oddělení i ve specializovaných výchovných skupinách Stacionáře. Z trojrozměrných předmětů ústav prezentoval výrobky Centra pracovní činnosti v O.-Kunčičkách. Expozici každoročně obdivují nejen studenti, z nichž někteří pravidelně před vánocemi přicházejí do ústavu s kulturním programem, ale i veřejnost, která do této pěkné komorní síně už našla cestu.

Kdo jsme a co všechno umíme

 

Turnaj v šachu a dámě 17. března 2004

Týdenní a denní pobyt pro mládež O.-Třebovice
Prakticky vyrovnaný byl zájem klientů o obě soutěže. K šachovnicím usedlo 11 hráčů a o prvenství v dámě bojovalo 12 účastníků. Turnaj v těchto společenských hrách ústav pořádal již potřetí.

Liščí ples 25. března 2004

Kulturní dům Ostrava-Muglinov
Nádherně vyzdobený sál kulturního domu, kotilióny a nápadité krepové kloboučky tvořily pěkný rámec plesu celého ústavu, jehož organizaci měl na starosti Domov pro dospělé a kreativní ateliér z O.-Hrušova. Mimořádný zájem o tuto akci projevili rodiče klientů, kteří nejen pozorně sledovali kulturní program, ale také si se svými dětmi zatančili. Zlatým hřebem plesu bylo vystoupení dvou členek známé skupiny Královny noci, jejichž imitace hvězd naší i světové populární hudby byla dokonalá.

Liščí ples

 

DUBEN 2004

Jarní párty 30. dubna 2004

Altán Ostrava-Třebovice
Na tradičním společenském setkání klientů Týdenního a denního pobytu pro mládež v O.-Třebovicích s rodiči, sourozenci a prarodiči, které každoročně pro své ratolesti pořádá Sdružení rodičů a přátel ústavu tohoto zařízení, se opět bez výjimky bavili všichni přítomní. Z bohaté tomboly si pak odnesly výhry snad všichni, kteří si zakoupili los.

KVĚTEN 2004

Návštěva skautského oddílu 13. května 2004

Stacionář Ostrava-Muglinov
Klienti ústavu získali další přátele, členy skautského oddílu z O.-Svinova, kteří se již v prosinci 2003 zapojili do vánoční charitativní akce v hypermarketu Tesco v O-Třebovicích. Mladí skauti nezůstali jen u této pomoci, ale přišli mezi postižené, aby jim na zahradě Stacionáře uspořádali pěkné odpoledne plné her.

Návštěva skautského oddílu

 

Otevření ozdravného centra 19. května 2004

Frýdlant nad Ostravicí
Slavnostního otevření ozdravného centra se zúčastnili: primátor města Ostravy Aleš Zedník, členové Rady města Ostravy, zástupci projektantů a stavbařů. Investorem celé akce bylo statutární město Ostrava. Moderně řešený objekt, postavený na místě bývalé prvorepublikové chaty, kam naši klienti velmi rádi jezdili, má kapacitu 30 míst a svým vybavením splňuje ta nejnáročnější kritéria, která umožňují dětem, mládeži i dospělým potřebný ozdravný pobyt spojený s vhodnou terapií. První rekreanti, klienti Stacionáře, jeli do Frýdlantu již počátkem června.

Otevření ozdravného centra

 

Den otevřených dveří 20. května 2004

všechna zařízení ústavu
Již posedmé se otevřely dveře ústavu pro nejširší veřejnost. Mezi 200 návštěvníky byli rodiče, pracovnice magistrátu i obvodních úřadů, zaměstnanci ústavů sociální péče z Hlučína, Ostravice, Havířova a dalších nestátních sociálních institucí.

Třebovická olympiáda 27. května 2004

Týdenní a denní pobyt pro mládež Ostrava-Třebovice
Třetího ročníku olympiády v přizpůsobených sportech se zúčastnilo 10 družstev – 3 týmy ze školských zařízení, dále bylo zastoupeno Středisko pracovní rehabilitace SPMP a ústav zastupovala družstva ze Stacionáře, Centra pracovní výchovy a 3 oddíly z pořádajícího zařízení. O prvenství se urputně bojovalo v šesti tradičních disciplínách jako např. skok, hod míčem, koulení míče mezi kuželkami. Palmu vítězství si odnesli žáci Speciální školy Železárenská, druzí byli domácí Medvědi „A“ družstvo a bronzovou medaili získali děti z družstva „A“ z PŠ O.-Kunčice. Cenná je pomoc studentů Gymnázia Olgy Havlové z Ostravy-Poruby, kteří jsou patrony družstev a mentálně postiženým soutěžícím pomáhají zvládnout úkoly.

Třebovická olympiáda

 

Dětský den s rodiči 30. května 2004

Stacionář Ostrava-Muglinov
Krásné počasí a pečlivá příprava organizátorů byly základními předpoklady k tomu, jak v ústavu příjemně strávit celý den. Zbytek už záležel jen na klientech a jejich rodičích, zda se chtějí zapojit do bohaté nabídky nedělního programu, protože po malém kulturním vystoupení dětí přišla mezi účastníky zvířátka. Po krátkém přivítání se rozběhla po zahradě, aby dohlížela na všechny soutěžní úkoly, které měly děti plnit. Zasloužily si tak nejen sladkou odměnu, ale také svým rodičům předvedly, co všechno dokáží. A bylo toho opravdu hodně. Sbíraly mrkvičky zajíčkovi, skákaly s klokanem, uklízely s liškou, „proskakovaly“ kruhy s tygrem, lezly po žebříku s žabkou, navlékaly korálky s ptáčkem, házely kroužky s kozlíkem…… Kdo chtěl, potěšil se s pejsky a zajezdil si na koníčkovi. Příjemně se také odpočívalo a odpoledne tančilo.

Dětský den s rodiči

 

ČERVEN 2004

IX. sportovní hry seniorů a klientů ÚSP 3. června 2004

Hradec nad Moravicí
Organizátoři těchto sportovních her pro klienty ostravských domovů důchodců a ústavu, zřejmě inspirováni blížícími se letními olympijskými hrami v Řecku, se obrátili při přípravě celé akce k řecké mytologii. Šedesát závodníků, rozdělených do 12 družstev, muselo splnit 12 různých úkolů jako Fénixovo vejce štěstí, Helénský čtverec, Achillova pata atd., což nebylo nic jiného než prozaické loupání vajíček, hod koulemi /petanque)… atd. Ústav byl zastoupen opět sportovci z Domova pro dospělé, kteří obsadili 3. místo, a družstvem ze Stacionáře.

IX. sportovní hry seniorů a klientů ÚSP

 

ČERVENEC 2004

Prázdniny v Ozdravném centru Pstruží 26. – 30. 7. 2004

Frýdlant nad Ostravicí
Konečně jsme se dočkali prázdnin, jejichž část mohli naši klienti prožít v příjemném koutu Beskyd, v novém Ozdravném centru v Pstruží. Pestrý program pobytu využili nejen k hrám, ale i k poznávání blízkého okolí. Na výlety se odtud mohli vydávat oběma směry – do hor kolem Ondřejníku nebo do nedalekého Frýdlantu nad Ostravicí. Fyzickou zdatnost si vyzkoušeli při výšlapu na Solárku, věnovali se samozřejmě i různým sportovním soutěžím a hledání „pokladu“. A protože počasí v horách bývá vrtkavé, našel se čas také na zábavu pod střechou Ozdravného centra. Nechyběla tu ani diskotéka se soutěží o ceny, která zakončila jeden z pěkných týdnů ve Pstruží.

SRPEN 2004

Folklor bez hranic Ostrava 17. 8. 2004

Stacionář ÚSP v Ostravě – Muglinově
V rámci konání tohoto jedinečného festivalu folklorních souborů v našem ústavu již tradičně hostují jak naši, tak zahraniční účastníci FOLKLORU BEZ HRANIC. V úterý 17. srpna k nám zavítaly dva folklorní soubory – Mateník z České republiky a korejský soubor Eunyul Talch´um. Korejští tanečníci se nám představili Lvím tance, Tancem o osmi mladých buddhistických mniších a Šamanským tancem. I když některé možná ty zvláštní a tajuplné postavy v maskách trochu překvapily a šamanské bubínky i činely zněly našim uším poněkud nezvykle, všem se nakonec vystoupení exotického souboru z Asie moc líbilo.

II. ročník Mezinárodního sochařského sympozia, LANDEK 04. – 26. 8. 2004

Hornické muzeum na Landeku
Na pozvání organizátora sympozia, sochaře Martina Kuchaře, mohli klienti našeho ústavu zavítat na místo konání II. ročníku Mezinárodního sochařského sympozia LANDEK 04 v areálu Hornického muzea na Landeku. Naší průvodkyní se stala sochařka z Českých Budějovic – Ivana Havlíčková, která malým i starším klientům vysvětlila, jak umělci s kamenem pracují, jaké používají nástroje a jak přistupují k hmotě, aby ji mohli proměnit v tvar. V pilné práci jsme zastihli slovenského sochaře Patrika Kovačovského, Bogdana Wajberga z Polska a Mexičana Emira Guerrera Cháveze, který nám ukázal své dílo, vycházející ze staré indiánské kultury. Tomáš Franta z Třeboně si před našima očima podroboval pískovec, z něhož se již začal vylupovat květ. Některým našim klientům dokonce na chvilku půjčil sochařské dláto a kladivo, aby si mohli „tvrdou sochařinu“ vyzkoušet na vlastní kůži. Přesvědčili se, že než vznikne socha, je to mnoho hodin krásné, ale tvrdé dřiny, plné potu, prachu a také rámusu, která ale přináší radost nejen svým tvůrcům.

II. ročník Mezinárodního sochařského sympozia

 

Pohádkový muzikál na ledě MRAZÍK 31. 8. 2004

Sportovní hala Frýdek – Místek
Krásný kulturní zážitek připravila našim klientům společnost CZECH ICE COMPANY, která nám umožnila zúčastnit se v úterý 31. srpna generální zkoušky pohádkového muzikálu na ledě Mrazík. Představení navštívila téměř stovka klientů našeho ústavu, kteří s nadšením přijali skvělé výkony krasobruslařů a líbila se jim také krásná a nápaditá výprava pohádky. Někteří z nich se dokonce zapojili do akce „S Mrazíkem k rekordu“, jež spočívala ve snaze o překonání českého rekordu v délce leporela vytvořeného z monotematických kreseb, inspirovaných pohádkou Mrazík.

Pohádkový muzikál na ledě MRAZÍK

 

ZÁŘÍ 2004

Nejdelší výstava na světě 17. 9. 2004

Ostrava – Komenského sady
Hezkou tradicí se staly výstavy pod širým nebem, pořádané každoročně na sklonku léta v Komenského sadech Úřadem městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz (nejen) pro ostravské školáky. Ani letošní rok nebyl výjimkou a tak jsme byli rádi, že jsme mohli využít krásného slunečného dopoledne a ukázat všem kolemjdoucím, co všechno naši klienti umí. Malovali obrázky – barevné i černobílé – do nichž se vešel celý širý svět: vzpomínky na prázdniny, stromy, lidé i domy… Některým z nich dokonce celá ostravská radnice i s věží.

Nejdelší výstava na světě

 

Divadelní pouť bez bariér 20. – 24. 9. 2004

Divadlo loutek Ostrava
Každé dva roky pořádá Divadlo loutek Ostrava Divadelní pouť bez bariér. Ta letošní se uskutečnila ve dnech od 20. do 24. září a zváni byli všichni, kteří mají rádi pohádky, šašky anebo komedianty, zkrátka všechno, co ke správnému loutkovému divadlu patří. Divadelní pouť bez bariér se odehrávala jak pod divadelní střechou, tak pod širým nebem nebo ve stanu. Spolu s jinými dětmi naši klienti navštívili několik krásných představení – pohádky O dvanácti měsíčkách v nastudování brněnského Divadla Neslyším, O zvědavém slůněti Studia dell´arte z Českých Budějovic nebo speciální představení ostravského Divadla loutek Ze Starých pověstí českých. Starší klienti si vychutnali také inscenaci Diagnóza touha v nastudování Divadla z Pasáže z Banské Bystrice. Naši klienti z Centra pracovní výchovy v Ostravě – Vítkovicích byli dokonce aktivními účastníky této divadelní přehlídky v Galaprogramu dětí z ostravských speciálních škol v Divadle loutek ve čtvrtek.

Celostátní konference o multismyslové terapii 23. – 24. 9. 2004

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště pro tělesně postiženou mládež Ostrava - Poruba
Ústav sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě - Muglinově uspořádal ve dnech 23. a 24. září celostátní seminář na téma Proč mít snoezelen aneb vše co chcete vědět o této metodě, jehož součástí byly také praktické ukázky využití terapie loutkou v práci s klienty ÚSP. Seminář se konal pod záštitou primátora města Ostravy ing. Aleše Zedníka a Asociace ústavů sociální péče České republiky a byl první významnější akcí tohoto druhu u nás, věnovanou multismyslové terapii snoezelen. Termín „snoezelen“ vznikl před čtvrt stoletím v Holandsku jako označení pro speciálně vytvořené prostředí, v němž jeho zakladatelé hledali řešení trvale aktuálního problému volnočasových aktivit pro těžce mentálně retardované jedince. Vzhledem k tomu, že předmětem metod snoezelenu dnes už nejsou pouze mentálně retardovaní jedinci, ale i lidé se smyslovým postižením, duševními poruchami, předškolní děti, děti se syndromem ADHD, lidé po operacích mozku a mozkových zraněních, lidé trpící Parkinsonovou chorobou nebo Alzheimerovou nemocí a dalších, vzbudil ostravský seminář věnovaný snoezelenu mimořádný zájem jak mezi odbornými pracovníky ústavů sociální péče a domovů důchodců, tak školských a zdravotnických zařízení, kteří chtějí aplikovat tuto metodu v praxi. Součástí semináře, vedeného ústavní psycholožkou PhDr. Hanou Stachovou a za odborné spolupráce Mgr. Kateřiny Vitáskové, byly mimo jiné i praktické ukázky dosavadních zkušeností při uplatňování metod snoezelenu v Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě – Muglinově a prezentace mobilní místnosti „snoezelen“, jež může najít široké využití při relaxaci i v terapeutické praxi.

Celostátní konference o multismyslové terapii

 

ŘÍJEN 2004

Křtění zvířátek v ZOO 2. 10. 2004

Zoologická zahrada - Ostrava
Do bohatého programu Dne zvířat v ZOO, který se uskutečnil v sobotu 2. října v areálu ostravské zoologické zahrady, se již tradičně zapojují také klienti Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě – Muglinově. Kromě toho, že malí i odrostlejší klienti ústavu patří mezi pravidelné a také nejvděčnější návštěvníky ostravské ZOO, se každoročně podílejí na křtění novorozených zvířátek. Letos si vybrali maličkou samičku lamy alpaky, která byla v sobotu v 10.00 hodin dopoledne ve výběhu lam slavnostně pokřtěna jménem Pampa mlékem v láhvi s dudlíkem.

Křtění zvířátek v ZOO

 

Česko-francouzské dny 2004 - 11. ÷ 14. 10. 2004, Workshop snoezelen 11. 10. 2004

Stacionář ÚSP
V rámci XII. ročníku Česko-francouzských dnů v Ostravě, které se konaly ve dnech 11. – 14. října letošního roku, se v Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě – Muglinově uskutečnil v pondělí 11. října v dopoledních hodinách pracovní seminář pro francouzské i české zájemce s praktickými ukázkami využití multismyslových stimulačních metod, jež se v ostravském ÚSP uplatňují již více než rok také ve speciální místnosti snoezelen.

Česko-francouzské dny 2004

 

Den otevřených dveří 12. 10. 2004

Stacionář – Domov pro dospělé a Kreativní ateliér – Centrum pracovní činnosti
Součástí bohatého programu letošních Česko-francouzských dnů byl Den otevřených dveří Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě – Muglinově v úterý 12. října. Rodiče, odborníci a další zájemci měli možnost prohlédnout si nejen jednotlivé prostory ústavu a jejich vybavení, ale mohli se také seznámit se systémem komplexní péče, kterou ÚSP svým klientům poskytuje v různých časových pobytech, a to od tří let až do stáří. Součástí prohlídky Dne otevřených dveří byla jak specializovaná pracoviště, jako například oddělení rehabilitační péče, ergoterpeutická dílna nebo kreativní ateliér v Domově pro dospělé v Ostravě - Hrušově, tak i krásný přírodní areál ústavní zahrady se třemi koníky, kteří jsou dnes už neodmyslitelnou součástí oblíbené hipoterapie. Překvapivá byla pro některé nezasvěcené návštěvníky i prohlídka Centra pracovní činnosti v Ostravě – Kunčičkách, nabízejícího zajímavý pohled do chráněných dílen.

Pstruží hledá superstar 12. 10. 2004

Ozdravné centrum Frýdlant nad Ostravicí – Pstruží
Děti z Centra pracovní výchovy, které ve dnech od 11. do 15. října absolvovaly jeden z ozdravných pobytů v Ozdravném centru ve Frýdlantu nad Ostravicí, na tento týden určitě hned tak nezapomenou. Kromě několika výletů do okolní přírody a dalšího bohatého programu, pro ně vychovatelé připravili také malé překvapení: obdobu oblíbené televizní soutěže, nazvanou příhodně „Pstruží hledá superstar“. A jak se ukázalo, mezi našimi klienty se najde tolik různorodých talentů, že bylo opravdu těžké najít jen jednu velkou hvězdu –superstar. Soutěžilo se jednotlivě i ve skupinách, zpívalo se, hrálo, tančilo i recitovalo a odborná porota měla opravdu těžkou práci s bodováním. Stupnice od jedné do pěti málem nestačila, tak byli mnozí soutěžící dobří! Silné konkurence se od nynějška rozhodně mohou obávat slavní Lunetici, sourozenci Ulrichovi, Holki, Kája Gott i Jiří Stivín, protože těm všem doslova „šlapou na paty“ naši klienti z Centra pracovní výchovy. Palmu vítězství si nakonec odnesl čtyřčlenný soubor „Pstružáckých šviháků“, který se zformoval během ozdravného pobytu v Pstruží a všechny překvapil zpěvem i výbornou hudební interpretací. Pstruží tedy našlo ne jednu, ale hned čtyři superstar!

Pstruží hledá superstar

 

Abilympiáda 2004 – 13. 10. 2004

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště pro tělesně postiženou mládež v Ostravě – Porubě
Tak jako v předcházejících letech, i letos byla součástí XII. ročníku česko-francouzských dnů v Ostravě Abilympiáda – soutěž pro lidi s mentálním postižením, jejímž organizátorem je Sdružení pro pomoc mentálně postiženým.Letos jsme byli poctěni zahajovacím vystoupením na Abilympiádě. Naši klienti z Chráněných bytů a ze Stacionáře vytvořili taneční formaci, která sklidila bouřlivý potlesk za působivé ztvárnění písničky „ Ruská Máša“. Mezi osmi sportovními týmy z různých koutů Moravskoslezského kraje samozřejmě nechyběli ani reprezentanti Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě – Muglinově. Letošní ostravská Abilympiáda měla v záhlaví motto: „Máme kamarády v Evropě“, a tak na sportovce čekaly nejrůznější disciplíny, představující oblíbené národní sporty několika evropských zemí. Svou sílu, obratnost, odvahu a zdatnost si naši borci mohli ověřit třeba i v tak netradičních disciplínách, jako je oblíbený sport alpských horalů – hod kládou, britské dostihy nebo francouzský petanque. Naši borci nezklamali očekávání a z letošní Abilympiády si odnesli nádherné 2. místo (družstvo Domova pro dospělé a Kreativního ateliéru) a čestné 6. místo (družstvo Stacionáře).

Abilympiáda

 

Třebovická drakiáda 14. 10. 2004

Fotbalové hřiště v Ostravě – Třebovicích
K půvabům podzimních dnů už tradiční patří pouštění draků a tuto oblíbenou zábavu, děděnou z generace na generaci, jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít ani my. První letošní drakiádu Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě, uspořádali v třebovickém Týdenním a denním pobytu pro mládež. Draci a dráčci, kteří zde několik dnů vznikali pod rukama klientů, byli osobití a různorodí a každý z nich si zasloužil, aby vzlétl k podzimní obloze. Přestože počasí drakiádě přálo, vítr ne a ne zafoukat. Chvíle čekání jsme si proto zpestřili závody vozíčkářů, na jejichž konci čekala vítěze sladká odměna. Nakonec se vítr přece jen smiloval a rozfoukal se, aby povzbudil všechny ty velké draky i menší dráčky nejrůznějších podob ke společnému letu.

Třebovická drakiáda

 

Malujeme draky 22. 10. 2004

Tělocvična Stacionáře ÚSP
K nádherné barevné paletě podzimu a jeho divokému povětří patří i milá tradice, doprovázející každou dětskou generaci: pouštění draků. Výjimky neplatí v tomto směru ani u nás, a tak se v pátek 22. října v tělocvičně Stacionáře ÚSP malovali a zdobili draci, dráčci nebo jenom dráčata... Nad hlavami se nám sice vznášeli jen pomyslně, ale o to víc bylo legrace, když se soutěžilo také o to, kdo rychleji a lépe naváže na dračí ocásky pestrobarevné fáborky. I tihle draci nám přinesli dost radosti a zábavy, přestože v tělocvičně vládlo „úplné bezvětří“. Dokázali jsme si, že s trochou fantazie se dá dobře zvládnout i drakiáda pod střechou, ať si venku prší nebo svítí sluníčko.

Malujeme draky

 

LISTOPAD 2004

Svatý Martin na bílém koni přijel k nám… 15. 11. 2004

Zahrada Stacionáře ÚSP
Jsme možná jediní, kam se svatý Martin každoročně (a rád) vrací na svém bílém koni, aby nám zvěstoval příchod zimy. Ani letos tomu nebylo jinak. Netrpělivě jsme jej očekávali v naší zahradě, až se na bílém koni Sněžíkovi, doprovázen vílou Martinkou, vynoří z podzimních mlh… Martinův široký plášť skrývá spoustu kouzelných vloček, které se nikdy nerozpustí v dlani a s jejichž pomocí se možná splní každé, i to nejtajnější přání… Martin opravdu štědře rozdával své kouzelné sněhové vločky všem, kteří mu zazpívali nebo zarecitovali krátkou básničku. Ale pak už musel honem spěchat dál, vysoko do hor – vždyť s sebou nesl první sněhovou nadílku.

Svatý Martin na bílém koni přijel k nám…

 

XI. ročník přehlídky dětské tvorby Arénka 2004 – 22. ÷ 26. 11. 2004

Komorní scéna Aréna
Vernisáží výstavy prací klientů Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě, nazvané Setkání IX, byl pondělí 22. listopadu zahájen již jedenáctý ročník přehlídky dětské tvorby Arénka, která se uskutečnila ve dnech 22. – 26. listopadu letošního roku v Komorní scéně Aréna. Přehlídka je koncipována jako nesoutěžní setkání dětských kolektivů zabývajících se divadelní tvorbou. Jejím cílem je poskytnout dětem zdravým i zdravotně postiženým stejnou možnost prezentace v podmínkách malého profesionálního divadla, umožnit setkávat se, vidět navzájem svá představení a lépe se poznat. Do letošního ročníku přehlídky dětské tvorby Arénka se přihlásilo třiadvacet souborů ze severu Moravy, které uvedly celkem 29 inscenací a drobných ukázek své práce. Ústav sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě reprezentovali klienti Dětského centra, Stacionáře, Domova pro dospělé a Kreativního ateliéru a Centra pracovní výchovy, kteří pod vedením výchovných pracovníků nastudovali pět divadelních a hudebně tanečních vystoupení (Bouda budka, Malí princové, Půjdem spolu do Betléma, Colorádo a Nechme lásku kvést). Podle ohlasu v denním tisku se velice líbili Malí princové v podání klientů ze Stacionáře: „Právě v tomto představení se podařilo objevit a projevit vnitřní a velice zvláštní svět všech účinkujících, kterým jejich vedoucí jen pomohli najít cestu a probourat se skrze bariéru vlastního handicapu až k srdcím diváků. Nádherné, fascinující představení…“ Všichni účinkující Arénky letos obdrželi malé keramické suvenýry, jež vyšly z ateliéru Centra pracovní výchovy našeho ústavu.

XI. ročník přehlídky dětské tvorby Arénka

 

Náš duhový svět II – 24. 11. 2004 ÷ 16. 1. 2005

Ostravské muzeum
Slavnostní vernisáž ve středu 24. listopadu zahájila v Ostravském muzeu rozsáhlou výstavu výtvarných a rukodělných prací klientů Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě, nazvanou Náš duhový svět II, která volně navázala na stejnojmennou výstavu, pořádnou zde před dvěma lety. Pro ostravský Ústav sociální péče to byla mimořádně významná událost, na niž se několik měsíců připravovali v rámci své volné tvorby, výchovné činnosti nebo ergoterapie klienti všech zařízení ústavu. Výstava nabízí návštěvníkům Ostravského muzea pohled do pestrobarevného, duhového světa „věčných dětí“ – mentálně postižených lidí, kteří v rámci svých schopností a dovedností dokáží vykouzlit z nejrůznějších materiálů zajímavá a ve své prostotě často i dojemně krásná dílka. Na výstavě nechybí ani řemeslně dokonale zpracované rukodělné práce, jež vznikají pod rukama dospělých klientů Ústavu sociální péče v chráněných dílnách Centra pracovní činnosti.

Náš duhový svět II

 

PROSINEC 2004

Mikuláš se skauty – 2. 12. 2004

Tělocvična stacionáře ÚSP
Jako každoročně i letos mezi nás zavítali kamarádi ze skautského oddílu v Ostravě – Svinově, 6. střediska Strážci. Společně s nimi jsme si zazpívali vánoční koledy a pak se také objevil Mikuláš s anděly a čertem. Připomněli nám, že Vánoce jsou už opravdu za dveřmi, a protože naše děti byly celý rok hodné, odměnili je spoustou drobných sladkostí.

Mikuláš se skauty

 

Mikulášská besídka s nadílkou – 5. 12. 2004

Tělocvična stacionáře ÚSP, Domov pro dospělé a Kreativní ateliér Na Liščině
Bohatý a krásný program připravili naši klienti rodičům a hostům, kteří se v neděli 5. prosince přišli podívat na Mikulášskou besídku. Ukázalo se, že je mezi námi mnoho hudebních i pěveckých talentů. Nechybělo ani pohádkové představení Mrazík v nastudování našich bývalých klientů z chráněného bydlení, kteří v profesionálních kostýmech dokázali vykouzlit skutečný divadelní zážitek. Nakonec přišel také Mikuláš s andělem a čertem, aby děti odměnili sladkými dárky za všechno, čím je letos překvapily a co se naučily. Mikuláš se svou suitou přišel potěšit také starší klienty z Domova pro dospělé a Kreativního ateliéru Na Liščině.

Mikulášská besídka s nadílkou

 

Mikuláš se studentkami ze Střední průmyslové školy chemické – 8. 12. 2004

Tělocvična stacionáře ÚSP
Milým zpestřením předvánoční atmosféry v našem ústavu byla návštěva studentek 1. ročníku Střední průmyslové školy chemické v Ostravě – Zábřehu, které pro nás pod vedením paní profesorky Evy Dědkové připravily pestré hudebně-taneční pásmo a zahrály nám také pohádku O perníkové chaloupce. Na všechny vděčné diváky pak čekalo příjemné překvapení v podobě dárkových balíčků s hračkami a sladkostmi, které našim klientům věnovali studenti zábřežské chemické průmyslovky.

Vánoční turnaj ve stolním tenise sportovců s mentálním postižením – 11. 12. 2004

Tělocvična stacionáře ÚSP
Celkem 58 borců – stolních tenistů - se sešlo v sobotu 11. prosince v tělocvičně stacionáře ÚSP na tradičním, letos již VIII. Vánočním turnaji, pořádaném Sdružením pro pomoc mentálně postiženým. Turnaj představoval vyvrcholení celoročních sportovních klání mentálně postižených stolních tenistů z celé severní Moravy, které přišel pozdravit i předseda komise pro handicapované děti a mládež rady města Ostravy ing. Pavel Zvolánek.

Vánoční turnaj ve stolním tenise sportovců s mentálním postižením

 

Kamarádi – 16. 12. 2004 – 12. 1. 2005

Galerie Mlejn – Ostrava
Ve spolupráci s ostravskou Galerií Mlejn jsme uspořádali výstavu výtvarných prací našich klientů, které vznikaly v rámci arteterapie v Kreativním ateliéru. Jak název výstavy napovídá, výtvarná kolekce byla inspirována podobami kamarádů, ale i vlastní tvůrčí fantazií. Soubor akrylových a temperových maleb doplňuje několik prací z oblasti užité keramiky. Přestože výstava Kamarádi byla instalovaná v galerii, jež se programově věnuje profesionálnímu výtvarnému umění, nabídla nejen zajímavé vybočení ze zažité výstavní koncepce, ale také pozoruhodný pohled do vnitřního světa našich klientů.

Kamarádi

 

Vánoční diskotéka s Rádiem Kiss Morava – 20. 12. 2004

Dům kultury NH v Ostravě – Zábřehu
Přátelé z Rádia Kiss Morava připravili pro naše klienty i v tomto roce tradiční a velmi populární Vánoční diskotéku s Rádiem Kiss, na niž jsme přizvali také klienty z dalších osmi zařízení sociální péče ze severní Moravy a Slezska. Sál Domu kultury NH tak zcela zaplnili všichni ti, kteří se přijeli pobavit a zatancovat si s Rádiem Kiss. Díky iniciativě jeho pracovníků se na sklonku roku 2004 uskutečnilo několik charitativních akcí v ostravském Shoping Parku ve prospěch opuštěných a handicapovaných dětí a tak se na pódiu Domu kultury NH v Ostravě – Zábřehu sešly stovky krásných vánočních dárků, jimiž byli odměněni jak soutěžící, tak jednotlivé sociální ústavy, jejichž klienti se předvánočního tanečního reje s Rádiem Kiss zúčastnili.