Vaše pozice: Čtyřlístek » O Čtyřlístku » Kalendárium » Události v roce 2003

Události v roce 2003

LEDEN 2003

Martin vystavoval

25.1.-21.2. Martin Svoboda, klient Školy života, se podílel svými obrázky na výstavě, kterou pořádala Nadace pro vzdělávání a výchovu Telepace v mateřské škole Repinova /blízko výstavní síně Chagall v Přívoze/. Expozice nesla název Rekordy a kuriozity ze světa zvířat, díl 1 – savci.

Předání symbolického šeku

28.1. Zástupci společnosti Tesco Stores ČR/SR předali ředitelce ústavu Tamaře Šeligové symbolický šek na téměř 163 tisíc korun. Tyto peníze byly vybrány při prodeji pexes během adventních víkendů v hypermarketech Tesco v O.-Třebovicích a O.-Hrabové. Největší zásluhu na tomto úspěchu mají skauti, kteří se do projektu „Pomáhejte s námi – pomáháme dětem“ ochotně zapojili. Potěšitelné je, že to byli hlavně mladí ze 43. střediska Modrý šíp z O.-Zábřehu, kteří již několik roků do ústavu chodí a pro klienty připravují zábavná odpoledne.

ÚNOR 2003

Liščí ples

27.2. Dlouho připravovaný v pořadí již druhý Liščí ples byl v Domově pro dospělé v O.-Hrušově opět slavnostně zahájen polonézou a do tance vyhrávala živá hudba. Pro účastníky, mezi nimiž byli i klienti z dalších zařízení ústavu, byl zajištěn bohatý program, tombola i občerstvení. A jako milou vzpomínku na pěkné odpoledne si všichni odnesli kotiliónek s liščí hlavou.

BŘEZEN 2003

Karneval

7.3. Mimořádnou přípravu každoročně vyžaduje výroba masek na tradiční karneval, který pořádají specializované výchovné skupiny Stacionáře v O.-Muglinově. A jak bývá zvykem, organizátoři, děti a tety ze specializovaných výchovných skupin, nenechaly dopoledni volný průběh, ale nabídly publiku pěkný program. Úspěch měla zdramatizovaná pohádka O veliké řepě v podání dam a pánů z Domova pro dospělé Na Liščině a taneční kreace skupiny z chráněných bytů pod vedením Marušky Ruské. Ale nejlepší byly děti z tanečního kroužku Klubíčko.

Karneval

 

Caruso ples

7.3. Stejně pečlivou přípravu vyžaduje organizace tradičního plesu Týdenního a denního pobytu pro mládež v O.-Třebovicích, na které se velkou měrou podílí Sdružení rodičů a přátel ústavu při tomto zařízení. Ples, na nějž jsou pravidelně zváni klienti všech zařízení ústavu i rodiče a děti ze Sdružení pro pomoc mentálně postiženým, byl opět v duchu Caruso show. V zaplněném sále SOŠ a SOU v O.-Porubě se všichni dobře bavili, tančili i zpívali až do večera.

Jarní turnaj v dámě a šachu

27.3. Jen 12 odvážných hráčů dámy ze všech zařízení ústavu se přihlásilo do bojů o vítězství. Ještě méně statečných se našlo šachistů – pouhých 9. Dáma, jak je vidět, „zdomácněla“ v pořádajícím zařízení v Týdenním a denním pobytu pro mládež v O.-Třebovicích, šachy naopak trénují hoši ve Škole života. Dalšími účastníky turnaje byli pánové z Domova pro dospělé a z chráněných bytů. Ve výčtu zajímavostí nesmí chybět informace, že mezi jednadvaceti hráči byly pouze dvě dívky. Bojovalo se urputně, ale čestně. A na vítěze čekaly medaile.

Jarní turnaj v dámě a šachu

 

DUBEN 2003

Muglinovské jarní cvrlikání

8.4. Ptačí svět byl tématem letošního čtvrtého ročníku přehlídky recitace, divadla, písní a tance, kterou organizuje diagnostické oddělení ústavu. Laskavá ptačí královna Čimčarara zvala v tělocvičně Stacionáře v O.-Muglinově k mikrofonu všechny odvážlivce z několika zařízení ústavu a za jejich výkony je odměňovala ptáčky Cvrliky. Ten, kdo uměl skutečně na výtečnou, tak dostal ještě krásný papírový tulipán. Pozoruhodné vystoupení si připravili pánové z Domova pro dospělé Na Liščině, kteří si připravili pásmo „ptačích“ písniček.

KVĚTEN 2003

Uspěly v soutěži

15.5. Tradiční účastnice „Muglinovského jarního cvrlikání“ Jana Přibylová a Eliška Vedralová z chráněných bytů překročily svým pěveckým uměním práh ústavu a uspěly v Porubském skřivánku, soutěži ve zpěvu lidových písní, kterou už potřinácté pořádalo Kulturní centrum v Ostravě-Porubě. Jana Přibylová – držitelka zvláštní ceny – vystoupila 15. května 2003 před ostravskou veřejností na koncertě vítězů.

Třebovická olympiáda

20.5. Ani hrozivě zatažená obloha neubrala nic na elánu téměř šesti desítek sportovců, kteří již podruhé si přišli do tohoto zařízení ústavu poměřit své síly v přizpůsobených sportech. Díky dokonalé organizaci, při které opět pomáhali studenti Gymnázia Olgy Havlové z Poruby, všichni absolvovali všech 5 disciplín v rekordním čase, takže i napjatě očekávané vyhlášení výsledků se stihlo před polednem a následným deštěm. Vítězem se stali mladí ze Školy života, druhé místo obsadilo 2. družstvo domácích, třetí příčku vybojovaly děti z diagnostického oddělení.

Třebovická olympiáda

 

Den otevřených dveří

22.5. Zájem prohlédnou si jednotlivá zařízení ústavu a získat informace o jejich činnosti projevilo letos při dnu otevřených dveří téměř 140 návštěvníků včetně několika studentů baletního oddělení Janáčkovy konzervatoře, kteří přislíbili, že připraví pro klienty kulturní program. Veřejnost si také poprvé prohlédla novou místnost pro multismyslovou terapii – snoezelen, která byla ten den slavnostně otevřena. I velmi těžce postiženým klientům Stacionáře nabízí další možnosti aktivizace i relaxace pomocí světelných i zvukových podnětů, vůní, doteků, jež prohlubují jejich smyslové vnímání.

Zábavný den

29.5. Celodenní program, do kterého přispěli i klienti ústavu, připravili v rámci akce „Bláznění pokračuje“ pro mentálně postižené děti i dospělé v Centru volného času v O.-Porubě. Během dne se v jeho prostorách vystřídalo 120 klientů ostravského ústavu, kteří si poslechli vystoupení žáků z několika porubských základních škol. Ústav reprezentovalo hned několik zařízení - taneční kroužek Klubíčko, taneční soubor Zlatíčka, pěvecká skupina Veselá nota a taneční formace z chráněných bytů. Největší úspěch však měla dvojice klaunů MIMO, která všechny bavila a ještě rozdávala roztomilá zvířátka zručně vytvářená z nafukovacích balónků.

Zábavný den

 

Den dětí

30.5. O překvapení v programu tradičního Dne dětí, který každoročně pořádá diagnostické oddělení, se postarali klienti Školy života. Pro děti z tohoto oddělení a klienty Stacionáře připravili zdařilou dramatizaci oblíbené pohádky Mrazík. Úspěch byl mimořádný. Diváci ocenili nejen „herecké“ výkony, ale i vtipné kostýmy a scénu. Program doplnilo vystoupení dívčí taneční skupiny z hlučínského ústavu a závěrečná diskotéka.

Den dětí

 

ČERVEN 2003

Den dětí s rodiči

1.6. Den dětí i návštěvní neděle ve Stacionáři v O.-Muglinově se dokonale „střetly“ v jednom dni, takže opět mohly děti prožívat svůj svátek společně s rodiči a prarodiči. Přálo tomu i počasí. Dešťové mraky se v průběhu dopoledne ztratily a sluníčko ozářilo prostornou zahradu, kde byly připraveny různé atrakce. Zájemců bylo pořád dost nejen u kuželek, skákacích i házecích panáků, ale především u koníčků, z nichž ztráceli obavy i ti největší bázlivci, kteří na jejich hřbet nechtěli dříve vylézt ani za pytel bonbónů. A kdo neměl ještě dost – a to byli všichni – zúčastnil se odpolední diskotéky. Pracovníky Stacionáře pak potěšil velký zájem rodičů o dění v ústavu.

Den dětí s rodiči

 

Sportovní hry /Hradec na Moravicí/

5.6. Tradiční sportovní klání seniorů z ostravských domovů důchodců a klientů ústavu sociální péče pro mentálně postižené v hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí se letos uskutečnilo v mimořádně náročných podmínkách. I když ve stínu bylo kolem 30° C a na sluníčku ještě o několik stupňů více, bojovalo všech šedesát účastníků statečně o každý bod. Vítězství v letošním 8. ročníku sportovních her obhájili s velkou převahou držitelé putovního poháru z roku 2002 - obyvatelé chráněných bytů ostravského ústavu.

Sportovní hry

 

Hry bez hranic v Bretani

24.-25.6. Stovky kilometrů napříč Evropou až do Francie, do bretaňského města Morlaix se v závěru června rozjelo 8 mentálně postižených sportovců. Reprezentovali Ostravu na Hrách bez hranic, které byly odezvou na podobné zápolení organizované v severomoravské metropoli v roce 2001 a abilympiádu v roce 2002, jichž se Francouzi nadšeně zúčastnili. V Bretani zápolilo osm čtyřčlenných družstev, která musela splnit pět disciplín, z nichž většina byla inspirována mořem a jedna dokonce rozšiřující se Evropskou unií. Obě naše „suchozemská“ družstva si vedla výtečně a po celodenním klání obsadila první a druhé místo. Ostraváci, 4 obyvatelé chráněných bytů a 4 závodníci, kteří žijí doma, všichni však klienti ústavních zařízení, měli také příležitost setkat se s bretaňskými kamarády, kteří do našeho města zavítali v minulých dvou letech. Domluvili se všichni i přes jazykovou bariéru.

Hry bez hranic v Bretani

 

Světové letní hry Speciálních olympiád

22.-29.6. Úspěšně ústav, Ostravu i republiku reprezentovala Jarmila Kunderová a Radim Teru, kteří byli členy české výpravy na 11. světových letních hrách Speciálních olympiád mentálně postižených sportovců, které se konaly v Irsku. Jaruška přivezla stříbrnou medaili za dvojhru ve stolním tenise a Radim statečně bojoval ve fotbalové týmu Ústavu sociální péče z Města Albrechtic, který pro republiku získal 5. místo ze 14 zúčastněných družstev. Sportovních soutěží se zúčastnilo 7 tisíc mentálně handicapovaných sportovců ze 165 zemí světa. A co je neuvěřitelné, zahajovací ceremoniál se konal za účasti světových celebrit a 80 tisíc diváků.

ČERVENEC-SRPEN 2003

Výstava Galerie Ametyst

21.7. – 22.8. „Co se děje v trávě“ bylo téma expozice, kterou ústav instaloval o prázdninách v Galerii Ametyst ve foyer Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě. Jak již název výstavy napovídá, tvůrci se tentokrát zaměřili na mikrosvět stébel trávy. Ve strohých prostorech vstupního koridoru nemocnice rozkvetla zelená louka s motýly, vážkami, hlemýždi, mravenci, brouky a slunéčky sedmitečnými. Bohaté hmyzí společenství našli návštěvníci na obrazech, v dřevěných plastikách i výtvarných instalacích.

Folklór bez hranic

12.8. Již popáté zavítal festival Folklór bez hranic také do ostravského ústavu. Klientům se v tělocvičně v O.-Muglinově představily hned tři zahraniční soubory. Prvními byly půvabné hudebnice a zpěvačky z Estonska, které vyzvaly k tanci i postižené děti, stejně jako tanečnice a tanečníci z Rakouska. Největší úspěch ovšem zaznamenali vysokoškoláci z Jagelonské univerzity z polského Krakova svým temperamentním tanečním projevem, barevnými kroji a veselými písničkami. Vystoupení účastníků festivalu v ústavu patří k mimořádným zážitkům, které se klientům během roku nabízejí.

Folklór bez hranic

 

Další křtiny v ZOO

31.8. I když další mládě, které děti ze Stacionáře v O.-Muglinově byly pokřtít, je původem až z daleké Afriky, protože šlo o kozlíka kamerunského, vymyslely mu docela obyčejné české jméno Matěj. Za svoji účast při tak důležitém aktu si kmotři mohli pohladit i další krotká zvířátka včetně několika svých kmotřenců.

ZÁŘÍ 2003

Česko-francouzské dny

22.-25.9. O téměř desetiletých zkušenostech s možnostmi pracovního uplatnění osob s mentálním postižením informoval ústav na mezinárodní konferenci XI. ročníku Česko-francouzských dnů věnovaných handicapovaným. Přednáška vedoucího chráněných dílen Mgr. Roman Škrabálka byla doplněna videofilmem, který mapuje jednotlivá pracoviště ústavu, kde jeho klienti i handicapování žijící v rodinách našli vhodné pracovní příležitosti.

Abilympiáda

24.9. Zdolat Mount Everest, přeplavat kanál La Manche a úspěšně dojet do cíle závodu Formule 1. To byly náročné úkoly Abilympiády, která je již několik roků neoddělitelnou součástí Česko-francouzských dnů věnovaných handicapovaným. V roce 2003 na palubovku prostorné tělocvičny SOŠ a SOU pro tělesně postiženou mládež v O.-Porubě nastoupilo 12 družstev, z toho 4 reprezentovala naši sociální instituci. Zlato vybojoval tým č.2 z chráněných bytů, stříbro si odnesli klienti z Domova pro dospělé, bronz patřil družstvu č.1 z chráněných bytů. Závodníci ze Školy života obhájili páté místo. Organizátorem sportovního klání je ostravská pobočka Sdružení pro pomoc mentálně postiženým ČR.

Abilympiáda

 

ŘÍJEN 2003

Bronzoví fotbalisté

3.-5.10. Třetí nejlepší v republice jsou fotbalisté z ostravského ústavu. Potvrdili to na Mistrovství republiky ve sjednocené kopané, které v Tuchořicích uspořádalo České hnutí speciálních olympiád. Pravidelné tréninky klubu Medvědi z Týdenního a denního pobytu pro mládež v O.-Třebovicích přinesly své ovoce. Družstvo, které tradičně hrálo jen ve skupině B, se v roce 2003 probojovalo v konkurenci 10 týmů do „áčka“ a dosáhlo dokonce na medaili.

Soutěž v uměleckých disciplínách

22.10. Za mimořádného zájmu klientů Stacionáře se konala soutěž ve zpěvu, recitaci, tanci a výtvarném projevu. Zvláště v první kategorii - zpěvu - se hlásili stále noví zájemci předvést, co umí. Mezi nejlepší patřila děvčata z chráněných bytů.

LISTOPAD 2003

Úspěšná reprezentace

5.-8.11. Úspěšný ostravský hráč Jiří Stach, který již několikrát reprezentoval Českou republiku na mezinárodních závodech, se zúčastnil 3. mistrovství světa ve stolním tenise mentálně postižených sportovců v Mexiku. Do hlavního města této středoamerické republiky se sjelo 69 závodníků, z toho 27 žen, z 13 států světa. Českou republiku reprezentovali čtyři ženy a dva muži. Jiří Stach, kmenový hráč ostravského ústavu, v jehož chráněných dílnách pracuje, obstál v tvrdé konkurenci a stal se 21. nejlepším stolním tenistou světa.

Vernisáž v Aréně

11.11. Vernisáž v Komorní scéně Aréna bývá každoročně pro klienty všech zařízení ústavu mimořádnou kulturní událostí. Tématem osmé expozice prací, které vznikají v kreativním ateliéru, byl tropický prales, jehož sytou zeleň porostů zaplnili veselé opičky, lví rodinky, dlouzí hadi, důstojní sloni a další exotická zvířata.Vernisáž byla také příležitostí k další milé události – ke křtu souboru povídek Adélky Sadílkové, klienty Školy života. Ilustracemi je vyzdobili její kamarádi z téhož zařízení. A nakonec - jako již tradičně – se stali diváky i herci zároveň a předvedli si navzájem vystoupení, s kterými se představí na Arénce – divadelní přehlídce dětských souborů.

Vernisáž v Aréně

 

Vystoupení na Arénce

24.-28.11. Aktivní účast klientů z pěti zařízení ústavu na 10. ročníku Arénky – divadelní přehlídky dětské tvorby, kterou organizuje Komorní scéna Aréna jako nesoutěžní setkání tvůrčích kolektivů. Zdraví i postižení tak dostávají rovnou příležitost prezentace své práce. Vedle tanečního vystoupení dam a pánů z Domova pro dospělé a dětí ze Stacionáře se klienti z diagnostického oddělení, Týdenního a denního pobytu pro mládež a Školy života představili hned v několika dramatizacích známých pohádek. Jejich výkony opět ocenili bouřlivým potleskem nejen dětské publikum, ale i odborní lektoři.

Vystoupení na Arénce

 

PROSINEC 2003

Mikulášská besídka

4.12. Na tuto besídku přišli pozdravit děti a rozdat dobroty a dárky hned dva Mikuláši, několik čertů i andělů. Vedle těch ohlášených „místních“ to byli vítaní hosté – studenti Matičního gymnázia v Moravské Ostravě, kteří si pro děti připravili i vánoční program. Ten měly nachystány i děti ze specializovaných výchovných skupin a členky pěveckého kroužku vedeného paní Janou Wíchovou, protože Stacionář v O.Muglinově byl pořadatelem této akce.

Folklórní vystoupení

7.12. Klienti Stacionáře v O.-Muglinově získaly nové přátele – členy kapely Šajtar a folklórního souboru Morava, kteří na podzim nabídli spolupráci a už několikrát přišli do ústavu zahrát a zatančit. Návštěvní neděli se pěkného vystoupení mohli v tělocvičně zúčastnit i rodiče.

Vystoupení studentů SPŠCH

9.12. Také v roce 2003 pokračovala pěkná tradice vánočních návštěv a vystoupení studentů Střední průmyslové školy chemické z O.-Zábřehu ve Stacionáře v O.-Muglinově, i když ti první, kteří do ústavu o vánocích přišli, už dávno odmaturovali. Mladí chemici dětem zazpívali s kytarou, zatančili i zahráli divadlo. A opět se rozhodli nakoupit za vybrané peníze didaktické pomůcky.

Vánoční zdobení stromů pro zvířátka

11.12. Originální předvánoční akci vymyslely vychovatelky diagnostického oddělení – zdobení vánočních stromů pro zvířata. Na rozdíl od nás lidí, kteří si dáváme baňky a cukroví, se pro ptáčky a zvířátka připravují trošku jiné „ozdoby“ jako mrkvička, semínka, lůj atd. Akce se klientům moc líbila, a tak snaživě přivazovali a zavěšovali na stromečky vše potřebné.

Vánoční turnaj

13.12. V tělocvičně Stacionáře v O.-Muglinově se sešli hráči stolního tenisu na tradičním již 7. ročníku vánočního turnaje. Přihlášeno bylo pět desítek hráčů nejen z našeho města, ale i z dalších ústavů na Moravě. Díky skvělé organizaci a hezké vánoční atmosféře, kterou ve spolupráci s ostravským ústavem zajišťuje městský výbor Sdružení pro pomoc mentálně postiženým ČR, patří toto klání u zelených stolů k vyhledávaným sportovním akcím.

Vánoční turnaj

 

Pohádky pro děti

15.12. Vynalézavá dramaturgie, nápadité výtvarné provedení i osobité herecké pojetí nechyběly Studentům Vyšší zdravotnické školy z O.-Mariánských Hor, kteří připravili pro klienty Stacionáře v O.-Muglinově několik zdramatizovaných pohádek. Loutkové představení mělo u dětí velký úspěch. Budoucím ergoterapeutům určitě pomohla znalost prostředí i dětí, získávaná při odborné praxi v ústavu.

Tradiční vánoční setkání

16.12. Blížící se vánoční svátky jsou již řadu roků milým důvodem k vzájemnému setkávání ostravských obyvatelů domovů důchodců a klientů ústavu sociální péče pro mentálně postižené. Setkání se uskutečnilo v Janáčkově konzervatoři a pro jeho účastníky byl připraven průřez operou W. A. Mozarta Figarova svatba v podání studentů pěveckého oddělení konzervatoře. Pořadatelem této tradiční akce byl vedle odboru sociálních věcí a zdravotnictví MMO ostravský ústav sociální péče pro mentálně postižené.

Diskotéka Rádia Kiss Morava

17.12. Skutečně krásný symbolický dárek dává v předvánočním čase mentálně postiženým Rádio Kiss Morava. Na akci, určenou před sedmi lety klientům ostravského ústavu, jsou v posledních letech zváni i handicapovaní z dalších ústavu v Moravskoslezském kraji. Ve velkém sále DK NH se sešlo téměř 200 účastníků, kteří si zatancovali, zasoutěžili a nakonec si zase mohli vybrat z množství dárečků. Hračky, kreslící potřeby, míče a další věci rádio shromáždilo pod svými vánočními stromy v hypermarketech Tesco.

Šermíři v ústavu

18.12. V tělocvičně Stacionáře v O.-Muglinově řinčely zbraně. Zcela profesionálně, jako středověcí zbrojnoši, s meči zacházeli členové šermířské a divadelní společnosti Memento mori z Uherského Ostrohu. Po pohádce plné bojů si to se zbraněmi mohli opatrně zkusit i děti.

Šermíři v ústavu

 

Vánoční besídka s rodiči

19.12. Tentokrát měly děti ze specializovaných výchovných skupin pro rodiče hned několik překvapení. Zatančily, zazpívaly i předvedly pohádku o koťátku, které neumělo mňoukat. Úspěch měly jako vždy obrovský.