Vaše pozice: Čtyřlístek » O Čtyřlístku » Kalendárium » Události v roce 2009

Události v roce 2009

CENA HEJTMANA PRO RENÁTU SLEZÁKOVOU – 8. PROSINCE 2009

Nová síň Galerie výtvarného umění v Ostravě – Porubě
Hejtmanství Moravskoslezského kraje vypsalo již pošesté soutěž o Cenu hejtmana Moravskoslezského kraje, kterou jsou oceňováni autoři děl literárních, publicistických, zpravodajských a dalších, přispívajících k poznání problémů občanů se zdravotním postižením a podporují myšlenku jejich společenské integrace. Naše organizace v letošním roce navrhla na toto ocenění klientku Domova Barevný svět, paní Renátu Slezákovou, za její pozoruhodné výtvarné dílo. Své obrazy prezentuje již několik let na výstavách Čtyřlístku v nejrůznějších galeriích a výstavních síních. Odborná porota letos přisoudila Renátě Slezákové Cenu hejtmana Moravskoslezského kraje za konkrétní výtvarné dílo Maják. V šestileté historii udílení Ceny hejtmana Moravskoslezského kraje získaly toto ocenění již dvě klientky Čtyřlístku. Tou první byla v roce 2007 Ilona Homolova za animovaný film „Les“.

Cena Hejtmana pro Renatu Slezákovou Cena Hejtmana pro Renatu Slezákovou Cena Hejtmana pro Renatu Slezákovou Cena Hejtmana pro Renatu Slezákovou

 

VÁNOČNÍ TURNAJ VE STOLNÍM TENISU – 5. PROSINCE 2009

Tělocvična Domova Barevný svět
Rok s rokem se sešel a s ním neoddělitelně spjatá sportovní událost Čtyřlístku: Vánoční turnaj ve stolním tenisu, který je u nás každoročně již třináctným rokem vyvrcholením sportovních aktivit. Letošní turnaj opět finančně podpořilo statutární město Ostrava. Neodmyslitelná je však také obětavá podpora a spolupráce Společnosti pro pomoc lidem s mentálním postižením Ostrava. Do Vánočního turnaje se letos přihlásilo celkem deset družstev, ale chřipková epidemie sáhla i do sportovních řad. O ceny nakonec bojovalo osm družstev ze Čtyřlístku, z Ostravy-Poruby, Pržna, Města Albrechtic a z naší partnerské organizace v Polsku – Powiatowego Domu Pomocy Społecznej v Pogórze. Naši klienti se v silné konkurenci vůbec neztratili, o čemž svědčí fakt, že si v základních skupinách vybojovali 20 umístění na stupních vítězů. V konečných výsledcích jsme obsadili tyto příčky: Muži A – 2. místo J. Tomašovský, 3. místo R. Teru; Muži B – 1. místo J. Drda, 2. místo F. Kuliš, 3. místo M. Samlík; Ženy – 1. místo M. Horváthová, 2. místo J. Kunderová, 3. místo Ž. Pavelcová; Začínající – 1. místo M. Hyrník, 2. místo J. Jaroš. Exhibiční kategorii unified vyhrála dvojice A. Turlej a J. Hranická.

Vánoční turnaj ve stolním tenisu Vánoční turnaj ve stolním tenisu Vánoční turnaj ve stolním tenisu Vánoční turnaj ve stolním tenisu

 

VÁNOČNÍ ŠPANĚLSKÁ ŠKOLA – 4. PROSINCE 2009

Sportovní hala ČEZ Aréna v Ostravě – Vítkovicích
Ojedinělý divácký zážitek připravila pro naše klienty svým pozváním na generální zkoušku jezdecké show vzácných plemen koní, zahraničních akrobatických jezdců a jízdního oddílu Městské policie Ostrava paní hraběnka Julianne Weinberg Lessig z Rakouska, která prostřednictvím primátora města Ostravy a Nadace Patrik dětem umožnila našim klientům volný vstup. Z naší organizace se zkoušky zúčastnilo celkem 187 klientů a jejich doprovodů. Velmi se nám líbily jezdecké kreace s živým hudebním doprovodem Janáčkovy filharmonie Ostrava, jež byly velmi působivé, stejně jako dramatická ukázka jezdeckého umění ostravských policistů, kteří nám předvedli krásu, eleganci a dokonalé soustředění nádherných kladrubských hřebců. Ukázalo se, že jezdecví nemusí být jenom krásným sportem, ale ve spojení s hudbou také dokonalým estetickým zážitkem...

Vánoční Španělská škola Vánoční Španělská škola Vánoční Španělská škola Vánoční Španělská škola

 

SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ ANEB JAK TO BYLO DOOPRAVDY – 3. PROSINCE 2009

Tělocvična Domova Barevný svět
Příjemné mikulášské překvapení připravil klientům Čtyřlístku umělecký tým klientů a zaměstnanců Domova Barevný svět v dramaturgii a režii paní Marcely Štěpánové a Martiny Vrublové. Byla to speciální „nadílka“ v podobě malého divadelního představení na motivky klasické pohádky o Sněhurce. Vznikla vtipná pohádková feérie s poněkud nekonvenčními postavami a zcela nečekaným rozuzlením. Atmosféru děje dokresloval výborný hudební mix, sestavený z melodií známých filmových pohádek. Malí i velcí diváci se při výpravné pohádce (kostýmy nám zapůjčilo Národní divadlo moravskoslezské) skvěle bavili a nešetřili potleskem, který samozřejmě patřil úplně všem, neboť v této divadelní pohádce opravdu nebylo „malých rolí“.

Sněhurka a sedm trpaslíků aneb jak to bylo doopravdy Sněhurka a sedm trpaslíků aneb jak to bylo doopravdy Sněhurka a sedm trpaslíků aneb jak to bylo doopravdy Sněhurka a sedm trpaslíků aneb jak to bylo doopravdy

 

NOMINACE NA CENU NADACE OKD 2009 – 23. LISTOPADU 2009

Stará kompresorovna v Hornickém muzeu na Landeku
Nadace OKD, která již několik let podporuje řadu humanitárních projektů nejen v Moravskoslezském kraji, vypsala letos poprvé soutěž o Cenu Nadace OKD 2009. Mezi nominované projekty, jež nadace grantově podpořila, patřil také koncertní projekt Čtyřlístku Ostrava „Všechny barvy duhy II“. Do finále soutěže se dostalo celkem patnáct humanitárních projektů z celé republiky a ucházely se o cenu v pěti kategoriích: Osobnosti neziskové sféry, Pro zdraví, Pro radost, Pro budoucnost a Pro Evropu. Koncert Všechny barvy duhy II, jenž se v roce 2008 uskutečnil s finanční podporou Nadace OKD, se dostal do finále soutěže v kategorii Pro radost. Čtyřlístek z tohoto večera neodešel s prázdnou: odnesl si čestné uznání ve své kategorii, v níž nakonec zvítězil projekt Divadlo bez bariér ostravského Divadla loutek.

 

VŠECHNY BARVY DUHY III – 5. LISTOPADU 2009

Národní divadlo moravskoslezské – Divadlo Antonína Dvořáka
Do historie Čtyřlístku se zapsal již třetí ročník koncertu Všechny barvy duhy III, který jsme pořádali opět ve spolupráci s Múzickou školou v Ostravě-Mariánských Horách a Národním divadlem moravskoslezským, s podporou statutárního města Ostrava a pod záštitou náměstka primátora města Ostravy Lubomíra Pospíšila. Letošní koncert byl výjimečný kvalitou programu Čtyřlístku i počtem hostů, kteří se jej letos zúčastnili: naše pozvání přijali zpěvačka Heidi Janků, písničkář Pavel Dobeš a kytarista Tomáš Kotrba, slovenští operní pěvci Peter Dvorský a jeho bratr Jaroslav Dvorský, absolventka Múzické školy – nevidomá sopranistka Pavla Čichoňová a soubor lidových písní a tanců z Kozlovic – Valašský vojvoda. Naši klienti i pracovníci Čtyřlístku se celý rok pečlivě připravovali na koncert Všechny barvy duhy, neboť po prvních dvou ročnících byla laťka nastavena hodně vysoko. Jejich vystoupení byla bez výjimky příjemným překvapením pro zaplněné hlediště Divadla Antonína Dvořáka. Líbila se samozřejmě i výstava výtvarných prací našich klientů v Galerii Thálie ve foyer Divadla Antonína Dvořáka, jež zde byla otevřena až do začátku prosince letošního roku.

Všechny barvy duhy III Všechny barvy duhy III Všechny barvy duhy III Všechny barvy duhy III

 

ZÁJEZD DO RAKOUSKA – 22. října 2009

Vídeň
Vůbec poprvé se skupina našich klientů z Domova Barevný svět, Domova na Liščině a z Centra pracovní činnosti vydala na výlet do „perly na Dunaji“ a jednoho z nejkrásnějších evropských měst – do Vídně. Všichni se těšili na její pamětihodnosti, ale zejména na návštěvu zdejšího proslulého Muzea přírodních věd a Španělské školy, kde je nadchla ukázka výcviku nádherných lipicánských koní. Také ve vídeňských ulicích obdivovali krásná koňská spřežení, jež zde vozí turisty. Na zážitky bohatý den jim nabídl seznámení s mnoha vídeňskými kulturními a jinými památkami, a dokonce zde našli i slavnou cukrárnu, v níž se zrodil proslulý Sachrův dort. Bylo toho hodně, ale i ten nejkrásnější den jednou končí, a tak nakonec nezbylo než nakoupit pár typických vídeňských suvenýrů a vydat se zpátky domů na sever – do Ostravy.

Zájezd do Rakouska Zájezd do Rakouska Zájezd do Rakouska Zájezd do Rakouska

 

EVROPSKÉ DNY HANDICAPU A KŘÍŠŤÁLOVÝ KAMÍNEK – 6. ŘÍJNA 2009

Dům kultury města Ostravy
Již počtvrté v sedmnáctileté historii Evropských dnů handicapu vypsal jejich organizátor, Asociace Trigon, soutěž o cenu Křišťálový kamínek, která je každoročně udílena „osobnosti za dlouhodobou práci a mimořádné výsledky ve prospěch osob s handicapem“ a „osobnosti s handicapem za mimořádný čin nebo aktivitu“. Naše organizace do této soutěže letos nominovala čtyři osobnosti, mezi nimi také klientku Domova Barevný svět, Patrici Balážovou, která také letošní cenu Křišťálový kamínek získala. Převzala ji na slavnostním večeru v Domě kultury města Ostravy spolu s dárkovým poukazem na zájezd Čedoku. Babetčina radost byla samozřejmě obrovská. Čtyřlístek však nevyšel s prázdnou ani z další soutěže, vypsané v rámci Evropských dnů handicapu: ve výtvarné soutěži pro děti s poruchami autistického spektra „Svět je plný barev“ získal jedno z ocenění klient Domova Beruška – Gabriel Macko.

Evropské dny handicapu a křišťálový kamínek Evropské dny handicapu a křišťálový kamínek Evropské dny handicapu a křišťálový kamínek Evropské dny handicapu a křišťálový kamínek

 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ – 7. ŘÍJNA 2009

Všechna zařízení Čtyřlístku
V historii sociálních služeb České republiky se letos vůbec poprvé uskutečnil ve dnech od 5. do 11. října „Týden sociálních služeb“. Jeho dějištěm byla různá místa Čech, Moravy a Slezska a během tohoto týdne se také pro veřejnost otevřela řada pracovišť sociálních služeb, které v naší republice poskytuje celkem 2.268 organizací. Mezi největší patří ostravský Čtyřlístek, jenž má na území města Ostravy šest různých zařízení, poskytujících sociální služby lidem ve věku od tří let až do stáří: Domov Beruška, Domov Barevný svět, Domov na Liščině, Stacionář Třebovice, Centrum pracovní výchovy a Centrum pracovní činnosti. Tato zařízení uvítala během Dne otevřených dveří celkem 95 návštěvníků z řad rodičů, jejich příbuzných a ostravské veřejnosti.

TERRAPIN 2009 – 9. ZÁŘÍ 2009

Domov Náš svět v Pržně – Frýdlantu nad Ostravicí
Ve středu 9. září byl v areálu domova Náš svět v Pržně – Frýdlantu nad Ostravicí, oficiálně zahájen první ročník mezinárodní soutěžní přehlídky filmů, věnovaných lidem s postižením, nazvané TERRAPIN 2009. Do filmové projekce nového festivalu byl zařazen animovaný film naší klientky Ilony Homolové „Les“, který se zrodil před dvěma lety a jehož autorka (a spolurežisérka) za něj obdržela několik ocenění. Bylo hezké, že organizátoři festivalu pozvali na jeho zahájení nejen ředitele naší organizace, PhDr. Svatopluka Aniola, ale také autorku nesoutěžního snímku „Les“, Ilonu Homolovou, kterou na festival doprovázela paní Eva Gaálová, pod jejímž vedením Ilonka pracuje v ergodílně rehabilitace Čtyřlístku. Měli jsme také možnost srovnávat „Les“ s tím, co festival nabízel. Nejen pro Ilonku Homolovou, jež se s publikem podělila o své pocity při tvorbě filmu Les, byly promítané snímky velkou inspirací do budoucnosti.

XIV. SETKÁNÍ RODIN – 5. ZÁŘÍ 2009

Zahradní areál Powiatowego Domu Pomocy Społecznej v Pogórze
Každoročně patří „Setkání rodin“ u našich polských přátel v partnerské organizaci Powiatowy Dom Pomocy Społecznej v Pogórze k vrcholným událostem roku, neboť právě v tento den se do Pogórze sjíždějí rodiče zdejších klientek ze všech končin Polska. Všechny dveře domova jsou dokořán otevřeny návštěvám, v rehabilitační budově lze obdivovat prodejní výstavky s krásnými a nápaditými výtvarnými i rukodělnými pracemi a nechybí ani bohatá tombola pro všechny. To vše je provoněno nejrůznějšími dobrotami, nabízenými v celém areálu domova pro všechny příchozí. Doslova „zlatým hřebem“ dne je však kulturní program pod širým nebem, jehož pravidelnými zahraničními hosty jsou klienti naší organizace. Letos přivezl Čtyřlístek z Ostravy do Polska společné vystoupení klientů Domova Barevný svět a Domova na Liščině, nazvané „Pastelky“ – pohybové vyjádření pocitů při vytváření barevných obrázků. Naše představa světa plného barev, radosti a štěstí doprovázená hudbou rozehřála atmosféru zprvu deštivého a na léto možná až příliš chladného dne...

Setkání rodin Setkání rodin Setkání rodin Setkání rodin

 

FOLKLOR BEZ HRANIC – 18. SRPNA 2009

Tělocvična Domova Barevný svět
Rok uběhl jako voda, přišly opět prázdniny a s nimi jeden z nejkrásnějších letních zážitků, jež za námi pravidelně přicházejí prostřednictvím mezinárodního festivalu městských folklorních souborů FOLKLOR BEZ HRANIC. Dva soubory, které se zúčastnily jeho letošního dvanáctého ročníku, se představily také našim klientům. Až z městečka Cancellara v jihovýchodní Itálii k nám zavítal folklorní soubor La Rondinella (Vlaštovička), který šíří po světě folklorní tradice města Cancellara a italské oblasti Basilicata. Pro nás tak trošku exotické kroje, písně i tance se všem moc líbily a sklidily bouřlivý potlesk, ale stejně velkou radost nám udělalo i vystoupení členů Slováckého krúžku z Brna. Všechny potěšila nejen veselá slovácká hudba a živá taneční vystoupení, ale hlavně písničky, z nichž mnohé byly našim uším důvěrně známé.

Folklor bez hranic Folklor bez hranic Folklor bez hranic Folklor bez hranic Folklor bez hranic

 

KABARET REVUE – 10. srpna 2009

Tělocvična Domova Barevný svět
Pánové Rudolf a Jan Petrášovi z Dětské revue Praha připravili našim klientům v tělocvičně Domova Barevný svět zábavně prožité odpoledne, do něhož se mohli navíc sami aktivně zapojit. Pozornost četného publika upoutaly nejen zábavné kvízy a soutěže o drobné ceny, ale také známé písničky, které si mohli diváci zazpívat společně s účinkujícími. Všichni se dobře pobavili i pohádkou O veliké řepě, ve které si ti nejodvážnější také sami zahráli. Bylo to příjemné prázdninové setkání, jež opět potvrdilo, že ve Čtyřlístku nuda nemá šanci...

Kabaret revue Kabaret revue Kabaret revue Kabaret revue

 

VÝSTAVA VÝTVARNÝCH A RUKODĚLNÝCH PRACÍ KLIEČNŮ ČTYŘLÍSTKŮ V PRAZE - 4. SRPNA 2009

Ministerstvo práce a sociálních věcí v Praze
Ve dnech od 4. srpna do 27. října letošního roku byla ve vstupní hale Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky v Praze otevřena výstava výtvarných a rukodělných prací našich klientů, na níž se podíleli klienti několika zařízení ostravského Čtyřlístku. Přestože rozsahem nevelká, obsahově bohatá výstava představila pestrou škálu aktivit našich klientů z Centra pracovní činnosti, v jejichž rukou vznikly jak hezké textilní a košíkářské výrobky, tak dřevěné hračky a řada dalších rukodělků, jež budily zaslouženou pozornost prvních návštěvníků výstavy v budově MPSV. Klienti P. Balážová, D. Ďurišová, P. Hamroziová, I. Homolová, R. Klimková, K. Nagyová, I. Rašková, R. Slezáková a J. Válek byli autory kolekce krásných kreseb, keramických obrázků a trojrozměrných objektů, jež vznikly při ergoterapiích v rehabilitačním oddělení, v Centru pracovní výchovy nebo v rámci volné výtvarné tvorby klientů Domova Barevný svět a kreativního ateliéru Domova na Liščině.

DOPRAVNÍ POLICIE NA NÁVŠTĚVĚ VE ČTYŘLÍSTKU – 27. ČERVENCE 2009

Zahradní areál Domova Barevný svět
Velké překvapení v podobě policejní dopravní techniky nám připravili pracovníci Krajského ředitelství Policie České republiky. Až do zahrady Domova Barevný svět přivezli nádherný černý Volkswagen Passat R36, motocykl Honda 1200 a speciální vůz dopravní policie vybavený špičkovou technikou a pomůckami pro kontrolu neukázněných řidičů jak osobních aut, tak kamionů. Báječné bylo to, že jsme si mohli všechno vyzkoušet: jak se sedí v „rychlém“ Passatu, jak se spouštějí výstražná světla i sirény a nebo se rovnou projet s policií po zahradě... Mnoho obdivovatelů sklízela i policejní Honda: kluci a děvčata si vyzkoušeli pocity řidiče rychlého stroje a otázky nebraly konce. Líbily se také neprůstřelné a ochranné policejní vesty, policejní dalekohled, váha pro kontrolu nákladů kamionů, zkrátka všechno to, o čem mnozí ani netušili, že policisté potřebují ke své každodenní tvrdé práci v džungli silniční dopravy. Naši hosté tak vřelé přijetí a zájem snad ani nečekali, a proto nám rádi slíbili, že brzy mezi nás přijdou znovu.

Dopravní policie na návštěvě ve čtyřlístku Dopravní policie na návštěvě ve čtyřlístku Dopravní policie na návštěvě ve čtyřlístku Dopravní policie na návštěvě ve čtyřlístku

 

NOC SNŮ V OSTRAVSKÉ ZOO – 22. ČERVENCE 2009

Zoologická zahrada v Ostravě – Michálkovicích
O tom, že by ve Čtyřlístku vládla nějaká letní ospalá nuda, nemůže být ani řeči. Jedním z důkazů byla naše účast na Noci snů v ostravské zoologické zahradě, které se zúčastnilo více než čtyřicet klientů z našich domovů. Do zoo jsme přijeli před desátou hodinou večer a pak už nás čekalo mnoho krásných překvapení: Viděli jsme nejrůznější zvířata, mohli jsme si pohladit srst tygra, vycpanou opičku nebo ježka a zkusit, kolik váží sloní kel. Byli jsme u toho, když se krmili sloni nebo hroši a téměř na samém konci naší cesty po ostravské zoo jsme byli odměněni možností nakrmit nádherné, dlouhokrké žirafy. Vrcholem nočního dobrodružství bylo fotografování s hrozivě vyhlížejícím hadem, mohli jsme si pohladit i živého králíka nebo želvu. Dověděli jsme se spoustu zajímavostí o živé přírodě a pracovníci zoo trpělivě odpovídali na všechny naše zvědavé otázky. Domů jsme se vrátili unavení, ale šťastní, naplněni spoustou neuvěřitelných zážitků.

Noc snů v Ostravské ZOO Noc snů v Ostravské ZOO Noc snů v Ostravské ZOO Noc snů v Ostravské ZOO Noc snů v Ostravské ZOO

 

BARVA A TVAR – 20. ČERVENCE 2009

Galerie Ametyste ve Fakultní nemocnici Ostrava
V letních měsících patří pravidelně Galerie Ametyst Fakultní nemocnice Ostrava v Ostravě-Porubě výtvarným pracím našich klientů. Výjimkou nebyl ani letošní rok: od 20. července do 14. srpna zde byla k vidění kolekce několika desítek maleb, kreseb a koláží, jež vznikly v rámci arteterapií, výchovné činnosti nebo ve volném čase klientů v kreativním ateliéru Čtyřlístku. Mezi vystavujícími byla řada autorů, s jejichž jmény se pravidelní návštěvníci Galerie Ametyst setkávají již několik let: R. Slezáková, L. Kovář, J. Lukovský, S. Vrbský a řada dalších, pro něž je výtvarná práce často nejen příjemným zpestřením všedních dnů, ale také prostředkem seberealizace i vyjádřením niterních

Barva a Tvar Barva a Tvar Barva a Tvar Barva a Tvar

 

MAJER TRIO NA LIŠČINĚ – 14. ČERVENCE 2009

Tělocvična Domova na Liščině
Nečekaně příjemné odpoledne připravili klientům Čtyřlístku v Domově na Liščině členové hudebního seskupení Majer trio, jehož členové přijeli za námi do Ostravy až z Brna a z Rožnova pod Radhoštěm. Hráli nám nejrůznější písničky ze svého širokého repertoáru – od popu až po lidovky. Ale co víc, také si s námi zatancovali, dali nám možnost zazpívat si spolu s nimi s mikrofonem v ruce a také jsme si mohli vyzkoušet neobvyklý hudební nástroj: ozembouch. Hudební odpoledne se nám tak líbilo, že jsme se ani nechtěli loučit.

Majer trio na Liščině Majer trio na Liščině Majer trio na Liščině Majer trio na Liščině

 

VÝSTAVA SVĚT POD ŠAPITÓ – 2. ČERVENCE 2009

Knihovna města Ostravy – pobočka Jiřího Trnky 10
Stalo se již hezkou tradicí, že každoročně během prázdnin představují své výtvarné práce klienti Čtyřlístku návštěvníkům Knihovny města Ostravy v krásných výstavních prostorách její pobočky v ulici Jiřího Trnky 10 na Fifejdách. Letošní výstava, nazvaná „Svět pod šapitó“, námětově čerpá z cirkusového prostředí. Všechny barvami hýřící veselé obrázky vytvořili naši klienti v kreativním ateliéru Domova na Liščině. Výstavu jsme zahájili slavnostní vernisáží, k jejímuž slavnostnímu rázu přispěli svým zbrusu novým programem členové hudebního seskupení RYTMY z Domova na Liščině a také věrně spolupracující Pekaři a spol. z Ostravy-Poruby, kteří nám pro tuto nevšední příležitost sponzorsky přispěli vynikajícími koláčky ze své pekárny. Výstava „Svět pod šapitó“ v pobočce Knihovny města Ostravy na Fifejdách je zde k vidění až do 28. srpna letošního roku.

Výstava Svět pod šapitoVýstava Svět pod šapitoVýstava Svět pod šapitoVýstava Svět pod šapitoVýstava Svět pod šapito

 

NÁVŠTĚVA CIRKUSU HUMBERTO – 28. ČERVNA 2009

Cirkus Humberto při jeho hostování v Ostravě
Opravdu krásný dárek nám věnovali majitelé cirkusu Humberto, kteří umožnili našim klientům zdarma návštěvu jednoho z jejich pohostinských představení v Ostravě. Prvním překvapením bylo už to, jak velké je opravdové cirkusové šapitó. S velikým očekáváním jsme usedli do prvních řad galerie. Hned první vystoupení, drezúra děsivě vyhlížejících lvů, bylo opravdu napínavé a obdivovali jsme odvahu krotitele, který všechny šelmy bezpečně ovládal. Během představení však na nás ještě čekala i drezúra koní, medvědů, koz a lam, ale také velbloudů nebo „obyčejných“ pudlíků. Tato čísla doplňovala nejrůznější vystoupení artistů a žonglérů, při nichž se tajil dech. A protože ve správném cirkuse nemohou chybět půvabné krasojezdkyně a klauni, nebyli jsme ošizeni ani o tuto podívanou. V krátké pauze jsme měli také možnost navštívit cirkusový zvěřinec, kde jsme si dokonce mohli mnohá zvířata také pohladit. Všem se nám v cirkuse Humberto moc líbilo!

 

Návštěva cirkusu HumbertoNávštěva cirkusu HumbertoNávštěva cirkusu HumbertoNávštěva cirkusu HumbertoNávštěva cirkusu Humberto

 

SETKÁNÍ SENIORŮ – 4. června 2009

Velké Losiny a Vikýřovice
Již osmé setkání seniorů – bývalých zaměstnanců Čtyřlístku, se uskutečnilo letos na počátku června. Jeho cílem byly tentokrát Velké Losiny, které navzdory nejistému počasí nabídly příjemné zážitky spojené s prohlídkou zámku a přilehlého parku, ale i dalších místních pamětihodností, včetně projížďky zdejším minivláčkem. V nedalekých Vikýřovicích jsme pak využili útulného prostředí Pensionu Jirsák, kde jsme nejen společně poobědvali, ale podělili se také o vzpomínky a zážitky z uplynulého roku. Naši senioři při tomto setkání ocenili zejména fakt, že na ně jejich mateřská organizace nezapomíná ani po odchodu na zasloužený odpočinek, což je v dnešních dobách stále větší vzácností. Snad i proto se řada z nich do Čtyřlístku stále ráda vrací, nejen na návštěvu za svými bývalými kolegy, ale i jako cenní pomocníci vždy, kdy je toho třeba...

Setkání seniorůSetkání seniorůSetkání seniorůSetkání seniorůSetkání seniorů

 

TŘEBOVICKÁ OLYMPIÁDA – 27. května 2009

Zahradní areál Stacionáře Třebovice
Snad poprvé v osmileté historii Třebovické olympiády v přizpůsobených sportech se nad krásným zahradním areálem Stacionáře Třebovic, které je tradičně dějištěm tohoto sportovního klání, stáhly dešťové mraky, z nichž občas i zapršelo. Nepřízeň počasí však v ničem nesnížila elán a nadšení všech startujících družstev jak z naší organizace, tak odjinud. Letos bohužel chyběly sportovkyně z partnerské organizace v Polsku, za to mezi devíti družstvy přibyli nováčci soutěže - klienti z Domova Santé v Havířově. Přítomní borci všechny disciplíny zvládli v nevídaně krátkém čase přímo na jedničku. Absolutním vítězem letošní Třebovické olympiády se stalo družstvo Speciální školy Železárenská z Ostravy-Mariánských Hor, druhé místo a stříbrná medaile zůstala doma ve Stacionáři Třebovice a třetí místo s bronzovou medailí připadlo SŠOS z Klimkovic.

Třebovická olympiádaTřebovická olympiádaTřebovická olympiádaTřebovická olympiádaTřebovická olympiáda

 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ – 21. května 2009

Všechna zařízení Čtyřlístku
Ve čtvrtek 21. května jsme uspořádali Den otevřených dveří, jehož v šesti zařízeních naší organizace využilo celkem 135 návštěvníků. K prohlídce jednotlivých pracovišť a zařízení organizace využili Dne otevřených dveří návštěvníci z Domova Santé v Havířově, z Nemocnice s poliklinikou v Orlové, Rehabilitačního centra Radvanice, z Domova pro seniory Slunovrat v Ostravě, z Penzionu pro seniory z Hlučína, Denního stacionáře Žirafa z Frýdku-Místku, Občanského sdružení Stonožka, dále zástupci sociálních odborů úřadů městských obvodů Ostrava – Mariánské Hory a Ostrava Radvanice, sociální pracovníci, rodiče, senioři, soukromí návštěvníci a také zájemci o služby Čtyřlístku.

 

LIDÉ LIDEM – 14. května 2009

Masarykovo náměstí v Ostravě
Také naši klienti přispěli k bohatému programu Přehlídky sociálních služeb a souvisejících aktivit, která se v polovině května uskutečnila na Masarykově náměstí v Ostravě pod názvem Lidé lidem. Příslovečných „želízek v ohni“ jsme měli hned několik: nádherní čertíci a čertice z dramatického kroužku Domova Barevný svět uvedli pod režijním vedením paní Aleny Pastrňákové humornou pohádku „Taneček přes dvě pekla“, naše Centrum pracovní činnosti z Ostravy – Kunčiček zase představilo pestrou paletu rukodělných výrobků, které vznikají ve zdejších sociálně terapeutických dílnách. Naši klienti z Domova Barevný svět a z Podporovaného samostatného bydlení vystoupili i ve společném bloku písní a poezie „Květen – lásky čas“ ve skupině Sebeobhájci v rámci programu Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením.

Lidé lidemLidé lidemLidé lidemLidé lidemLidé lidem

 

MISTROSTVÍ SVĚTA VE SLEDGE HOKEJI V OSTRAVĚ – 9. – 18. května 2009

Sportovní hala Sarezvy v Ostravě - Porubě
Ve dnech 9. – 18. května s v Ostravě-Porubě konalo Mistrovství světa ve sledge hokeji 2009, vůbec poprvé i za účasti českého národního týmu. Naši sledge hokejisté byli letos nováčky elitní skupiny. Využili jsme proto příležitosti seznámit se s dalším druhem sportu, který je vhodný pro osoby se zdravotním postižením. Obdivovali jsme rychlost hráčů, sílu rukou při útoku na branku soupeře i při bránění. Byli jsme svědky drobných šarvátek a poté jejich vyloučení, a také nerozhodného výsledku na konci utkání. Napjatě jsme očekávali, co přinese prodloužení. Přestože naši sledge hokejisté hráli dobře a chytře, zápas prohráli. Fandili jsme možná málo, protože to ještě tak dobře neumíme, ale snažili jsme se stejně jako hokejisté. Podruhé to bude lepší, vždyť jsme na takové akci byli poprvé!

MS sledge hokejMS sledge hokejMS sledge hokejMS sledge hokejMS sledge hokej

 

NEJSI JINÝ – 5. května 2009

Areál lesoparku – letní amfiteátr v Ustroni - Polsko
Také v letošním roce se naši klienti z Domova Barevný svět a z Domova na Liščině zúčastnili jako jediní zahraniční hosté Dne postižených v Ustroni, jehož hlavními organizátory byli Hnutí Speciálních olympiád Polska a Městský úřad v Ustroni a jedním ze spolupořadatelů také naše partnerská organizace v Polsku – Powiatowy Dom Pomocy Społecznej v Pogórze. Cílem setkání lidí se zdravotním a mentálním postižením z celého širšího regionu polského Těšínska byl amfiteátr v Ustroni, kde se účastníci tohoto setkání rozdělili do dvou skupin: ti zdatnější se vydali na pěší pochod po hřebeni polských Beskyd v okolí Ustroně, méně zdatní si vybrali papíry a malířské potřeby, aby v kresbách zachytili místní pozoruhodnosti a krásu okolní přírody. Jejich výtvory byly samozřejmě vystaveny přímo v amfiteátru hned po skončení plenéru, kde bylo také dějiště bohatého kulturního programu druhé poloviny tohoto významného dne. Přestože sluneční paprsky nehřály tak, jak by si na počátku května všichni přáli, byli jsme velmi spokojeni jak s organizací, tak s programem letošního ustroňského Dne postižených.  

 

Nejsi jinýNejsi jinýNejsi jinýNejsi jinýNejsi jiný

 

KDO JSME A CO VŠECHNO UMÍME IX– 4. května 2009

Střední průmyslová škola chemická Akademika Heyrovského a gymnázium v Ostravě - Zábřehu
Již devátým rokem trvá spolupráce mezi Střední průmyslovou školou chemickou Akademika Heyrovského a gymnáziem v Ostravě – Zábřehu a Čtyřlístkem v oblasti výtvarné tvorby. Každoročně hostí mladí chemici v Galerii U chemiků v sídle školy výtvarné a rukodělné práce klientů Čtyřlístku pod názvem „Kdo jsme a co všechno umíme“. V pondělí 4. května v dopoledních hodinách se uskutečnila slavnostní vernisáž výstavy, která zde byla otevřena nejen studentům školy, ale i široké veřejnosti. Několik desítek kreseb a maleb klientů v různých technikách, představilo svět přírody a lidí v široké škále výtvarného vyjádření. Kromě toho zde byly k vidění také keramické práce a rukodělné výrobky lidí se zdravotním postižením, jež vznikly v sociálně terapeutických dílnách Čtyřlístku. Studenti školy, kteří se vernisáží výstav ve své galerii zúčastňují pravidelně, zde měli navíc příležitost setkat se s tvůrci vystavených prací osobně. Výstava v Galerii U chemiků v Ostravě – Zábřehu byla otevřena do 5. června letošního roku.

 

Kdo jsmeKdo jsmeKdo jsmeKdo jsmeKdo jsme

 

MAŇÁSKOVÉ DIVADLO SLUNÍČKO VE ČTYŘLÍSTKU – 22. dubna 2009

Tělocvična Domova Barevný svět
Tři známé pohádky – Zajíc, liška a kohout; O pejskovi a kočičce a O Šípkové Růžence - nám přijelo zahrát Maňáskové divadlo Sluníčko ze Šternberka. Milé příběhy, kterými nás doprovázela i neodmyslitelná divadelní postavička Kašpárka, přilákaly do tělocvičny Domova Barevný svět malé i velké diváky ze všech našich domovů. Zasloužený potlesk pak patřil oběma herečkám Maňáskového divadla, paní Ivaně Janečkové a Petře Pavlatové, jež svými hlasy oživily maňáskové figurky všech tří uvedených pohádek. Také díky nim jsme v tomto odpoledni prožili hodinku příjemného napětí, radosti a dobré zábavy.  

Maňáskové divadloMaňáskové divadloMaňáskové divadloMaňáskové divadlo

 

HAVAJSKÝ BÁL – 19. března 2009

Kulturní dům v Ostravě-Muglinově
Ve znamení exotických květů, tropického ovoce, vůně moře a doslova „ve stínu palem“, ve svižném hudebním rytmu, o nějž se opět nezištně postarali členové Ostravského restauračního orchestru pod vedením pana Lubomíra Skláře, se odehrával náš letošní „Havajský bál“. Tentokrát jej svými bubínky otevřeli klienti Domova na Liščině. Exotickou krajinou Havaje nás po celý podvečer provázela dvojice Lucie Králová a Marek Záruba a k pohodové atmosféře nepochybně přispěly svým vystoupením mažoretky občanského sdružení TOM Krokodýl z Ostravy. O znavené cestovatele, které zmohl tanec nebo zábavné soutěže, pečovaly „havajské“ dívky, které připluly na náš ostrov ze Stacionáře Třebovice. Určitě ani letos nebyl nikdo plesem Čtyřlístku zklamán. A ti, kteří si příliš nezatančili, byli jistě spokojeni alespoň s výhrou v tombole, do níž hojně přispěli dárci ze společností Opavia L. U., Park Lane Cofectionery, Tesco hypermarket Ostrava-Třebovice a Beskydské uzeniny Frýdek-Místek. Náš dík samozřejmě patřil i společnosti Pekaři a spol. s . r., která nás obdarovvává již tradičně výbornými koláčky ze své pekárny.     

Havajský bálHavajský bálHavajský bálHavajský bálHavajský bál

 

VEŘEJNÁ AUKCE - VÝSTAVA SVĚT PODLE NÁS – 25. února 2009

Nová síň Galerie výtvarného umění v Ostravě - Porubě
Poprvé v historii Čtyřlístku se uskutečnila veřejná aukce výtvarných prací našich klientů v Nové síni Galerie výtvarného umění v Ostravě – Porubě. Do aukce bylo zařazeno celkem 68 prací 37 autorů různého věku ze všech zařízení naší organizace. Většina dražených maleb, kreseb, kombinovaných technik i keramických objektů byla součástí výstavy „Svět podle nás“, která zde byla otevřena od 9. prosince loňského roku. V aukční síni, jíž se pro tuto chvíli staly výstavní prostory Nové síně GVU, se sešly necelé dvě desítky dražitelů, role licitátorky se ujala ředitelka televize Fabex, paní Marcela Mrózková – Heříková. Jako při jiných aukcích výtvarných děl i tentokrát jsme byli svědky dramatických momentů, kdy dražitelé sváděli boj o předem vytipované obrazy. Aukce vynesla celkem 10.450 korun, které budou opět využity ve prospěch výtvarných aktivit našich klientů.

Veřejná aukceVeřejná aukceVeřejná aukceVeřejná aukceVeřejná aukce

 

VALENTÝNSKÝ PLES – 13. února 2009

Tělocvična Domova Barevný svět
V předvečer svátku zamilovaných – svatého Valentýna – jsme uspořádali svůj vlastní „Valentýnský ples“ pro klienty Domova Barevný svět. Pro všechny, kteří se chtěli přijít pobavit a zatancovat si při oblíbených písničkách v kruhu svých kamarádů, jsme připravili bohatý program se zábavnými soutěžemi, ale nechybělo ani dobré občerstvení, s nímž nám pomohly hodné paní kuchařky z naší kuchyně. Na konci příjemného odpoledne čekaly na všechny malé dárečky, které nám udělaly velikou radost a byly příjemnou tečkou za letošním „Valentýnským plesem“.

Valentýnský plesValentýnský plesValentýnský plesValentýnský plesValentýnský ples