Vaše pozice: Čtyřlístek » O Čtyřlístku » Kalendárium » Události v roce 2008

Události v roce 2008

Vánoční diskotéka s Rádiem Kiss Morava – 16. prosince 2008

Dům kultury Akord v Ostravě – Zábřehu
Mezi cyklické akce, na něž se naši klienti vždy velmi těší, patří nepochybně každoroční Vánoční diskotéky s Rádiem Kiss Morava, které připravujeme ve spolupráci s touto rozhlasovou stanicí a s Domem kultury Akord v Ostravě–Zábřehu. Společenský sál Domu kultury Akord zaplnili i tentokrát jak klienti ze všech zařízení Čtyřlístku, tak naši další přizvaní hosté z dětských domovů a organizací sociálních služeb Moravskoslezského kraje. Kromě báječné zábavy v rytmu populárních písniček pro nás diskžokejové Rádia Kiss Morava a jejich kolegyně připravili spoustu napínavých soutěží, v nichž jsme opět dokázali, že umíme hrát, zpívat i recitovat a máme dost trpělivosti také v soutěžích zručnosti a přesnosti.  Po celý tento podvečer jsme měli před očima krásný vánoční stromeček, pod nímž už čekalo jako obvykle mnoho překvapení a splněných přání.

Vánoční diskotékaVánoční diskotékaVánoční diskotékaVánoční diskotékaVánoční diskotéka

Svět podle nás – 9. prosince 2008 – 21. února 2009

Nová síň Galerie výtvarného umění v Ostravě
Výstavou zahrnující více než 60 výtvarných prací – kreseb, obrazů i keramiky čtyřiceti autorů se v Nové síni Galerie výtvarného umění v Ostravě – Porubě ostravské veřejnosti představil náš Čtyřlístek. Výstava je součástí grantového projektu ostravské Galerie výtvarného umění podpořeného Moravskoslezským krajem, který již šest let každoročně pod názvem Svět podle nás představuje široké veřejnosti výsledky výtvarných aktivit dětí a dospělých se zdravotním postižením z nejrůznějších organizací a zařízení sociální péče na území Moravskoslezského kraje. Stejně jako v předcházejících letech také v tomto roce bylo součástí vernisáže výstavy předání Ceny hejtmana Moravskoslezského kraje. Naši klienti se při vernisáži výstavy v Nové síni GVU v Ostravě-Porubě představili nejen svými výtvarnými díly, ale také živou ukázkou terapie hudbou, kterou pod názvem „Rytmy“ uvedli klienti Domova na Liščině pod vedením paní Libuše Gajdové. Výstavu slavnostně zahájila ředitelka organizace, Ing. Tamara Šeligová spolu s ředitelem Galerie výtvarného umění v Ostravě, Mgr. Jiřím Jůzou, Ph.D. za přítomnosti hejtmana Moravskoslezského kraje Ing. Jaroslava Palase.

Svět podle násSvět podle násSvět podle násSvět podle násSvět podle nás

 

VIII. ročník Vánočního turnaje ve stolním tenisu – 6. prosince 2008

Tělocvična Domova Barevný svět
Celkem 65 stolních tenistů z Moravskoslezského kraje se zúčastnilo tradičního Vánočního turnaje ve stolním tenisu pro sportovce s mentálním postižením, který se uskutečnil v tělocvičně Domova Barevný svět ve spolupráci s ostravskou Společností pro pomoc lidem s mentálním postiženým a s finanční podporou statutárního města Ostrava. Příjemným zpestřením letošního Vánočního turnaje bylo překvapení v podobě vystoupení dívčí formace z ostravské taneční školy K+K Labyrint. První medaile si ze Čtyřlístku odvezli stolní tenisté, kteří byli vyhodnoceni mezi nejlepšími hráči krajské soutěže, a zvláštní ocenění obdržely také Libuše Kunderová s Marií Horváthovou, jež letos vybojovaly bronzové medaile na Mistrovství Evropy ve Španělsku. Na Vánočním turnaji 2008 se sešla řada vynikajících hráčů, některé zápasy byly proto velmi vyrovnané. V kategorii žen zvítězila evropská medailistka Marie Horváthová ze Čtyřlístku, první místo v kategorii B mužů si odvezl Petr Duda z týmu SPR „Chachaři“ z Ostravy-Poruby a v kategorii A mužů náleželo vítězství Radimu Teruovi, dalšímu reprezentantovi Čtyřlístku.

Vánoční turnaj ve stolním tenisuVánoční turnaj ve stolním tenisuVánoční turnaj ve stolním tenisuVánoční turnaj ve stolním tenisuVánoční turnaj ve stolním tenisu

Všechny barvy duhy II – 6. listopadu 2008

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě – Divadlo Antonína Dvořáka
Na scéně Divadla Antonína Dvořáka se uskutečnil již druhý ročník koncertního projektu Všechny barvy duhy, v němž opět spojily své síly zdánlivě různorodé organizace: Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava a Múzická škola při Lidové konzervatoři se speciálním zaměřením na děti a mládež se zdravotním postižením v Ostravě – Mariánských Horách ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě.  Vedle profesionálních umělců – Věry Špinarové, Richarda Pogody, Radka Pastrňáka a Daniela Skály v něm účinkovali děti i dospělí s mentálním nebo zdravotním handicapem ve společném  programu, jenž byl v mnoha směrech mimořádný. Naši klienti opravdu zazářili svými hudebními, tanečními, pěveckými i divadelními výkony. Hosté koncertu byli nejen aktéry, ale zároveň také patrony jednotlivých účinkujících, kteří nikoho v hledišti nenechali lhostejným. Také letošní koncert se podařilo uspořádat díky podpoře statutárního města Ostrava, Nadace OKD a pod záštitou primátora města Ostravy ing. Petra Kajnara.

Všechny barvy duhyVšechny barvy duhyVšechny barvy duhyVšechny barvy duhyVšechny barvy duhy

 

Mistrovství Evropy ve stolním tenisu – 19. – 27. října 2008

Ontiniente - Španělsko
Dalším vynikajícím úspěchem se mohou od letošního října chlubit sportovkyně Čtyřlístku – Jarmila Kunderová a Marie Horváthová, které reprezentovaly Českou republiku a naši organizaci na letošním Mistrovství Evropy ve stolním tenisu, jež se uskutečnilo ve španělském městě Ontiniente ve dnech od 19. do 27 října 2008. Mistrovství se zúčastnilo více než šedesát hráčů z deseti zemí – vedle České republiky a hostitelského Španělska také Itálie, Portugalsko, Maďarsko, Velká Británie, Francie, Rakousko a dvě asijské země: Japonsko a Čína, které nebyly zařazeny do Mistrovství Evropy a hrály Open.  V tomto světovém turnaji měly možnost zahrát si také evropské hráčky a hráči. Tým České republiky skončil v celkovém hodnocení družstev jako třetí, ve čtyřhře získaly Jarmila Kunderová spolu s Marií Horváthovou se svými deblovými partnerkami rovněž skvělé třetí místo.

Mistrovství Evropy ve stolním tenisuMistrovství Evropy ve stolním tenisuMistrovstvíMistrovství Evropy ve stolním tenisuMistrovství Evropy ve stolním tenisu
 

XVI. Evropské dny handicapu: Cena Křišťálový kamínek a Abilympiáda – 8. října 2008

Dům kultury města Ostravy a Středisko pracovní rehabilitace Ostrava – Poruba
Součástí galakoncertu Rozumíme si, který patřil k vrcholným událostem letošního XVI. ročníku Evropských dnů handicapu v Ostravě, bylo udílení ceny Asociace Trigon „Křišťálový kamínek“. Toto ocenění, udělované za dlouhodobou práci a mimořádné výsledky ve prospěch osob s handicapem a nebo lidem s handicapem „za mimořádný čin nebo aktivitu“ získaly v letošním roce hned dvě osobnosti Čtyřlístku: paní Mgr. Vlasta Polová, vedoucí Stacionáře Třebovice, a klientka Centra pracovní výchovy: Táňa Jónášová.
Do letošních Evropských dnů handicapu jsme se také zapojili nejen jako účastníci četných seminářů a workshopů, ale i jako členové soutěžních týmů tradiční Abilympiády, v níž naši reprezentanti letos zdolávali nejrůznější „úskalí“ při zvládání domácích prací a přípravy jídel... Uspěli jsme na výbornou!

XVI. Evropské dny handicapuXVI. Evropské dny handicapuXVI. Evropské dny handicapuXVI. Evropské dny handicapuXVI. Evropské dny handicapu

Divadelní pouť bez bariér – 23. a 25. září 2008

Divadlo loutek Ostrava a tělocvična Domova Barevný svět
Na pozvání Divadla loutek Ostrava, které je každé dva roky pořadatelem populární DIVADELNÍ POUTI BEZ BARIÉR, jsme se zúčastnili slavnostního galaprogramu Děti dětem. Náš Čtyřlístek přispěl do pestré kytice programové nabídky pohádkou O Sněhurce v podání klientů Domova Barevný svět a pod režijním vedením paní Aleny Pastrňákové. V programu se představila také Adélka Sadílková hrou na flétnu a dokázala, že má nejen literární nadání, ale také hudební talent. V pestrobarevný mumraj, plný barev a pohybu, proměnili o dva dny později tělocvičnu Domova Barevný svět herci a klauni tří divadel: Divadla Mimotaurus z Prahy, Cirkusu LeGrando z Brna a Studia Dell´Arte z Českých Budějovic, kteří zavítali také mezi naše klienty do Čtyřlístku. Součástí letošní Divadelní pouti bez bariér byla také výstava výtvarných prací našich klientů, kterou připravil kreativní ateliér Domova na Liščině ve foyer Divadla loutek Ostrava.

Divadelní pouť bez bariérDivadelní pouť bez bariérDivadelní pouť bez bariérDivadelní pouť bez bariérDivadelní pouť bez bariér

Den rodin – 6. září 2008

Powiatowy Dom Pomocy Społecznej v Pogórze, POLSKO
Již čtvrtým rokem trvá výměnná spolupráce mezi ostravským Čtyřlístkem a jeho partnerskou organizací v Polsku – Powiatowym Domem Pomocy Społecznej v Pogórze. Jednou z pravidelných událostí, na něž jsou zváni do Polska také naši klienti, patří „Den rodin“, na nějž do Pogórze pravidelně na počátku září přijíždějí jak rodinní příslušníci obyvatelek zdejšího domova, tak významní představitelé okresu Czieszyn a města Skoczówa. Ke kulturnímu programu Dne rodin pravidelně přispívají spolu se svými hosty i naši klienti. Letos to byli dámy a pánové z Domova na Liščině, kteří nadšenému publiku představili svou „muzikoterapii“ ve znamení mexických rytmů, skvěle doplněnou našimi spoluúčinkujícími hosty - tanečníky z porubského Hazard Country Clubu.

Den rodinDen rodinDen rodinDen rodinDen rodin

Ozdravný pobyt v Chorvatsku – 12. – 21. září 2008

Makarská riviéra - Tučepi
Již několik let se naši klienti každoročně rádi vracejí na jadranské pobřeží do Chorvatska, kam jezdí nejen za zdravím a odpočinkem, ale i za poznáním nového prostředí. Jejich letošní ozdravný pobyt v Chorvatsku se uskutečnil na sklonku léta a cílem cesty byl hotel Neptun v Tučepi na Makarské riviéře. Klienti Domova Barevný svět a Podporovaného samostatného bydlení si zde užili nejen koupání v moři, ale při nepříznivém počasí mohli využívat také hotelové bazény. Program ozdravného pobytu byl však mnohem bohatší. Zpestřily jej především vycházky do blízkého okolí, poznávání moře a mořských živočichů, zejména však možnost plavby lodí podél pobřeží Makarské riviéry se zastávkou v Makarské, kde všechny nadchla přehlídka vojenských plavidel. Nikdo se nenudil, ani když venku pršelo: hotel Neptun nabízel řadu možností sportovního vyžití: tenis, kulečník, petanque nebo společenské hry, soutěže, vodní aerobik a večerní hudbu s diskotékou. Ozdravný pobyt našich klientů v Chorvatsku posílil jejich zdravotní kondici, přinesl mnoho nových zážitků z Jadranského pobřeží a také důvěru ve vlastní možnosti a schopnosti.

Ozdravný pobyt v ChorvatskuOzdravný pobyt v ChorvatskuOzdravný pobyt v ChorvatskuOzdravný pobyt v ChorvatskuOzdravný pobyt v Chorvatsku

Návštěva muzea Tatry v Kopřivnici – 26. srpna 2008

Technické muzeum Tatra Kopřivnice 
Opravdu krásný den jsme prožili v posledním srpnovém týdnu, kdy jsme se vydali na výlet do Kopřivnice, abychom navštívili zdejší tatrovácké muzeum historických automobilů. Obdivovali jsme hlavně velká nákladní auta, z nichž mnohá sice dnes už na silnicích nepotkáváme, a přece mají za sebou slavnou historii. Třeba legendární „Tatraplán“ cestovatelů Zikmunda a Hanzelky, nebo Lopraisovu  nákladní Tatru, která několikrát úspěšně zdolala Rallye Paříž – Dakkar a určitě dnes patří vedle prvního rakousko-uherského automobilu Präsident mezi nejobdivovanější muzejní exponáty. Některá auta jsme mohli obdivovat jenom zvenčí, do jiných bylo možné usednout a vyzkoušet si pocity řidiče. Nakonec jsme si ještě ve vestibulu muzea prohlédli výstavu věnovanou olympionikům Daně a Emilu Zátopkovým.

Návštěva muzea Tatry v KopřivniciNávštěva muzea Tatry v Kopřivnici

Festival městských folklorních souborů – FOLKLOR BEZ HRANIC – 12. srpna 2008

Tělocvična Domova Barevný svět
Stalo se již mnohaletou hezkou tradicí, že organizátoři Festivalu městských folklorních souborů s mezinárodní účastí Folklor bez hranic již při jeho přípravě počítají s pořádáním jednoho z koncertů také v naší organizaci. Díky tomu jsme mohli i v letošním roce zahrnout nadšenými ovacemi dva zahraniční soubory, které k nám přijely předvést své umění: ruskému folklornímu pěveckému souboru Kazačia Pesnia z městečka Petrovskij v Čeljabinské oblasti a slovenskému folklornímu souboru Skorušina z oravské obce Liesek. Členové obou folklorních souborů si po vystoupení prohlédli také Domov Barevný svět, jenž na naše hosty zapůsobil svou vysokou úrovní, vybaveností i službami, poskytovanými klientům.

Festival městských folklorních souborů – FOLKLOR BEZ HRANICFestival městských folklorních souborů – FOLKLOR BEZ HRANICFestival městských folklorních souborů – FOLKLOR BEZ HRANICFestival městských folklorních souborů – FOLKLOR BEZ HRANICFestival městských folklorních souborů – FOLKLOR BEZ HRANIC

Výstava výtvarných prací „Náš svět“ – 21. července – 15. srpna 2008

Galerie Ametyst Fakultní nemocnice Ostrava
V Galerii Ametyst Fakultní nemocnice Ostrava byla otevřena nejnovější výstava kreseb, maleb a kombinovaných technik z tvorby našich klientů. Vystavené obrazy opět vznikly v kreativním ateliéru Domova na Liščině a prezentují bohatou žánrovou pestrost nápadů a fantazií, kterou klienti z různých zařízení Čtyřlístku v kreativním ateliéru vyjádřili ve více než dvou desítkách kreseb a maleb, mezi nimiž nechybí ani nové výtvarné techniky v podobě maleb barvami na sklo kombinovaných s akvarelem nebo temperou. Pozoruhodnými výstavami výtvarných prací našich klientů se do Galerie Ametyst v letních měsících pravidelně vracíme již několik let.

Výstava výtvarných prací Náš světVýstava výtvarných prací Náš světVýstava výtvarných prací Náš světVýstava výtvarných prací Náš světVýstava výtvarných prací Náš svět

Výstava výtvarných prací „LÉTO“ – 1. července – 29. srpna 2008

Knihovna města Ostravy, pobočka Fifejdy
Po oba prázdninové měsíce je v pobočce Knihovny města Ostravy na Fifejdách otevřena výstava výtvarných prací klientů Čtyřlístku nazvaná LÉTO. Pod tímto všeobjímajícím názvem jsou zde vystaveny kresby, malby i trojrozměrné objekty s jednoznačným námětem: moře. Jedná se o práce v technikách akrylu a akvarelu, zastoupeny jsou však i kombinované techniky, které vznikly v kreativním ateliéru Domova na Liščině centra Čtyřlístek. Jejich autory jsou Renáta Slezáková, Jiří Lukovský, Pavel Vozník a kolektiv klientů zdravotního a výchovného úseku Domova na Liščině.

Výstava výtvarných prací LÉTOVýstava výtvarných prací LÉTOVýstava výtvarných prací LÉTOVýstava výtvarných prací LÉTOVýstava výtvarných prací LÉTO

Pohádkové odpoledne se skauty – 13. června 2008

Tělocvična Domova Barevný svět
Milou tradicí je již několik let trvající spolupráce Čtyřlístku s děvčaty a chlapci ze skautského oddílu v Ostravě – Svinově, k němuž se letos připojili také členové skautského oddílu ze Šenova. Nabídli našim klientům zábavné „pohádkové“ odpoledne a přišli nás navštívit v pátek 13. června. V tělocvičně Domova Barevný svět, kterou zaplnila spousta dychtivých diváků, plných očekávání, připravili pro své publikum hezké odpoledne sestavené z ukázek ze známých pohádek, spojených s hádankami.

Pohádkové odpoledne se skautyPohádkové odpoledne se skautyPohádkové odpoledne se skautyPohádkové odpoledne se skautyPohádkové odpoledne se skauty

Kdo jsme a co všechno umíme VIII – 3. června 2008

Galerie Chemik Střední průmyslové školy chemické Akademika Heyrovského a Gymnázia v Ostravě – Zábřehu
Pod tímto názvem se již poosmé představili studentům Střední průmyslové školy chemické Akademika Heyrovského a Gymnázia v Ostravě – Zábřehu klienti Čtyřlístku. V komorním prostředí Galerie Chemik pravidelně prezentují své výtvarné i rukodělné práce. Jejich kresby, malby, výrobky z proutí, textilu nebo ze dřeva sklízejí vždy obdiv studentů, pedagogů školy i veřejnosti. Na vernisáži výstavy tentokrát převažovali především pedagogové, neboť studenti byli zaměstnáni  maturitami a závěrečnými zkouškami. I to byl důvod, proč nejen výstava, ale i doprovodný program vernisáže byl zcela v našich rukou: zasloužený potlesk sklidila Adélka Sadílková, která podtrhla tuto sváteční chvíli dvěma skladbami pro zobcovou flétnu.

Kdo jsme a co všechno umíme VIIIKdo jsme a co všechno umíme VIIIKdo jsme a co všechno umíme VIIIKdo jsme a co všechno umíme VIIIKdo jsme a co všechno umíme VIII

Mezinárodní den dětí: O princezně na hrášku – 1. června 2008

Tělocvična Domova Barevný svět
Již osm let trvá spolupráce naší organizace se Střední průmyslovou školou chemickou Akademika Heyrovského a Gymnázia v Ostravě – Zábřehu, která má více podob. Zdejší profesorka, paní Petra Chvostková, vede divadelní soubor Košatka, jehož jádro tvoří děti ze Základní školy v Ostravě – Staré Vsi. Členové divadelního souboru Košatka jsou pravidelnými hosty Čtyřlístku a také letos zavítali mezi naše klienty. Jejich hostování bylo součástí oslav Dne dětí v Domově Barevný svět, a tak se ve zdejší tělocvičně sešli nejen naši klienti, ale i jejich rodiče, aby se spolu se svými ratolestmi potěšili hezkou pohádkou na motivy H. Ch. Andersena „O princezně na hrášku“. Pohádka se všem moc líbila, navíc účinkující děti potěšily své hostitele i milými dárečky ke svátku dětí.

Mezinárodní den dětí: O princezně na hráškuMezinárodní den dětí: O princezně na hráškuMezinárodní den dětí: O princezně na hráškuMezinárodní den dětí: O princezně na hráškuMezinárodní den dětí: O princezně na hrášku

Přehlídka sociálních služeb a souvisejících aktivit "Lidé lidem" – 30. května 2008

Jiráskovo náměstí v Ostravě
Také naše organizace se aktivně zapojila do letošního Dne sociálních služeb, který se uskutečnil na sklonku posledního květnového týdne na Jiráskově náměstí v Ostravě pod heslem „Lidé lidem“. Ostravské veřejnosti se zde představila řada organizací, věnujících se sociálním službám. K bohatému celodennímu programu jsme přispěli veselou pohádkou O Sněhurce v nastudování klientů Domova Barevný svět a hudebně-tanečním vystoupením klientů z Domova na Liščině. Ti, kteří nemohli v programu sami vystupovat, přišli svým přátelům alespoň zatleskat jako diváci.

Přehlídka sociálních služeb a souvisejících aktivit Lidé lidemPřehlídka sociálních služeb a souvisejících aktivit Lidé lidemPřehlídka sociálních služeb a souvisejících aktivit Lidé lidemPřehlídka sociálních služeb a souvisejících aktivit Lidé lidemPřehlídka sociálních služeb a souvisejících aktivit Lidé lidem

Setkání seniorů – 29. května 2008

Bystrovany u Olomouce, Olomouc
Už zase uběhl jeden rok a opět jsme se mohli těšit na setkání seniorů, které pro ně pravidelně připravuje vedení organizace. Celkem dvaapadesát neuvěřitelně vitálních dam a pánů se letos sešlo, aby se společně podělili o své radosti i vzpomínky s bývalými kolegy a kolegyněmi. Součástí letošního setkání seniorů byl poznávací výlet do arboreta v Bystrovanech u Olomouce a návštěva hanácké metropole. Nádherné, slunné počasí, krása rozkvetlé přírody, romantická zákoutí starobylé Olomouce – to vše nepochybně přispělo k báječné atmosféře tohoto setkání, při němž mnozí z našich bývalých kolegů vysoce oceňovali v dnešní době stále vzácnější skutečnost, a to, že na ně jejich bývalý zaměstnavatel nezapomíná.

Setkání seniorůSetkání seniorůSetkání seniorůSetkání seniorůSetkání seniorů

VII. ročník Třebovické olympiády v přizpůsobených sportech – 22. května 2008

Zahradní areál Stacionáře Třebovice
Již posedmé byl zahradní areál Stacionáře Třebovice a přilehlý park dějištěm Třebovické olympiády v přizpůsobených sportech, jehož se zúčastnilo celkem šedesát sportovců z našich zařízení, ostravských škol se speciálním zaměřením. Ani letos nechyběly také sportovkyně z partnerské organizace v Polsku – Powiatowego Domu Pomocy Społecznej v Pogórze. Pod symbolickým olympijským ohněm měřila jednotlivá družstva své síly, vytrvalost i přesnost v několika disciplínách. Vzhledem k nepříliš vlídnému počasí vyplnili účastníci olympiády chvíle čekání na vyhodnocení jednotlivých soutěží aktivním odpočinkem v jídelně třebovického stacionáře, z níž se pro tyto chvíle stal taneční parket, plný radosti z hudby a tance. V každé ze dvanácti výkonnostních kategorií byli nakonec odměněni medailí tři nejlepší soutěžící. Mezi soupeřícími družstvy letos v Třebovicích obstáli nejlépe sportovci z Praktické školy Pokorného v Ostravě – Porubě, kteří si z Třebovické olympiády odnesli zlatou medaili, o stříbro a bronz se rozdělily skupiny B a A ze Stacionáře Třebovice. Ke každoročním skvělým devizám této sportovní události patří  dokonalá organizace a dnes již i neodmyslitelná pomoc volontérů – studentů Gymnázia Olgy Havlové z Ostravy – Poruby, kterým také patří náš dík.

VII. ročník Třebovické olympiády v přizpůsobených sportechVII. ročník Třebovické olympiády v přizpůsobených sportechVII. ročník Třebovické olympiády v přizpůsobených sportechVII. ročník Třebovické olympiády v přizpůsobených sportechVII. ročník Třebovické olympiády v přizpůsobených sportech

Opera Kolotoč – 13. května 2008

Divadlo Antonína Dvořáka Národního divadla moravskoslezského v Ostravě
Tento divadelní workshop byl součástí letošního kulturně-společenského projektu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě stejného názvu, k němuž se připojilo i centrum Čtyřlístek. Naši klienti byli úspěšnými autory soutěže o plakát a logo projektu, nyní jsme se stali součástí jednoho z večerních představení opery Václava Trojana Kolotoč, jemuž předcházel muzikoterapeutický workshop klientů z Domova na Liščině. Devítičlenná skupina dívek a jednoho muže z Domova Barevný svět navíc zkoušela od letošního března pod odborným vedením paní Dagmar Drobíkové část sboru V. obrazu druhého dějství opery Kolotoč, aby se právě v úterý 13. května mohli společně připojit jako diváci v hledišti ke sboru na jevišti a stát se součástí divadelního představení. Však takový byl také původní autorský záměr hudebního skladatele Václava Trojana, když dětskou operu Kolotoč komponoval. Jakmile naši klienti překonali prvotní obavy, zvládli jak hudební melodii, tak slova. A samotný zážitek z divadelního večera, z kouzelné atmosféry i samotného jevištního dění, stál opravdu za to!

Opera KolotočOpera KolotočOpera KolotočOpera KolotočOpera Kolotoč

Den Godności Osób Niepełnosprawnych „Nie jesteś inny“ – 9. května 2008

Areál lesoparku v Ustroni, Polsko
Již potřetí v historii vzájemné přeshraniční spolupráce centra Čtyřlístek a Powiatowego Domu Pomocy Społecznej v Pogórze v Polsku jsme se zúčastnili „Dnia Godności“ lidí s postižením, který se v letošním roce uskutečnil opět v krásném areálu lesoparku v Ustroni, tentokrát však pod názvem „Nejsi jiný“. Klienti centra Čtyřlístek z Domova Barevný svět a Domova na Liščině se zde připojili ke klientům domovů a jiných zařízení sociálních služeb z oblasti polského Těšínska, aby spolu s nimi prožili jeden den věnovaný sportu a kreativním aktivitám v podobě turistického pochodu do okolní přírody a výtvarného workshopu v areálu lesoparku. Na rozdíl od loňského roku tentokrát počasí všem přálo, takže příjemné pocity vzbuzovala nejen procházka krásnou beskydskou krajinou, ale i malířská inspirace tvůrců, kteří pro tento den raději než turistickou obuv volili barevné pastely a neposkvrněné čtvrtky papíru. Ke slunné atmosféře nepochybně přispěl bohatý kulturní program připravený organizátory akce ve zdejším amfiteátru. Nadšené ovace zde vzbudilo také pohostinské vystoupení našich klientů z Domova na Liščině, kteří v Ustroni prokázali, že jsou nejen zdatnými chodci a malíři, ale také dobrými muzikanty s rytmem v těle.

Den Godności Osób Niepełnosprawnych Den Godności Osób Niepełnosprawnych Den Godności Osób Niepełnosprawnych Den Godności Osób Niepełnosprawnych Den Godności Osób Niepełnosprawnych

TUR OSTRAVA 2008: Člověk mezi lidmi – 24. dubna 2008

Divadelní sál Domu kultury města Ostravy
Tak jako v předešlých letech i v tomto roce se naše organizace aktivně zapojila do programu Mezinárodního festivalu filmů o trvale udržitelném rozvoji – TUR OSTRAVA 2008, a to nejen výstavou výtvarných prací našich klientů, která byla k vidění ve vstupní hale Domu kultury města Ostravy ve dnech od 21. do 24. dubna, ale také vlastním podílem na dopoledním programu pro studenty ostravských středních škol v divadelním sále v programu „Člověk mezi lidmi“. Hudební pásmo „Holky a kluci z naší školky“, jež s paní Jarmilou Navrátilovou nastudovali naši nejmenší klienti z Domova Beruška, pomohlo navodit tu správnou atmosféru v hledišti, které se pak skvěle bavilo při neotřelé, humorné a zároveň poučné pohádce O Sněhurce, v níž trpaslíci nekutají zlato, ale sbírají v lese odpadky po neukázněných turistech, zlá královna kouří jako fabrika a hodná Sněhurka je upoutaná na invalidním vozíku, v nastudování klientů Domova Barevný svět pod režijním vedením paní Aleny Pastrňákové. Nadšenému hledišti nakonec ještě „rozproudily“ krev indiánské rytmy muzikoterapie klientů Domova na Liščině a jejich temperamentní „dirigentky“, paní Libuše Gajdové.

Člověk mezi lidmiČlověk mezi lidmiČlověk mezi lidmiČlověk mezi lidmiČlověk mezi lidmi

Exkurze v Domově Laguna – 3. dubna 2008

Domov Laguna v Psárech u Prahy
V dubnu jsme také využili možnosti navštívit jeden z nejmodernějších domovů sociálních služeb v České republice, k nimž nepochybně patří Domov Laguna v Psárech u Prahy. Smyslem této návštěvy bylo především srovnání, jak v nových podmínkách zákona o sociálních službách pracují jinde. Domov Laguna v Psárech poskytuje celoroční, týdenní i denní služby lidem s mentálním postižením bez omezení věku. Domov nabízí komplexní služby více než stovce klientů s různým stupněm mentálního postižení ve dvou areálech. Má vlastní školu, rehabilitaci včetně bazénu, nabízí širokou škálu terapeutických služeb ve dvou rozsáhlých areálech s moderním ubytováním. Nechybí ani samostatné bydlení pro klienty, ale také byty pro rodiče, kteří se již vzhledem k věku a zdravotnímu stavu nemohou o své děti s postižením sami postarat a nechtějí se od nich odloučit. Návštěva v Psárech byla pro naši práci zajímavá, poučná a zároveň inspirující...

Exkurze v Domově LagunaExkurze v Domově LagunaExkurze v Domově LagunaExkurze v Domově LagunaExkurze v Domově Laguna

Reprezentativní výstava výtvarných a rukodělných prací klientů Čtyřlístku v Poslanecké sněmovně – 2. – 14. dubna 2008

Atrium Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Praze
„Mnoho povolaných, málo vyvolených“ praví jedno staré české přísloví. Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava - mohl již podruhé ve své historii představit výtvarné i rukodělné práce svých klientů v reprezentativních prostorách atria Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Praze. Více než šedesát obrazů a kreseb, jež vznikaly ve všech zařízeních naší organizace, a několik desítek dalších keramických a rukodělných prací zaplnilo opět po devíti letech přízemí i galerie parlamentního atria. Hosté vernisáže výstavy, nad níž převzal patronát místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, ocenili krásu a rozmanitost vystavených prací, jež doslova prozářily zdejší prostory.

Výstava Čtyřlístku v Poslanecké sněmovněVýstava Čtyřlístku v Poslanecké sněmovněVýstava Čtyřlístku v Poslanecké sněmovněVýstava Čtyřlístku v Poslanecké sněmovněVýstava Čtyřlístku v Poslanecké sněmovně

 

Výstava Čtyřlístku v Senátu – 25. března – 8. dubna 2008

Předsálí jednacího sálu Senátu Parlamentu České republiky v Praze
Na dva týdny „zabydlely“ prostory předsálí jednacího sálu Senátu Parlamentu České republiky obrazy našich klientů, jež vznikly v kreativním ateliéru Domova na Liščině. Překvapení, obdiv – takové byly první reakce hostů vernisáže výstavy, mezi nimiž nechyběla patronka výstavy, senátorka Ing. Liana Janáčková a její kolegyně, Ing. Jana Juřenčáková, PhDr. Vladimíra Levá, Ph.D. z Ministerstva práce a sociálních věcí a další hosté. Jak na vernisáži výstavy zdůraznila ředitelka naší organizace, Ing. Tamara Šeligová, jsme rádi, že se do těchto prostor Senátu vracíme během tří let již podruhé, a zároveň, že tímto způsobem můžeme členům Horní sněmovny Parlamentu ČR prezentovat i to, jak žijí a o čem sní lidé, pro něž pracujeme...

Výstava Čtyřlístku v SenátuVýstava Čtyřlístku v SenátuVýstava Čtyřlístku v SenátuVýstava Čtyřlístku v SenátuVýstava Čtyřlístku v Senátu

Na návštěvě v České televizi Ostrava – 21. března 2008

Česká televize Ostrava
Díky přátelskému pozvání na exkurzi do zákulisí ostravského studia České televize si odnesla skupina našich klientů z Domova Barevný svět, Domova na Liščině, ze Stacionáře Třebovice a z Centra pracovní výchovy bohaté zážitky z jednotlivých televizních studií a pracovišť. Jejich pozorným průvodcem byl pan Rudolf Antl, který našim klientům vysvětlil všechny důležité postupy práce a činnosti, jež jsou nezbytné k tomu, aby jednotlivé pořady mohly být uvedeny na televizní obrazovku. Naši klienti naslouchali s velkým zaujetím, ale hlavně se pozorně dívali kolem, ptali se a zajímali se o televizní techniku. Mnozí z nich si mohli „na vlastní kůži“ vyzkoušet, jaké to je posadit se za moderátorský pult před televizní kameru v připraveném studiu, kde se právě chystalo živé vysílání pořadu „Sama doma“. Nejsilnějším zážitkem pak byla po návratu domů možnost na obrazovce sledovat, co se krátce předtím odehrávalo v televizním studiu přímo před jejich očima...

Na návštěvě v České televizi OstravaNa návštěvě v České televizi OstravaNa návštěvě v České televizi OstravaNa návštěvě v České televizi OstravaNa návštěvě v České televizi Ostrava

Společenský ples klientů: Námořnický bál – 13. března 2008

Kulturní dům v Ostravě – Muglinově
Téměř na celé odpoledne, až do večera, zabydlely letos velký sál Kulturního domu v Ostravě – Muglinově nejrůznější vodní a exotické bytosti jako průvodci zrádnými vodami oceánů: mořská víla Ariela a námořní kapitán Jack, tančící plavčice z ostrova Flamengo, ale i nefalšovaní exotičtí hosté z černé Afriky – skupina Mbunda Afrika. Takový byl náš letošní „Námořnický bál“, plný hudby, o niž se opět nezištně postarali členové Ostravského restauračního orchestru, střídající se s temným a vzrušujícím duněním afrických bubnů Mbundy Afriky. O ty, které zmohl rytmický tanec nebo zábavné soutěže, svědomitě pečovaly krčmářky ze Stacionáře Třebovice v krčmě U Černého korzára. Snad ani z letošního plesu Čtyřlístku neodcházel nikdo zklamán. A ti, kteří si příliš nezatančili, byli jistě spokojeni alespoň s výhrou v tombole, na jejíchž atraktivních cenách měli zásluhu naši sponzoři ze společností Opavia L. U., Park Lane Cofectionery, Tesco hypermarket Ostrava-Třebovice, Sugal a Moravan. Už se těšíme, jaká překvapení nám přinese společenský ples Čtyřlístku zase napřesrok...

Námořnický bál 2008Námořnický bál 2008Námořnický bál 2008Námořnický bál 2008Námořnický bál 2008

Prezentace projektu KOLOTOČ 2008 – 16. února 2008

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, foyer Divadla Antonína Dvořáka
V rámci 2. ročníku Evropských dnů opery se uskutečnila v Divadle Antonína Dvořáka Národního divadla moravskoslezského v Ostravě slavnostní prezentace projektu KOLOTOČ 2008, do něhož se zapojili svými výtvarnými pracemi také klienti naší organizace. Přes dvacet obrázků s motivy dětské opery Václava Trojana „Kolotoč“ jsme zaslali do soutěže o nejvýstižnější návrhy loga a plakátu k tomuto projektu. V silné konkurenci kreseb, jimiž soutěž obeslali také studenti Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě a žáci Základní umělecké školy Viléma Petrželky v Ostravě – Zábřehu, jsme byli více než úspěšní: jak vítězné logo, tak plakát jsou díly našich klientů z Domova na Liščině a z Domova Barevný svět. Oba autoři vítězných prací byli odměněni věcnými cenami během slavnostního odpoledne při prezentaci projektu KOLOTOČ 2008, která se uskutečnila ve foyer Divadla Antonína Dvořáka za účasti řady hostů, mezi nimiž nechyběli umělci účinkující v Trojanově opeře Kolotoč na scéně ostravské opery v roce 1960. Úryvky z této opery představil sólista opery NDM Jiří Halama spolu se členy Operního studia NDM.

Kolotoč 2008Kolotoč 2008Kolotoč 2008Kolotoč 2008Kolotoč 2008

Kalendář na rok 2008 – leden 2008

Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava
Stejně jako v předcházejících dvou letech také v roce 2007 spolupracoval Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava s akciovou společností VESUVIUS SLAVIA na projektu obrazového kalendáře pro rok 2008 s výtvarnými pracemi klientů centra Čtyřlístek. Výtěžek z prodeje kalendáře je každoročně použit ke zlepšení životních podmínek našich klientů. V letošním roce představuje čistý zisk z prodeje kalendáře a novoročních přání s kresbami klientů Čtyřlístku částku ve výši 30.741,- Kč. Děkujeme všem společnostem a institucím, které nás touto formou podpořily: MG Odra Gas, spol. s r. o., Vratimov; DUKOL Ostrava, s. r. o.; Havířovská Teplárenská společnost, a. s.; ČSOB, a. s. Ostrava; Strabag a. s., Ostrava – Svinov; ForSteel s. r. o., Ostrava – Pustkovec; Pekaři a spol. s r. o. Ostrava – Poruba; Domov pro seniory Sluníčko, Ostrava – Vítkovice; VSP EXIM s. r. o., Ostrava; Euro-Šarm, spol. s r. o., Šenov; Vesuvius Slavia a. s., Ostrava – Kunčice; HSF System a. s., Vratimov a Auto Heller s. r. o., Ostrava.

Kalendář 2008 Kalendář 2008Kalendář 2008Kalendář 2008Kalendář 2008