Vaše pozice: Čtyřlístek » O Čtyřlístku » Kalendárium » Události v roce 2013

Události v roce 2013

Výstava „Všechny barvy duhy“ – prosinec 2012 – 31. leden 2013

Galerie Thálie, Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě
Ve foyer Divadla Antonína Dvořáka má své stále místo komorní Galerie Thálie, která svůj prostor pravidelně poskytuje výtvarnému umění, a to jak v oblasti malířské, tak fotografické tvorby. Od poloviny prosince loňského roku až do konce ledna roku letošního nabízí tato galerie návštěvníkům divadla pohled do tvůrčí dílny klientů ostravského Čtyřlístku, kteří se zde prezentují vlastními kresbami a malbami. A nejen to. Prostřednictvím fotografií Wernera Ullmanna mají také možnost ohlédnout se za loňským ročníkem koncertu Všechny barvy duhy, který v prostorách tohoto divadla pořádal Čtyřlístek ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským, Lidovou konzervatoří a Múzickou školou v Ostravě s podporou Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy.

Výstava „Všechny barvy duhy“ – prosinec 2012 – 31. leden 2013

 

Výstava „Čtvero ročních období“ – 3. – 31. ledna 2013

Knihovna města Ostravy, pobočka Přívoz
Již několik let klienti Čtyřlístku pravidelně otevírají nový rok přívozské pobočky Knihovny města Ostravy výstavami svých výtvarných prací. Také letos se zde představují kolekcí kreseb, v níž zachycují proměny přírody nebo své vlastní pocity spojené s různými obdobími roku a jejich atmosférou. Vystavené obrázky vytvořili klienti Domova Barevný svět v rámci arteterapií. Návštěvníkům knihovny – dětem i dospělým, tak přibližují další rozměr světa lidí se zdravotním postižením, jejich sny i fantazii, vyjádřené pastelem nebo temperou.

Výstava „Čtvero ročních období“ – 3. – 31. ledna 2013 Výstava „Čtvero ročních období“ – 3. – 31. ledna 2013 Výstava „Čtvero ročních období“ – 3. – 31. ledna 2013

 

ÚNOR

Ostravský masopust – 12. února 2013

Ostravské muzeum a centrum města Ostravy

Postavy roztodivné a zvláštní se od časných odpoledních hodin začaly rojit z Ostravského muzea, které se již popáté v ostravské historii stalo hlavním organizátorem Ostravského masopustu. Poprvé jsme však při tom nechyběli ani my! Od nás z Liščiny přišly obohatit masopustní průvod maškar veleúspěšné zombie, jež od svého loňského úspěchu v Karviné ještě zdokonalily a vylepšily svůj hrůzostrašný vzhled a staly se vděčným objektem fotoreportérů. Ze Stacionáře v Třebovicích zase přijeli naši barevní rytíři… Na Masarykově náměstí před Ostravským muzeem se před a po průvodu centrem města odehrál tradiční masopustní program, v němž nechyběli naši bubeníci ze skupiny Rytmy. Všem udělali radost a zakřepčil si s nimi také masopustní kozel, i když ho čekal nelítostný soud a pak ještě nelítostnější „poprava“. Naštěstí to všechno bylo jenom „jako“, v duchu masopustní tradice. Docela nakonec všichni společně „pochovali basu“, aby se připravila cesta k probuzení jara…

Ostravský masopust Ostravský masopust Ostravský masopust Ostravský masopust Ostravský masopust Ostravský masopust

 

BŘEZEN

Točili jsme film „Luboš má problém“ – 8. až 13. března 2013

Čtyřlístek – Domov Barevný svět, Ostrava a Lázně Darkov

V první polovině března skončilo natáčení v pořadí již druhého filmu s mentálně postiženými (ne)herci z Ostravy a okolí. Po loňské Voňavé pochoutce, která sklidila nemálo úspěchů na festivalech i při veřejných produkcích, se letos ostravští filmaři rozhodli natočit příběh současného přepracovaného „ajťáka“, který se pod tlakem svých šéfů zhroutí. Režie filmu se opět ujal Pavel Šimák, jenž tentokrát napsal i vlastní scénář k filmu. Natáčení trvalo celkem pět dnů, točilo se na různých místech v Ostravě a okolí, ale také u nás ve Čtyřlístku. Hlavní role, včetně titulní, vytvořili stejně jako v loňském roce naši klienti z Domova Barevný svět, z Domova na Liščině a ze Stacionáře Třebovice, nově se k tomuto projektu přidali také klienti občanského sdružení Prapos, členové občanského sdružení Bílá holubice a handicapovaní lidé žijící v rodinách. Zážitky z natáčení jsou nezapomenutelné pro všechny zúčastněné. Film Luboš má problém bude mít ostravskou premiéru letos v květnu v multižánrovém centru Cooltour na Černé louce a pak bude reprezentovat Ostravu na Mezinárodním festivalu Mental Power Prague Film Festival v Praze. V hlavních rolích uvidíme Ondřeje Šurába, Adama Plačka, Kamila Sasko, Martina Procházku, Zdeňka Krátkého, Květu Tancošovou, Marušku Laciovou a další (ne)herce.

Luboš má problém Luboš má problém Luboš má problém Luboš má problém Luboš má problém Luboš má problém

 

Společenský ples Čtyřlístku: Hispánský bál – 28. března 2013

Kulturní dům v Ostravě-Muglinově

Barvy rudá (růže a muletty) a černá (mantily a býci) vévodily tentokrát našemu společenskému plesu, který jsme uspořádali ve znamení španělské kultury a stylu. Tomu se obratně přizpůsobily nejen obě vtipné moderátorky plesu – Vladěna Kaločová a Martina Skýbová, ale také četné jeho návštěvnice, které oslňovaly španělským šarmem a elegancí…Plesová zábava byla opět skvělá, nejen díky nové tváři za mixážním pultem – „dýdžejovi“ Vlastimilu Matyášovi, ale i výbornému programu: zábavným soutěžím inspirovaným španělskými tradicemi, v nichž se dokonce i sportovalo, vystoupení členek tanečního klubu Jarky Calábkové a netrpělivě očekávané tombole, která opět nikoho nezklamala především díky štědrým sponzorům: Nadačnímu fondu Tesco, velkoobchodům Makro, Rappa, Stoklasa, Zajac a Kaspa, reklamní agentuře Euro Public, ale také pekařství Šeděnka a velkoobchodům Hruška a Ovocentrum.

Společenský ples Čtyřlístku Společenský ples Čtyřlístku Společenský ples Čtyřlístku Společenský ples Čtyřlístku Společenský ples Čtyřlístku Společenský ples Čtyřlístku

 

DUBEN

Nové Chráněné bydlení Martinovská – 22. dubna 2013

Ostrava – Martinov

V Martinovské ulici v Ostravě – Martinově jsme oficiálně otevřeli novou sociální službu Čtyřlístku: Chráněné bydlení Martinovská. Stalo se tak díky statutárnímu městu Ostrava, které po celkové vnitřní rekonstrukci bývalého rodinného domku v hodnotě 1,7 milionu korun, předalo letos v dubnu budovu do užívání klientům ostravského Čtyřlístku. Kromě šesti pokojů s kompletním vybavením, zde mají noví obyvatelé k dispozici společnou kuchyň, společenskou místnost, dvě koupelny, dvě WC a další společné prostory včetně rozlehlé zahrady. Nový domov našlo v Martinovské ulici šest našich klientů z Domova Barevný svět, Domova na Liščině a ze Stacionáře v Třebovicích. Již během prvního týdne společného bydlení si pochvalují jeho výhody. Slavnostního otevření Chráněného bydlení Martinovská se zúčastnili četní hosté, mj. starosta Úřadu městského obvodu Ostrava-Martinov Karel Civín, pracovnice odboru sociálních věcí, školství, sportu a volnočasových aktivit města Ostravy v čele s jeho vedoucí Mgr. Jaroslavou Rovňákovou, vedoucí odboru hospodářské správy města Ostravy Ing. Bc. Pavel  Šmátrala a další hosté.

Nové Chráněné bydlení Martinovská Nové Chráněné bydlení Martinovská Nové Chráněné bydlení Martinovská Nové Chráněné bydlení Martinovská Nové Chráněné bydlení Martinovská Nové Chráněné bydlení Martinovská

 

Stavění máje – 30. dubna 2013

Čtyřlístek – zahrada Domova Barevný svět

Na začátku to byla těžká dřina: pokácet strom, zbavit jej kůry, na kůl připevnit špičku mladého stromku a ozdobit ho barevnými stuhami. Ale to ještě nebylo všechno: v zahradě Domova Barevný svět se dál řezalo, sekalo a nosilo dříví, až vznikla úhledná hranice uprostřed ohniště. To už bylo neklamné znamení, že stavění máje se opravdu blíží. Poslední dubnové odpoledne nás do zahrady konečně přilákaly „disco“ rytmy, zavonělo hořící dříví, na němž se zanedlouho měly opékat voňavé špekáčky a Marek Záruba spolu s Pepou Kovářem vztyčili máj. Barevné stuhy se vesele třepotaly pod modrou oblohou a všichni se radovali, že jaro je opravdu tady.

Stavění máje Stavění máje Stavění máje Stavění máje Stavění máje Stavění máje

 

KVĚTEN

Vernisáž XIII. ročníku výstavy Kdo jsme a co všechno umíme – 7. – 31. května 2013

Galerie U chemiků Střední průmyslové školy chemické Akademika Heyrovského a Gymnázia v Ostravě-Zábřehu

Neuvěřitelných třináct let trvá přátelská spolupráce mezi SPŠCH Akademika Heyrovského a Gymnázia v Ostravě-Zábřehu s naším Čtyřlístkem, jehož klienti pravidelně, každým rokem na jaře vystavují ve školní Galerii U chemiků svá výtvarná díla a rukodělné práce. Výjimkou nebyl ani letošní rok, a tak se hned na počátku května zaplnily komorní prostory školní galerie více než třiceti výtvarnými pracemi našich klientů z Domova na Liščině, Domova Barevný svět, Stacionáře Třebovice a ergodílny rehabilitačního oddělení.

Vernisáž výstavy Vernisáž výstavy Vernisáž výstavy Vernisáž výstavy Vernisáž výstavy Vernisáž výstavy

 

Výstava Čtyřlístku v michálkovické knihovně – 7. května až 30. června 2013

Pobočka Knihovny města Ostravy v Michálkovicích

Již první dny výstavy rukodělných prací klientů ostravského Čtyřlístku v pobočce Knihovny města Ostravy v Michálkovicích ukázaly, že o textilní, dřevěné a keramické výrobky nebo šperky, jež vyšly z rukou lidí se zdravotním postižením, je mezi čtenáři knihovny velký zájem. V prostorách poboček Knihovny města Ostravy vystavují klienti Čtyřlístku pravidelně, ať již malby, kresby anebo rukodělné výrobky. Několikrát se představili také v hudebním oddělení knihovny svými koncerty.

Výstava Čtyřlístku Výstava Čtyřlístku Výstava Čtyřlístku

 

Den otevřených dveří – 15. května 2013

Všechna zařízení Čtyřlístku

Zbrusu nové Chráněné bydlení v Ostravě – Martinově a další zajímavé novinky v životě klientů ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením, byly připraveny pro návštěvníky Dne otevřených dveří organizace. Letos v dubnu přibylo v nabídce služeb Čtyřlístku nově i Chráněné bydlení Martinovská, v němž našlo domov šest klientů Čtyřlístku. Zájemci z řad široké veřejnosti si mohli během Dne otevřených dveří prohlédnout všechna jeho zařízení, která se nacházejí v pěti městských obvodech Ostravy.

 

XII. ročník Třebovické olympiády v přizpůsobených sportech – 22. května 2013

Zahradní areál Stacionáře Třebovice a třebovický park

Přestože počasí před letošní Třebovickou olympiádou nevěstilo nic dobrého, jako by se stal meteorologický zázrak: temná mračna se po ránu protrhla a sluníčko ozářilo areál třebovické zahrady, kde se opět sešla téměř padesátka sportovců v deseti družstvech jak ze Čtyřlístku, tak hostujících týmů ze Speciální školy Železárenská z Ostravy-Mariánských Hor, Domova Santé z Havířova, terapeutických dílen TPapos ze Slezské Ostravy a ze Střediska pracovní rehabilitace v Ostravě-Porubě. Soutěžilo se tradičně v pěti povinných disciplínách, v nichž si sportovci vyzkoušeli svůj postřeh, přesnost a rychlost. Medaile získali nejúspěšnější reprezentanti jednotlivých družstev a kolektivní trofeje si z letošního jubilejního ročníku Třebovické olympiády odvezli tentokrát Chachaři ze Střediska pracovní rehabilitace, sportovci ze Speciální školy Železárenská a bronz zůstal domácím Medvědům ze Stacionáře Třebovice. Radost ze sportovních výkonů i krásného dne v letošním roce zakalila smutná událost: krátce před konáním Třebovické olympiády nečekaně zemřela její zakladatelka a někdejší vedoucí třebovického stacionáře, paní Mgr. Vlasta Polová. Pod olympijským ohněm jsme jí věnovali vzpomínku a slíbili si, že na její obětavost a proslulé životní krédo: „Když můžeš, tak musíš!“, určitě nezapomeneme.

Třebovická olympiáda Třebovická olympiáda Třebovická olympiáda Třebovická olympiáda Třebovická olympiáda Třebovická olympiáda

 

Premiéra filmu Luboš má problém – 27. května 2013

Multižánrové centrum Cooltour v Ostravě na Černé louce

Nastala dlouho očekávaná chvíle pro všechny, kteří se v zimě podíleli na natáčení v pořadí již druhého filmu z produkce Ivany Martákové, tentokrát pod názvem „Luboš má problém“. Jeho slavnostní premiéra v ostravském multižánrovém centru Cooltour na Černé louce přilákala desítky aktérů filmu, jejich kamarádů i rodinných příslušníků, protože všichni byli zvědaví na výsledek. Dlouhotrvající nadšené ovace diváků svědčily o tom, že jak profesionálním tvůrcům, kteří film natočili opět pod vedením režiséra Pavla Šimáka, tak většinou neprofesionálním hercům za řad našich klientů i odjinud, se „Luboš“ opravdu povedl. Film „Luboš má problém“ na své červnové pražské premiéře na Mental Power Prague Film Festival dvě nominace (nejlepší scénář a nejlepší mluvené slovo) sice bohužel neobhájil, ale to vůbec nevadí. Věříme, že si svou cestu do světa k srdcím diváků najde i bez toho, jak to konec konců dokázala loňská „Voňavá pochoutka“…

Premiéra filmu Luboš má problém Premiéra filmu Luboš má problém Premiéra filmu Luboš má problém Premiéra filmu Luboš má problém Premiéra filmu Luboš má problém Premiéra filmu Luboš má problém

 

ČERVEN

Chráněné bydlené Thomayerova otevřeno – 10. června 2013

Ostrava – Vítkovice

Z fádní šedi do něžných pastelových barev se letos na jaře doslova „vyloupla“ budova někdejšího Centra pracovní výchovy v Thomayerově ulici v Ostravě-Vítkovicích, která se po více než půlroční rekonstrukci proměnila v nové zařízení Čtyřlístku – Chráněné bydlení Thomayerova. Vlastní bydlení v něm od počátku června našlo devět našich klientů z Domova Barevný svět a Domova na Liščině. Stalo se tak díky finanční podpoře Evropské unie v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko, dotovaného Evropským fondem pro regionální rozvoj, a s podporu statutárního města Ostravy. Většina těch, kteří se o vybudování Chráněného bydlení Thomayerova zasloužili, se přišla podívat na jeho slavnostní otevření. Noví obyvatelé pro ně přichystali v útulné jídelně společné kuchyně skvělé občerstvení a také je pozvali k návštěvě do svých pokojů. Radost byla samozřejmě oboustranná.

Chráněné bydlené Thomayerova otevřeno Chráněné bydlené Thomayerova otevřeno Chráněné bydlené Thomayerova otevřeno Chráněné bydlené Thomayerova otevřeno Chráněné bydlené Thomayerova otevřeno Chráněné bydlené Thomayerova otevřeno

 

Logolinka

 

Přehlídka sociálních služeb a souvisejících aktivit Lidé lidem – 20. června 2013

Masarykovo náměstí v Ostravě

Masarykovo náměstí v Ostravě bylo dějištěm již šestého ročníku přehlídky sociálních služeb a souvisejících aktivit, kterou každoročně pořádá statutární město Ostrava ve spolupráci se svými příspěvkovými organizacemi, poskytujícími sociální služby a související aktivity. Nad letošním ročníkem, jehož se zúčastnily nejrůznější organizace, městské, církevní i nestátní, převzal záštitu náměstek primátora města Ostravy, Martin Štěpánek. Náměstí zaplnily prodejní stánky, kde organizace nabízely kolemjdoucím své výrobky a propagační materiály. Celodenní přehlídku doprovázel od deváté hodiny ráno do pozdních odpoledních hodin bohatý kulturní program, který i v tropickém horku lákal k zastavení ostravské obyvatele. Čtyřlístek byl letos opět zastoupen naším souborem Rytmy, jenž i v silné konkurenci jiných účinkujících nadchl a roztleskal četné diváky.

Lidé lidem Lidé lidem Lidé lidem Lidé lidem Lidé lidem Lidé lidem

 

Zahradní slavnost v Domově na Liščině – 22. června 2013

Zahradní areál Domova na Liščině

Svou historicky první Zahradní slavnost uspořádali pro klienty, jejich rodinné příslušníky a opatrovníky v Domově na Liščině. Pozváni byli samozřejmě i klienti z jiných zařízení Čtyřlístku a ti, kteří přišli, rozhodně nelitovali. Hned v úvodu nám „vybubnovali“ dobrou náladu členové souboru Rytmy, pro první Zahradní slavnost byl upečen a následně také rozdělen a sněden báječný dort, tančilo se a zpívalo nejen s úžasnými „Kočkami“ ze spřáteleného travesti show souboru, jehož členové se převtělili do postav hvězd naší pop-music.  Od rána do pozdního odpoledne se nesly zahradou Domova na Liščině libé vůně nejrůznějších dobrot na grilu, voněly opékané klobásky i sladké koláče, pivo a kofola tekly proudem. Nikdo se nemohl nudit, protože na zahradě byly připraveny nejrůznější soutěže s podivuhodnými názvy - Šuré oko, U chytrého mozku, Fofr trasa nebo U Mamlasa, U rychlé šipky a další, jejichž vítězům opět kynuly odměny v podobně nejrůznějších dobrot. Zahradní slavnost na Liščině se opravdu skvěle vydařila, nejen díky výborné organizaci a nápadům všech zaměstnanců domova, štědré podpoře sponzorů, ale také přízni počasí, které nakonec přes neblahé předpovědi Liščině opravdu přálo.

Zahradní slavnost Zahradní slavnost Zahradní slavnost Zahradní slavnost Zahradní slavnost Zahradní slavnost

 

ČERVENEC

Mental Café na Festivalu v ulicích – 18. – 20. července 2013

Masarykovo náměstí v Ostravě

V rámci doprovodné akce ostravských Colours of Ostrava - Festivalu v ulicích, byla letos poprvé na Masarykově náměstí v Ostravě otevřena kavárna Mental Café, v níž obsluhovala návštěvníky kavárny pětice našich klientů – Dáša Ďurišová, Martina Pazderová, Jirka Šimíček, Jirka Mucha a Jirka Červeňák. Tento projekt, jenž zároveň upozorňoval návštěvníky na význam zaměstnávání lidí se zdravotním postižením a připravovanou mobilní cyklokavárnu Mental Café, podpořila společnost ArcelorMittal Ostrava. Naši „kavárníci“ byli však vidět ještě i na Slezskoostravském hradě, kde se do 8. srpna konaly divadelní Shakespearovské slavnosti. Jenom Martinku Pazderovou v kavárně protentokrát vystřídal Kamil Mitáš.

Mental Café Mental Café Mental Café Mental Café Mental Café Mental Café

 

Pod letním nebem – 1. července až 30. srpna 2013

Knihovna města Ostravy, pobočka J. Trnky 10, Ostrava-Fifejdy

Návštěvníkům knihovny jsme představili výtvarné práce, jež vznikly v kreativním ateliéru v rámci arteterapií klientů Domova na Liščině a Domova Barevný svět, dvou zařízení Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava. Vystavené malby a kresby vytvořili lidé s mentálním postižením, pro něž je výtvarná tvorba nejen svébytným prostředkem vnitřního uvolnění a relaxace, ale také možností vyjádření vlastních pocitů. Vystavená díla vznikla v technikách akrylu, akvarelu, tempery i pastelu.

Pod letním nebem Pod letním nebem Pod letním nebem Pod letním nebem Pod letním nebem Pod letním nebem

 

Terapie loutkou – 17. července (a 19. srpna) 2013

Domov Barevný svět

Během letošních prázdnin, kdy u nás v Domově Barevný svět sídlí také děti z Domova Beruška, se uskutečnily čtyři arteterapeutické dílny v rámci terapie loutkou. Jedna skupina klientů z Domova barevný svět se schází s dramaterapeuty Irenkou Iškievovou a Honzou Karaffou ze sdružení Theatr Ludem i s jejich loutkami Barvičkou a Mašličkou, již od listopadu 2011. Dětem z Berušky nabídlo sdružení Theatr Ludem utvořit novou skupinku a také je zapojit do terapie.  První dvě prázdninová setkání byla plná radosti a úsměvů, děti se do děje interaktivního představení nadšeně zapojovaly a pak o svých zážitcích  vyprávěly i tetám v rodinkách.

Terapie loutkou Terapie loutkou Terapie loutkou Terapie loutkou Terapie loutkou Terapie loutkou

 

SRPEN

Folklor bez hranic – 13. srpna 2013

Tělocvična Domova Barevný svět

Rok uběhl opět jako voda a už jsou tady zase prázdniny, k nimž ve Čtyřlístku neodmyslitelně patří  letní festival městských folklorních souborů – Folklor bez hranic, jehož účastníci u nás pravidelně hostují. Letošní los organizátorů festivalu padl na dva soubory, jeden domácí a jeden zahraniční. Z Buchlovic na Jižní Moravě k nám zavítalo folklorní studio Buchlovice, které od roku 1991 propaguje folklorní tradice z oblasti Chřibska. Zahraničním hostem folklorního dopoledne v tělocvičně Domova Barevný svět byl tentokrát folklorní soubor Gaziantep ze stejnojmenného města v Turecku. Barvité kroje, neobvyklá hudba i písně, v nichž se prolínají pestrá kultura a tradice této oblasti na hranicích se Sýrií, nadchly naše publikum ze všech zařízení Čtyřlístku. Účinkující jsme po zásluze odměnili nadšeným potleskem, ale nenechali jsme si ujít ani příležitost, abychom se s exotickými hosty na památku také vyfotografovali.

Folklor bez hranic Folklor bez hranic Folklor bez hranic Folklor bez hranic Folklor bez hranic Folklor bez hranic

 

Čtyřlístek v Galerii Ametyst – 19. srpna až 13. září 2013

Galerie Ametyst Fakultní nemocnice Ostrava v Porubě

Barvy, radost a pohoda prozářily výstavní prostory Galerie Ametyst Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Právě tady vystavovali pod názvem Svět podle nás své kresby a malby klienti naší organizace. Do Galerie Ametyst se svými výtvarnými pracemi vracejí pravidelně již šestnáct let. Letošní výstavní kolekci tvořily malby v technice akrylu nebo tempery. Náměty jednotlivých obrazů byly inspirovány jak vlastními představami, tak přírodními motivy či exotickými náměty, mezi nimiž letos dominovaly obrazy s africkou tematikou.

Čtyřlístek v Galerii Ametyst Čtyřlístek v Galerii AmetystČtyřlístek v Galerii Ametyst Čtyřlístek v Galerii Ametyst Čtyřlístek v Galerii Ametyst Čtyřlístek v Galerii Ametyst

 

V. Setkání s Policií ČR – 25. srpna 2013

Zahrada Domova Barevný svět

Přestože se s příslušníky ostravských záchranných sborů Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje setkáváme již půl desetiletí, pokaždé se na tento prázdninový den velmi těšíme. Naši přátelé z řad krajské i městské policie a hasičského záchranného sboru pro nás totiž vždy připraví nějaká zajímavá překvapení. Výjimkou nebyl ani letošní rok, kdy mezi nás zavítali se svými speciálně vycvičenými psy jak krajští, tak městští policisté, kteří navíc přivezli dva statné policejní koně a předvedli nám i malou ukázku toho, co tito kladrubští hřebci dovedou. Pro nejodvážnější děvčata a kluky bylo nejkrásnější odměnou, když si mohli sami sednout do koňského sedla a trošku se projet. Těm méně odvážným stačilo alespoň pohlazení koňské hlavy anebo také některého z policejních psů, kteří projevy sympatií od našich klientů přijímali s velkou radostí… Tradičně obrovský zájem byl však také o svezení na policejním motocyklu nebo v „rychlém“ passatu dopravní policie. Ještěže máme tak velkou zahradu! Vešlo se sem i hasičské auto a my nestačili žasnout nad tím, co všechno se do něj kromě vody vejde a jak moc toho v případě potřeby hasiči musí umět. Některé z nás naopak zaujal stánek městské policie, kde byly k vidění nejen policejní zbraně, ale pro další zájemce byly k dispozici i pastelky a omalovánky s policejní tematikou. Společně strávený čas nám utekl jako voda, ale slíbili jsme si, že hezkou tradici prázdninových setkání určitě dodržíme i za rok!

V. Setkání s Policií ČR V. Setkání s Policií ČR V. Setkání s Policií ČR V. Setkání s Policií ČR V. Setkání s Policií ČR V. Setkání s Policií ČR

 

Loučení s prázdninami v hotelu Vista – 29. srpna 2013

Areál hotelu Vista v Ostravě-Zábřehu

Po roce jsme dostali již druhé pozvání od našich přátel ze zábřežského hotelu Vista, jehož zaměstnanci pro nás opět připravili krásné odpoledne plné soutěží a zábavných her, ozdobené diskotékou a spoustou dobrot, jimiž nás potěšili hlavně hoteloví kuchaři a cukráři. A nejen oni. Vítězové všech soutěžních kategorií dostali kromě medailí i dárkové balíčky plné sladkostí. Dostalo se však i na ty, kteří v soutěžích tolik štěstí neměli. Proto ani letos neodjížděl z Visty nikdo zklamán a všichni už se těší na shledanou (snad opět) „příští rok ve stejnou dobu“.

Loučení s prázdninami Loučení s prázdninami Loučení s prázdninami Loučení s prázdninami Loučení s prázdninami Loučení s prázdninami

 

ZÁŘÍ

Dernisáž v knihovně – 3. září 2013

Knihovna města Ostravy, pobočka J. Trnky 10, Ostrava-Fifejdy

Patří k pěkným tradicím spolupráce ostravského Čtyřlístku s Knihovnou města Ostravy pořádat pravidelně výstavy či jiné kulturní akce v jejích pobočkách. Díky tomu se výtvarné práce našich klientů objevují každoročně o prázdninách v pobočce Knihovny města Ostravy v ulici Jiřího Trnky 10 v Ostravě na Fifejdách. Letos jsme se zde představili výstavou nazvanou Pod letním nebem, připravenou kreativním ateliérem Domova na Liščině. Na přání knihovny jsme na počátku nového školního roku uspořádali společnou „dernisáž“ v závěru výstavy pro návštěvníky knihovny. O kulturní program této události se opět postarali naši klienti z Domova na Liščině a z Domova Barevný svět – členové souboru Rytmy. Stejně jako výstava samotná i jejich vystoupení se návštěvníkům knihovny moc líbilo a stalo se příjemnou tečkou za pěkným letním setkáním s výtvarnou tvorbou našich klientů a zároveň pozvánkou na příští výstavu v roce 2014.

Dernisáž v knihovně Dernisáž v knihovně Dernisáž v knihovně Dernisáž v knihovně Dernisáž v knihovně Dernisáž v knihovně

 

Noc snů v ostravské Zoo – 4. září 2013

Zoologická zahrada Ostrava

Na druhý pokus se až letos v září podařilo ostravské zoologické zahradě uspořádat pro děti i dospělé se zdravotním postižením tradiční Noc snů v ostravské Zoo, neboť se počasí konečně umoudřilo a umožnilo desítkám handicapovaných lidí z Ostravy a okolí nahlédnout ve večerních hodinách „do zákulisí“ ostravské zoologické zahrady. Nechyběl při tom ani náš Čtyřlístek, odkud se mezi zvířátka do ostravské Stromovky vypravilo více než osmdesát klientů. Zahrada měla pro každého z nás své kouzlo a letos nás tady čekalo mnoho nových překvapení. Třeba zajímavá expozice Amazonie, která byla malým nahlédnutím do rostlinné i živočišné říše amazonského pralesa, nebo naopak docela prozaické setkání s hospodářskými zvířaty chovanými ve středoevropských končinách, o jejichž podobě často městské děti nemají ani potuchy. Pracovníci Zoo byli opět připraveni seznámit nás s různými zajímavostmi ze světa živočišné říše. Návštěva slonince a krmení slonů bylo opět zlatým hřebem a zároveň závěrem letošní vydařené Noci snů v Zoo. Všem jejím pracovníkům velmi děkujeme za nezapomenutelné zážitky, které jsme si z návštěvy opět odnesli.

Noc snů v ostravské Zoo Noc snů v ostravské Zoo Noc snů v ostravské Zoo Noc snů v ostravské Zoo Noc snů v ostravské Zoo Noc snů v ostravské Zoo

 

ŘÍJEN

Evropské dny handicapu 2013: Mezinárodní turnaj v kopané – 7. října 2013

Sportovní hala Ostravské univerzity, Varenská ulice v Ostravě

Celkem šest fotbalových týmů ze čtyř zemí (Česká republika, Itálie, Polsko, Slovensko) se letos utkalo v tradičním Mezinárodním turnaji v kopané, jenž zahajoval XXI. ročník Evropských dnů handicapu v Ostravě. Turnaj se opět odehrál v organizační režii Čtyřlístku pod patronací ředitele organizace, PhDr. Svatopluka Aniola a jeho neméně nadšených spolupracovnic, Mgr. Vladimíry Kaločové a Martiny Skýbové. Do sportovního areálu Ostravské univerzity přišli fandit našemu fotbalovému týmu Medvědi snad všichni, kdo mohli. Síly soupeřů byly velmi vyrovnané. Přestože tribuny diváků obsadili téměř výhradně naši klienti se svými doprovody a sportovní nasazení týmu Čtyřlístku bylo veliké, v silné konkurenci zkušených soupeřů se jim vynikající výsledky minulých let obhájit nepodařilo. Medvědi skončili na posledním místě, zatímco medaile si z Ostravy odvezli fotbalisté z SK Duha Zlín, druzí byli Italové z klubu CILS Cesena a třetí místo obsadili Slováci ze ŠZŠI Trenčín.

Mezinárodní turnaj v kopané Mezinárodní turnaj v kopané Mezinárodní turnaj v kopané Mezinárodní turnaj v kopané Mezinárodní turnaj v kopané Mezinárodní turnaj v kopané

 

Křišťálový kamínek pro Libuši Gajdovou – 8. října 2013

Dům kultury města Ostravy

Prestižní ocenění za dlouholetou práci a mimořádné výsledky ve prospěch osob s handicapem – Křišťálový kamínek za rok 2013, získala na slavnostním večeru letošních Evropských dnů handicapu v Domě kultury města Ostravy naše kolegyně, paní Libuše Gajdová z Domova na Liščině. Paní Gajdová se s velkou obětavostí věnuje našim klientům jak ve svém pracovním čase, tak i mimo něj již řadu let. Skvělých výsledků dosáhla zejména v oblasti muzikoterapie, je zakladatelkou a zároveň vedoucí hudebního souboru Rytmy, jejž tvoří klienti několika našich domovů. Své nadšení a radost z hudby dokáže úspěšně přenášet i na ně a jejich společná práce přináší obdivuhodné výsledky. Soubor Rytmy pod jejím vedením často vystupuje na veřejnosti a sklízí zasloužené úspěchy.  Mezi prvními gratulanty, kteří paní Gajdové přišli do Domu kultury blahopřát k ocenění, byla poslankyně Parlamentu ČR, PhDr. Jaroslava Wenigerová, ředitel naší organizace PhDr. Svatopluk Aniol, přátelé a spolupracovníci paní Gajdové.

Křišťálový kamínek pro Libuši Gajdovou Křišťálový kamínek pro Libuši Gajdovou Křišťálový kamínek pro Libuši Gajdovou Křišťálový kamínek pro Libuši Gajdovou Křišťálový kamínek pro Libuši Gajdovou Křišťálový kamínek pro Libuši Gajdovou

 

Týden sociálních služeb: Den otevřených dveří Čtyřlístku – 9. října 2013

Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava

V rámci celostátního Týdne sociálních služeb, který každoročně pořádá v tomto období Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí, se uskutečnil podzimní Den otevřených dveří také v zařízeních Čtyřlístku. Dne otevřených dveří využila k prohlídce téměř stovka návštěvníků z řad veřejnosti, odborných škol, ale také zaměstnanců jiných zařízení v našem kraji.  V Domově Barevný svět navíc uspořádali zaměstnanci pro návštěvníky výstavku rukodělných prací klientů tohoto zařízení. Převládaly zde výrobky z keramiky, výšivky a další dekorativní předměty z různých materiálů. Na návštěvníky tady však čekaly také anketní lístky, s jejichž pomocí chtěli pracovníci Domova Barevný svět získat nezávislý pohled lidí zvenčí a více informací o tom, jak toto zařízení vnímají návštěvníci odjinud, odborníci i široká veřejnost.

Den otevřených dveří Čtyřlístku Den otevřených dveří Čtyřlístku Den otevřených dveří Čtyřlístku

 

Streetartoví umělci ve Čtyřlístku – 19. a 20. října 2013

Areál Domova na Liščině

Členové havířovské skupiny Sprayart 34 se věnují streetartovému umění, nebo také grafitti. Jejich člena, výtvarníka Nikolu Vavrouse oslovila naše nabídka estetizace kovového plotu kolem areálu Domova na Liščině v Ostravě Hrušově, který zde byl nově postaven jako součást projektu financovaného z evropských fondů – Regionálního operačního programu Moravskoslezské v roce 2012. Plot sice plnil svůj funkční účel, ale na chodce z ulice příliš esteticky nepůsobil. Tato plocha však inspiroval Nikolu Vavrouse a jeho kamarády ze Sprayart 34, kteří se během dvou říjnových víkendů pustili do práce na změně jejího vzhledu. Strukturovanou kovovou plochu přetvořili ve výtvarné dílo: jejich abstraktní „malby“ na plotě evokují barvy pozdního léta a podzimu a většina kolemjdoucích přijímá tuto estetickou změnu s nadšením. Rozměrné plochy plotu Domova na Liščině však stále ještě nabízejí výtvarníkům další možnosti i do budoucnosti.

Streetartoví umělci ve Čtyřlístku Streetartoví umělci ve Čtyřlístku Streetartoví umělci ve Čtyřlístku Streetartoví umělci ve Čtyřlístku Streetartoví umělci ve Čtyřlístku Streetartoví umělci ve Čtyřlístku

 

LISTOPAD

Všechny barvy duhy VII – 11. listopadu 2013

Národní divadlo moravskoslezské - Divadlo Antonína Dvořáka

Letošního sedmého ročníku koncertu Všechny barvy duhy se zúčastnilo přes osmdesát účinkujících – klientů i zaměstnanců doslova ze všech zařízení naší organizace. Jednotlivá vystoupení Čtyřlístku byla velmi pečlivě připravená, se spoustou skvělých nápadů a již tradičně jim nechyběl humor a vtip. Dočkali jsme se i několika nečekaných překvapení, třeba když se Robert Sloboda představil spolu se členy Cirkusu trochu jinak anebo Kamil Mitáš, který zazářil v tanečním vystoupení Bílé holubice… Měli jsme velkou radost, když si s našimi klienty zazpívala patronka večera a jeho hlavní host – Petra Janů a vůbec jsme se neztratili ani v konkurenci dalších hostů z domova i ze zahraničí: sólistky opery Národního divadla moravskoslezského Evy Dřízgové-Jirušové, Julky Bagińské z Polska, Maroše Banga ze Slovenska, Radka Žaluda z Čech a mezi stálými partnery z ostravské Múzické školy. Více než tříhodinový bohatý program koncertu sklidil bouřlivé ovace vyprodaného sálu, ale my už začínáme přemýšlet o tom, čím překvapíme ostravské publikum v příštím roce. Náš koncert letos opět podpořili Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava a nově také městský obvod Moravská Ostrava a přívoz a společnost ArcelorMittal Ostrava. 

Všechny barvy duhy VII Všechny barvy duhy VII Všechny barvy duhy VII Všechny barvy duhy VII Všechny barvy duhy VII Všechny barvy duhy VII Všechny barvy duhy VII Všechny barvy duhy VII Všechny barvy duhy VII Všechny barvy duhy VII Všechny barvy duhy VII Všechny barvy duhy VII Všechny barvy duhy VII Všechny barvy duhy VII

 

Adventní výstava v pasáži – 29. listopadu 2013 až 28. února 2014

Pasáž centrály Knihovny města Ostravy v ul. 28. října

Kolekce téměř dvaceti kreseb a maleb, které vytvořili klienti ostravského Čtyřlístku, je k vidění na adventní výstavě nazvané Náš svět v pasáži centrály Knihovny města Ostravy u Sýkorova mostu. Vystavené kresby a malby jsou dílem lidí s mentálním postižením, kteří se ve svém volném čase zabývají výtvarnými činnostmi. Spolupráce ostravského Čtyřlístku a Knihovny města Ostravy má mnohaletou tradici a spočívá nejen v každoročních výstavách nebo koncertech handicapovaných lidí v prostorách knihovny a jejích poboček, ale také v dalších aktivitách, jež otvírají zdravotně postiženým lidem jiný svět, díky možnosti pracovat s počítačem, audio nahrávkám v hudebním oddělení anebo různým zájmovým workshopům.

Adventní výstava v pasáži Adventní výstava v pasáži Adventní výstava v pasáži

 

PROSINEC

XVIII. ročník Vánočního turnaje ve stolním tenisu – Memoriálu Václava Benedíka – 7. prosince 2013

Tělocvična Domova Barevný svět

Již tradičně patří první prosincová sobota v roce naší vrcholné soutěži ve stolním tenisu, která je od loňského roku memoriálem nesoucím jméno svého nedávno zesnulého zakladatele a trenéra, pana Václava Benedíka.  V letošním ročníku turnaje soutěžilo celkem šest sportovních týmů – kromě pěti družstev hostitelské organizace to byli také sportovci ze sportovních klubů Chachaři v Porubě, Beskyd Frýdek-Místek a Prapos Ostrava. Řady Čtyřlístku přijel posílit jako host náš bývalý klient a vynikající stolní tenista, Jan Kubík. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích, na stupně vítězů se v kategorii A – muži probojoval přes své zranění Jan Kubík, v kategorii B – muži zvítězil Robert Farkaš z SK Beskyd Frýdek-Místek, v kategorii žen byla od samého začátku jasnou favoritkou Marie Horváthová, která pak v duelu vítězů kategorií mužů a žen přemohla Jana Kubíka a mezi začínajícími stolními tenisty si vedl nejlépe Jaroslav Novotný z SK Chachaři Poruba. Velký dík za výbornou organizaci turnaje patří nejen Vladěně Kaločové, Pavlovi Kolínovi a dalším pracovníkům naší organizace, ale také dobrovolníkům z řad Společnosti pro pomoc mentálně postiženým a sponzorům – společnostem Vae Controls a Famos, které letošní ročník Vánočního turnaje ve stolním tenisu finančně podpořily.

Adventní výstava v pasáži Adventní výstava v pasáži Adventní výstava v pasáži Adventní výstava v pasáži Adventní výstava v pasáži Adventní výstava v pasáži

 

Mikulášské promítání – 4. prosince 2013

Multikino Cinestar – Futurum Ostrava  

Pěkný dárek připravila našim klientům Česká televize, která pozvala Čtyřlístek na mikulášské promítání televizní pohádky Duch nad zlato, jež měla mít premiéru na televizních obrazovkách o Vánocích. Pozvání do ostravského Cinestaru v obchodním centru Futurum nám samozřejmě udělalo velikou radost. Ještě v předsálí kina na nás čekalo několik příjemných překvapení, jako třeba reálné postavičky oblíbených večerníčkovských hrdinů – Křemílka a Vochomůrky, sladká mikulášská nadílka a televizní suvenýry. Největší radost nám však udělala samotná pohádka režiséra Zdeňka Zelenky, kterou natočil na motivy literární předlohy Hanse Christiana Andersena. V kině jsme se trošku báli, ale i smáli, když jsme sledovali napínavý pohádkový příběh tuláka Vojty a jeho kouzelného křesadla…

Adventní výstava v pasáži Adventní výstava v pasáži Adventní výstava v pasáži

 

Vánoční jarmarky Čtyřlístku – 9. – 12. prosince 2013

Masarykovo náměstí v Ostravě, ostravská radnice a Krajský úřad Moravskoslezského kraje

Stejně jako k velikonočním svátkům také k Vánocům se u nás ve Čtyřlístku vztahuje řada nejrůznějších aktivit. Již řadu let k nim neodmyslitelně patří také vánoční prodejní výstavy rukodělných prací našich klientů, „jarmarky“ s vánoční tematikou, které se pravidelně pořádají i pro veřejnost - na ostravské radnici, v posledních několika letech také v budově Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a v rámci vánočních prodejních trhů i na Masarykově náměstí v Ostravě. Právě tady se v jednom ze stánků komunitních služeb pokoušel letos opět upoutat pozornost nakupujících Domov na Liščině nápaditými rukodělky svých klientů. Velký zájem budily prodejní výstavy „pod střechou“ na ostravském magistrátě a na Krajském úřadu Moravskoslezského kraje, kde naše výrobky budily opravdové nadšení.

Adventní výstava v pasáži Adventní výstava v pasáži Adventní výstava v pasáži Adventní výstava v pasáži Adventní výstava v pasáži

 

Cena hejtmana 2013: čestné uznání pro Libuši Gajdovou – 11. prosince 2013

Dům umění Galerie výtvarného umění v Ostravě

Bezpochyby úspěšný rok má za sebou vychovatelka Domova na Liščině, paní Libuše Gajdová, která letos nejen oslavila významné životní jubileum, ale také sklidila několik ocenění za vynikající výsledky své práce. Významně přispěla ke vzniku multismyslové terapie snoezelen v Domově na Liščině a této terapeutické metody bohatě využívá při práci s klienty. Vynikajících výsledků dosahuje i v oblasti muzikoterapie a stála v Domově na Liščině rovněž u zrodu hudební skupiny Rytmy, jež se v posledních letech pod jejím vedením utěšeně rozrůstá o klienty dalších zařízení Čtyřlístku. Muzikoterapie v podání paní Libušky je hodně „nakažlivá“ a tak není divu, že díky ní řady zájemců o muzikohraní mezi klienty rostou. Dalo by se říci, že Rytmy se staly jednou z „vlajkových lodí“ Čtyřlístku, která jej skvěle reprezentuje na koncertech doma i v zahraničí. Za svou dlouholetou obětavou práci obdržela v letošním roce paní Libuše Gajdová ocenění Křišťálový kamínek v rámci Evropských dnů handicapu a z rukou hejtmana Moravskoslezského kraje, Miroslava Nováka, převzala čestné uznání při udílení letošních Cen hejtmana v ostravském Domě umění.

Cena hejtmana 2013 Cena hejtmana 2013 Cena hejtmana 2013 Cena hejtmana 2013 Cena hejtmana 2013 Cena hejtmana 2013

 

Více podrobností o událostech roku na stránkách organizace v sekci Náš časopis: http://www.ctyrlistekostrava.cz/casopis-zrcadlo