Vaše pozice: Čtyřlístek » O Čtyřlístku » Kalendárium » Události v roce 2018

Události v roce 2018

Ostrava 4. 1. 2018: Ohňostroj pro Čtyřlístek

Zdá se, že majitel bezpečnostní agentury T. K. L., pan Jan Tomický, založil ve Čtyřlístku pěknou tradici. Pro naše klienty uspořádal již počtvrté na zahradě Domova Barevný svět velkolepý ohňostroj. Ten letošní se uskutečnil jako novoroční, ale původně to měl být vánoční dárek již na sklonku loňského roku, tak jako v předcházejících letech. Bohužel, počasí nedovolilo, aby se ohňostroj odehrál v plánovaném termínu, ale i těch pár dnů čekání stálo za to.

Tentokrát vítal všechny příchozí přívětivý čas. Na zahradě Domova Barevný svět se sešli klienti z několika zařízení Čtyřlístku, jak domácí, tak kamarádi z Domova na Liščině a dokonce přijeli i ti ze vzdálenějších částí města – z domova a chráněného bydlení v Třebovicích a z Domova Jandova v Ostravě-Zábřehu. Všichni byli z ohňostroje nadšení, a i když trval „jen“ několik minut, nikdo cesty nelitoval. I tentokrát patří náš velký dík panu Tomickému a jeho agentuře za nevšední zážitek, na který budeme ještě dlouho vzpomínat!

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 8. 1. 2018: Výstava Fotografiemi pro radost

V pondělí 8. ledna doputovala do Ostravy výstavní kolekce nejlepších snímků charitativního projektu Pomáháme fotografiemi, která je k vidění ve výstavních prostorách Knihovny města Ostravy v Ostravě-Vítkovicích pod názvem Fotografiemi pro radost. Jednotlivé snímky pocházejí od autorů ze dvanácti organizací věnujících se péči o děti a dospělé s mentálním postižením a zachycují nejrůznější zážitky a aktivity těchto lidí. Výstava se koná díky spolupráci Knihovny města Ostravy a ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením, jež je do projektu Pomáháme fotografiemi zapojeno již druhým rokem.

    „Jsme rádi, že v letošním roce může zážitky lidí s mentálním postižením sdílet prostřednictvím této putovní výstavy i široká veřejnost, protože mnozí z nás často ani netuší, jak barevný svět to může být, a že je možné i nepatrnou podporou šířit dál jejich pohled na svět. Máme se často od těchto lidí co učit, a to je dle mého názoru podstata jejich integrace mezi nás,“  vysvětluje ředitelka projektu Pomáháme fotografiemi paní Marta Kopecká.  Patrony projektu jsou známé osobnosti nejen uměleckého světa: fotografové Robert Vano a Lenka Hatašová, herečka Milena Steinmasslová, herečka a výtvarnice Iva Hüttnerová, atomová fyzička a politička Dana Drábová, hudební skupina Sto zvířat a jeden z nejlepších baristů České republiky - Adam Neubauer. Projekt Pomáháme fotografiemi pomáhá zároveň plnit nejrůznější přání klientů zapojených organizací, a to jak prostřednictvím internetových aukcí jejich výrobků a hraček, tak finančními příspěvky.  Výstava Fotografiemi pro radost zahájila své putování  v listopadu loňského roku v Táboře a letos pokračuje v dalších městech České republiky. Z Ostravy se přenese do Liberce a dalších měst - Olomouce, Jihlavy, Náměště nad Oslavou a dalších koutů republiky. Vernisáže výstavy v Knihovně města Ostravy ve Vítkovicích se zúčastnila ředitelka hostitelské organizace – Knihovny města Ostravy, paní Mgr. Miroslava Sabelová a ředitelka projektu Pomáháme fotografiemi, paní Ing. Marta Kopecká a v programu vernisáže vystoupil hudební soubor ostravského Čtyřlístku – skupina Rytmy, s nímž si pak s chutí zahráli i někteří účastníci vernisáže včetně paní ředitelky Sabelové. Výstava potrvá do konce ledna 2018. Přijďte se podívat, určitě stojí za návštěvu.

Text: BOHDANA RYWIKOVÁ
Foto: autorka a MARTA KOPECKÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 29. 1. 2018: Na exkurzi v Institutu environmentálních technologií VŠB-TU

O posledním lednovém pondělí jsme se s klienty vypravili na exkurzi na Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu v Ostravě-Porubě, kam nás pozvali naši mnohaletí sponzoři - vědečtí pracovníci Institutu environmentálních technologií. Zpočátku jsme netušili, co nás čeká. Představovali jsme si, že nás zaměstnanci provedou posluchárnami a ukáží nám některá pracoviště.

Ovšem jak moc jsme se zmýlili, to jsme poznali hned při vstupu na recepci, kde nás již očekával tým pracovníků institutu. Zavedli nás do posluchárny, kde nám připravili dárečky, zavěsili na krk visačky se jmény a oblékli nás do bílých plášťů. Pak jsme procházeli různými laboratořemi, kde nám pracovníci institutu velmi srozumitelně vysvětlili, na čem pracují. Šlo o zkoumání spalování nežádoucích látek v ovzduší, výrobu bioplynů z potravin, které mohou sloužit k vytápění a mnoho dalších experimentů, týkajících se zdravého života. Nakonec nás v hale nadchli pokusem s dusíkem, z něhož vznikl bílý dým a zahalil nás do kouřového oblaku. Na závěr jsme obdrželi fotografie s týmem mladých lidí, kteří se nám po celou dobu naší návštěvy věnovali. Krásné, poučné, skvělé! Na oplátku jsme pozvali naše hostitele k nám, do Chráněného bydlení Třebovice a těšíme se na další setkání.

Text: HANA ZÁBRANOVÁ
Foto: JANA NIEMCZYKOVÁ
Chráněné bydlení Třebovice

Fotogalerie

 

Świętoszówka, Polsko: 31. 1. 2018: Na maškarním plese v Polsku

Letos jsme opět přijali pozvání našich přátel z partnerské organizace v Polsku – Powiatowego Domu Pomocy Społecznej v Pogórze na bál, který byl koncipován jako „karnawalowy“, tedy s maskami a převleky. Chlapi a chlapci z chráněných bydlení Martinov, Třebovice a Vítkovice se patřičně přichystali, oděni do obleků a svátečních košil, neopomněli se oholit a navonět a hurá na maškarní rej.

Autobusem jsme byli na místě konání maškarního plesu v nám už dobře známé Świętoszówce za slabou hodinku. Krásně prostřené stoly se jako vždy prohýbaly pod dobrotami všeho druhu. Ředitel hostitelské organizace, pan Krzysztof Krzyżanowski, nás všechny mile přivítal, vzájemně představil a popřál dobrou zábavu. Mladý dýdžej pouštěl polské hity i světové pecky, a tak naši hoši nečekali a vyzvali své polské kamarádky do tance. Součástí zábavy byly společenské hry o ceny a vyhlášení nejlepších tanečníků. Jirka Mucha a Pavel Halata si odnesli domů korunu na hlavě, ale to nebylo to nejdůležitější. Bavili se všichni a spolu! Kluci pozvali děvčata na oplátku k nám do Ostravy na náš jarní ples a na Třebovickou olympiádu. Děkujeme za krásný zážitek!

Text: HANA ZÁBRANOVÁ
Foto: MARIE VACULÍNOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 13. 2. 2018: Byli jsme na Masopustu Ostrava

Na rozdíl od posledních dvou let, v tom letošním přivítalo Masopust Ostrava na Masarykově náměstí pravé zimní počasí se sněhem a ledem. I jeho program se tak trochu vymykal předcházejícím ročníkům už v tom, že se odehrával v bezprostřední blízkosti „olympijské vesničky“. Hlavní organizátorky z Ostravského muzea, etnografka Markéta Palowská a její kolegyně Andrea Węglarzyová, zvolily jako téma letošního masopustu 100. výročí existence republiky pod názvem „Ať žije republika!“. Organizačně i obsahově se jej zhostily na výbornou. Nechyběl při tom ani náš Čtyřlístek.

Účinkující dámy a pánové z našeho souboru Rytmy byli oděni stylovým oblečením zapůjčeným z fundusu Národního divadla moravskoslezského, stejně jako oba moderátoři odpoledne: Markéta Palowská a Daniel Hrabovský. Období počátku republiky evokovalo spíše pocit elegance, než masopustní rozvernosti. Rytmům byla přisouzena důležitá role hned v úvodní části programu, v němž pomohly navodit tu pravou atmosféru. Dobře jim to ladilo i s kapelou, hrající melodie z počátku minulého století a se slavnou jarmareční písní o kanonýrovi Jabůrkovi – „U kanónu stál“. Pak přišly na scénu tradiční masopustní maškary, do nichž se oděli členové Sboru dobrovolných hasičů z Pustkovce, v rozličných kostýmech z počátku minulého století bylo možné potkat i členy Bílého divadla z Ostravy a spolku Divadlo Devítka. K tanci a poslechu hráli Muzikanti z Polanky, zpívali a tančili členové dětských folklorních souborů Heleny Salichové a Hlubinka, pěly úžasné Klimkovické pěnice a o přízeň publika bojovala Společnost herců a šermířů Keltik. Klienti Čtyřlístku byli u toho nejen jako muzikanti, ale i jako diváci. Koho nezábly nohy, ten vydržel projít i s průvodem centrem města a počkal si na zabíjení kozla a pohřbívání basy… Někteří, jako třeba Jirka Mucha s Míšou Horákovou, si ještě i zatančili. Období půstu jsme zahájili, jak se patří a teď už se můžeme těšit na příchod jara a velikonočních svátků.
Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ  

Fotogalerie

 

Ski areál Rališka 24. 2. 2018: Zase na monoski...!

Také letos jsme se vydali na zimní výlet do Beskyd, abychom se zúčastnili oblíbené akce Den na monoski, pořádané již tradičně Fakultou tělesné výchovy Univerzity Palackého v Olomouci a Centrem APA ve spolupráci se Ski Fanatic a Newmanschool. V této zimní aktivitě už rozhodně nejsme nováčky. Vždyť letos jsme se jí zúčastnili již popáté. Někteří naši „sportovci“ si jízdu na monoski vyzkoušeli v předešlých letech a jiní letos využili nabídku poprvé. A tak naše desetičlenná skupinka sedmi klientů se třemi doprovody vyrazila mrazivým ránem s řidiči Standou a Tomášem směrem k Horní Bečvě do Ski areálu Rališka. Jednoho ze šesti míst, kde letos olomoucká univerzita své Dny na monoski pořádala. Sněhové podmínky byly vynikající a my byli příjemně naladěni a otevřeni nevšedním zážitkům.

Monoski je speciálně upravená lyže, na níž mohou jezdit i těžce hendikepovaní lidé. Na těch, kteří už mají s touto lyží osobní zkušenost, bylo vidět, že okamžitě poznali jim známý Ski areál Rališka a že se na jízdu těší. Vybaveni teplým oblečením, dekami i polštářky jsme zakotvili přímo u stanu organizátorů akce. Opět jsme se u nich setkali s mimořádnou ochotou, vlídností a nadšením. První část našich klientů byla vzápětí usazena do skořepin monoski a instruktoři s nimi vyrazili na sjezdovku. My ostatní jsme si užívali pohledů na okolí, jízdu lyžařů či padajících vloček, které byly opravdu obrovské – prostě Valašská zima. Když se všichni vystřídali na monoski, přišel čas na občerstvení.  I v této chvíli nám byli k ruce instruktoři a organizátoři a s přesunem nám velmi pomohli. Neboť přemístit se s třemi vozíky a dalšími členy výpravy po sněhu, z kopce mezi desítkami lyžařů, to byl i pro naše doprovody docela náročný úkol. Ale s pomocí se to vše dalo zvládnout. Teplý čaj i horká polévka či hranolky bohužel chladly rychlostí blesku, ale pochutnali jsme si.  Vzhledem k opravdu třeskutému mrazu jsme ani nevyužili nabídky zopakovat si ještě jednou lyžování a raději jsme se začali přesunovat na parkoviště. Zážitků bylo i tak dost. Naše velké poděkování patří všem organizátorům, kteří ani letos nezklamali a připravili nám báječný den s netradiční aktivitou. Už nyní se těšíme na příští rok a budeme doufat, že zázemí Ski areálu Rališka se konečně podaří rozšířit a bude pro nás přístupnější i s našimi specifiky.

Text a foto: VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 28. 2. 2018: Děkujeme všem, kteří jsou s námi!

V roce 2017 se naše organizace zapojila do charitativního projektu obchodního řetězce IKEA „Spolu s vámi“. Jeho prostřednictvím chce IKEA každoročně pomáhat neziskovým organizacím zútulnit prostředí pro děti a proměnit je ve veselejší místo na hraní a další aktivity. Naše organizace přihlásila do projektu jedno ze svých zařízení – Domov Jandova a byla nominována mezi dvacet finalistů, jež se do dnešního dne ucházeli o přízeň a pomoc členů IKEA FAMILY. Díky vašim 241 hlasům se nám podařilo získat druhé místo mezi finalisty pobočky IKEA Ostrava a tím také vybavení pro zahradu domova v hodnotě 125 tisíc korun. Děkujeme!

Dětem, žijícím v Domově Jandova, jsme chtěli prostřednictvím projektu IKEA Spolu s vámi zpříjemnit pobyt na zahradě domova a vybavit ji zahradním nábytkem a dalšími doplňky. Všem, kteří pro nás až do dnešního dne hlasovali a podporovali nás na internetových stránkách IKEA www.spolusvami.cz, patří náš velký dík. Je skvělé, že i prostřednictvím tohoto projektu se snaží IKEA vytvořit jednu velkou „rodinu“, již spojuje snaha pomáhat těm, kteří naši pomoc potřebují. Alespoň prostřednictvím těchto internetových stránek děkujeme za to, že jste s námi!

BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 15. 3. 2018: Náš jarní ples

I když se u nás ve Čtyřlístku pořádají každoročně jarní plesy v polovině března, jsou již neklamnou předzvěstí toho, že jaro je tady. Letošní ples jsme pořádali jako Cikánský bál a sjely se na něj desítky klientů ze všech našich zařízení – od těch nejmladších až po nejstarší. Děvčata z kreativního ateliéru Centra pracovní činnosti krásně vyzdobila společenský sál Kulturního domu v Ostravě – Muglinově, jenž je pravidelně dějištěm našich plesů a jehož přívětivé prostředí vždy láká k návštěvě. Však i letos rádi přijali naše pozvání také přátelé z partnerské organizace v Polsku – Powiatowego Domu Pomocy Społecznej v Pogórze.

Průvodkyněmi plesovým odpolednem byly opět Vlaďka Kaločová s Martinou Skýbovou – vtipné moderátorky a zároveň strůjkyně nejrůznějších zábavných soutěží a her, jimiž každoročně zpestřují program, který samozřejmě není jen o tanci. Mnozí využili této příležitosti k uplatnění bohaté fantazie a z některých „cikánských“ kostýmů jen přecházel zrak. K neopakovatelné atmosféře této společenské události přispěli i hosté – členové folklorního souboru Šmykňa, kteří speciálně pro tuto příležitost nastudovali nový program cikánských písní a tanců. Jejich výkon vyvolal bouři nadšení a neutuchajícího potlesku. Jen neradi jsme se s nimi loučili. Báječnou muziku pro nás k tanci vybíral náš oblíbený „dýdžej“ a dlouholetý spolupracovník Petr Jiříček. Tancovali všichni a odpoledne plného tance a zábavy si až do večera užívali i ti, kteří se točili třeba jen na pojízdných křeslech s pomocí kamarádů nebo kamarádek. Radost všem udělala samozřejmě i bohatá tombola, do níž přispěli naši sponzoři – velkoobchody Zajac, Rappa, Alimpex Food, Picado a Kaspa, hlavní cenu věnoval pan Maxim Pachomov. K bohatému občerstvení účastníků plesu přispěli také Ovocentrum Valašské Meziřičí, Pekařství Šeděnka a pan Petr Čecháček. Nikdo z plesu tak neodcházel zklamán, vyhráli všichni, a za to patří všem našim donátorům velký dík. Ostatně o tom, jak moc se nám ples líbil, snad dostatečně výmluvně vypovídají i fotografie z této události…

Text: BOHDANA RYWIKOVÁ
Fota: autorka a JAN VÁCLAVÍK

Fotogalerie

 

Ostrava 3. 4. 2018: Svět jinýma očima

Vskutku jarní počasí panovalo na Prokešově náměstí v tento dubnový den, kdy se tady sešli lidé z několika ostravských i mimoostravských neziskových organizací na společném setkání pod názvem „Svět jinýma očima“. Toto setkání však nebylo určeno pouze neziskovým organizacím, ale především veřejnosti, která zde měla možnost seznámit se s aktivitami organizací, působících v sociální oblasti. Jeho pořadatelem byl zapsaný spolek Oříšek ve spolupráci se Základní školou Speciální Slezská Ostrava.

Pozvání na tuto událost přijala také naše hudební skupina Rytmy pod vedením paní Libuše Gajdové, jež byla součástí bohatého programu odpoledne, trvajícího až do podvečerních hodin. Kromě našich Rytmů v něm vystoupili žáci pořadatelské školy, základní školy Vrchlického z Radvanic, Střediska volného času Ostrčilova, žáci Základní umělecké školy Vratimov a celým odpolednem provázela návštěvníky kapela Trb. Část Prokešova náměstí však patřila i prodejním a prezentačním stánkům nám dobře známých neziskovek – nechyběli přátelé z Mental Café, Oříšku z. s., ale i další – z organizace Tlukot srdce pro Afriku, RC Chaloupka, Domova Santé z Havířova, Stromu života anebo Čmeláčka. Potkávali jsme tady mnoho známých tváří svých bývalých i současných kolegů, kteří působili ve Čtyřlístku řadu let a stále se pohybují ve sférách sociálních služeb, ať již jako dobrovolníci nebo zaměstnanci. Přišli se podívat také někteří naši senioři, aby se pozdravili s bývalými klienty a spolupracovníky. Příjemnou atmosféru odpoledne samozřejmě podtrhovalo nejen tradičně živé a příjemné vystoupení našich Rytmů, ale i krásné počasí, slibující, že jaro už je snad opravdu tady.  

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 4. 4. 2018: Na návštěvě v hotelu Imperial

Nestává se příliš často, abychom mohli nahlédnout do „zákulisí“ mezinárodního hotelu čtyřhvězdičkové kategorie. Ale díky pozvání manažerky ostravského hotelu Imperial, paní Miriam Čechové, se nám této pocty dostalo. Skupinka devíti klientek a klientů Chráněného bydlení Třebovice zavítala na odpolední exkurzi do nejznámějšího a také jednoho z nejstarších hotelů ve městě. V jeho hale nás přivítala naše hostitelka se svou kolegyní, paní Terezou Sivcovou a krátce nás seznámily se slavnou historií hotelu, jehož zakladatelem byl na počátku minulého století ostravský hostinský Josef Petzak.

Však také na hotelových chodbách naši skupinku z Třebovic zaujaly staré fotografie historické podoby hotelu Imperial, který byl otevřen v roce 1904 a byl dílem renomované ostravské firmy Mihatsch & Ulrich.  Velkolepost a majestátnost budovy zakončené nárožní věží, byla podtržena i názvem Imperial – což znamená císařský, velkolepý. Po dokončení hotelu dobový tisk nešetřil superlativy a konstatoval, že „nový hotel založený ve velkolepém stylu a luxusně vybavený vším komfortem“ splňuje všechny nároky na moderní ubytování. Majitelé - manželé Josef a Anna Petzakovi nabízeli hostům na počátku 20. století nejen vysoce elegantní ubytování v pokojích s elektrickým osvětlením a ústředním vytápěním, ale lákali také návštěvníky na výbornou vídeňskou kuchyni, která patřila zcela neodmyslitelně k této době, a zdůrazňovali značky nabízeného piva: Ostravské císařské ze Strassmannova pivovaru nebo Pilsner Urquell z Měšťanského pivovaru v Plzni. Během krátké doby získal hotel velmi dobré renomé a mohli jsme se přesvědčit o tom, že mu vydrželo dodneška. Příjemné a pohodlné ubytování tady nacházejí hosté z celého světa. Prohlédli jsme si krásně a moderně vybavené pokoje i jeden apartmán, nahlédli do posilovny i do hotelového bazénu a pak jsme zavítali do kongresové haly i přilehlého salonku, kde se k nám připojila další hotelová manažerka, paní Šárka Bednáriková. V přízemí hotelu jsme obdivovali překrásné křišťálové lustry a eleganci restaurace Legend v historické části budovy a v hale si také prohlédli soubor fotografií, dokumentujících slavnou hotelovou minulost. Sladkou tečkou na konci naší návštěvy bylo pozvání do hotelové restaurace na šálek lahodné kávy a vynikající zákusky zdejších cukrářů. Všechny tři dámy z hotelu Imperial byly milými hostitelkami, které nás odměnily drobnými suvenýry a slíbily, že se na oplátku přijedou podívat také k nám, do chráněného bydlení v Třebovicích. Věříme, že se jim u nás bude líbit přinejmenším stejně, jako nám v hotelu Imperial.    

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ
a fotoarchiv hotelu Imperial

Fotogalerie

 

Ostrava 7. 4. 2018: Rytmy v Akordu

Pod názvem EXPERIS uspořádal v sobotu 7. dubna zapsaný spolek radOSTpRAVA v Domě kultury Akord v Ostravě-Zábřehu krajskou přehlídku amatérského divadla Moravskoslezského kraje s postupem těch nejlepších souborů na celostátní přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písek a přehlídku studentských a mladých divadelních souborů Ústí nad Orlicí. Jako hudební hosty bohatého programu dne pozvali organizátoři také naši bubenickou skupinu Rytmy.

Naši muzikanti, oděni do žlutých triček v čele s vedoucí souboru, paní Libuší Gajdovou a v doprovodu Vladimíry Kaločové a Dagmar Drobíkové, se opět představili úžasným vystoupením, jež paní Gajdová ozvláštnila hrou na flétnu. Temperamentní, energií sálající vystoupení doslova vybudilo některé diváky k tanci pod pódiem. Publikum naše bubeníky nechtělo pustit ze sálu a bouřlivým potleskem si vynutilo přídavek… Potlesk nebral konce a strhující výkon všech byl odměněn také dárečky a občerstvením.  Skupina Rytmy obdržela v závěru přehlídky čestné uznání a Cenu odborné poroty za kolektivní výkon, kterou předal její předseda, Petr Váša.  Přehlídky, podpořené statutárním městem Ostrava, se zúčastnilo celkem pět divadelních souborů a celodenní divadelní maraton pak uzavřel večerní koncert v ostravském Rock Hill music clubu.  

Text a foto: JANA GROMOTOVIČOVÁ
 

Fotogalerie

 

Ostrava 18. 4. 2018: Jak jsme pekli chléb v Galerii Plato

Ve středu 11. dubna letošního roku se zhmotnil mnohaletý sen ostravských výtvarníků: v bývalém hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy našla své dočasné sídlo nově otevřená městská galerie PLATO věnovaná současnému umění. Jak je uvedeno na jejích internetových stránkách, poskytuje zázemí všem, kdo chtějí v širších souvislostech porozumět světu. Jeho složitost a bohatství reflektuje prostřednictvím současného (vizuálního) umění. Přijali jsme pozvání pracovníků galerie na jednu z prvních akcí pro veřejnost – edukační workshop, který se uskutečnil týden po oficiálním zahájení provozu galerie pod vedením Ivety Horákové a Alice Sovadinové. Kromě dvojice našich klientů z Domova Jandova – Lukáška Boldezerského a Petra Pastrňáka v doprovodu Michaely Koprajdové, se jej zúčastnilo se svými doprovody dalších třináct lidí se zdravotním postižením z ostravských neziskových organizací - Stonožky, Praposu a Čmeláčka.

Patrně jsme nebyli sami, kdo očekával ve výtvarném prostoru výtvarný workshop. Ale všechno bylo úplně jinak! Na jeho účastníky čekal rozlehlý pracovní stůl, několik kovových mís, pytlíky s moukou, solí, kořením a další ingredience, nezbytné pro pečení chleba. Všichni dostali do rukou osvědčený recept  a dali se do toho. S pomocí Míšy Koprajdové a jedné z dobrovolnic, Lucie Gurecké (nám dobře známé z pojízdné kavárny Mental Café), se naši kluci pustili s vervou do přípravy chlebového těsta. Malý zádrhel nastal v okamžiku, kdy se museli rozhodnout, zda v něm chtějí mít kmín, nebo ne a tak si museli losovat – kámen – nůžky - papír.  Kmín prohrál. Společně uhnětli krásný bochník, Lukášek do něj udělal pár důlků a to, co považoval za „křížek“. Pak mohli vložit svůj výtvor do jedné z připravených remosek. Museli čekat skoro půl hodiny, než bylo dílo hotovo, ale zato si pak mohli pochutnat na vlastnoručně upečeném chlebu. Neobvyklý zážitek z galerie (i s receptem na chléb) si odvezli domů na Jandovku. Jak nám prozradila paní Iveta Horáková z galerie PLATO, šlo vlastně o jistý druh happeningu, který byl zároveň určitým rituálem: společným přivítáním v novém prostoru tradičním chlebem, tedy tradiční činností na netradičním místě. Tento workshop byl součástí celoročního projektu galerie PLATO nazvaného Dočasné struktury. Jsme rádi, že jsme se mohli také zapojit a těšíme se na další překvapení, které nám nová městská galerie připraví.   

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Semily 17. – 20. 4. 2018: Rytmy na festivalu Patříme k sobě

Naše hudební skupina Rytmy přijala pozvání k účasti na letošním XXI. ročníku festivalu pěveckých, tanečních a hudebních souborů „Patříme k sobě“, který ve dnech 17. - 20. dubna pořádala Podkrkonošská společnost přátel dětí zdravotně postižených Semily, z. s. Během prvního festivalového dne se do kulturního centra v Semilech sjížděly různé soubory z Čech, Moravy a Polska. Na slavnostním galakoncertu téhož večera přivítala předsedkyně Podkrkonošské společnosti společně se starostkou města Semil všechny účastníky festivalu, hosty i veřejnost.

Naši bubeníci v doprovodu paní Libuše Gajdové, Mgr. Vladimíry Kaločové a  Bc. Dagmar Drobíkové představili svůj nový program hned následující den v Jilemnici pod názvem „Život v rytmu“. Po tradičním rozbubnování na jeviště přichází ve stylovém kostýmu romské tanečnice Lenka Biháriová vyjádřit hudbu tancem za doprovodu celé skupiny. Sklidila velký úspěch a potlesk diváků. Po náročném dnu se pak všichni účastníci festivalu ponořili do víru tance na diskotéce, kde současně probíhala vzájemná setkání s přáteli a organizátory. Přispěli jsme také do festivalové kroniky zápisem s podpisy. Ve čtvrtek již na nás čekal večerní galakoncert ve Vysokém nad Jizerou v Krakonošově divadle. Na poslední chvíli byl program rozšířen o velké finále a zároveň překvapení večera – vystoupení ostravských Rytmů spolu se souborem Lucarino Dance z Libochovic. Publikum si bouřlivým potleskem vyžádalo opakování. Bylo to obrovské překvapení i pro samotné organizátory festivalu. Poslední festivalový den se konal na radnici v Rovensku pod Troskami a po předešlém úspěchu se organizátoři i účastníci festivalu těšili na naše vystoupení. Odjížděli jsme domů se spoustou nových zážitků a s pocitem uspokojení nad dobře odvedenou prací. Děkujeme všem, kteří nám byli nápomocni v realizaci tak náročné akce.

Text: LIBUŠE GAJDOVÁ a DAGMAR DROBÍKOVÁ
Fotografie: VLADIMÍRA KALOČOVÁ a IVAN MARHULA

Fotogalerie

 

Šumperk 3. 5. 2018: Naše květnové sportování

Květen bývá ve znamení sportu – příroda se probouzí, sluníčko vykukuje a tak se „rozjíždějí“ různé venkovní sportovní aktivity. My jsme začali hned 3. května účastí na Atletickém přeboru pro osoby se zdravotním handicapem v Šumperku. Museli jsme vyrazit brzy ráno – Šumperk je opravdu daleko, ale vlaky neměly naštěstí žádná zpoždění a tak jsme do cíle cesty dorazili včas.

Celý náš tým měl pět členů, kteří se přihlásili do různých atletických disciplín a bez medailí nebo pohárů pro vítěze jsme domů neodjeli. Všichni naši sportovci se hodně snažili. Byli jsme vítězi i poraženými, to už tak v životě bývá, ale hlavně jsme si užili krásný den, plný pohybu, zážitků, veselí a sluníčka. Ti nejšťastnější se mohou pyšnit diplomem a pohárem – Petr Cupal vybojoval 2. místo v běhu na 400 metrů. Pepa Kovář byl šampionem v hodu míčkem, kde nenašel přemožitele a stál na stupni nejvyšším. A protože se mu „na bedně“ líbilo, vyskočil si na ni ještě jednou, když přebíral ocenění za 3. místo ve skoku do dálky. Další poháry nám bohužel unikly, ve štafetě o maličký kousek – naši borci Petr Cupal, Jirka Válek, Aleš Turlej a Josef Kovář doběhli těsně čtvrtí, Petra Hamroziová postoupila v běhu na 100 metrů do finále, kde se jí už nepodařilo zopakovat výborný výkon z rozběhu. Smutek z porážky byl jen krátký a občerstvení v blízké hospůdce jej zahnalo úplně. Posilněni jsme vyrazili k nádraží a pak hurá směr Ostrava.

Text a foto: Mgr. VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 5. 5. 2018: Rytmy v Trojhalí Karolina

V sobotu 5. května se uskutečnil Den pečujících s Moravskoslezským krajem aneb Spolu ruku v ruce v ostravském Trojhalí Karolina. Tento unikátní veřejný prostor vznikl rekonstrukcí historických průmyslových budov v letech 2012-2014 díky dotaci Evropské unie. Po dokončení jej pro veřejnost otevřel koncertem Jarek Nohavica. Letošní Den pečujících nabídl bohatý hlavní i doprovodný program s prezentací sociálních a zdravotních služeb kraje a zónou s atrakcemi pro děti. V pestrém programu dne nechyběl ani náš soubor Rytmy a kamarádi z Mental Café.

Skutečnost mnohonásobně předčila naše očekávání. Jen co jsme se v hale objevili, hned za námi přiběhl velký plyšový lvíček a objímání a focení s ním nebralo konce. Po workshopu „Terapie tancem“ roztančila naše bubeníky pod podiem skupina Třesk z ostravské Mensany, která vystoupila v hlavním programu spolu s našimi skvělými Rytmy.  Zpěváci Třesku poděkovali za hudební doprovod a pak již krásně zrekonstruovanou halou a náměstím zněly jen naše bubny. Energií a radostí sálající vystoupení roztleskalo a roztančilo publikum v hale. Dokonce i děti přestaly hopsat na trampolíně a skákacích hradech, tvořit v kreativních dílničkách a zvědavě přiběhly k pódiu. Bouřlivým  potleskem odměnilo publikum naše „umělce“ a nechtělo je pustit z pódia. Na velký úspěch a odezvu diváků jsou již bubeníci z Rytmů zvyklí, takže se nenechali vyvést z míry a přidávali další osvědčené hity pod vedením Mgr. Vladimíry Kaločové a Bc. Dagmar Drobíkové. Sehraný kolektiv a temperamentní melodie vytvořiliy báječnou atmosféru a nádherné zážitky všem. Děkujeme za ně a těšíme se zase příště…

Text a foto: JANA GROMOTOVIČOVÁ

Fotogalerie

 

Brno 10. 5. 2018: Na IV. Regionálních hrách Českého hnutí speciálních olympiád v Brně

Přijali jsme pozvání na letošní Regionální hry Českého hnutí speciálních olympiád, které se konaly v Brně. Kromě našich osvědčených atletů vyjeli tentokrát soutěžit i další kamarádi, a to do kategorie Přizpůsobených sportů. Celá jedenáctičlenná výprava Čtyřlístku vyrazila v časných ranních hodinách na nádraží, aby stihla přímý vlak do Brna.

S malým zpožděním jsme nakonec došli na atletický stadion. Nejdřív byly na řadě atletické disciplíny, kdy byl každý sportovec zařazen do skupinky, ve které soutěžil v prvním kole. Později tyto disciplíny absolvovali ještě jednou, a to ve finálových skupinách, kde již šlo o medaile. S prázdnou tentokrát neodešel nikdo. Přizpůsobené sporty začaly krátce po poledni. Soutěžící si vyzkoušeli hod na cíl, slalom s rehabilitačním míčem mezi kuželkami, různé druhy překážkové dráhy a také si mohli zkusit trochu fotbalového umění při kopání do branky. Mimo soutěžní klání byly k dispozici další sportovní aktivity – hod do basketbalového koše, střelba z luku (to se nám líbilo ze všeho nejvíc) nebo jízda na koloběžce či skateboardu. Celý den jsme si náležitě užili a pizza z brněnského nádraží byla už jen třešničkou na dortu k našim medailím. Pepa Kovář získal dvě stříbrné medaile, a to ve skoku do dálky a hodu míčkem, Aleš Turlej 2. místo v běhu na 200 metrů a 3. místo v běhu na 400 metrů, Petr Cupal vybojoval 2. místo v běhu na 400 metrů a 3. místo v běhu na 100 metrů. Kov nejcennější, zkrátka ZLATO, získali naši sportovci ve štafetě, kterou běželi s hostem – Michalem Davidem z brněnského sportovního klubu Ibsenka.

Text a foto: Mgr. VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 14. 5. – 28. 6. 2018: Výstava Čtyřlístku v Galerii U chemiků

Již poosmnácté jsme uspořádali výstavu výtvarných a rukodělných prací našich klientů v komorních prostorách Galerie U chemiků Střední průmyslové školy chemické Akademika Heyrovského v Ostravě-Zábřehu.

Tentokrát se naši výtvarníci představují výhradně malbami a kresbami, jež vznikly v kreativním ateliéru Centra pracovní činnosti. Pravidelně se v něm scházejí klienti z několika zařízení Čtyřlístku, pro něž je kreativní činnost potěšením a příjemnou relaxací. Však také radost a dobrá pohoda z vystavené kolekce obrazů doslova čiší. Nechybí mezi nimi například práce Renátky Slezákové, neúnavné tvůrkyně, pro niž je stejně inspirující městský svět jako život zvířat. Pozornost budí i kresba její nevidomé kamarádky z chráněného bydlení - „Záře“ Renátky Dudkové. Nejen u těchto autorek, ale i dalších vystavujících, jako jsou zkušení malíři Ladislav Kovář nebo Jiří Lukovský a další, je zřejmé, že jejich fantazie nemá hranice. Věříme, že aktuální výstava klientů ostravského Čtyřlístku přinese studentům i pedagogům školy a dalším návštěvníkům této výstavní síně stejně příjemné pocity, jako autorům vystavené kolekce. Dveře Galerie U chemiků jsou návštěvníkům otevřeny v době vyučování ve škole až téměř do konce letošního školního roku.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Zákupy u České Lípy 18. – 20. května 2018: Rytmy na festivalu Tvoříme duší

Již čtvrtým rokem se naše skupina Rytmy zúčastnila tradičního festivalu Tvoříme duší, který se každoročně koná jako přehlídka sociálních služeb Libereckého kraje na zámku v Zákupech u České Lípy. Přípravu na festival jsme nezanedbali, a tak jsme mohli publikum na zámeckém nádvoří, kde se odehrálo slavnostní zahájení festivalového programu, potěšit novinkami z našeho repertoáru včetně tanečního vystoupení Lenky Biháryové se souborem Rytmy.

Naše bubny opět rozduněly celé nádvoří a rozhýbaly do rytmu všechny přítomné. Potlesk byl nekonečný a naši bubeníci se mohli oddat pocitu dobře vykonané práce. Měli jsme radost, že jsme se v Zákupech opět setkali s litoměřickými kamarády ze souboru Lucarino Dance, jejichž taneční vystoupení jsme k překvapení publika doprovodili svými bubny. Po oba festivalové dny byly jeho součástí také výstavy a prezentace chráněných dílen pod zámeckými arkádami. Poslední, nedělní den se většinou snažíme využít k prohlídce některého zajímavého místa ve zdejším okolí, jež máme po cestě domů anebo v její blízkosti. Letos jsme tedy odbočili k významné přírodní památce nedaleko České Kamenice - k Panské skále, neboli skalním varhanům, nám všem dobře známým z „nesmrtelné“ české pohádky Pyšná princezna. Této pohádce bude letos krásných 66 let! Počasí nám opravdu přálo, a tak skupinka těch fyzicky zdatnějších se vydala s Vlaďkou Kaločovou a Jirkou Gregerem z Domova na Liščině, jenž nás letos doprovázel, až na vrchol skály a ti ostatní to „jistili“ zezdola. O tom, že jsme si na místě nadšeně zapěli Rozvíjej se poupátko a Narodil se mladej švec, snad ani netřeba psát…

Text: VLADIMÍRA KALOČOVÁ
Foto: autorka a JIŘÍ ŠPANIHEL a JIŘÍ GREGER

Fotogalerie

 

Ostrava 26. 5. 2018: Přijeli k nám „Srdcaři“

Jen málokteří hosté bývají u nás ve Čtyřlístku očekáváni s takovou netrpělivostí a s takovým nadšením, jako jsou členové ostravského motorkářského klubu „Srdcařů“. Ani letos však nezklamali a za burácení svých nádherných motorek přijeli na zahradu Domova Barevný svět o poslední květnové sobotě. Jejich návštěvě předcházely skvěle napečené mufinky, které vlastnoručně napekla členka klubu, paní Hanka Honová. Vedle bonbonů a jiných dárků od našich kamarádů – motorkářů, to bylo další z překvapení sobotního dopoledne. A jak chutnalo!

Tím hlavním lákadlem každého z těchto setkání, je však samozřejmě jízda na motorce. Rozlehlá zahrada Domova Barevný svět umožňuje malou projížďku na motorkách všem, kteří mají dost kuráže a dokáží si tento lehce adrenalinový zážitek náležitě vychutnat. Vyšvihnout se na sedadlo za řidiče těchto nádherných strojů – Hond, Kawassaki, Dukatti a dalších značek, sice někdy bývá o něco náročnější, ale když už se to s pomocí povede, i těch pár minut jízdy stojí za to. Nejen klienti Domova Barevný svět, ale i ti ze vzdálenějších chráněných bydlení, se rádi svezli třeba i několikrát. Povzbudili tak ostatní, kteří odvahu teprve sbírali… Každopádně, tohle zážitkové dopoledne opravdu stálo za to a našim kamarádům motorkářům patří velký dík. Těšíme se opět na další setkání!

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 27. 5. 2018: Divadlo Košatka mezi námi!

Dětský divadelní soubor Košatka ze Staré Vsi nad Ondřejnicí vznikl před patnácti lety pod vedením paní Ivety Chmelíčkové. Stejně dlouho se také píše historie spolupráce tohoto souboru s naší organizací. Děti z Košatky se k nám vracejí každoročně vždy před koncem školního roku s jedním pohádkovým představením. Letos padla volba na oblíbenou pohádku Jana Wericha „Královna koloběžka první“. A tak se opět zaplnila tělocvična našeho Domova Barevný svět nadšenými diváky, kteří se zatajeným dechem sledovali osudy pohádkových hrdinů.

„Jsou to již téměř čtyři generace školáků, dětí ze Základní školy ve Staré Vsi nad Ondřejnicí, které odchoval náš divadelní soubor,“ svěřila se nám jeho vedoucí a zároveň režisérka i dramaturgyně jednotlivých inscenací, paní Iveta Chmelíčková. „Členy tohoto divadélka mohou být děti od první až do deváté třídy, některé je navštěvují až sedm let. A jsem opravdu ráda, že vedení školy tuto jejich zálibu podporuje,“ pochvaluje si paní Chmelíčková. Královna Koloběžka první sklidila u našich diváků nadšený potlesk a mnozí se s malými herci ze Staré Vsi ani nechtěli rozloučit. Děti ani tentokrát nezapomněly svým divákům přivézt malé dárky v podobě plyšových hraček a jejich hostitelé se odvděčili alespoň symbolickými keramickými dárky, jež vznikly v ateliérech našeho Centra pracovní činnosti. Budeme se těšit, čím nás divadélko Košatka překvapí v příštím roce…

Text: BOHDANA RYWIKOVÁ
Foto: ALENA ŠTÁBLOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 28. 5. 2018: Dobrovolníci IKEA Ostrava ve Čtyřlístku

V loňském roce se naše organizace přihlásila do charitativního projektu obchodního řetězce IKEA nazvaného Spolu s vámi. Již pět let každoročně vybírá společnost IKEA Česká republika prostřednictvím tohoto projektu na základě hlasování zaměstnanců a zákazníků IKEA dvacet organizací z celé republiky pomáhajících dětem. Ty pak podpoří nábytkem v celkové hodnotě 2 300 000 korun. Letos se do projektu přihlásilo 560 neziskových organizací. Měli jsme to štěstí, že se naše organizace dostala díky hlasování zaměstnanců a zákazníků mezi pětici finalistů pobočky IKEA Ostrava. Svým projektem na vybavení zahrady pro děti z Domova Jandova jsme skončili na druhém místě a získali nábytek a vybavení za více než sto tisíc korun a 56 tisíc korun finanční dar, který obdrželi všichni finalisté projektu jako bonus z nákupů členů IKEA Family.

To však byla jen první část projektu. Neméně příjemná byla i ta druhá, kdy mezi nás zavítali dobrovolníci – zaměstnanci IKEA Ostrava, aby v Domově Jandova pomohli s montáží nábytku, který jsme díky projektu získali. Byl to opravdu krásný den, nejen proto, že nám počasí přálo. Hned po ránu se na zahradě Domova Jandova sešlo sedmnáct dobrovolníků z IKEA Ostrava různých profesí, aby se dali do práce. Osobně jim přijel poděkovat ředitel organizace, pan PhDr. Svatopluk Aniol a zaměstnanci Domova Jandova je přivítali domácím pohoštěním. Největším překvapením však pro naše hosty bylo hudební vystoupení bubenického souboru Čtyřlístku - Rytmy. Pod rukama pracovníků IKEA pak rychle dostávaly konkrétní tvar jednotlivé díly zahradních stolů, židlí, lavic, altánku a dalších předmětů za nelíčeného zájmu dětí z Domova Jandova. Když bylo všechno hotovo, přijali naši hosté pozvání k prohlídce domova, kde se seznámili s tím, jak a v jakých podmínkách zdejší děti žijí. Nadšení bylo oboustranné a všichni věříme, že toto setkání rozhodně nebylo poslední. Náš dík však nepatří jen pracovníkům IKEA a jejich skvělému projektu Spolu s vámi, ale také logistické společnosti Hral, s. r. o., jež k nám nábytek IKEA dopravila a všem lidem – zákazníkům IKEA, kteří tento projekt podpořili a pomohli tak dobré věci. Na tomto místě můžeme zmínit i manžele Bernathovy, provozovatele chaty Mír Beskydy, kteří prostřednictvím tohoto projektu také nabídli pomoc, přestože v poněkud jiné formě: dětem z Domova Jandova umožnili týdenní ozdravný pobyt ve své chatě na úpatí Radhoště v polovině letošního května. Dětem se tam velmi líbilo a všichni věří, že se i díky projektu Spolu s vámi mezi své nové přátele v chtě Mír opět vrátí. 

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 7. 6. 2018: Noc snů v ostravské zoo

Každoročně na nás myslí Zoologická zahrada Ostrava svými pozvánkami na tradiční Noc snů, kterou pořádá vždy v prvních letních dnech pro hendikepované děti nejen z Ostravy. Noc snů v zoologické zahradě má své zvláštní kouzlo. Zahrada ještě nespí, ale zvolna se noří do večerního klidu a mnohdy zde může být k vidění víc, než při návštěvách během dne. Také letos na nás pamatovali pracovníci zoo různými překvapeními, která čekala na prohlídkové trase.

U nás ve Čtyřlístku se noční návštěvy zoologické zahrady vždy těší velkému zájmu dětí i dospělých klientů. Však se nás sem také sjelo téměř čtyřicet z většiny zařízení organizace. Krásné počasí přilákalo i mnoho dalších hendikepovaných návštěvníků. Na společném přivítání v amfiteátru zoo se jich sešly téměř čtyři stovky – prý zatím nejvíc v dosavadní historii této dvanáctileté tradice. A bylo opět na co se dívat! Po roce nás zahrada překvapila jednak novými atrakcemi pro děti a krásnými zahradními úpravami. Ale tím hlavním, co nás sem nejvíc lákalo, byla zvířata. Cestou nás pracovníci zoo seznamovali s různými zajímavostmi ze života zvířat, mohli jsme si pohladit tygří, gepardí nebo liščí kůži, živého leguána nebo nám již dobře známou (přátelskou) krajtu, u níž se vždy tlačí spousta obdivovatelů. Nechyběli ani kanisterapeutičtí pejsci, zatímco letošní novinkou byli k pohlazení angorští králíčci a živá kuřátka. Hroši ve svém pavilonu si nás příliš nevšímali, ale pozornost budil jeden ze dvou aligátorů, který „nespal“. Na konci prohlídkové trasy čekala na největší vytrvalce velká odměna v pavilonu slonů, kde nás vítala sloní slečna Rashmi se svou maminkou. Pod dohledem ošetřovatelů mohli ti nejodvážnější krmit obě sloní dámy jejich oblíbenými pamlsky. Jirka se nejdřív trochu bál, ale pak zjistil, že sloní chobot je vlastně docela něžný. Ke slonům se odvážili i někteří klienti na invalidním vozíčku, když si před tím vyzkoušeli, jak vypadá sloní stolička a kolik váží jeden sloní „zoubek“. Skoro jsme se ani nechtěli loučit, ale ztemnělá obloha a zvláštní noční zvuky nás přiměly myslet na návrat domů. Však už také na nás čekal zdejší vláček, který těm nejunavenějším pomohl překonat vzdálenost až ke vstupní bráně zoo. Letošní zážitky nám vydrží ještě hodně dlouho, a pak se začneme znovu těšit na tu příští Noc snů v ostravské zoo zase za rok.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Dřevěnice 8. - 10. 6. 2018: Čtyřlístek na Národních letních hrách

Také letos jsme pokračovali v tradici a XXIII. ročník Národních letních her Českého hnutí speciálních olympiád v Dřevěnici se uskutečnil opět s naší účastí. Boje o stupně vítězů probíhaly v nám již velmi dobře známém sportovním areálu malebné vesničky Dřevěnice na úpatí Novopackých hor.

Jako vždy nás čekalo milé přivítání, známé tváře organizátorů ze Žampachu a rozhodčích z okolí. Jedinou změnou tohoto ročníku bylo to, že se soutěžilo jen v jedné kategorii, a to unified (hra s partnery). O zařazení do skupin nerozhodoval los, ale výkony z předešlých ročníků. V tom jsme měli maličkou nevýhodu, protože jsme byli výkonnostně nejslabším článkem nejlepší skupiny A. Přesto naši sportovci zabojovali a nakonec získali nádherné druhé místo. Celý víkend byl nejen ve znamení sportu, ale dalších každoročních společenských aktivit. První večer táborák s opékáním „buřtů“, pro zájemce zpívání s kytarou, v sobotu seskok parašutistů a večerní diskotéka se závěrečným ohňostrojem. Letošní seskok byl opravdu jedinečný nejen počtem parašutistů, ale i díky zážitku s přeletem letadla těsně nad našimi hlavami. Pilot si let opravdu užíval a opakovaně se vracel nad naši louku, aby nám předvedl různé letecké kousky. Také počasí k nám bylo vlídné – silný, ale relativně krátký déšť se „trefil“ přesně mezi plánované aktivity. Zkrátka a dobře, byl to víkend plný příjemné atmosféry, pohybu a přátelských setkání. Stříbrné medaile na našich hrudích už byly jen tou příslovečnou „třešničkou na dortu“.

Text a foto: VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Bezděkov 18. 6. 2018: Návštěva na levandulovém statku

Rodový statek Drlíkových v Bezděkově u Zábřehu na Moravě je voňavou oázou a také cílem mnoha návštěvníků. Před třemi lety zde pan Lukáš Drlík se svou ženou Veronikou založili levandulový statek a letos se stali dalšími patrony charitativního projektu Pomáháme fotografiemi. Díky tomu jsme také dostali pozvání na levandulový workshop v Bezděkově, jehož se zúčastnili naši klienti z Domova Barevný svět a Centra pracovní činnosti spolu s dalšími zájemci z ostravské neziskovky Naděje pro všechny a přátelé z Jaroměřic nad Rokytnou. A byl to opravdu nevšední zážitek!

V Bezděkově nás přivítala nejen nádherná příroda podhůří Jeseníků, ale hlavně omamná vůně linoucí se z lánů právě rozkvetlých levandulí. Pan Lukáš Drlík nás nejdříve seznámil s historií statku a se svým levandulovým královstvím. Nejen s tím rozkvetlým, ale i s levandulovým skleníkem, sušárnou levandulí přímo na statku a zpracováním levandulových květů, z nichž tady vznikají vonná mýdla, oleje, sirupy, sušenky, svíčky, vonné pytlíčky, dokonce levandulové klobásy a spousta dalších produktů, z nichž některé jsme si pak mohli koupit v levandulovém obchůdku, sídlícím v někdejší bezděkovské hasičské zbrojnici. Všichni si nakonec sami mohli vyrobit pravou levandulovou limonádu. A věřte, že v horku, jaké právě panovalo i v Bezděkově, chutnala opravdu báječně!

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Video

Fotogalerie

 

Ostrava 22. 6. 2018: Milá návštěva z IKEA

Když k nám do Domova Jandova zavítali 28. května letošního roku dobrovolníci z ostravské pobočky IKEA, slíbili jsme si, že to určitě nebude poslední setkání. V pátek 22. června k nám do Čtyřlístku přijeli na návštěvu ředitel ostravské pobočky obchodního řetězce IKEA pan Michal Štěrba spolu s paní Markétou Novotnou z oddělení marketingu, aby si v doprovodu ředitele Čtyřlístku PhDr. Svatopluka Aniola prohlédli další zařízení naší organizace, v nichž klienti žijí a pracují. Jejich volba padla na Centrum pracovní činnosti a Domov Barevný svět v Ostravě-Muglinově.

V sociálně-terapeutických dílnách Centra pracovní činnosti se každý den v týdnu s výjimkou víkendu scházejí klienti z několika zařízení Čtyřlístku, aby se zde učili zvládat běžné činnosti, jako je vaření, domácí práce, aby se naučili znát hodnotu peněz a uměli si třeba i sami nakoupit. Učí se zde však  pracovat i s počítačem anebo se dřevem, s textilem, zpracovávat různé materiály, tkát koberečky ze zbytků textilu nebo třeba plést košíky z papíru. Věnují se zde také výtvarným činnostem – malování nebo keramice a výstavy jejich prací jsou každoročně k vidění v galeriích a výstavních síních v různých částech Ostravy. Na závěr své návštěvy Čtyřlístku si hosté z IKEA prohlédli jedno z oddělení Domova Barevný svět a vyjádřili velký obdiv obětavé práci všech zaměstnanců, kteří se zdejším klientům věnují.  

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 25. 6. 2018: Hosté z hotelu Imperial u nás v Třebovicích

Dvě půvabné dámy z hotelu Imperial – hotelové manažerky paní Miriam Čechová a její kolegyně Tereza Sivcová, které letos na jaře pozvaly naše klienty z Chráněného bydlení Třebovice na odpolední exkurzi do hotelu Imperial, přijaly jejich pozvání a na oplátku tentokrát zavítaly na návštěvu k nim domů do Chráněného bydlení Třebovice. Trvale tady žije šestice mladých žen a mužů v příjemném prostředí moderně zrekonstruovaného domu od roku 2015.

Jako dárek svým hostitelům přinesly obě dámy krásný čokoládovo-marcipánový dort s logem Čtyřlístku a věnováním hotelu Imperial. Právě pro tuto speciální příležitost dort vyrobila hotelová cukrářka. Ale než nadešla chvíle, kdy byla tato dobrota naporcována a naservírována na připravené dezertní talířky jako příloha k odpolední kávě, pozvali nadšení hostitelé své návštěvnice k prohlídce svého domova. Každý z šesti obyvatel chráněného bydlení tady má k dispozici vlastní pokoj se sociálním zařízením, se vstupem na společnou terasu a příjemnou vyhlídkou do zahrady. Každý z nich se také rád pochlubil svými koníčky a zájmy, ať už je to péče o společnou andulku, háčkování, sestavování puzzle anebo hry na počítači. Jak se obě dámy dozvěděly, všichni tady také společně nakupují, společně vaří jídla, na kterých se dohodnou a také společně snídají, obědvají a večeří.  Několikrát v týdnu chodí pracovat na zahradu domova seniorů Slunečnice, ale společně často tráví i volný čas. Tvoří tak jednu soudržnou rodinu, v níž se rozhodně nikdo nenudí. Příjemně se tady cítily i paní Miriam s paní Terezou. Od šálků kávy s výborným dortem a milé konverzace se opravdu nikomu nechtělo. A tak si alespoň všichni slíbili, že tahle návštěva rozhodně nebyla poslední…    

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Orlová 26. 6. 2018: Rytmy mezi orlovskými školáky

Naše skupina Rytmy, respektive její část čítající deset členů v doprovodu vedoucí souboru, paní Libuše Gajdové a Dagmar Drobíkové, zahrála dětem v Základní škole v Orlové ve Slezské ulici. Svůj program přizpůsobila vedoucí skupiny tak, aby měli možnost aktivně se zapojit ke hře našich bubeníků nejen žáci, ale i učitelky.

Školáci se během koncertu seznámili s bubny djembe, indiánskou flétnou, šamanskými bubny a dalšími nástroji. V tělocvičně se vše rozléhalo a bylo nutné údery do bubnů patřičně ztišit. I to už naši hudebníci umí! Vystupovali během dopoledne celkem třikrát, vždy po čtyřiceti minutách a všechny skupiny žáků, kteří si přišli naše bubeníky poslechnout, byly programem nadšeny. Poděkování za toto vystoupení a zároveň naději, že skupina Rytmy nevystupovala ve škole naposledy, vyjádřila paní Mgr. Marie Šnokhousová, jež v minulosti pracovala u nás ve Čtyřlístku několik let jako vychovatelka, těmito slovy: "Jsme školou, která vzdělává žáky na běžné základní škole i žáky se zdravotním postižením na škole praktické a speciální. Děti vystoupení zaujalo poslechem, aktivním zapojením do  hry na netradiční hudební nástroje i bubny a také pohybovým vyjádřením. Hudba je velmi důležitý prvek v životě především handicapovaných dětí, prožívají ji všemi smysly. Velmi hodnotíme práci vašich speciálních pedagogů. Z vlastní zkušenosti víme, jak je náročná. Děkujeme všem za úsilí a čas, který nám věnovali. Pro naše žáky to byl příjemný zážitek, kterým se ´probubnovali´ až k prázdninám. Jěště jednou velké poděkování od nás pedagogů i žáků a přejeme všem krásné a spokojené prázdniny."

Text a foto: DAGMAR DROBÍKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 28. 6. 2018: Vernisáž v Knihovně města Ostravy na Fifejdách

Je vždy příjemné vracet se do přívětivých prostor Knihovny města Ostravy – její pobočky v Trnkově ulici na Fifejdách, kde každoročně již několik let vystavujeme výtvarné práce klientů Čtyřlístku. Výjimkou není ani letošní rok. Tentokrát jsme však „přizdobili“ zahájení této prázdninové výstavy nazvané „Letní snění“ vystoupením naší hudební skupiny Rytmy.

Ve výstavních prostorách knihovny je od 28. června k vidění kolekce kreseb a maleb, jež vznikly v kreativních ateliérech sociálně terapeutických dílen Centra pracovní činnosti během letošního roku, čítající téměř dvacet obrazů. Na vystavených pracích je znát, že jejich tvorba představovala pro autory přinejmenším stejnou radost, jakou projevovali bubeníci ze skupiny Rytmů na svém vernisážovém vystoupení. Hráli s obrovskou chutí a Lenka Biháryová, která se přidala svým tanečním vystoupením, dokázala, že má rytmus opravdu v těle. Hudba je univerzálním jazykem a umí propojovat všechny světy. Bylo fajn, že jsme si to mohli znovu připomenout, tentokrát nejen mezi obrazy, ale i mezi knihami… Fifejdské pobočce Knihovny města Ostravy patří velký dík za pozvání i milé pohoštění, které tady našim muzikantům připravili. Výstava Čtyřlístku tady bude k vidění až do konce prázdnin. Tak se přijďte také podívat a třeba si při tom ještě vyberete i nějaké pěkné čtení na léto.

Text a foto. BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Brno 25. – 28. 6. 2018: Naše medaile z Národních letních her speciálních olympiád

Jsme opravdu pyšní na naše úspěchy na letošních XII. Národních letních hrách speciálních olympiád, které se uskutečnily v Brně. Naši sportovci vyrazili reprezentovat ve stolním tenisu, atletice a boccie. Třebovičtí Medvědi opět jeli poměřit své síly s ostatními fotbalovými týmy.

V pondělí se uskutečnilo slavnostní vztyčení státní vlajky a zapálení olympijského ohně. Byli jsme mile překvapeni, když dva naši sportovci – Karla Foltová a Aleš Turlej - byli vybráni jako vlajkonoši. První den her probíhalo individuální testování a rozřazovací zápasy nebo rozběhy. Ve středu už přišly na řadu hlavní disciplíny, kde již šlo o medaile. Nikdo z nás neodešel s prázdnou. Naši atleti – běžci Petr Cupal a Honzík Polhoš, se mohou chlubit stříbrnou a bronzovou medailí. Souběžně s atletikou probíhal i turnaj v boccie. Naši boccisté získali stříbrné medaile za druhé místo ve výkonnostní skupině A. V bocci jsme také měli další „želízka v ohni“, a to v kategorii double unified ženy. Karla Foltová s Vlaďkou Kaločovou bojovaly, ale zlato jim přesto uniklo. Děvčata, Petra Hamroziová a Maruška Kubicová, reprezentovala Čtyřlístek ve stolním tenisu. V těžké konkurenci však jejich výkon „na bednu“ nestačil. Naši fotbalisté se zaslouženě nominovali do skupiny A a v ní vybojovali krásné 3. místo. Vyhráli však nominační zápas o účast na světové hry v Abú Dahbí. Při vlastním losování ale štěstí neměli a na světové hry jede tým ze Zlína. Ten však bude rozšířen o sportovce z jiných klubů a tak budeme přát šťastnou cestu a mnoho sportovních i kulturních zážitků našemu Aleši Turlejovi, který byl vybrán do reprezentace. Gratulujeme!

Text a foto: VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 29. 7. 2018: Fotografujeme pro radost

Snad ještě nikdy nezažila zahrada Domova Barevný svět takovou invazi fotografů a zvířat, jako o této víkendové neděli. V rámci letošního projektu Fotografiemi pro radost, se u nás na zahradě uskutečnil jeden z fotografických workshopů, jehož přímými účastníky byli vedle profesionálů – Jarmily Štukové a Václava Šilhy, držitelů prestižních ocenění Czech Press Photo – především naši klienti, kteří o účast projevili zájem a kamarádi z mateřské školy Paprsek a z neziskové organizace Naděje pro všechny.

Nikdo nemohl tušit, že se objektem jejich fotografického zájmu stane tolik zvířátek, kolik se jich tentokrát u nás na zahradě sešlo: Maruška s Františkem z Podporovaného samostatného bydlení přivedli svého čtyřnohého kamaráda Fida, k němuž se přidali další tři psí kamarádi ze Čtyřlístku a z Naděje pro všechny. Mezi nečekanými domácími mazlíčky byla i mladá koza, maličká želva a také jedno morčátka. I když mnozí z účastníků workshopu měli fotoaparát poprvé v ruce, pod vedením Václava Šilhy, jenž neúnavně radil, inspiroval a dokonce se sám snažil suplovat běžícího psa, nebyla o zábavu nouze a všem se fotografické dopoledne moc líbilo. Všichni jsme zvědaví, jak se našim fotoreportérům dařilo, a které z jejich snímků postoupí do letošního ročníku soutěže Pomáháme fotografiemi. Vernisáž výstavy se uskuteční na podzim v Praze.    

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Opavice 1. – 3. 8. 2018: Čtyřlístek pod stanem

Stalo se již téměř tradicí, že naše kolegyně Mgr. Vladimíra Kaločová, pracovnice v sociálních službách, připravuje každoročně na zahradě své rekreační chalupy na Krnovsku několikadenní „letní stanování“ pro klienty Čtyřlístku. Termín toho letošního připadl na horké dny počátku srpna a zúčastnila se jej skupinka osmi klientů Domova Barevný svět a Domova Jandova, kteří tak měli možnost prožít pár nevšedních dnů uprostřed přírody.

Jak paní Vlaďka, tak její kolegyně, paní Lenka Becková, připravily na celou dobu pobytu klientům pestrý program, naplněný prací i zábavou. Tak jako při běžném stanování v přírodě, všichni se rukou společnou podíleli na přípravě a vaření jídel, bavili se sportem, společenskými hrami, a protože mezi nimi bylo i několik muzikantů ze skupiny Rytmy, nechybělo ani živé hudební osvěžení z vlastního repertoáru. Vítaným zpestřením v horkých letních dnech bylo nejen koupání v zahradním bazénu, ale třeba i společná vycházka do nedalekých Biskupic s návštěvou další rekreační chalupy, kde na všechny čekala výborná zmrzlina, osvěžující ovoce a jiné dobroty na posílenou před cestou zpátky. Při  cestě kolem rybníka pod Hraničním vrchem zaujali poutníky vodní ptáci, cestou lesem poznávali různé druhy listnatých i jehličnatých stromů. Poslední den pobytu všechny mile překvapila návštěva kamaráda Ivana Marhuly, vedoucího autodopravy Čtyřlístku, který mezi táborníky zavítal ve svém volnu na motorce. Není divu, že těch pár dnů uteklo rychle, jako voda v říčce Opavici a už byl čas myslet na návrat domů. Tak třeba zase za rok opět na shledanou!

Text: BOHDANA RYWIKOVÁ
Foto: VLADIMÍRA KALOČOVÁ a autorka

Fotogalerie

 

Ostrava 9. 8. 2018: Hawaii party v Domově Barevný svět

Letošní horké léto jakoby vybízelo k nějaké exotické oslavě plné tance, tropického ovoce a pochutin z něj. A tak se pracovnice 3. patra Domova Barevný svět rozhodly uspořádat pro klienty domova HAWAII PARTY. Právě panující téměř tropické počasí bylo pro takovou party jako stvořené!

Během celého odpoledne si mohli její účastníci zasoutěžit v lovení rybiček, házení míče do sítě, vyzdobit si svůj kelímek havajskými motivy… Odměnou za splněné úkoly jim pak byla návštěva „místního baru“, jenž našel své sídlo v našem novém zahradním altánu. K ochutnání se nabízelo různé tropické ovoce a podávaly se nealko drinky různých příchutí. Třeba mojito s ledem a zdobnou havajskou slámkou. Všichni si také mohli ugrilovat, co si donesli a na co měli právě chuť. Pracovnice třetího patra domova nepodcenily přípravu a daly si velkou práci jak s výzdobou zahrady a altánu, tak s výrobou stylového oblečení, jaké k Hawaii party bezesporu patří. Z reproduktorů se linula rytmická hudba, která všechny strhla k tanci. Přilákala dokonce i naše „sousedy“ z Domova Hladnovská, jež jsme také pohostili. Kdo byl znaven divokým tancem, mohl si odpočinout ve stínu pod některým ze stromů v zahradě, na lavičce anebo jen tak na piknikové dece. Podle reakcí všech bylo vidět, že se party opravdu vydařila a přes parné odpoledne to byla pro všechny účastníky velká zábava. Tak zase někdy příště – ALOHA!

Text: Bc. MICHAELA ŠARMANOVÁ, DiS.
a kolektiv 3. patra Domova Barevný svět
Foto: KATEŘINA CHOMOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 17. 8. 2018: Srbský folklor ve Čtyřlístku

V rámci letošního ročníku festivalu městských folklorních souborů Folklor bez hranic, který se uskutečnil ve dnech od 13. do 17. srpna v Ostravě, zavítal mezi klienty naší organizace Akademický folklorní soubor Svetozara Markoviće ze srbského Kragujevace. Zaplněná tělocvična Domova Barevný svět, do níž se sjeli klienti z většiny zařízení Čtyřlístku, odměnila bouřlivým potleskem hudební i taneční výkony účinkujících hostů.

Více než třicetičlenný soubor mladých lidí přestavil ve Čtyřlístku část ze svého bohatého repertoáru, zahrnujícího široké spektrum lidových písní a tanců ze všech oblastí Srbska. Balkánské rytmy i taneční vystoupení zaujaly naše diváky v zaplněné tělocvičně Domova Barevný svět, kde každoročně hostují soubory, účastnící se jednotlivých ročníků Folkloru bez hranic. Srbský folklor jsme u nás měli možnost přivítat poprvé, ale nikdo nebyl zklamán. Klienti Čtyřlístku odměňovali své hosty bouřlivými ovacemi a členové souboru Svetozara Markoviće pod uměleckým vedením paní Jeleny Krstić naopak odjížděli ze Čtyřlístku dojatí vřelou atmosférou a zároveň naplněni silnými emocemi. V každém případě budeme dlouho a rádi vzpomínat na jejich krásné vystoupení.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 24. 8. 2018: Tisková konference o transformačních změnách ve Čtyřlístku

Na ostravské radnici se uskutečnila tisková konference, věnovaná transformačním změnám, jimiž aktuálně prochází naše organizace. Tisková konference, které se zúčastnili novináři z regionálních redakcí nejvýznamnějších českých médií, byla zaměřena především na zahájení první etapy projektu „Transformace Domova Barevný svět a Domova na Liščině“ zahrnující výstavbu pěti nových domů pro šedesát klientů obou domovů. Na otázky novinářů odpovídali náměstek primátora města Ostravy, Mgr. Michal Mariánek a ředitel naší organizace, PhDr. Svatopluk Aniol.

Mgr. Michal Mariánek v úvodu konference hovořil o celkové koncepci transformace v naší organizaci a o tom, co tyto změny znamenají a budou znamenat nejen pro klienty Čtyřlístku, ale i jeho zaměstnance. Ředitel Čtyřlístku, PhDr. Svatopluk Aniol pak novináře podrobně seznámil jak se současným stavem života klientů, tak s tím, co na ně čeká v blízké budoucnosti. Změny se týkají nejen jejich lepšího životního komfortu, ale především možnosti žít normálním způsobem v běžném prostředí, rozhodovat sám o sobě podle svých schopností. První domky se začnou stavět již v září letošního roku a budou postaveny v městských obvodech Nová Bělá, v Ostravě-Jihu, Petřkovicích a ve Slezské Ostravě. Vítězi veřejné zakázky na realizaci první etapy projektu jsou ostravské společnosti Stamont – Pozemní stavitelství s. r. o. a Morys, s. r. o. Pětice nových domků by měla být dokončena za rok, kdy budou novostavby vybaveny novým nábytkem na míru a připraveny na příchod klientů.  Celková dotace na tyto stavby z rozpočtu IROP činí 84,7 milionu korun a dalšími 16 miliony přispěje ze svého rozpočtu náš zřizovatel - statutární město Ostrava. V další etapě projektu bude vybudováno osm nových domů pro 99 klientů Domova Barevný svět, Domova na Liščině a Domova Jandova. Celkem se tedy přestěhuje do nových podmínek 159 klientů organizace z nynějších více než 270. Náklady pro obě etapy projektu jsou odhadovány na 270 milionů korun, z toho bude činit příspěvek z fondů Evropské unie více než 230 milionů korun.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 31. 8. 2018: Loučení s prázdninami

Přívětivé počasí posledního srpnového dne rámovalo loučení s prázdninami klientů našeho Centra pracovní činnosti na zahradě Domova Barevný svět. Na grilu se opékaly párečky a pro klienty, kteří se do sociálně-terapeutických dílen Centra pracovní činnosti sjíždějí téměř ze všech zařízení Čtyřlístku, to bylo příjemné zpestření končícího týdne.

Pod vedením pracovnic zařízení museli všichni nejdřív trošku přiložit ruku k dílu, aby připravili vše potřebné pro společné posezení na zahradě i na gril. Pak už si všichni mohli vychutnat nejen výborně ugrilované párečky, ale i společně trávené chvíle. Však i na fotografiích je znát, že si to všichni účastníci této malé dopolední párty opravdu užívali a bylo jim spolu dobře… Prázdniny sice končí, ale něco pěkného opět začíná.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 4. 9. 2018: Barevné léto v knihovně

Od 4. září do konce října je v přívozské pobočce Knihovny města Ostravy k vidění komorní výstava výtvarných prací klientů Čtyřlístku – Centra pracovní činnosti. Přestože léto už pomalu končí a příroda se začíná halit do podzimních odstínů, pestré obrázky, jež vznikly v ateliérech centra, budou návštěvníkům knihovny ještě pár týdnů připomínat barvy i vůně léta, jak je vnímají jejich tvůrci. Výstava určitě stojí za návštěvu!

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Libochovice 10. – 12. 9. 2018: Rytmy na festivalu Umíme se bavit

Již podruhé jsme obdrželi pozvání na festival Umíme se bavit do severočeského města Libochovice. Moc jsme se těšili nejen na festival samotný, ale i na kamarády, s nimiž jsme se tam setkali již v loňském roce. Osmý ročník tohoto festivalu se uskutečnil díky finanční podpoře Ústeckého kraje v rámci "Programu podpory regionální kulturní činnosti na rok 2018".

Hned po příjezdu jsme využili chvíle volného času k procházce zámeckým parkem, kde jsme při zapadajícím slunci mohli obdivovat krásy přírody vylepšené péčí člověka. V úterý už nastal čas, ukázat divákům, co jsme si pro ně letos připravili. Sál kulturního domu U tří lip zaplnili dopoledne žáci místních škol. Bylo velmi příjemné vidět děti tleskat, tančit a všelijak se projevovat v rytmu našich Rytmů – zkrátka „bavit se“. I naše tanečnice Lenka byla za svůj výkon odměněna dlouhotrvajícím potleskem. Naše vystoupení nenechalo v klidu ani herečku Ivanu Andrlovou, která je patronkou a zároveň moderátorkou festivalu. Odpolední vystoupení proběhlo také k plné spokojnosti všech – účinkujících i diváků. Po skončení si ještě mohli všichni zatančit na tradiční festivalové diskotéce a pak už bylo třeba začít balit před cestou zpátky. Domů jsme dojeli unavení cestováním i horkem, ale spokojeni se svým výkonem a plni nových zážitků.

Text: VLADIMÍRA KALOČOVÁ
 
Foto: autorka a IVAN MARHULA

Fotogalerie

 

Olomouc 7. 9. 2018: Festival Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou

Také v letošním roce zasáhla naše skupina Rytmy do soutěžního klání celostátního multižánrového festivalu Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou, který se každoročně koná v Olomouci. Devátý festivalový ročník, pořádaný pod záštitou Asociace krajů České republiky, hejtmana Olomouckého kraje, hejtmana Pardubického kraje a primátora města Olomouce, se vrátil do historických prostor Reduty - sídla Moravské filharmonie Olomouc.

Skupina Rytmy se zúčastnila soutěže Nad oblaky zatím podruhé a vedle bubenické produkce letos připravila velké překvapení v podobně romského tance se sólistkou Lenkou Biháriovou. Spolu s Rytmy si letos navíc zahrál na djembe i Filip Korn, syn populární dvojice Kateřiny Kornové a Jiřího Korna. Kateřina Kornová je od samého počátku patronkou festivalu a syn Filip se jej pravidelně účastní jako divák. Jak on, tak jeho maminka, byli vystoupením nadšeni. Ani letos neodešly Rytmy z festivalu s prázdnou, přestože pro ně pořadatelé neměli žádnou „kategorii“. Naši bubeníci nakonec převzali z rukou paní Kateřiny Kornové speciální Cenu za umělecký dojem. Krásného a slunečného počasí v Olomouci využili členové Rytmů ještě i k prohlídce nesčetných pamětihodností v centru města.

Ověnčeni vavříny odjížděli domů velmi spokojení a šťastní. „Přáli bychom každému, aby zažil tu atmosféru radosti z úspěchu v tak silné konkurenci přihlášených soutěžících...,“ zhodnotila veškeré dojmy tohoto dne vedoucí souboru, paní Libuše Gajdová.

BOHDANA RYWIKOVÁ
Foto: DAGMAR DROBÍKOVÁ a archiv festivalu Nad oblaky

Fotogalerie

 

Ostrava-Petřkovice: Zahájení první stavby nového Domova „U svatého Jana“

Biskup diecéze Ostravsko-Opavské, Mons. František Václav Lobkowicz, požehnal první novostavbě transformačního projektu Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, která v těchto dnech začne vyrůstat v Ostravě-Petřkovicích v lokalitě U svatého Jana. V dosavadní historii naší organizace jde o zcela výjimečný okamžik, neboť právě jím se začíná psát nová etapa péče o klienty Čtyřlístku. Této slavnostní události byli přítomni také náměstek primátora města Ostravy, Ing. Zbyněk Pražák, Ph.D., starosta městského obvodu Ostrava-Petřkovice Ivo Mikulica, jednatel společnosti Stamont – Pozemní stavitelství s. r. o., jež bude realizovat tuto stavbu - Ing. Jaromír Janečka, jednatel společnosti Caritas s. r. o. Bc. Martin Pražák, DiS. a další hosté, kteří se významně podíleli na přípravě stavby, jež je součástí první etapy realizace transformace v naší organizaci, jejíž projekty jsou finančně podpořeny z evropských fondů a statutárním městem Ostrava.

Biskup diecéze Ostravsko-Opavské, Mons. František Lobkowicz, spolu s náměstkem primátora města Ostravy Zbyňkem Pražákem, jednatelem Stamontu – Pozemního stavitelství Jaromírem Janečkou, starostou Petřkovic Ivem Mikulicou a ředitelem ostravského Čtyřlístku, PhDr. Svatoplukem Aniolem, slavnostně poklepali na symbolický základní kámen novostavby, jež zde vyroste už za rok. Pan Mons. František Václav Lobkowicz vyjádřil při této příležitosti naději, že lidé, kteří najdou v budoucí novostavbě svůj domov, budou v něm opravdu šťastní a spokojení. Vyzvedl rovněž význam toho, jak je důležité, aby se nejen církevní, ale i státní instituce dokázaly dobře starat o ty nejslabší, kteří se bez naší pomoci neobejdou. Prvními obyvateli domova „U svatého Jana“ bude dvanáct klientek a klientů, kteří dosud žijí v Domově na Liščině v Ostravě-Hrušově. Někteří z nich se také přišli podívat na místo, kde jejich nový domov bude zanedlouho stát a na slavnostní zahájení této stavby. Slavnostní akt pak zakončilo malé společenské setkání v nedalekém hotelu Green, kde ředitel organizace Svatopluk Aniol oficiálně poděkoval všem, kteří napomohli k realizaci tohoto projektu, jenž má změnit k lepšímu životy našich klientů.

Text a foto: BOHANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Praha 18. 9. – 1. 10. 2018: Čtyřlístek v Senátu

Pod záštitou senátora Leopolda Sulovského byla v úterý 18. září zahájena výstava maleb a kreseb klientů Čtyřlístku v prostorách Senátu Parlamentu České republiky v Praze, která zde potrvá do 1. října letošního roku. Výstavu tvoří kolekce dvanácti obrazů, jež vytvořili naši klienti v kreativních ateliérech Centra pracovní činnosti.

Do výstavních prostor Senátu se tak svými výtvarnými pracemi vracejí naši klienti již potřetí během několika uplynulých let. Poprvé v roce 2005 se výstava uskutečnila pod záštitou senátora Milana Balabána a její vernisáže se zúčastnila mj. i paní senátorka Daniela Filipiová a další hosté. V roce 2008 jsme zde vystavovali pod patronací senátorky Liany Janáčkové. Stejně jako v předcházejících letech i tentokrát se dostalo našim organizátorům výstavy milého přijetí ze strany pracovníků Senátu s možností prohlídky historických prostor budovy, kam mohou běžní návštěvníci nahlédnout jen výjimečně. Je samozřejmě skvělé, že i prostřednictvím výstav výtvarných prací lidí se zdravotním postižením se mohou jak senátoři, tak pracovníci úřadu seznámit se světem fantazie hendikepovaných klientů naší organizace.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Krnov 20. 9. 2018: Rytmy na krnovském „Pikniku“

Naše skupina RYTMY svým vystoupením doslova rozzářila program nazvaný PIKNIK, pořádaný Slezskou diakonií v Krnově, která tak oslavila dvacáté výročí svého působení v tomto městě.

Krásné slunečné počasí tomuto odpoledni, určenému krnovské veřejnosti, skutečně přálo a my jsme měli příležitost sledovat nejen bohatý program, ale také si vyzkoušet některé zábavné disciplíny. Za splnění úkolu „slož si tričko s NOE“ jsme obdrželi kornout s popcornem a dále procházeli středem náměstí a sledovali společenské hry, jež účastníci akce hráli na piknikových dekách. Prohlédli jsme si také výrobky ve stáncích a se zaujetím sledovali Iva Batoušku, který je lektorem kurzů své „bubenické školy“ v Olomouci.  Naše bubny i doprovodné nástroje dokázaly rytmickou hudbou diváky roztleskat.  Když zazněla poslední skladba, při níž tančila Lenka Biháriová v kostýmu, který pro ni ušila naše švadlenka, paní Zdeňka Rebilasová, potlesk nebral konce. Ani se nám nechtělo odjíždět, protože jsme v tomto městě vystupovali poprvé a neměli jsme už ani čas si jej prohlédnout. Ale věříme, že se tam třeba ještě někdy vrátíme…

Text: DAGMAR DROBÍKOVÁ
Foto: VLADIMÍRA KALOČOVÁ a IVAN MARHULA

Fotogalerie

 

Ostrava 3. 10. 2018: Křišťálový kamínek pro Hanku Zábranovou

Ve dnech 1. – 4. října se v Ostravě konal 26. ročník Evropských dnů handicapu, do nichž se pravidelně zapojuje také naše organizace. Letošní ročník však byl pro nás tak trochu výjimečný i tím, že jedna z našich kolegyň, paní Mgr. Hana Zábranová, obdržela na slavnostním večeru Evropských dnů handicapu ocenění Křišťálový kamínek za dlouhodobou práci a mimořádné výsledky ve prospěch osob s handicapem, které jí předali náměstek primátora města Ostravy Michal Mariánek a ředitelka pořádající Asociace Trigon - Olga Rosenbergerová.

Paní Mgr. Hana Zábranová pracuje v naší organizaci od roku 1985. Od počátku své profesní dráhy působila jako vychovatelka. Dosahovala vynikajících výsledků v práci s mentálně i tělesně postiženými lidmi, byla doslova hnacím motorem četných aktivit těchto lidí, především v oblasti sportu. Řadu let se podílela jako trenérka na sportovních aktivitách fotbalového klubu Čtyřlístku – Medvědi. Pod jejím vedením dosáhli sportovci Čtyřlístku až na olympijský bronz v kopané na Světových letních hrách Speciálních olympiád v Šanghaji v roce 2007. Patnáct let byla hlavní organizátorkou Třebovické olympiády v přizpůsobených sportech nejen pro klienty Čtyřlístku, ale i pro další sportovně nadané lidi se zdravotním postižením z celého širšího regionu Ostravska. Nebyly to však jen skvělé sportovní výkony, jichž pod jejím vedením dosahovali klienti Čtyřlístku. Díky svým širokým zájmům i profesnímu zaměření vždy vedla a vede své svěřence k dalším aktivitám, ať již pracovním, společenským nebo kulturním. Paní Hana Zábranová, jež v současné době pracuje v Chráněném bydlení Třebovice, je mimořádně obětavá a pracovitá osobnost s nevšedním vztahem ke klientům. Ti také patřili k prvním gratulantům, když v multižánrové aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic přebírala Křišťálový kamínek. Před zaplněným sálem se vyznala publiku z lásky ke své práci, která je pro ni skutečným posláním i hlubokého vztahu k lidem se zdravotním postižením, jimž pomáhá získávat sebedůvěru a radost ze všeho, co dokáží v duchu hesla: když můžeš, tak musíš... Publikum v zaplněném sále, v němž nechyběli náměstci hejtmana Moravskoslezkého kraje Lukáš Curylo a Jiří Navrátil, náměstci primátora města Ostravy Zbyněk Pražák a Michal Mariánek a další hosté, aplaudovalo ve stoje paní Zábranové, jež se neubránila slzám dojetí.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 4. 10. 2018: Evropský pohár fotbalistů

V rámci letošního 26. ročníku Evropských dnů handicapu v Ostravě, se uskutečnil Evropský pohár fotbalistů s handicapem – turnaj ve sjednocené kopané, který se odehrál ve sportovním areálu ve Varenské ulici v Ostravě. Již devátým rokem je garantem tohoto turnaje Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením v čele s ředitelem organizace, PhDr. Svatoplukem Aniolem. Letošního turnaje ve sjednocené kopané se zúčastnilo pět týmů ze tří zemí – České republiky, Polska a Slovenska. Českou republiku reprezentovaly fotbalové týmy ze Zlína a domácí SK Medvědi z ostravského Čtyřlístku.

Stejně jako v loňském roce i letos přišel sportovce povzbudit senátor Leopold Sulovský a nechyběli ani hráči ostravského Baníku – v úvodu utkání brankář Jan Laštůvka s obráncem Petrem Bredou, zatímco v závěru turnaje se s hráči přišli pozdravit další Baníkovci – Jakub Šašinka, Jakub Bolf a Bronislav Stáňa. Nastupující fotbalové týmy přivítali bubeníci ostravského Čtyřlístku ze souboru Rytmy a hlavní organizátor utkání, PhDr. Svatopluk Aniol, který zároveň popřál všem účastníkům soutěže hodně sportovního štěstí. Konkurence byla velmi silná, o čemž se hned v úvodu utkání přesvědčili naši fotbalisté: SK Medvědi už v prvních minutách zápasu s polským týmem ZPSWR Cieszyn inkasovali svůj první gól. Nakonec však Medvědi obstáli v turnaji se ctí: získali krásné třetí místo a brankář Ondra Šuráb také cenu pro nejlepšího brankáře. První a druhé místo obsadili fotbalisté z Polska a Slováci ze SŽŠI Trenčín. Na čtvrtém místě skončil další slovenský tým - ŠK Habilitas z Okoče a jako poslední sportovci z SK Duha ze Zlína. Velkou posilou pro naše fotbalisty byl nepochybně příchod nového trenéra - dobrovolníka, jímž je Libor Blatný, který působí ve fotbalovém klubu Vítkovice. Na výkonu našich borců to bylo opravdu znát, a tak držíme palce, aby uspěli i v další soutěži. Již za pár dnů je čeká Národní turnaj v kopané pořádaný Českým hnutím speciálních olympiád ve Zlíně.   

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava-Třebovice 11. 10. 2018: Třebovická olympiáda v přizpůsobených sportech

Nádherné podzimní počasí plné barev a nebe bez mráčku rámovalo letošní XVI. ročník Třebovické olympiády v přizpůsobených sportech, který se uskutečnil tradičně v zahradním areálu Domova a Chráněného bydlení Třebovice. Zúčastnilo se jej celkem deset sportovních týmů, z toho čtyři domácí z Domova Třebovice, Domova na Liščině, Domova Jandova a Domova Barevný svět, sportovci ze základních škol Těšínská, Kapitána Vajdy, Železárenská, z Duhového domu a z partnerské organizace v Polsku – Powiatowego Domu Pomocy Społecznej v Pogórze. Letos poprvé se do sportovních soutěží aktivně zapojili i vozíčkáři, pro něž byly připraveny některé speciální disciplíny.

Nastoupené sportovce přivítali organizátoři olympiády z Domova a Chráněného bydlení Třebovice spolu s ing. Andrejem Foltýnkem, zastupujícím při této příležitosti ředitele organizace. Ondřej Šuráb složil za všechny sportovce slavnostní slib, Aleš Turlej zapálil symbolický olympijský oheň a sportovní klání mohlo začít. Konkurence byla opravdu silná, až se někdy mohlo zdát, že všechny naše „olympijské“ disciplíny, přizpůsobené možnostem hendikepovaných účastníků, nebude možné zvládnout. Nakonec se však ukázalo, že ani věk nemusí hrát vždycky roli a na stupně vítězů dosáhli i ti, kteří si zprvu jen málo věřili. Po celé sportovní dopoledne vládla skvělá nálada, k níž nepochybně přispěli i sami hostitelé z třebovického domova a chráněného bydlení. Nejlepší jednotlivci z deseti sportovních týmů vystoupali na stupně vítězů, mezi sportovními družstvy se letos umístili nejlépe borci z Duhového domu, kteří si odvezli putovní pohár, na druhém místě skončili sportovci ze základní školy Železárenská a za nimi reprezentanti základní školy Kapitána Vajdy. Radost byla obrovská. Všem gratulujeme a těšíme se na příští, již sedmnáctý ročník Třebovické olympiády!   

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Zlín 12. – 14. 10. 2018: Čtyřlístek vítězil ve Zlíně

V pátek 12. října byl ve sportovním komplexu Zelené ve Zlíně zahájen XII. ročník turnaje ve sjednocené kopané a národní turnaj v bowlingu Českého hnutí speciálních olympiád. Kromě vzácných hostů se na slavnostním zahájení představila i naše skupina Rytmy. Bubnováním doprovázela příchod jmenovaných zástupců jednotlivých týmů nejen z Česka, ale i ze zahraničí a poté vystoupila se svým programem.

Obecenstvo tleskalo do rytmu, děvčata tancovala pod tribunou, hlasitý potlesk celé haly byl krásným poděkováním. V sobotu i v neděli se hrály fotbalové zápasy a my jsme šťastni, že naše fotbalové družstvo svou skupinu vyhrálo! Členové skupiny Rytmy také nezaháleli. Čtyři bubeníci – Karla Foltová, Jiří Mucha, Petr Cupal a Milan Skalička s Vlaďkou Kaločovou, v tričku s nápisem RYTMY, reprezentovali Čtyřlístek v bowlingu. A také úspěšně! Přivezli do Ostravy stříbrné a bronzové medaile. Čtyřlístek zažil ve Zlíně opravdu úspěšný víkend.

Text: DAGMAR DROBÍKOVÁ
Foto: VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 22. 10. 2018: Strhující večer v „Barvách duhy“

Opravdu strhující večer přinesl letošní dvanáctý ročník koncertu Všechny barvy duhy v ostravském Divadle Antonína Dvořáka, v němž se během tohoto večera vystřídalo bezmála 150 účinkujících, a to jak zdravotně postižených umělců, tak profesionálů, kteří v programu hostovali. Patrony večera byli muzikanti Petr Lexa a Lukáš Bundil ze skupiny Slza.

Koncerty Všechny barvy duhy, pořádané každoročně v Ostravě Čtyřlístkem – centrem pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, bourají pomyslné bariéry mezi světem hendikepovaných a zdravých lidí. I proto vedle klientů Čtyřlístku, posluchačů speciálních tříd Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava, tanečníků z Bílé holubice, baristů z pojízdné kavárny Mental Café anebo hudební skupiny Mentallica, spoluúčinkovali v režii Ilji Racka mj. sólisté baletu Národního divadla moravskoslezského, muzikanti z Janáčkovy filharmonie Ostrava, v rolích moderátorů také herci Národního divadla moravskoslezského a Komorní scény Aréna  - Jiří Sedláček a Pavla Dostálová a letos poprvé také členové komunitního sboru Family Gospel Ostrava a souboru Ostravská klika. Spolu se skupinou Slza si zazpíval také osmiletý žák Múzické školy a vnuk dnes již legendárního ostravského muzikanta stejného jména – Vladimír Figar. Zahraničním hostem koncertu byla finalistka letošního ročníku polské soutěže Zaczarowana Piosenka, Aleksandra Nykiel. Koncert Všechny barvy duhy se uskutečnil s finanční podporou Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka, náměstka primátora města Ostravy Michala Mariánka a prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiřího Horeckého.    

BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 25. 10. 2018: Ocenění pro paní Libuši Gajdovou

V letošním roce se uskutečnil již druhý ročník celostátní soutěže s mezinárodním přesahem – Rekordy handicapovaných hrdinů, pořádané magazínem o životě a pro život na vozíku Vozka pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje, Ivo Vondráka. Stejně jako v loňském roce, kdy v této soutěži získala ocenění v kategorii Pečující v handicapu (sebeobětující se osobnosti) paní Mgr. Vladimíra Kaločová z Domova Barevný svět, letos připadlo toto ocenění další naší kolegyni z Domova na Lišičně – paní Libuši Gajdové za její dlouholetou péči o osoby se zdravotním postižením a rozšiřování jejich dovedností a schopností v oblasti muzikoterapie.

Ocenění v soutěži Rekordy handicapovaných hrdinů jí předali na slavnostním setkání v aule krajského úřadu Moravskoslezského kraje náměstkové hejtmana – pánové Jiří Carbol a Jiří Navrátil. Při této mimořádné události nechyběl ani ředitel naší organizace, pan Svatopluk Aniol, který patřil k prvním gratulantům. Paní Libuše Gajdová pracuje ve Čtyřlístku od roku 1999. Od samého počátku se soustředila na muzikoterapeutickou práci s lidmi se zdravotním postižením. V roce 2011 založila hudební skupinu Rytmy, která o rok později poprvé veřejně vystoupila na koncertu Všechny barvy duhy. Od té doby skupina získala pod vedením paní Libuše Gajdové řadu nejrůznějších ocenění a je zvána na festivaly a přehlídky po celé České republice. Paní Gajdová dosáhla v oblasti muzikoterapie skvělých výsledků. Své nadšení a radost z hudby dokáže úspěšně přenášet na lidi se zdravotním postižením různých věkových kategorií. Paní Libuše Gajdová je často zvána také do jiných míst České republiky, aby zde přenášela své zkušenosti z muzikoterapeutické práce s hendikepovanými lidmi. Soubor Rytmy pod jejím vedením pravidelně vystupuje na veřejnosti a sklízí zasloužené úspěchy jak doma, tak na vystoupeních v zahraničí (Polsko). Sama paní Libuše Gajdová získala prestižní ocenění za dlouholetou práci a mimořádné výsledky ve prospěch osob s handicapem – Křišťálový kamínek, na slavnostním večeru Evropských dnů handicapu v Ostravě v roce 2013 a v roce 2014 obdržela čestné uznání k Mezinárodnímu dni zdravotně postižených, při němž je udělována Cena hejtmana Moravskoslezského kraje, v roce 2017 získala v Liberci ocenění Osobnost roku v rámci celostátního projektu Tvoříme duší s podtitulem „Bez bariér v duši i v životě“ jako „významná osobnost, která svou dlouhodobou činností naplňuje myšlenku tohoto celostátního projektu“. Paní Libuše Gajdová je velmi skromná a zároveň obětavá osobnost, která celý svůj život zasvětila práci se zdravotně postiženými lidmi a snažila se vnést i do jejich života co nejvíc radosti, pomáhá jim nabývat pocit vlastní sebedůvěry a uspokojení prostřednictvím hudby.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Praha – Holešovice 4. 11. 2018: Festivalu Labyrint duše dominovala Ostrava

Festivalem umění osob s mentálním postižením Labyrint duše, vyvrcholil letošní ročník charitativního projektu Pomáháme fotografiemi. Do syrových, industriálních prostor areálu Vnitroblocku v Praze-Holešovicích, se sjely desítky účastníků festivalu, ať už v rolích prodávajících, účinkujících anebo diváků odpoledního programu festivalu. Ten zahrnoval nejen vernisáž nejlepších snímků z letošních fotografických workshopů, ale i módní přehlídku unikátní kolekce vytvořené z návrhů lidí s mentálním postižením, koncerty hudebních skupin Rytmy, Mentallica, Poprask a Sto zvířat a k tomu navíc trh chráněných dílen, nabídku kávy a občerstvení z ostravského Mental Café a workshopy i soutěže pro děti a dospělé.

Prostory holešovického Vnitroblocku zdobily desítky nejlepších fotografií, které do letošní soutěže zaslali jednotliví účastníci projektu z celé republiky, ať již z příspěvkových anebo neziskových organizací. Odborná porota, kterou tvořili uznávaní fotografové Robert Vano, Václav Šilha a Jarmila Štuková, nepochybně měla těžkou práci, když ze stovek zaslaných snímků měla vybrat ty opravdu nejlepší. Top kolekce bude od letošního roku opět putovat republikou a představí veřejnosti nejzajímavější okamžiky ze života lidí se zdravotním postižením, zachycené na jednotlivých snímcích. Kromě fotografické výstavy se návštěvníkům Vnitroblocku představili na módní přehlídce pod patronací Liběny Rochové návrháři a manekýni v jedné osobě z řad lidí s mentálním postižením ve svých vlastních modelech, krejčovsky zpracovaných studenty Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze. Tuto přehlídku rámovalo lyrické taneční vystoupení Motýlí sonet hendikepovaných tanečníků z ostravské Bílé holubice, a pak už přišly na řadu koncerty, v nichž opět dominovaly soubory z Ostravy: vedle naší skupiny bubeníků Rytmy, která svým vystoupením uvedla publikum doslova „do varu“, to byl soubor Mentallica z neziskové organizace Naděje pro všechny a výjimku mezi převažujícími Ostravany tvořila kapela Integrovaného centra sociálních služeb Odlochiovice – Poprask. Závěr bohatého odpoledne patřil dalším patronům projektu – hudební skupině Sto zvířat. Atmosféra odpoledne byla skvělá a je jisté, že do budoucnosti nejspíš prostory Vnitroblocku festivalu Labyrint duše všem zájemcům o účast stačit nebudou. Nejen členové naší skupiny Rytmy si z Prahy odváželi spoustu nevšedních zážitků a těší se na příští ročník tohoto projektu.

Text: BOHDANA RYWIKOVÁ
Fotografie:  MARTA KOPECKÁ, VLADIMÍRA KALOČOVÁ a PAVEL VÁCLAVÍK

Fotogalerie

 

Kopřivnice 9. – 10. 11. 2018: Kopřivnický Motýlek ve znamení tance

Ve velkém sále Kulturního domu v Kopřivnici se uskutečnil již XXII. ročník přehlídky tance, zpěvu a dramatické tvorby dětí a mládeže s handicapem – Motýlek 2018, jejímž pořadatelem je základní a mateřská škola Motýlek Kopřivnice ve spolupráci s městem Kopřivnice, kopřivnickým kulturním domem a občanským sdružením při Dětském centru Kopřivnice za podpory Moravskoslezského kraje, který na letošním ročníku přehlídky Motýlek zastupoval náměstek hejtmana pan Jiří Navrátil. Hlavním cílem přehlídky, jež se v tomto roce nesla ve znamení tance, je podpora integrace handicapovaných dětí a dospělých do běžné společnosti. Také letos se kopřivnické přehlídky Motýlek zúčastnil i náš soubory Rytmy

Během sobotního dopoledne jsme absolvovali nezbytnou zkoušku ozvučení a světel. Prohlédli jsme si také nabídku rukodělných výrobků, jež na přehlídce prezentovaly různé organizace z tohoto regionu, věnující se práci s handicapovanými lidmi a před vystoupením jsme se ještě občerstvili se ve zdejší kavárně. Naše skupina Rytmy se účastnila sobotního galakoncertu a pro tuto příležitost si připravila romský tanec Maco Mamuko – Bumbara s tanečním sólem Lenky Biháriové za doprovodu djembe bubnů a tamburín. Od moderátora večera, pana Romana Pastorka, bylo velmi milé, když naši tanečnici představil publiku a sám ji přivedl na pódium. Lenka opět nezklamala a ukázala všem, že její taneční a pohybové nadání je skvělé. Pořadatelé ji odměnili přímo na pódiu kytičkou a všichni členové souboru si z Kopřivnice odváželi nejen nezapomenutelné zážitky, ale také mnoho krásných dárků.

Text: LIBUŠE GAJDOVÁ
Foto: DAGMAR DROBÍKOVÁ

Fotogalerie

 

Mladá Boleslav 13. – 16. 11. 2018: Rytmy na festivalu v Mladé Boleslavi

Naše hudební skupina Rytmy se letos opět zúčastnila již X. ročníku festivalu „Slunce svítí všem“, který se uskutečnil ve dnech od 13. do 16. listopadu v Mladé Boleslavi.

Hned ve středu pozvali pořadatelé jeho účastníky na exkurzi do cukrovaru a muzea v Dobrovicích. Exkurze byla sice náročná, ale velice zajímavá. Zasmáli jsme se při „instalaci oděvních doplňků“ a vyrazili s paní průvodkyní do provozu. Sledovali jsme postup výroby cukru a ve sluchátkách poslouchali výklad. Ochutnali jsme sladké řepné řízky a také melasu, která byla podobná medu. Ve stodole jsme si prohlédli historické zemědělské stroje a paní průvodkyně trpělivě odpovídala na naše otázky. Navečer nás pořadatelé pozvali na koncert Ondřeje Havelky a pak do restaurace Potrefená husa, kde raut doprovázel „Michal David revival“. To byl tanec! Čtvrtek jsme strávili v mladoboleslavském divadle, kde jsme vystupovali třikrát během dopoledne pro žáky a studenty místních škol a večer na galakoncertu, který byl věnován sponzorům, rodičům i pořadatelům festivalu. Naše vystoupení ocenili diváci všech věkových skupin velkým potleskem a pořadatelé nás hned pozvali na příští festivalový ročník. Pro celou skupinu Rytmy je to opravdu velká výzva do budoucnosti.

Text: DAGMAR DROBÍKOVÁ
Foto: VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Dvůr Králové 16. – 18. 11. 2018: Naši stolní tenisté opět nezklamali

Jedním z posledních letošních výjezdů našich sportovců, byl opět Národní turnaj ve stolním tenisu ve Dvoře Králové nad Labem, který se konal ve dnech od 16. do 18. listopadu. Čtyřlístek sem letos vyslal dva týmy, a tak naši sportovci bojovali za SK Sluníčko a SK Medvědi. Naše děvčata - Karla Foltová, Petra Hamroziová a Marie Kubicová spolu s trenérkou Vladimírou Kaločovou se sem vydaly z Mladé Boleslavi, kde se účastnily festivalu Slunce svítí všem, mužská část výpravy - Josef Kovář, Aleš Turlej, Kamil Sasko a Pavel Kolín, vyrážela v pátek brzy po ránu z Ostravy.

Program turnaje probíhal podle léty ověřeného postupu a v pátek se odehrávaly souboje v kategoriích unified a čtyřhry. V naší skupince to zacinkalo bronzem v obou kategoriích. Krásně rozehráno a tak jsme se natěšení na sobotní zápasy vydali odpočinout. Dopoledne si zahrála hlavně naše děvčata. Hned po rozřazovacích zápasech nastaly „boje“ ve skupinách. U Petry Hamroziové zaznamenali rozhodčí posun a byla zařazena mezi silnější hráčky (oproti loňsku). Čtvrté místo ji sice mrzelo, ale když jí na krk pověsili také medaili, jásala.  Maruška Kubicová si vybojovala medaili stříbrnou a Karlu Foltovou zdobí medaile zlatá! Hoši nechtěli zůstat pozadu, a tak sbírku medailí rozšířili – Pepa Kovář vybojoval zlato, Aleš s Kamilem si každý odvezl ještě bronz. Celý turnaj byl opět plný zážitků, přátelských setkání a vzájemné podpory při hraní. Rozhodčí a organizátoři ani letos nezklamali – rozhodovali spravedlivě, pomáhali ochotně a ještě nás stihli i pobavit malými tanečními vsuvkami vždy při úklidu stupňů vítězů. Abychom nezapomněli na stálice Speciálních olympiád – turnaj podpořili nejen na zahájení, ale i v dalších dnech svým fanděním pan Vlastimil Harapes, čestný předseda ČHSO a národní ředitelka Speciálních olympiád paní Martina Středová s manželem.

Text a foto: VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 26. 11. 2018: Setkání seniorů Čtyřlístku

K nejstarším a také nejpěknějším tradicím v naší organizaci patří pravidelná každoroční setkání s našimi seniory, bývalými zaměstnanci organizace v seniorském věku. Je to jeden ze způsobů, jak v rámci možností vyjádřit úctu i poděkování všem těm, kteří v naší organizaci mnoho let pracovali a snaží se s ní neztrácet kontakt ani v pokročilejším věku.

Ve velké jídelně Domova Barevný svět se letos sešlo téměř šedesát našich bývalých kolegyň a kolegů, kteří jsou již na zaslouženém odpočinku, a přesto se stále rádi vracejí na své někdejší pracoviště a mezi kolegy. Tradičně je vítá na půdě Čtyřlístku ředitel organizace PhDr. Svatopluk Aniol a nejinak tomu bylo i letos, kdy naše hosty seznámil se všemi změnami i projekty, jež se ve Čtyřlístku realizují anebo připravují v nejbližším období. Nad kávou s malým občerstvením byla chvíle času také na vzájemnou výměnu dojmů, zážitků nebo společných vzpomínek, často doprovázených fotografiemi.   

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 1. 12. 2018: XXIII. Vánoční turnaj ve stolním tenisu

O první letošní prosincové sobotě jsme uspořádali již XXIII. ročník Vánočního turnaje ve stolním tenisu pro sportovce s mentálním postižením, jenž byl zároveň sedmým ročníkem Memoriálu Václava Benedíka. Od časného rána se do vánočně vyzdobené tělocvičny Domova Barevný svět sjížděli sportovci z blízkého i vzdálenějšího okolí. Letos nás svou účastí opět poctily tradiční týmy ze SK Nováci - Harmonie Krnov, SK Prapos Ostrava, SK Chachaři z SPMP Poruba, SK Kosatky ze Santé Havířov a nemalý počet našich přátel, kamarádů a bývalých členů sportovních klubů, kteří reprezentovali náš Čtyřlístek. Tradičním hostem byl i Jan Pokuta ze Zubří, člen reprezentace ČR Českého svazu mentálně postižených sportovců. Za vedení organizace přišel sportovce pozdravit a povzbudit projektový manažer, pan ing. Andrej Foltýnek.

Turnaj se hrál v pěti kategoriích rozdělených podle výkonnosti -  a to ve dvou mužských, dvou ženských a v kategorii začátečníků. Téměř čtyřicítka stolních tenistů se tak utkala ve vzájemných soubojích o místa nejpřednější. Ta nakonec z našich sportovců vybojovaly v kategorii A žen domácí Jarmila Kunderová a Marie Horváthová, za nimi na třetím místě skončila Andrea Zajoncová z SK Kosatky Havířov, v kategorii žen B získaly zlato a stříbro Zdeňka Lišková z SK Nováci a domácí Marie Kubicová z Domova na Liščině, bronz si odvezla havířovská „Kosatka“ Adéla Šustrová. V mužské kategorii A vybojoval s přehledem zlatou medaili Jan Pokuta ze Zubří, stříbro si odvezl člen téhož oddílu stolního tenisu Radek Janíček a bronz připadl našemu Janu Sotonovi z Chráněného bydlení Martinovská. V kategorii mužů B si vedli nejlépe Ivo Chodurek z SK Nováci, Marek Samlík z ostravského Praposu a naše sportovní naděje - Dominik Herák z Domova Jandova. V kategorii začátečníků letos zazářili na prvních třech místech Stanislava Sehnalíková ze SK Prapos, Milan Březový ze SK Nováci a Andrea Bromová ze SK Kosatky.  Gratulujeme však všem účastníkům turnaje, neboť není důležité zvítězit, ale zúčastnit se!

Text a foto: VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 5. 12. 2018: Přišel k nám Mikuláš…

Kouzelná předvánoční atmosféra provázela 5. prosince náš mikulášský večírek v Centru pracovní činnosti. Nic jsme nepodcenili. Postupně jsme masky čertů a andělů zdokonalovali a zkrášlovali. Vždyť vyrobit originální masku a zůstat v utajení, to není jen tak. Proto již od rána vládlo u nás nadšení a vzrušení. Nadšený jásot a smích při převlékání a zdobení dával tušit, že masky budou opět stát za to.

Čerti vylepšovali svůj hrůzostrašný vzhled a leckdy nebyli k poznání. Zkoumali navzájem velikost a zakřivení  rohů a andělé zase rozpětí svých křídel. Náš „Mikuláš Petr“ po nasazení čepice a uchopení berle vyrostl najednou do majestátní výšky a zářil spokojeností. Promenádou masek a hromadným focením náš večírek začal. Následující rej čertů a andělů v čele s Mikulášem a jeho „andělskou družinou“ byl úchvatný, což jsme ocenili obrovským aplausem. Oblíbené melodie ještě více rozehřály atmosféru v sále a všichni pekelníci i andělé z řad klientů i zaměstnanců se hned pustili do zpěvu a tance. Nikdo neodcházel zklamán, kouzelná atmosféra všechny zahřála u srdíčka. Když je krásně a veselo, utíká to rychleji. S chutí jsme si zatančili, zazpívali, pobavili se s kamarády a už se těšíme na další podobnou akci!

Text a foto: JANA GROMOTOVIČOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 6. 12. 2018: Vzácná návštěva ve Čtyřlístku

Ve čtvrtek 6. prosince k nám zavítali vzácní hosté – zástupci Vietnamského spolku Moravskoslezského kraje a Ostravy a Svazu vietnamských budhistů v čele s paní Thu Tranovou, místopředsedkyní spolku a panem Du Dai Nganem ze Svazu vietnamských budhistů, kteří předali do rukou ředitele Čtyřlístku pana PhDr. Svatopluka Aniola velkorysý finanční dar, jenž bude využit ve prospěch klientů naší organizace na jejich volnočasové a zájmové aktivity.

Jak se vyjádřil předseda Vietnamského spolku Moravskoslezského kraje a Ostravy, pan Chau Hoang, z jehož iniciativy se toto setkání uskutečnilo, chtěli členové vietnamské komunity žijící v České republice touto formou vyjádřit svou vděčnost za to, že mnoho jejích příslušníků u nás získalo nejen trvalý domov, ale také kvalitní vzdělání a bohaté pracovní uplatnění v různých oblastech podnikání i veřejné sféry. Vietnamští hosté si během své návštěvy Čtyřlístku s velkým zájmem prohlédli jedno z jeho největších zařízení – Domov Barevný svět – a nešetřili slovy chvály jak nad úrovní a kvalitou bydlení našich klientů, tak šíří poskytovaných sociálních služeb. Věříme, že to nebylo poslední setkání se členy vietnamské komunity u nás a těšíme se na další spolupráci.   

Text: BOHDANA RYWIKOVÁ
Foto: LUKÁŠ KELLNER

Fotogalerie