Vaše pozice: Čtyřlístek » O Čtyřlístku » Kalendárium » Události v roce 2017

Události v roce 2017

Ostrava 18. 1. 2017: Na maškarním bále v Polsku

Naše partnerská organizace v Polsku – Powiatowy Dom Pomocy Społecznej v Pogórze uspořádala ve společenském sále v nedaleké Świętoszówce svůj letošní maškarní bál. Ani tentokrát při tom nechyběli naši klienti jako jediní zahraniční hosté mezi dalšími účastníky. Čtyřlístek reprezentovalo v Polsku deset švarných mužů z chráněných bydlení a z Podporovaného samostatného bydlení.

Naši hostitelé připravili nejen pestrý program, prosycený výbornou taneční hudbou a zábavnými soutěžemi, v nichž nebyla nouze o napěti i legraci, ale také bohaté pohoštění. Jirkovi Šimíčkovi z Chráněného bydlení Martinov jen o vlásek uniklo vítězství v soutěži, kterou bychom snad mohli nazvat „židlová“, zatímco Mgr. Hana Zábranová opět obhájila své loňské vítězství v soutěži doprovodů pozvaných hostitelských organizací.  Všechno příjemné však jednou musí skončit, a tak přišel čas na loučení a návrat domů. Těšíme se, že zanedlouho přivítáme přítelkyně z Pogórze zase u nás na tradičním jarním plese Čtyřlístku.   

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 19. 1. 2017: Srdce s láskou darované

Děvčata a chlapci ze 6. B Základní školy Porubská spolu s paní učitelkou Hanou Reichovou, zavítali mezi naše děti z Domova Jandova. Přinesli jim krásné překvapení: obří krabici s velkým srdcem na víku, jež obsahovala několik papírových krabiček různých tvarů jako hlavolam. Celkem pět tříd ze Základní školy Porubská se zapojilo do projektu Srdce s láskou darované, jehož součástí byla výroba nejrůznějších dárků, které udělají radost jiným lidem.

Šesťáci z Porubské si vybrali děti se zdravotním postižením z našeho Domova Jandova a na radu své paní učitelky, která chtěla, aby byl jejich dárek užitečný a zároveň zábavný, začali vyrábět v hodinách pracovní a výtvarné výchovy „triuan“ hlavolam. Školákům trvalo celkem tři týdny, než svůj dárek vyrobili, ale byla to opravdu trefa do černého! Jejich hlavolam děti z Jandovy zaujal okamžitě, jakmile byla krabice s červeným srdcem otevřena! A hned začaly se skládáním prvního obrazce – běžícího koně. Pracovali na tom všichni společně, dárci i obdarovaní. Šesťáci měli z výsledku stejnou radost, jako děti z Jandovy a jejich snahu nakonec odměnily zdejší „tety“ chutným pohoštěním, jež pro milé hosty připravily.        

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 26. 1. 2017: Tým fotbalového klubu Steelers Ostrava navštívil naše klienty

Členové týmu amerického fotbalu Steelers Ostrava spolu s manažerem klubu, panem Michalem Caltíkem, zavítali mezi klienty našeho domova a chráněného bydlení v Třebovicích. Po několikaleté přestávce tak opět navázali na spolupráci, započatou v roce 2013. Při této příležitosti také předali klientům Domova Třebovice symbolický šek na finanční dar v hodnotě pět tisíc korun.

Klientům domova i chráněného bydlení v Třebovicích udělala návštěva sportovců ze Steelers klubu opravdu velkou radost. Zejména šestice obyvatelů chráněného bydlení s nadšením provázela hosty po své nové domácnosti, v níž se začala zabydlovat teprve v loňském roce po rekonstrukci budovy.  Fotbalisté tak měli možnost srovnání k jakým změnám došlo v životě jejich přátel od jejich návštěv v minulosti. Bývalý Stacionář Třebovice se v uplynulých letech proměnil k nepoznání a klienti svým hostům rádi ukázali, co všechno se u nich zlepšilo, a to nejen v kvalitě jejich bydlení. Všichni společně si slíbili, že se určitě budou setkávat častěji a také se navzájem zvát jak na utkání nebo na jiné akce Steelers klubu, tak na aktivity pořádané Čtyřlístkem nejen v Třebovicích.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ  

Fotogalerie

 

Ostrava 21. 2. 2017: Pokračujeme v transformaci!

V roce 2016 se naše organizace připojila k výzvě Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky „Podpora procesu transformace pobytových služeb a podpora služeb komunitního typu vzniklých po transformaci“, která je financována Evropskou unií z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu Zaměstnanost.

Předložili jsme projekt nazvaný „Realizace transformačního procesu organizace Čtyřlístek“, navazující na proces transformace a humanizace zahájený v naší organizaci v roce 2011. Jde o postupnou přípravu na přechod 160 uživatelů a 143 zaměstnanců dvou pobytových zařízení Čtyřlístku – Domova na Liščině a Domova Barevný svět - do nových pobytových služeb.  Smyslem projektu je podpora uživatelů Domova Barevný svět a Domova na Liščině při jejich začleňování do běžného prostředí a také odborná příprava zaměstnanců, související s těmito změnami. Náklady spojené s realizací projektu představují částku přesahující 7 541 660 korun, přičemž podpora z Evropského sociálního fondu, jež nám na tento projekt byla přiznána, činí více než 6 410 400 korun. To je 85 procent celkových nákladů na projekt, jenž by měl být ukončen v polovině roku 2019.  

BOHDANA RYWIKOVÁ

Logolink EU

Ostrava 22. 2. 2017: Připravujeme se na masopust!

V tělocvičně Domova Barevný svět se v odpoledních hodinách uskutečnila zkouška naší skupiny Rytmy na letošní Ostravský masopust, který se koná v úterý 28. února. Jeho tradičním pořadatelem je Ostravské muzeum a dějištěm masopustního veselí i průvodu bude opět Masarykovo náměstí a ulice centra města.

Na zkoušce Rytmů u nás ve Čtyřlístku nechyběla ani jedna z hlavních organizátorek letošního masopustu, etnografka Ostravského muzea, Mgr. Markéta Palowská.  Rytmy jsou již několik let pravidelným účinkujícím hostem této události. Tentokrát se Ostravský masopust ponese „na barokní notu“ a tomu také bude odpovídat i hudba našich Rytmů, kterou pro ně vybral Daniel Hrabovský. Ten bude naše muzikanty doprovázet na klavír a Jakub Homola na housle. Všichni už se těšíme na jejich letošní premiéru.    

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 26. 2. 2017: Maškarní rej v

Veselí, rachot, hudba, tanec, smích, soutěže, ochutnávky a mnohé jiné radovánky panovaly druhému patru Domova Barevný svět. Jeho pracovnice přichystaly netradiční setkání pro klienty. Ti, kteří se chtěli zúčastnit, se pro tento den převlékli do veselých, fantastických masek a kostýmů. V těch pak absolvovali různé soutěže, jako třeba chytání rybiček, hod na cíl anebo přetahování lanem. Nechyběla však ani promenáda masek.

Součástí maškarního setkání byla tombola a vyhlášení nejoriginálnější masky. A protože bylo opravdu těžké vybrat tu nejnápaditější, vyhrály zaslouženě naprosto všechny. Avšak v té skutečně „NEJ“ se zaskvěla paní Dáša, jež se převtělila do úžasného anděla.

Text a foto: GABRIELA ROKYTOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 28. 2. 2017: Čtyřlístek na Ostravském masopustu

Teplé a slunečné počasí letos opravdu více než přálo Ostravskému masopustu! Jeho pořadatelem bylo již podeváté Ostravské muzeum, prostřednictvím Centra pro kulturu a vzdělávání v Ostravě s podporou statutárního města Ostravy a městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Ani tentokrát při tom nechyběli náš hudební soubor Rytmy a klienti Čtyřlístku. Slamák, medvěd s medvědářem, kozel, farář, muzikanti, Smrtka a ještě mnoho dalších masopustních figur tvořilo jedinečný kolorit letošního Ostravského masopustu, spojeného s masopustním jarmarkem, průvodem a dalším programem, jenž se odehrával po celé odpoledne až do večera na Masarykově náměstí v Ostravě.

Tentokrát se Ostravský masopust nesl „na barokní notu“ a byl to opravdu dobrý nápad, jenž organizátorům otevřel široké možnosti. Na náměstí se rojily pestré postavy jak v tradičních masopustních kostýmech, tak v těch honosnějších, evokujících barokní období. Tančilo se, jedlo, pilo, hudba k tomu všemu hrála, nechyběli pouliční kejklíři ani flašinetář, poutající pozornost široké veřejnosti a hlavně dětí.  Role naší skupiny Rytmy je na Ostravském masopustu rok od roku výraznější. Naši bubeníci se letos na masopust důkladně připravovali a pak uvedli hlavní část programu spolu s muzikantem Danielem Hrabovským a jeho přáteli. Stali se také součástí veselé divadelní frašky uvedené herci z Bílého divadla. V bohatém programu účinkovali dobrovolní hasiči z Pustkovce, dětské folklorní soubory Heleny Salichové, Hlubinka a Malá Ondřejnica, Divadlo Devítka, Muzikanti z Polanky, studenti Střední umělecké školy Ostrava, klienti TyfloCentra Ostrava, zapojili se i čtenáři Knihovny města Ostravy a děti z Mateřské školy Dvořákova v Ostravě.  Inspirátorkou a zasvěcenou glosátorkou letošního Ostravského masopustu byla etnografka Ostravského muzea, Mgr. Markéta Palowská, která zábavnou formou představila širokému publiku nejen tradici lidových masopustů, ale také zvyky s nimi spojené.  Letošní masopustní radovánky doby barokní uzavřelo ve večerních hodinách symbolické „zabíjení kozla“, pochovávání basy a smuteční průvod s basou okolo Masarykova náměstí. Ale my už se těšíme na příští – desátý ročník Ostravského masopustu!

Text a fota: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 4. 3. 2017: Náš Den na monoski

Byl krásný slunečný den. Odvážní kamarádi z Domova Barevný svět a z Domova Jandova se vydali za sněhem v rámci tradičního Dne na monoski, který pořádaly ve ski areálu Rališka v Beskydech na Horní Bečvě sportovní škola Newman School, Ski Fanatic a Centrum APA. Pozvání na akci přijalo mnohem více zájemců, než tomu bylo v loňském roce. Přijeli dokonce i sportovci ze Slovenska a z Polska.

Se zájmem jsme sledovali děti, které závodily v běhu na sněžnicích, zkoušely jízdu na upravených saních, na snowbordech i na lyžích. Paní instruktorka si pamatovala ještě z loňska jména našich účastníků Dne na monoski - Míšu Horákovou, Honzu Polhoše, Dominika Heráka a Pepíka Žaloudíka. Ona sama měla nedaleko nás svou malou dcerku v kočárku. A měla opravdu co dělat! Vždyť jen usadit a zabezpečit každého z nás trvalo až deset minut. Ale byla to jízda! Všichni jsme se vystřídali, někteří jeli i třikrát a není tedy divu, že nám vyhládlo.  Čas na svahu nám všem rychle uběhl. Při nástupu do autobusu jsme svými dojmy zahltili našeho řidiče a už se těšíme na příští zimní setkání na Rališce. Děkujeme také všem, kteří nám je letos umožnili!

Text: DAGMAR DROBÍKOVÁ

Foto: autorka a VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 15. 3. 2017: IKEA pro Tomáška

V Sanatoriích Klimkovice se uskutečnilo komorní setkání několika různorodých osobností, jehož se za vedení lázní zúčastnil jejich obchodní ředitel, pan Lukáš Dostál, dále předseda Asociace rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou a přidruženými neurologickými onemocněními České republiky – pan Miloš Svoboda, ředitel ostravské pobočky prodejního řetězce IKEA – pan Michal Štěrba a ředitel naší organizace, PhDr. Svatopluk Aniol. Hlavním aktérem tohoto setkání však byl jedenáctiletý, zdravotně postižený chlapec Tomáš Šimko, klient Domova Jandova. Právě jemu byl totiž určen sponzorský dar IKEA Ostrava, aby mohl podstoupit intenzivní léčebnou kúru v Sanatoriích Klimkovice. Jeho léčbu podpořili společnou sbírkou ostravští zaměstnanci tohoto obchodního řetězce.

Jak na setkání uvedl předseda Asociace rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou a přidruženými neurologickými onemocněními České republiky, pan Miloš Svoboda, v naší republice žije 8.000 dětí potýkajících se s následky dětské mozkové obrny, jimž nemůže být hrazena moderní a účinná rehabilitační a lázeňská péče z prostředků zdravotních pojišťoven. Asociace se proto snaží získávat finanční prostředky od sponzorů především dětem, jejichž rodiče sami nemají možnost financovat svým nemocným potomkům tuto lázeňskou léčbu. Tomášek, žijící trvale v Domově Jandova, má to štěstí, že i jemu Asociace pomohla. Opakované léčebné pobyty v Sanatoriích Klimkovice, které podobně postiženým dětem, jako je Tomášek, poskytují nejmodernější léčebnou a rehabilitační péči, chlapci výrazně prospěly. Jeho radost, že se sem bude moci opět vrátit, byla přinejmenším stejně velká, jako z dárků, které s sebou donátoři z IKEA přinesli. Na oplátku jim děti z Domova Jandova, včetně Tomáška, namalovaly a vytvořily krásné obrázky, které jim snad udělají stejnou radost, jako Tomáškovi jejich hračky.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ  

Fotogalerie

 

Ostrava 16. 3. 2017: Ples klientů Čtyřlístku – Indiánský bál

K největším událostem roku, odehrávajícím se pravidelně u nás ve Čtyřlístku, patří společenské plesy klientů. Každoročně jsou tematicky zaměřené, aby tak poskytovaly prostor nejen pro dobrou zábavu, ale také pro tvůrčí fantazii. O tu u nás rozhodně není nouze! Letošní společenský ples klientů, jenž se tradičně odehrává v Kulturním domě v Ostravě – Muglinově, byl ve znamení indiánů. A tak se ve společenském sále kulturního domu sešly sličné indiánky, mezi nimiž nechyběly ani squaw z partnerské organizace v polském Pogórze, indiáni a kovbojové… Pro všechny byly připraveny více než čtyři hodiny zábavy s bohatým programem, výbornou hudbou a hodnotnými cenami v tombole.

Úvodní část plesu, který zahájil pan ředitel, PhDr. Svatopluk Aniol, patřila našim „Apačům“ z Třebovic, skupině děvčat a mladých mužů z chráněného bydlení. Ti nám předvedli parádní „indiánský tanec“ o tom, jak to vlastně chodí u jejich „kmene“ v chráněném bydlení, a na co všechno musí myslet, když se společně sejdou pod svým totemem. To vše podbarvené pravou indiánskou hudbou. Všichni jim nadšeně tleskali, stejně jako vtipným nápadům a soutěžím obou průvodkyní plesovým odpolednem – Vlaďky Kaločové a Martiny Skýbové. Skvělou muziku pro nás vybíral osvědčený „dýdžej“ Petr Jiříček, bez něhož si už plesy Čtyřlístku ani nelze představit a hodnotné ceny do tomboly, na kterou se všichni moc těšili, věnovaly velkoobchody Kaspa, Zajac, Alimpex food, a. s., Picado s. r. o. a Rappa, s. r. o. Velký dík však patří i dalším našim sponzorům – Ovocentru V + V Valašské Meziříčí, Pekařství Šeděnka a panu Petrovi Čecháčkovi, kteří se postarali o to, aby ani na stolech účastníků plesu nechyběly nějaké ty dobroty a osvěžující nápoje.  Všichni jsme se jen neradi loučili, ale útěchou je nám fakt, že se můžeme zase celý rok těšit na náš příští velký ples v roce 2018.   

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

 

Logo Zajac Ovocentrum V + V Valašské Meziříčí Picado CZ, s. r. o.

Kaspa Ivan Kaspřák Pekařství Šeděnka Logo Rappa

alimpex

Fotogalerie

 

Ostrava 25. 3. 2017: Motorkáři dětem

Členové naší hudební skupiny Rytmy se zúčastnili benefičního koncertu „Motorkáři dětem“ pořádaného motorkářským klubem „Srdcařů“ v prostorách Garage clubu Marcela Woodmana v Ostravě - Martinově. Naši hostitelé již druhým rokem spolupracují také s naší organizací. Rytmy se několika hudebními vstupy podílely na bohatém programu tohoto sobotního odpoledne věnovaného zdravotně postiženým dětem. Hlavním smyslem koncertu bylo předání symbolických dárkových šeků čtyřem hendikepovaným dětem z Ostravy, Vřesiny a Bělotína, kterým se motorkáři snaží pomáhat již několik let.

Druhým rokem vydávají obrázkový kalendář s motorkářskými motivy a jeho prodejem získávají finanční prostředky na podpůrnou léčbu nebo rehabilitaci těchto dětí upoutaných na invalidní vozík. Letos předaná částka z prodeje obrázkového kalendáře na rok 2017 činila 120 tisíc korun a byla rozdělena rovným dílem mezi všechny čtyři děti. Toto charitativní odpoledne mělo být zároveň poděkováním všem, kteří se na projektu podíleli a podpořili jej. Už nyní „Srdcaři“ přemýšlejí o tom, jaká fotografická překvapení s motorkářskou tematikou přinesou ve svém příštím kalendáři na rok 2018. V programu odpoledne však nechybělo ani focení zájemců na motorce a nejrůznější zábavné soutěže, kterých se aktivně zúčastnili i někteří členové našeho souboru Rytmy. Atmosféra celého odpoledne byla úžasná a naše hudební vystoupení sklidilo tak velký úspěch, že jsme dokonce dostali nabídky další možné spolupráce v budoucnosti.

BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotografie: MARTINA KRAJÍČKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 12. 4. 2017: Vyhodnocení soutěže o nejkrásnější velikonoční vajíčko

Vstupní halu našeho Domova Barevný svět zdobily již od konce března symboly jara a hlavně blížících se Velikonoc: krásně namalovaná anebo z různých materiálů vytvořená velikonoční vejce. Byla dílem klientů všech tří pater Domova Barevný svět, ať již spontánně vyrobená vlastními silami anebo společně s pomocí zaměstnanců v jednotlivých domácnostech. Výsledky jejich snah pak mohli hodnotit kolemjdoucí prostřednictvím hlasování. Zúčastnilo se jej neuvěřitelně mnoho hlasujících – celkem 253, ať už z řad klientů, zaměstnanců organizace anebo návštěvníků!

Před vyhlášením výsledků vládlo mezi tvůrci mírné napětí, neboť favoritů bylo víc a nebylo snadné rozhodnout, které vejce je nejkrásnější.  Vedoucí domova, paní Bc. Michaela Šarmanová, udělala nakonec  mezi všemi soutěžícími jasno, když přečetla konečné výsledky hlasování. S rozdílem jediného hlasu získalo první místo „Květinové vajíčko č. 9“ z domácnosti 2E, hned za ním se umístili s „Panáčkovým vajíčkem č. 5“ klienti 3. patra a třetí místo získalo s 38 hlasy „Síťové vajíčko č. 3“, které se rovněž zrodilo ve 3. patře domova. Všichni vítězové získali sladkou odměnu, ale tu si nepochybně zasloužili  také ostatní, kteří se do naší kreativní velikonoční soutěže zapojili. Gratulujeme!  

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 19. 4. 2017: Sportovní odpoledne s Rytmy

I když paní Zima se stále ještě nechtěla vzdát své vlády, u nás v Domově Barevný svět bylo teplo a veselo. V jídelně totiž čekalo na naše klienty zábavné odpoledne plné zajímavých soutěží, při nichž jsme si mohli procvičit postřeh, zručnost, trpělivost a ještě při tom trošku protáhnout i tělo.

Ne každému se dařilo plnit bez chybičky jednotlivé disciplíny, ale to vůbec nevadilo, protože se hodnotila hlavně snaha zvládnout každý zadaný úkol. Všechny účastníky nakonec potěšila sladká odměna za jejich námahu. To však nebylo všechno! V tělocvičně čekalo ještě jedno příjemné překvapení: veřejná zkouška „muzikohraní“ naší oblíbené skupiny Rytmy pod vedením paní Libušky Gajdové.  Všem posluchačům udělaly radost rytmické melodie, které jejich kamarádi doprovázeli na bubíncích a dalších hudebních nástrojích.  Odpoledne příjemně uteklo a nikomu nevadilo, že venku za okny sněží…

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Semily 25. – 28. 4. 2017: Rytmy na festivalu Patříme k sobě

Také v letošním roce se naše skupina Rytmy zúčastnila festivalu Patříme k sobě v Semilech. Tento ročník byl jubilejní, dvacátý, a tak se 25. dubna sjížděly do Semil hudební, taneční a dramatické skupiny nejen z Čech, ale i ze sousedního Polska.

Rytmy, na rozdíl od loňska, vystupovaly již první festivalový večer na Gala koncertu v Semilech. 

I po náročné cestě podali naši bubeníci výborný výkon a bouřlivý potlesk v sále svědčil o tom, že jsme své diváky opět potěšili. Příští den nás čekalo další vystoupení pro žáky semilských základních škol. Už při prvních tónech Rytmů začali školáci jásat, pískat, tleskat a tančit. Naše vystoupení se uskutečnilo v neuvěřitelné atmosféře a my sami jsme si bubnování nadmíru užili. Odpoledne nás pak čekal zajímavý výlet spojený s prohlídkou Bozkovských dolomitových jeskyní a večer velká diskotéka pro všechny účastníky festivalu.  Následující den byla vedoucí souboru, paní Libuška Gajdová se sólistou Rytmů, Dominikem Herákem, přijata na semilské radnici u paní starostky. Doprovodili jsme naše dva zástupce na radnici a pak si šli prohlédnout výstavu loutek v místním muzeu a výstavu věnovanou 20. výročí festivalu Patříme k sobě.  Během svého pobytu jsme si stačili prohlédnout i pamětihodnosti Semil, turisticky zdatnější členové souboru si prošli část Riegrovy stezky a odměnou jim byly pohledy na kouzelné údolí řeky Jizery. Zavítali jsme také na zámek Hrubý Rohozec. Po té spoustě zážitků nás však už čekala opět daleká cesta domů…

Text: VLADIMÍRA KALOČOVÁ
Foto: autorka a DAGMAR DROBÍKOVÁ

 

Fotogalerie

 

Ostrava 9. 5. 2017: Zahráli jsme si ve filmu!

Ve společenském sále ostravského klubu Atlantik měl svou českou premiéru film Volič, který vznikal v období krajských voleb na podzim loňského roku v produkci spolku Kulturní Ostrava a Ivany Martákové podle námětu a pod režijním vedením Aleše Juchelky. Hlavní i téměř všechny vedlejší role v tomto hraném filmu obsadili (ne)herci z našeho Čtyřlístku, kteří se s velkou chutí převtělili jak do rolí voličů, tak členů volební komise a dalších rolí I roliček…

Je samozřejmé, že většina z nich zasedla také v hledišti ostravského klubu Atlantik a stala se tak prvními diváky tohoto nejnovějšího snímku producentky Ivany Martákové. Zatímco pro představitele hlavní role, Dalibora Kučeru z Chráněného bydlení Třebovice, byl Volič filmovým debutem, Jeho partnerka Monika Dírová už má s filmovým herectvím více zkušeností.  Není  tedy divu, že i tentokrát spolupráci na filmu pod režijním vedením Aleše Juchelky ráda přijala. Tento nonverbální filmový snímek zachycuje snahu hlavního hrdiny, který chce být občansky zodpovědný a jít k volbám, přestože je hendikepovaný.  Okolnosti tomu však nakonec chtějí jinak… Ukázalo se, že vedle našeho osvědčeného herce Jirky Muchy, jenž byl velkou hvězdou filmu Voňavá pochoutka a zahrál si také ve Voliči vedlejší roli pošťáka, máme u nás ve Čtyřlístku mnoho hereckých talentů. Dokázaly  to nejen výkony Dalibora Kučery anebo Moniky Dírové, ale i všech dalších našich aktérů, kteří  zazářili i v menších úlohách. Film Volič bude uveden v soutěžní části letošního jedenáctého ročníku festivalu Mental Power Prague Film Festival, jenž se odehraje v Praze ve dnech 9. – 11. června. Zanedlouho bude tento filmový snímek ke shlédnutí i na našich internetových stránkách.

BOHDANA RYWIKOVÁ    

Fotogalerie

 

Ostrava 13. 5. 2017: Motorkáři Srdcaři ve Čtyřlístku

Známe se už dva roky a letos v květnu se uskutečnilo již čtvrté zážitkové setkání s našimi přáteli – členy motorkářského klubu „Srdcařů“. I když nám tentokrát počasí příliš nepřálo, přesto se společně prožité sobotní dopoledne našich klientů s přáteli motorkáři na zahradě Domova Barevný svět vydařilo.

Všichni, kteří na zahradu mohli přijít, přišli, protože věděli, že je čeká nejen pohled na krásné motorky všech možných značek, ale pro ty odvážnější i vlastní zážitky z jízdy na silném stroji. Letos jsme věnovali svým přátelům z motorkářského klubu Srdcařů dárek do jejich klubovny. Byla to kresba motorkáře s motorkou, která vznikla v kreativním ateliéru Centra pracovní činnosti a její autorkou je Katka Kudelová z Domova na Liščině. Obrázek udělal obdarovaným velkou radost a organizátor tohoto setkání ze strany motorkářů, pan Martin Moravec slíbil, že dílko Katky Kudelové bude mít určitě své čestné místo v jejich nové klubovně. A my se budeme těšit na další setkání letos koncem prázdnin…    

BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 14. 5. 2017: Návštěva Divadla Košatka

Už asi jen těžko spočítáme, kolik generací dětských herců ze Základní školy ve Staré Vsi nad Ondřejnicí se vystřídalo na improvizovaném jevišti naší tělocvičny v Domově Barevný svět během těch mnoha let, po která nás pravidelně navštěvují. Také letos potěšily děti z divadelního souboru Košatka ze Staré Vsi naše klienty vlastní inscenací pohádky pod vedením paní Ivety Chmelíčkové v roli dramaturgyně a režisérky.

Tentokrát nás však překvapily autorskou pohádkou „ze života“ o rozmlsané princezně, která opovrhuje zdravým jídlem i prací královského kuchtíka. Jako všechny pohádky, i tato měla dobrý konec. Našim klientům se pohádka moc líbila, a tak není divu, že své hosty nechtěli pustit domů. Kromě pohádky jim děti tradičně přivezly spoustu dárků, oblíbených „plyšáků“, které poslali jako pozdrav našim klientům členové fotbalového klubu z Petřkovic na Moravě. Vzájemné sympatie dětí z Košatky a našich klientů byly tak velké, že se školáci chtěli podívat i na to, jak jejich přátelé ze Čtyřlístku žijí, kde bydlí a čím se baví, když mají volný čas. Pro mnohé to byl nový zážitek, který je přesvědčil o tom, že i když někteří lidé mohou být trošku „jiní“, není třeba se jich bát. Vždyť se dovedou radovat a těšit ze stejných věcí, jako my ostatní.

IVANA VRÁNOVÁ, BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 16. 5. 2017: Čtyřlístkovské pálení čarodějnic

Je pravda, že hned napoprvé nám naše záměry nevyšly kvůli rozmarům jarního počasí, a tak místo konce dubna přilétly k nám do Čtyřlístku nosaté čarodějnice až v polovině května. To ovšem nic nemění na tom, že jsme prožili nadmíru veselé a zábavné odpoledne plné nových zážitků.

Fantazii meze kladeny nebyly a naši zahradu zaplnily nejrůznější čarodějné bytosti, ať už ty živé anebo vyrobené jako dekorace či aktérky soutěže o „nejkrásnější“ čarodějnici. V zábavných soutěžích se zdolávaly pestré čarodějnické disciplíny, jako třeba házení koštětem, chytání pavouků, jízda na čarodějnické koloběžce (létání na koštěti zvládly jen ty nejzkušenější čarodějnice), koulení čarodějnou koulí atd… Do toho všeho lahodně voněly grilované párečky a jiné dobroty a hrála hudba. Uprostřed zahrady už ale čekala pořádná hranice na pálení čarodějnic. Když dohořívala i ta poslední, byl to neklamný signál, že zlá zima už definitivně skončila a konečně nastalo krásné, teplé a sluncem prozářené JARO.

BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 18. 5. 2017: Dvojboj se Stonožkou

Také v letošním roce nás pozvali přátelé ze spolku Stonožka na společné sportovní klání. Odehrálo se tentokrát doma v Bowling Parku v Ostravě-Hrabůvce, kam se sjelo celkem dvanáct ostravských týmů, přičemž dva z nich reprezentovaly Čtyřlístek. V našich barvách bojoval čtyřčlenný tým z Podporovaného samostatného bydlení a další čtyři klienti z Domova Barevný svět.

Všichni se hodně snažili, i když vrtkavost koulí jak v bowlingu, tak při minigolfu, často dělala vrásky na čele nejen našim borcům. Souboje se odehrávaly na bowlingové dráze ve vnitřních prostorách Bowling Parku i venku na minigolfovém hřišti. V horkém, téměř letním dnu, se všichni snažili vydat ze sebe to nejlepší. Týmu Podporovaného samostatného bydlení nakonec o pouhý jeden bod uniklo ve dvojboji prvenství, zatímco sportovci z Domova Barevný svět obsadili pěkné osmé místo.  Na to, že mnozí z nich drželi golfové hole v rukou poprvé, nebyl tento výsledek vůbec špatný a všichni si zasloužili medaile i účastnické diplomy. Příště možná zaútočíme i na vyšší mety…  Krásný den nakonec zpečetila společná fotografie všech soutěžících.   

BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Zákupy u České Lípy 19. – 21. 5. 2017: Rytmy na setkání v Zákupech

Již třetím rokem jsme byli požádáni o účast na festivalu Tvoříme duší, který se koná každoročně na nádvoří zámku v Zákupech u České Lípy. Nevadilo nám, že jsme si letošní víkend v Zákupech trochu prodloužili již od pátku. Alespoň jsme tentokrát měli víc času prohlédnout si tuto krásnou obec. Hned v pátek po večeři jsme vyrazili na procházku a objevili spousty příjemných zákoutí, malebných domů i místní přírodní koupaliště.

Vyspaní a odpočatí jsme ráno vyrazili na zámek, kde nás již čekali organizátoři. Odpolední festivalová vystoupení byla jako každoročně úžasná a zajímavá nejen pro diváky. Na nádvoří zámku se střídala vystoupení taneční, pěvecká i dramatická s účinkujícími všech věkových skupin. Bylo opravdu pořád na co koukat. Chlapcům se samozřejmě nejvíc líbily břišní tanečnice. Moc rádi jsme se opět setkali s taneční skupinou Lucarino Dance, která vždy potěší svým tancem a letos navíc bude i naším hostem na koncertu Všechny barvy duhy. Nezajímavější pro nás však byl soubor historických tanců Vilanella. Naše vystoupení diváky opět roztleskalo a roztančilo a odměnou nám byl bouřlivý potlesk. Když Libuška Gajdová, Petr Cupal a Martina Pazderová děkovali obecenstvu i organizátorům, někteří museli zatlačit slzičky dojetí. Ještě dlouho po našem vystoupení za námi chodili diváci a chválili a chválili... Skupina Rytmy nejenže kvalitně reprezentuje Čtyřlístek, ale rozdává zároveň lidem kolem sebe radost a dobrou náladu.

VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Praha 3. 6. 2017: Rytmy na mezinárodní konferenci

Naše bubenická skupina Rytmy ukončovala v sobotu 3. června v pražském hotelu Angels mezinárodní konferenci Společnosti pro pomoc mentálně postiženým, která se zde konala již od 31. května.

Naše cesta do Prahy vedla přes Mladou Boleslav, kde nám ředitelka Centra 83 a účastnice konference, paní Mgr. Luďka Jiránková, zajistila nejen nocleh v internátu zdejší zdravotnické školy, ale také nás pozvala na večeři do Kulturního domu. V sobotu ráno jsme vyrazili ku Praze. Naše vystoupení přijali účastníci konference velmi srdečně. Svým projevem a zvolenou hudbou jsme publikum doslova vyburcovali i k tanci. Zájem o nás však neskončil ani po vystoupení. Vyhledali nás zástupci našeho kraje, kteří si z letáčku opisovali kontakty, překladatelka přivedla kolegyni z Německa, kterou zajímalo, z jakých zařízení vystupující klienti jsou, kdy a jak dlouho se s nimi v oblasti muzikoterapie pracuje. Hudebníci byli oslovováni průběžně a zájem o ně samé je velmi těšil. Úsměvy nešetřili. Pořadatelé nás pak pozvali na oběd do hotelové restaurace, v jaké jsme ještě nikdy nebyli. Šťastni jsme se odpoledne vydali na cestu domů.  I když jsme si v Praze z časových důvodů nemohli prohlédnout zdejší pamětihodnosti, koukli jsme na některé alespoň z okna autobusu. Tak to zase někdy příště, řekli jsme si…

Text: DAGMAR DROBÍKOVÁ

Foto:  Autorka a IVAN MARHULA

Fotogalerie

 

Ostrava 7. 6. 2017: Zahradní opékání ve Čtyřlístku

Jedno ze zařízení Čtyřlístku – Centrum pracovní činnosti, připravuje pro své klienty každoročně v červnu společná posezení na zahradě spojená s opékáním párků nebo špekáčků. A nic na tom nezměnilo ani to, že se centrum v loňském roce přestěhovalo z původních prostor v Ostravě-Kunčičkách do nového sídla v Ostravě-Muglinově. Zdejší rozlehlá zahrada s ohništěm a dalším zázemím pro podobné příležitosti, nabízí klientům přímo ideální podmínky a tak jich využili i letos.

Na zahradě se sešlo v dopoledních hodinách více než čtyřicet klientů centra a počasí jim letos opravdu přálo. V zahradním altánku to vonělo čerstvými uzeninami, připravenými k opékání, z reproduktorů se linula příjemná hudba, navozující uvolněnou atmosféru. Nechyběla k tomu ani dobrá kávička, limonáda nebo čaj. Na spokojených tvářích klientů bylo znát, že si tohoto dopoledne spojeného s obědem opravdu užívají. Symbolické loučení s končícím školním rokem si dost možná ještě zopakují na sklonku prázdnin anebo na začátku nového školního roku, pokud jim počasí bude přát stejně, jako tentokrát…

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Praha 9. – 11. 6. 2017: Jak jsme dobyli Prahu

Že jsou naši klienti pozoruhodní a že dokáží mnohé, to se opět potvrdilo, když jsme se zúčastnili XI. ročníku mezinárodního filmového festivalu Mental Power Prague 2017. Spolek Kulturní Ostrava, producentka Ivana Martáková a režisér Aleš Juchelka, stojí za vznikem filmu VOLIČ. Hlavní i většinu vedlejších rolí v něm vytvořili klienti Čtyřlístku. Reprezentoval letos Ostravu na tomto festivalu filmů, v nichž účinkují především (ne)herci se zdravotním postižením.

Titulní roli poněkud bezradného voliče, vytvořil Dalibor Kučera, náš klient z Chráněného bydlení Třebovice a jeho filmovou manželku ztělesnila Monika Dírová z Chráněného bydlení Bronzová. Že má náš „Dája“ komediální schopnosti, to jsme věděli už dávno, ale že předvede nepřebernou škálu nonverbálních vyjadřovacích prostředků, hodnou profesionálního herce, to nám došlo až při zhlédnutí filmu Volič. Vypravili jsme se tedy do Prahy na festival a věřili, že není možné, aby se i ostatní nepřesvědčili, že je to hodně dobrý film! Jeho téma se vymykalo všemu ostatnímu, co jsme na festivalu viděli. Konečně jdeme na slavnostní večer do Divadla Palace, kde budou vyhlášeny výsledky. Červený koberec, špalír účinkujících i kolemjdoucích vítá porotu přicházející za zvuků fanfár. Mediální hvězda večera a moderátor Vojta Kotek je v obležení dívek i dam! Večer začíná a my jsme plni očekávání! Volič měl nominace za hlavní mužskou roli, za vedlejší ženskou roli, za scénář i za nejlepší film! Nakonec je to tady: „Zvláštní cenu poroty získává film Volič, Ostrava!“ Neuvěřitelná euforie, radost a objímání navzájem. Všichni herci – Dalibor Kučera, Monika Dírová, Boženka Pěkníková a Jirka Červeňák vystupují na jeviště a jdou si pro cenu! Fotografové, fanfára, potlesk! Úžasné! Je to doma! Pak už „jen“ program v podání hitmakera Michala Davida, gratulace ze všech stran a nekonečné focení s každým! Tak tedy vypadá úspěch, sláva a dobrý pocit. Říká se tomu štěstí. Jsme rádi, že jsme mohli být při tom! /Film Volič je ke zhlédnutí na našich internetových stránkách zde: http://www.ctyrlistekostrava.cz/video./     

Text: HANA ZÁBRANOVÁ

Foto: JANA NIEMCZYKOVÁ

Fotogalerie

 

Brno 7. – 10. 6. 2017: Čtyřlístek bodoval na Emil Open 2017 v Brně

Letos poprvé se naši sportovci zúčastnili mezinárodní sportovní akce – Evropských her hendikepované mládeže EMIL OPEN 2017 - pořádaných Nadačním fondem Emil. Hry jsou specifické tím, že jsou určeny výhradně mládeži – handicapovaným lidem ve věku do 26 let. Proto základ našeho týmu tvořilo pět chlapců z Domova Jandova, jedna dívka z Domova Barevný svět a další chlapec z Chráněného bydlení Martinovská.

Byli jsme mile překvapeni nejen přístupem organizátorů a všech kolem, ale i množstvím účastníků her. Vždyť se do Brna sjelo přes 750 lidí téměř ze všech evropských států. Všichni naši závodníci soutěžili ve dvoučlenných týmech v bocce.  Celkem se nám dařilo, a tak s námi do Ostravy putovaly nejen zlaté, ale i stříbrné a bronzové medaile. Mimo boccu a její „sestru“ bocciu, se sportovalo také např. v atletice, stolním tenisu, plavání či golfu. Kromě sportovních soutěží byla součástí her řada doprovodných programů, a tak si i naši sportovci mohli vyzkoušet některé, pro nás netradiční sportovní disciplíny: Lukáš si zvolil například paravoltiž a svým výkonem vyrazil dech všem divákům. Zapojili jsme se do basketbalu vozíčkářů, vyzkoušeli jsme si kopanou s míčem pro nevidomé i golfové údery. I když byly hry časově náročné, našli jsme si čas na procházku Brnem anebo na návštěvu hřiště. Cestou zpátky jsme sice padali únavou, ale ještě dlouho budeme mít na co vzpomínat!

Text a foto: VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 14. 6. 2017: Klienti Čtyřlístku prožili Noc snů

Každoročně se naši klienti velmi těší na Noc snů, pořádanou ostravskou zoologickou zahradou pro handicapované děti. Letos se uskutečnil její jedenáctý ročník, a za naši organizaci se této události zúčastnili klienti z Domova Barevný svět, Chráněného bydlení Bronzová a Podporovaného samostatného bydlení. Všichni si to i tentokrát hodně užívali.

Na handicapované návštěvníky večerní zahrady čekalo již tradičně slavnostní přivítání v amfiteátru ostravské Zoo. Drobnými žertíky bavili příchozí už při vstupu zdravotní klauni, ale všichni se těšili, čím je letos večerní zoo překvapí. Doslova na každém kroku čekalo na příchozí malé zastavení, ať již s živými zvířaty (želvou, hady, ale třeba i s přítulnou agamou z pavilonu Papua…) anebo zvířecími artefakty – jelením parožím, zvířecími lebkami, kožešinami, celými kostrami pravěkých předchůdců některých zvířat, což byla letošní novinka a mnohým dalším. Kromě stálých obyvatel zoo jsme však v jejím areálu potkali také poměrně početnou skupinu canisterapeutických psů, kteří  se ke svým obdivovatelům chovali mnohem přátelštěji než mlsné kamerunské kozy, jednu tříbarevnou kočku a také stehlíka, jenž se stal i se svou hmyzí kořistí na pletivu pardálího příbytku stejnou atrakcí, jako leopard ve výběhu…  Spolu s hostitelem - ředitelem Zoo, panem Petrem Čolasem, nechyběli mezi návštěvníky letošní Noci snů náměstci primátora města Ostravy – paní doc. ing. Iveta Vozňáková, CSc.,  ing. Zbyněk Pražák, Ph.D., Mgr. Michal Mariánek a další hosté. Nejen pestrý program, ale i přívětivé počasí přispělo k tomu, že letošní Noc snů nikoho nezklamala a jejím pořadatelům ze Zoo Ostrava patří náš veliký dík.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 16. 6. 2017: Fotograf Robert Vano ve Čtyřlístku

Světoznámý fotograf Robert Vano zavítal v pátek 16. června do ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením, jako jeden z patronů celostátního charitativního projektu Pomáháme fotografiemi. Spolu s organizátorkou projektu, paní Martou Kopeckou, se Robert Vano ve Čtyřlístku seznámil s některými pracovišti tohoto centra, zejména s tvůrčími aktivitami jeho klientů, kteří se letos na podzim představí svými pracemi i hudebním vystoupením skupiny Rytmy na slavnostní vernisáži projektu Pomáháme fotografiemi. Ta se uskuteční v pražské Zoologické zahradě 3. října letošního roku.

Projekt Pomáháme fotografiemi vstupuje letos do svého druhého ročníku a připojilo se k němu celkem 13 neziskových i příspěvkových organizací z oblasti sociálních služeb z celé republiky.  Nejlepší fotografie ze života klientů těchto organizací půjdou i letos do veřejné dražby, jejíž výtěžek bude rozdělen ve prospěch klientů zúčastněných organizací. V loňském roce vynesla dražba fotografií více než sto tisíc korun. Letos se projekt Pomáháme fotografiemi koná pod patronací takových osobností, jako jsou Dana Drábová, jež si vzala na starost chráněné dílny, kutilství a techniku; herečka a výtvarnice Iva Hütnerová je patronkou výtvarného umění všeho druhu, herečka Milena Steinmasslová si vzala pod svá křídla divadelní a muzikálové aktivity zdravotně postižených lidí a Adam Neubaer – nejlepší barista České republiky, má pod svou patronací kavárničky, vaření a nakupování. Skupina Sto zvířat, pod jejíž patronací je také veškerá hudba, hraní na hudební nástroje, zpěv a tanec, je rovněž patronkou skupiny Rytmy ostravského Čtyřlístku. Fotografické aktivity mají v rámci projektu pod svou patronací fotografové Robert Vano a Lenka Hatašová.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 16. 6. 2017: Velkorysý dar manželů Hruškových pro Čtyřlístek

Skutečně výjimečnou událostí nejen pro příznivce krásných automobilů, ale také pro nás ve Čtyřlístku byla v pátek 16. června „Kodo Genius Party“, jež se odehrála v autosalonu Auto Hruška s. r. o. v ulici U Staré elektrárny ve Slezské Ostravě. V tento den totiž pořádalo generální zastoupení vozů značky Mazda pro Českou republiky předváděcí show nového vozu Mazda CX-5, při níž byly prostřednictvím telemostu propojeny všechny autosalony, zastupující značku Mazda. Majitel ostravského salonu Auto Hruška, pan Rudolf Hruška se svou paní Věrou, však této příležitosti využili také k tomu, aby věnoval naší organizaci velkorysý finanční dar v hodnotě 300 tisíc korun, který za přítomnosti starostky Městského obvodu Slezská Ostrava, paní MVDr. Barbory Jelonkové a četných dalších hostů, převzal ředitel Čtyřlístku, PhDr. Svatopluk Aniol.

Pan Rudolf Hruška spolupracuje s naší organizací již řadu let, a tak dobře ví, jak náročná je práce všech, kteří ve Čtyřlístku pečují o děti a dospělé se zdravotním postižením a jak je důležitá pomoc i tam, kde peníze z běžného rozpočtu nestačí. Když pan PhDr. Svatopluk Aniol přebíral  z rukou manželů Hruškových symbolický šek na tři sta tisíc korun, slíbil, že tato částka bude ve Čtyřlístku dobře využita ve prospěch klientů organizace. Díky ní bude možné pořídit pro jednu z klientek Domova Jandova chodítko jako rehabilitační pomůcku, klientům Domova Barevný svět pomůže nové vertikalizační lůžko a díky sponzorské pomoci manželů Hruškových bude konečně možné dobudovat tolik potřebnou zahradu pro klienty Domova Hladnovská. Pan ředitel Aniol předal manželům Hruškovým jako výraz vděčnosti alespoň symbolický dar, jejž vyrobili klienti Čtyřlístku – obraz stromů  s hruškami a jablky, vytvořený kombinovanou technikou klienty naší organizace. Štědrý dar manželů Hruškových je pro klienty Čtyřlístku mimořádnou pomocí a dárcům za to patří náš veliký dík.    

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Liberec 17. 6. 2017: Cena Modrého slona pro paní Libuši Gajdovou

Společnost ARTEFAKTUM-CZ ve spolupráci s Centrem pro zdravotně postižené Libereckého kraje a Zoo Liberec pořádala ve dnech 13. - 18. června letošního roku celostátní soutěž o Ceny Modrého slona. Letos se uskutečnil již 12. ročník této soutěže pro zdravotně postižené občany a jejich přátele s podtitulem „Tvoříme duší“. Vyhlášení výsledků letošní soutěže se uskutečnilo na Letní scéně přírodního amfiteátru v Lidových sadech Zoo Liberec v sobotu 17. června v odpoledních hodinách, kde se představilo někoilik oceněných souborů. Ve druhé části kulturního odpoledne byly předány hlavní ceny vítězům jednotlivých kategorií a medaile dalším oceněným. Nechyběla mezi nimi letos naše kolegyně, paní Libuše Gajdová, pracovnice v sociálních službách Domova na Liščině. Celostátní přehlídku umělecké a zájmové tvorby handicapovaných tvůrců a jejich přátel shlédlo během týdne v Zoo Liberec kolem 5.000 návštěvníků včetně zástupců Center pro zdravotně postižené z celé České republiky.

Paní Libuše Gajdová je mnohaletou úspěšnou vedoucí našeho hudebního souboru Rytmy. Sklízí s ním úspěchy již řadu let na přehlídkách a festivalech v celé České republice. Ona sama je také výraznou osobností, propagující muzikoterapii mezi klienty Čtyřlístku. Za její činnost se jí dostalo řady ocenění. K těm nejnovějším patří Cena Modrého slona – Osobnost roku 2017, kterou obdržela v Liberci "Za významnou dlouholetou práci ve prospěch lidí se zdravotním postižením". Naší kolegyni upřímně gratulujeme k tomuto nejnovějšímu ocenění, přesahujícím hranice města Ostravy i Moravskoslezského kraje.  

BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 20. 6. 2017: Čtyřlístek vystavuje v Galerii Ametyst

Do výstavních prostor Galerie Ametyst Fakultní nemocnice Ostrava se s počátkem léta opět vrátili svými malbami a kresbami klienti Čtyřlístku. V době od 20. června do 31. července se zde představují kolekcí obrazů, jež vznikaly v dílnách a ateliérech Centra pracovní činnosti a v Domově Jandova.

Výtvarníci ostravského Čtyřlístku se jen neradi nechávají spoutávat předem danými tématy nebo výtvarnými postupy. Proto také mnohdy překvapují návštěvníky výstavních síní tím, co všechno dokáží vyjádřit nečekaně jednoduchými výtvarnými prostředky. Vedle našich nejmladších výtvarníků z Domova Jandova se do této výstavní síně vracejí i zkušení tvůrci, jako jsou například klienti Domova na Liščině - pan Stanislav Vrbský, jehož „srdeční záležitostí“ jsou náměty spojené se životem pravěkých lidí, inspirované knižními ilustracemi Zdeňka Buriana anebo František Sklenář, nechávající se okouzlit životem všedního dne, či zručná figuralistka Kateřina Kudelová, upřednostňující techniku pastelu. Naopak poprvé se v Galerii Ametyst představuje svými poetickými kresbami Adéla Sadílková z Centra pracovní činnosti. Právě toto centrum letos poprvé zaštiťuje veškeré výstavní aktivity naší organizace. A jak se zdá, daří se mu to dobře. Podobně jako všechny předešlé výstavy Čtyřlístku v Galerii Ametyst, také ta letošní by chtěla vnést nejen do tohoto výstavního prostoru, ale i do srdcí pacientů a návštěvníků nemocnice pohodu a radost, jakou při své tvorbě pociťují sami autoři vystavené kolekce. Zajděte se také podívat!

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 22. 6. 2017: Rytmy koncertovaly na setkání Lidé lidem

Podobně jako v loňském roce, i letos přálo ostravskému Dnu sociálních služeb Lidé lidem krásné počasí. Extrémní horko, při němž teplota na slunci vystoupala až na tropických 37 stupňů Celsia, lákalo však spíše někam k vodě nebo do stínu stromů, než na rozpálenou dlažbu Masarykova náměstí. Své stánky tady otevřela řada neziskových a příspěvkových organizací v oblasti sociálních služeb a přidružených aktivit, které zde prezentovaly svou činnost. Čtyřlístek sice svůj stánek neměl, zato nechyběla naše skupina Rytmy.

Letošní desátý ročník Dne sociálních služeb zahájil již v dopoledních hodinách náměstek primátora města Ostravy, Mgr. Michal Mariánek, odpoledne pak vedoucí odboru sociálních služeb a zdravotnictví Magistrátu města Ostravy, Mgr. Jaroslava Rovňáková. Na celý den byl připraven bohatý program, v němž nechyběla hudba, tanec, divadlo, ale ani sport. Vítaným osvěžením v odpoledním slunečním žáru byly chytlavé melodie našich muzikantů, kteří v programu Dne sociálních služeb „Lidé lidem“ účinkuji pravidelně.  Vděčnými diváky i posluchači našich bubeníků byly přímo na okraji pódia děti, melodie Rytmů roztančily veselé zdravotní klaunky. Hudební skupinu Rytmy přišel povzbudit ředitel Čtyřlístku, PhDr. Svatopluk Aniol spolu s vedoucí Domova Barevní svět, Bc. Michaelou Šarmanovou, DiS. a koordinátorem projektů naší organizace, Ing. Andrejem Foltýnkem. Naše vystoupení se všem moc líbilo a v tom horku byl potlesk diváků dvojnásob zasloužený…

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 30. 6. 2017: Čtyřlístek vystavuje v Knihovně města Ostravy

K milým každoročním tradicím v naší organizaci patří již mnoho let pravidelné prázdninové výstavy v krásném prostředí pobočky Knihovny města Ostravy v ulici Jiřího Trnky 10 v Mariánských Horách. Ta letošní je zde k vidění již od pátku 30. června a potrvá do 31. srpna letošního roku.

Vystavená kolekce více než dvaceti výtvarných prací klientů Čtyřlístku, lidí s mentálním postižením i v kombinací s postižením tělesným, vznikala od počátku letošního roku v ergodílně a kreativním ateliéru Centra pracovní  činnosti. Autoři vystavených kreseb a maleb pracovali různými technikami, od kreseb pastelem, přes tempery až k akrylu. Výstava nazvaná „Svět podle nás“ napovídá, že tvůrci nejsou svázáni jednotným námětem, ale dávají průchod své fantazii. Určitě si výstavu nenechejte ujít, ať už patříte mezi pravidelné návštěvníky knihovny, nebo ne…

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 15. 8. 2017: Folklor bez hranic ve Čtyřlístku

Zážitek, který si odnesli naši klienti z vystoupení letošních hostů XX. ročníku festivalu městských folklorních souborů s mezinárodní účastí Folklor bez hranic, lze popsat jen jediným slovem: úchvatný! K nám do Čtyřlístku zavítaly dva soubory, jež se letošního festivalu účastní, a to taneční soubor Hsin-Lei Dance Company z Taiwanu doprovázený hudebním souborem Jing Hua Music Ensemble a folklorní soubor Lous Cadetouns z francouzské Nové Akvitánie. Téměř osmdesát tanečníků i muzikantů z obou zemí doslova vyrazilo dech všem, kteří se na ně přišli podívat do tělocvičny Domova Barevný svět, kde se jejich pohostinské vystoupení pro klienty Čtyřlístku uskutečnilo.

Během uplynulých dvaceti let, po která festival Folklor bez hranic v Ostravě existuje, zavítali k nám do Čtyřlístku jako účinkující v rámci festivalu hosté z nejrůznějších končin světa. Tanečníci a hudebníci z Taiwanu však nepochybně patřili k těm nejexotičtějším a nejvzdálenějším.  Předvedli nám zcela unikátní taneční kreace, čerpající jak z dávné čínské historie, tak z taiwanského či aboriginského folkloru. Vedle křehkosti, ladnosti a krásy taiwanských tanečnic uchvátily diváky i jejich překrásné kostýmy, hýřící fantazií a barvami.  Zcela jiný, ale neméně atraktivní charakter mělo folklorní vystoupení francouzských Lous Cadetouns - „kadetů“ z Akvitánie, kteří se věnují tradičnímu tanci na chůdách, jenž patří ke specifikům této části Francie. Jejich bravurní pohyb, „tanec“ na chůdách, doprovázený skoky i poskoky, vyvolával bouřlivý potlesk diváků, jimž se až tajil dech nad výkony všech „chůdařů“. Na oba soubory budeme ještě dlouho a rádi vzpomínat a děkujeme organizátorům festivalu Folklor bez hranic za to, že našim klientům tento mimořádný zážitek umožnili.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

Folklor bez hranic Folklor bez hranic Folklor bez hranic Folklor bez hranic

 

Hradec nad Moravicí 19. 8. 2017: Naše setkání se skupinou Sto zvířat

Po tropických vedrech nás tak trochu zaskočilo počasí, které nás přivítalo v Hradci nad Moravicí, kde se měla naše hudební skupina Rytmy poprvé setkat se členy kapely Sto zvířat – účastníky hudebního víkendu pop-rockového festivalu České hrady.cz a zároveň našimi patrony v charitativním projektu Pomáháme fotografiemi. Stovky aut, stanů a tisíce lidí zaplnily nádherné údolí řeky Moravice. Většina z nás se takové monstrózní hudební události účastnila poprvé. O to víc jsme byli zvědaví jak na osobní setkání, tak na vystoupení našich patronů.

V Hradci už na nás čekal člen organizačního týmu charitativního projektu Pomáháme fotografiemi, pan Lukáš Ondráček, který pro naši šestnáctičlennou skupinu Rytmy zajistil nejen volný vstup na festival, ale i možnost osobního setkání a společného fotografování se členy skupiny Sto zvířat, jejíž koncert měl začít ve tři odpoledne na Jack Daniel´s Stage. Díky panu Ondráčkovi jsme se dostali až do přísně střežené zóny pro účinkující, kde už na nás členové kapely čekali. Času měli málo, protože jejich vystoupení se blížilo, ale společná fotka se opravdu povedla. Pak už jsme honem spěchali před Jack Daniel´s Stage, abychom si zajistili nejlepší místa, jen co na vedlejším pódiu dohraje slovenská skupina No Name. Naše chvíle konečně přišla! A že to naší spřátelené kapele opravdu šlapalo parádně! Rychle jsme zapomněli na nepřízeň počasí a tleskali i podupávali do rytmu melodií. Brzy jsme se dočkali i naší oblíbené skladby Alice se dala na pití, kterou si s kapelou zahrajeme společně letos v říjnu na koncertu v pražské Zoo. Ale moc se nám líbily i další písničky s vtipnými texty, jako třeba Romeo a Julietta o baličích doutníků anebo písnička z nejnovějšího CD Jany Jelínkové Dáma s čápem a spousta dalších. Jen neradi jsme se loučili, i když nás nohy bolely. V programu odpoledne bylo ještě mnoho hudebních lahůdek, ale pro nás už byl čas na návrat domů. Těšíme se do Prahy, kde za pár týdnů přijde i naše hvězdná chvíle se skupinou Sto zvířat!

BOHDANA RYWIKOVÁ
Fotografie: autorka a VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 23. 8. 2017: Hejtman Moravskoslezského kraje na návštěvě ve Čtyřlístku

Vzácná návštěva dnes zavítala k nám do Čtyřlístku: mezi klienty a zaměstnance naší organizace se přijel podívat hejtman Moravskoslezského kraje, pan prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. v doprovodu vedoucí odboru kanceláře hejtmana kraje, paní Mgr. Kláry Janouškové, M. A. Hosty přivítal ředitel organizace PhDr. Svatopluk Aniol, který je také provedl několika zařízeními Čtyřlístku.

Bylo zřejmé, že pan hejtman je věrný svému přesvědčení o důležitosti umění naslouchat druhým. Oblast sociálních služeb jej obzvlášť zajímá, neboť je v současné době aktuálním tématem nejen v politice. Nutnost podpory těchto služeb je, jak z hlediska financování, tak personálního zajištění, na pořadu dne.  Pan hejtman se proto živě zajímal o dění v naší organizaci, která prochází transformačním procesem, jehož výsledkem má být během několika málo let podstatné zkvalitnění poskytované sociální péče. V sociálně-terapeutických dílnách Centra pracovní činnosti si vlastnoručně vyzkoušel některé pracovní aktivity, jimž se u nás klienti věnují a složil velkou poklonu jejich dovednostem. Ti mu na oplátku dali ochutnat jeden ze svých cukrářských výtvorů a věnovali upomínkové dárky, jež vytvořili ve zdejších dílnách. Pan hejtman si také prohlédl část Domova Barevný svět a vyslovil obdiv všem zaměstnancům, kteří tady o klienty pečují. Svou návštěvu ve Čtyřlístku zakončil setkáním s klientkami jednoho z chráněných bydlení Čtyřlístku v Bronzové ulici ve Slezské Ostravě. Všichni se těší na další setkání s panem hejtmanem, který převzal osobní záštitu nad letošním XI. ročníkem koncertu Všechny barvy duhy, jenž se na podzim uskuteční v ostravském Divadle Antonína Dvořáka.

BOHDANA RYWIKOVÁ
Foto: RADIM FRYČ, VRATISLAV PROKOP a autorka    

Fotogalerie

 

Ostrava 29. 8. 2017: Nový altán ve Čtyřlístku

V krásnou zahradní slavnost se proměnilo oficiální otevření nového zahradního altánu, který pro klienty Domova Barevný svět vyrobila firma TP Interiér pana Petra Tulajdana z Ostravy. Kdo mohl, ať už pěšky, v pojízdném křesle anebo v „kočárku“, přišel v odpoledních hodinách do zahrady, kde už začínaly vonět grilované klobásky a párečky jako součást odpoledního „rautu“ spojeného s otevřením altánku.

Vedoucí Domova Barevný svět, paní Bc. Michaela Šarmanová, DiS. s úsměvem rozstřihla pásku a za nadšeného potlesku všech přítomných oficiálně otevřela tento zbrusu nový altánek pro klienty, kteří tady v poklidu krásné zahrady mohou příjemně trávit volný čas na čerstvém vzduchu. Mezi první návštěvnice altánku patřila paní Emilka Balážová, k níž se později přidali také ostatní klienti. Krásné počasí lákalo do zahrady, kde už se na ohništi rozžehl oheň a voněly opékané párky. Reprodukovaná hudba zvala i k tanci, a tak si každý na zahradě užíval svůj díl radosti z tohoto příjemného dne. Firmě TP Interiér patří náš velký dík za skvěle odvedenou práci, protože nový altánek se nepochybně stane jednou z nejoblíbenějších součástí zahrady Domova Barevný svět.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 1. 9. 2017: V barvách Čtyřlístku

Příjemné oživení vstupních částí Knihovny města Ostravy v Přívozu představuje komorní výstava výtvarných prací klientů naší organizace, navštěvujících kreativní dílny Čtyřlístku. Milé obrázky, jež klienti vytvořili různými výtvarnými technikami, vznikly v Centrum pracovní činnosti a v Domově Jandova. Obrázky jsou k vidění jak v oddělení pro dospělé, tak v dětském oddělení knihovny až do konce září letošního roku.

Mezi vystavenými pracemi dominují kresby Adély Sadílkové z Centra pracovní činnosti, blížící se svými pojetím dětským ilustracím. Adélka se nechává inspirovat důvěrně známým prostředím své rodiny, přátel nebo místy, která ráda navštěvuje. Děti z Domova Jandova si naopak pohrávají s barvami a jednoduchými technikami, jimiž dosahují nečekaných efektů. Přijďte se také podívat!

(rw)

Fotogalerie

 

Libochovice 12. 9. 2017: Rytmy na festivalu Umíme se bavit

Až do severočeských Libochovic na Litoměřicku, byla pozvána naše skupina Rytmy na festival nazvaný Umíme se bavit. Jde o jednodenní divadelní, hudební a taneční přehlídkový festival, pořádaný městem Libochovice a T. O. Bílý zajíc Libochovice s podporou Ústeckého kraje, který veřejnosti nabízí ukázky ze zájmové tvorby osob se zdravotním postižením. Letošní sedmý ročník festivalu se uskutečnil v Kulturním domě U tří lip v Libochovicích a již tradičně jej moderovala herečka Ivana Andrlová.

Dopolední vystoupení naší skupiny se setkalo s tak obrovským úspěchem, že nás starostka města požádala, abychom připravený odpolední program ještě rozšířili, v čemž jsme jí samozřejmě rádi vyhověli. Čekalo nás však ještě další milé překvapení: hrdě jsme přijali výzvu taneční skupiny Lucarino Dance z Čížkovic, abychom bubnováním podpořili její vystoupení. Byla to společná premiéra bez jakékoliv přípravy.  A jak to dopadlo? Úžasně, nad očekávání obou skupin. Slíbili jsme si, že vystoupíme společně i na letošním koncertu „Všechny barvy duhy“ v Ostravě.  Odměnou pro všechny účinkující pak byla podvečerní diskotéka. Organizátoři se (kromě pozvání) snažili připravit nám v Libochovicích co nejpříjemnější pobyt, za což jim patří velký dík. Při návratu domů jsme ještě navštívili město Terezín a ve zdejším muzeu shlédli filmové zpracování historie města i pevnosti.

Text: LIBUŠE GAJDOVÁ
Fotografie:  DAGMAR DROBÍKOVÁ, VLADIMÍRA KALOČOVÁ a IVAN MARHULA

Fotogalerie

 

Libochovice 12. 9. 2017: Rytmy na festivalu Umíme se bavit

Až do severočeských Libochovic na Litoměřicku, byla pozvána naše skupina Rytmy na festival nazvaný Umíme se bavit. Jde o jednodenní divadelní, hudební a taneční přehlídkový festival, pořádaný městem Libochovice a T. O. Bílý zajíc Libochovice s podporou Ústeckého kraje, který veřejnosti nabízí ukázky ze zájmové tvorby osob se zdravotním postižením. Letošní sedmý ročník festivalu se uskutečnil v Kulturním domě U tří lip v Libochovicích a již tradičně jej moderovala herečka Ivana Andrlová.

Dopolední vystoupení naší skupiny se setkalo s tak obrovským úspěchem, že nás starostka města požádala, abychom připravený odpolední program ještě rozšířili, v čemž jsme jí samozřejmě rádi vyhověli. Čekalo nás však ještě další milé překvapení: hrdě jsme přijali výzvu taneční skupiny Lucarino Dance z Čížkovic, abychom bubnováním podpořili její vystoupení. Byla to společná premiéra bez jakékoliv přípravy.  A jak to dopadlo? Úžasně, nad očekávání obou skupin. Slíbili jsme si, že vystoupíme společně i na letošním koncertu „Všechny barvy duhy“ v Ostravě.  Odměnou pro všechny účinkující pak byla podvečerní diskotéka. Organizátoři se (kromě pozvání) snažili připravit nám v Libochovicích co nejpříjemnější pobyt, za což jim patří velký dík. Při návratu domů jsme ještě navštívili město Terezín a ve zdejším muzeu shlédli filmové zpracování historie města i pevnosti.

Text: LIBUŠE GAJDOVÁ
Fotografie:  DAGMAR DROBÍKOVÁ, VLADIMÍRA KALOČOVÁ a IVAN MARHULA

Fotogalerie

 

Dívčí Hrad 15. – 17. 9. 2017: Ruku v ruce za úspěchem

V krásném údolí Dívčího Hradu v areálu Celoročního integračního tábora Stonožka na Bruntálsku, se uskutečnil již 2. ročník sportovně-zábavného setkání pod názvem Ruku v ruce za úspěchem. Tato akce určená lidem se zdravotním postižením ze školských zařízení a klientům sociálních služeb mikroregionů Ostravsko, Opavsko, Krnovsko, Osoblažsko, Frýdecko-Místecko, Vsetínsko a dalších, byla zároveň také příležitostí k vzájemnému setkání pracovníků a zástupců zúčastněných organizací, kteří o zdravotně postižené pečují.

Ani letos jsme při tom nechyběli a reprezentovaly nás hned dva sportovní týmy – jeden z Domova Jandova a další tvořily spojené síly Domova Barevný svět a Podporovaného samostatného bydlení. Soutěžilo se v minikopané, přehazované, ve střelbě ze vzduchovky, uskutečnila se zábavná štafetová soutěž, ale i řada dalších soutěží, prověřujících smysly, paměť, s krásnou vílou Amálkou i vědomosti o přírodě a další dovednosti každého soutěžícího. Přestože počasí nebylo ideální, přírodní atmosféru tábora podporovalo bydlení v podsadových stanech a kanadských srubech a všem se tady moc líbilo. A jak si v tomto klání vedli naši borci? Získali jsme v těžké konkurenci skvělé 3. místo v celkové soutěži a diplomy nejlepších florbalistů, nejlepších fotbalistů a nejlepšími vědomostmi z přírody se zaskvěl Pepa Kovář z Podporovaného samostatného bydlení. Samozřejmě, všichni už se moc těší na příští ročník setkání se Stonožkou v Dívčím Hradu!

BOHDANA RYWIKOVÁ
Foto: autorka a VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Olomouc 19. 9. 2017: Rytmy Nad oblaky...

Zdá se, že náš soubor Rytmy sbírá v tomto roce jeden úspěch za druhým. Nejnovější vavříny si přivezl z Olomouce, kde se letos poprvé zúčastnil celostátního multižánrového festivalu pro hendikepované Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou. Z bezmála čtyřicítky přihlášených zdravotně postižených zpěváků, muzikantů a hudebních skupin z celé České republiky, vybrala odborná porota třináct finalistů, mezi nimiž byla také naše skupina Rytmy. Z Olomouce jsme si nakonec odváželi nejen pohár a diplom za účast, ale také krásné 2. místo a další pohár.

Skladba Sofie, kterou se Rytmy v Olomouci představily, strhla publikum k bouřlivému potlesku
a některé dokonce přímo zvedla ze židlí. Nebyly to však jenom Rytmy, jež se do soutěže přihlásily. Také naše Centrum pracovní činnosti obeslalo soutěž kresbami Adélky Sadílkové a Kamila Čujka, kde však byla konkurence mnohem silnější a bylo jasné, že sochař a malíř Kurt Gebauer, jenž předsedal odborné porotě výtvarné části soutěže, měl těžkou práci. Bohužel, protentokrát jsme v této kategorii neuspěli, ale věříme, že i po letošní zkušenosti máme v budoucnosti co nabídnout.  Každopádně jsme z Olomouce odjížděli šťastní o to víc, že takový úspěch hned napoprvé málokdo očekával.

BOHDANA RYWIKOVÁ
Foto: autorka a VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 21. 9. 2017: Miss Babča 2017

V kultury Akord v Ostravě-Zábřehu se uskutečnil 21. září již třetí ročník soutěže krásy pro seniorky – Miss Babča 2017. Přihlásilo se do ní jedenáct seniorek ve věku od 61 do 79 let z celého Ostravska. Mezi přihlášenými soutěžícími byla také naše bývalá kolegyně, paní Věra Řezníčková, která u nás ve Čtyřlístku pracovala jako vychovatelka se speciálním zaměřením na klienty se zrakovými vadami od roku 1994 až do odchodu na zasloužený odpočinek v roce 2009. Rozhodně však nepočítala s tím, že by se jako seniorka ve svých sedmdesáti letech stala novou ostravskou Miss.

Paní Věra je ale i jako seniorka velmi aktivní. Stále vypomáhá v jedné ostravské mateřské škole, navštěvuje divadla i koncerty a k nám do Čtyřlístku se také pravidelně vrací na každoroční setkání  seniorů. Navštěvuje pravidelně divadelní představení v Domě kultury Akord, kde si jednou všimla letáku na soutěž Miss Babča a šla se na ni podívat. Pořad se jí zalíbil, a tak se přihlásila do letošního ročníku soutěže. A uspěla! „Věděla jsem, že nemám co ztratit, protože není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Navíc jsem to brala jako netradiční způsob, jak oslavit své sedmdesátiny, které jsem měla na jaře,“ přiznala paní Věra po svém vítězství. Soutěžilo se ve třech disciplínách – volné disciplíně, módní přehlídce ve spolupráci s agenturou Petrklíč a vlastní prezentaci. Paní Věrce Řezníčkové patří samozřejmě i naše gratulace!

BOHDANA RYWIKOVÁ
S použitím rozhovoru Martina Jirouška pro IDnes
Foto: Jaroslav Elfmark
 
 

Miss Babča

Ostrava-Třebovice 26. 9. 2017: Třebovická olympiáda v přizpůsobených sportech jubilejní

Již popatnácté se stal zahradní areál domova a chráněného bydlení Čtyřlístku v Třebovicích spolu s přilehlým parkem dějištěm Třebovické olympiády v přizpůsobených sportech. U jejího zrodu stála před lety vedoucí někdejšího Stacionáře Třebovice, paní Vlasta Polová, která jak mezi zaměstnanci, tak klienty razila povzbuzující heslo: „Když můžeš, tak musíš!“ Díky ní, ale i všem jejím spolupracovníkům, kteří se v Třebovicích o klienty Čtyřlístku starali a starají, se tady sportu opravdu dařilo. A jak dokazuje Třebovická olympiáda, stále daří.

Duší této soutěže je již řadu let paní Hana Zábranová z Chráněného bydlení Třebovice, jež svým nadšením dokázala „nakazit“ nejen spolupracovníky, ale především lidi se zdravotním postižením jak ze Čtyřlístku, tak z jiných organizací. Letošního XV. ročníku Třebovické olympiády se zúčastnilo celkem 50 sportovců z pěti zařízení Čtyřlístku, kamarádi z Chráněného bydlení v Otrokovicích a z partnerské organizace v Polsku – Powiatowego Domu Pomocy Społecznej v Pogórze a také zdravotně postižené děti ze základních škol Těšínská a Kapitána Vajdy v Ostravě. Sportovci byli rozděleni do deseti skupin a soutěžilo se v pěti disciplínách, jež prověřovaly fyzickou zdatnost, postřeh a přesnost. Všichni měli velikou vůli vyhrát, i když ne každému jeho zdravotní omezení umožňovalo ten nejlepší výkon. Ale to vůbec nevadilo, protože všichni věřili ve společné vítězství. A jak to nakonec všechno dopadlo? Na třetím místě skončil tým Základní školy Kapitána Vajdy, jako druzí se umístili naši sportovci z Domova na Liščině a putovní pohár vítězů letos převzali od přátel z Polska domácí sportovci z Chráněného bydlení Třebovice. Všem přišel fandit a vítězům pogratulovat i ředitel Čtyřlístku, Svatopluk Aniol. Společně se těšíme na další ročník Třebovické olympiády a jsme opravdu zvědaví, kam pohár vítězů poputuje příště…   

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Praha 3. 10. 2017: Na finále projektu Pomáháme fotografiemi

V „Arše“ pražské Zoo se uskutečnilo finále letošního druhého ročníku charitativního projektu Pomáháme fotografiemi pod názvem Odpoledne plné radosti. Do soutěže jsme letos zaslali kolekci deseti fotografií ze života klientů naší organizace a získali také pozvání na vernisáž výstavy nejlepších vybraných snímků a s ní spojený koncert, v němž účinkovala naše skupina Rytmy – jak samostatně, tak spolu se svými patrony, členy skupiny Sto zvířat.

Už samotná cesta do Prahy byla pro naše klienty velkou odměnou, i když v letošním roce tady Rytmy měly vystupovat už podruhé. Tentokrát však měli jeho členové více času na to, aby si prohlédli pamětihodnosti našeho hlavního města, hlavně krásu Malé Strany, Karlova mostu a řeky Vltavy. Ale čekal je také náročný den – zkouška s kapelou Sto zvířat a pak i společné vystoupení. Přestože pršelo, Rytmy doslova zvedly k tanci některé z přítomných diváků. Naši bubeníci však nebyli sami, v programu odpoledne účinkovaly další výborné soubory z různých koutů České republiky. Zapojili jsme se také do workshopu s prezentací výrobků a dovedností našich klientů. Navzdory chladnému a deštivému počasí  se koncert vydařil a všechny jeho účastníky spojil pocit, že dohromady tvoří jednu velkou rodinu, k níž se připojili i patroni projektu – atomová fyzička Dana Drábová, herečky Milena Steinmasslová a Iva Hüttnerová, fotografové a členové odborné poroty soutěže Pomáháme fotografiemi  - Robert Vano a Lenka Hatašová, kapela Sto zvířat a nejlepší barista České republiky Adam Neubauer.  Příjemným překvapením pro nás bylo i to, že při výběru „top“ fotografií soutěže vybrala paní Iva Hüttnerová právě náš snímek, zachycující jeden z krásných okamžiků loňského koncertu Všechny barvy duhy.  Atmosféra byla po všech stránkách úžasná i přes nepřízeň počasí a budeme mít dlouho na co vzpomínat.

Text: BOHDANA RYWIKOVÁ a LIBUŠE GAJDOVÁ
Fotografie: IVAN MARHULA, VLADIMÍRA KALOČOVÁ, DAGMAR DROBÍKOVÁ a PAVEL VÁCLAVÍK

Fotogalerie

 

Ostrava 5. 10. 2017: Mezinárodní turnaj ve sjednocené kopané na Evropských dnech handicapu

Již poosmé se stala naše organizace garantem mezinárodního turnaje ve sjednocené kopané, jenž je tradiční součástí Evropských dnů handicapu, které se letos uskutečnily v Ostravě ve dnech od 2. do 5. října. Jejich pořadatelem je Asociace Trigon s podporou statutárního města Ostravy, Evropského parlamentu a Evropské komise se zastoupením v ČR.

Letošního turnaje ve sjednocené kopané se zúčastnilo celkem 6 sportovních týmů ze čtyř zemí – České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Domácí reprezentovali fotbalisté SK Medvědi z ostravského Čtyřlístku a SK Duha Zlín, Maďary zatupovali již tradičně fotbalisté z TSK Zsira, Poláky sportovci ze ZPSWR Cieszyn. Slováci měli tentokrát hned dvě zastoupení – SŽŠI Trenčín a nováčkem soutěže byli letos fotbalisté z ŠK Habilitas z Okoče.  Sportovce přišli povzbudit také zástupci ostravského Baníku a v závěru turnaje mezi ně zavítal ostravský senátor a známý horolezec – Leopold Sulovský. Hlavním organizátorem turnaje byl i letos ředitel Čtyřlístku, PhDr. Svatopluk Aniol. Boj o prvenství byl velmi vyrovnaný a všichni hráči, mohutně povzbuzovaní diváky, bojovali statečně. Pohár vítězů si tentokrát z Ostravy odvezli polští sportovci, druhé místo vybojovali fotbalisté z Trenčína a na třetím místě skončil tým TSK Zsira. Radost však udělalo i 4. místo sportovcům z SK Duha Zlín, páté našim Medvědům a na posledním místě skončili nováčci soutěže ze slovenské Okoče. Titul nejlepšího brankáře soutěže získal Ján Talaba z Trenčína, nejlepším střelcem turnaje byl Marek Gabzdyl z polského Cieszyna, nejlepším partnerem Zdeněk Jokl ze Zlína a cenu největšího sympaťáka turnaje si odnesl člen našeho týmu – Zdeněk Přibyl.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 23. 10. 2017: Všechny barvy duhy 2017

Ano, je to tak – letošní jedenáctý ročník koncertu Všechny barvy duhy 2017 je minulostí. A přece stál opravdu za to a mnozí se domnívají, že opět překonal pomyslnou laťku kvality. Více než dvě hodiny skvělé zábavy – hudby, tance a zpěvu, okořeněné humorem vtipných průvodců večerem – herců Pavly Dostálové a Jiřího Sedláčka, opravdu nenechaly nikoho vydechnout. Všem účinkujícím patřil na závěr koncertu bouřlivý aplaus stojících diváků v zaplněném hledišti ostravského Divadla Antonína Dvořáka.

Pomyslnou spojovací linií celého večera byla cesta: za poznáním, za exotickými kraji, za naplněním snů, velkých i malých přání. Klienti našeho Čtyřlístku – pořadatelské organizace koncertu, se vydali „na prknech, která znamenají svět“  za letním sluncem hned ve třech svých vystoupeních. Děti z Domova Jandova ve vystoupení Slunečná dovolená cestovaly letadlem do exotických končin na březích moře, africkým pralesem vedlo poetické putování klientů Centra pracovní činnosti, taneční vystoupení Křídla v nastudování klientek Domova na Liščině se studentkami Ostravské univerzity, mělo kouzlo horkých nocí Orientu.  Zpátky k moři nás přivedlo i humorem kořeněné hudebně-taneční vystoupení Akvabelistů z Třebovic - děvčat a chlapců z Chráněného bydlení Třebovice a závěr koncertu patřil opět naší skvělé, cenami ověnčené hudební skupině Rytmy.  Svůj sen si na jevišti splnila také Markéta Hrdličková tančící s Bílou holubicí, Anička Opartyová z Múzické školy, která si na koncertu zazpívala se svým idolem a zároveň patronem všech letošních účinkujících – Michalem Hrůzou. Ten sekundoval také baristům z pojízdné kavárny Mental Café, kteří si letos na „Barvách duhy“ zatančili „na lidovou notu“. Talentovaný zpěváček Adam Olšaník z Lidové konzervatoře a Múzické školy, stejně jako jeho šestiletá spolužačka Sylvie Kielarová a klávesista Martin Havel, chytili publikum za srdce svými vynikajícími pěveckými i hudebními výkony. Bouřlivými ovacemi odměnili diváci také pěvecký výkon zahraničního hosta koncertu – polské zpěvačky Angely Wawrzyk, kterou čeká nepochybně slibná budoucnost. Příjemným překvapením večera byl i taneční soubor Lucarino Dance z Centra sociální pomoci z Litoměřic, jemuž patřil závěr večera. Michal Hrůza a jeho Kapela Hrůzy dokonale zapadli do rytmu celého večera a dobře se bavili spolu s ostatními účinkujícími. Pozitivní energie večera se přenesla i mezi diváky, kteří nešetřili potleskem. Velký dík samozřejmě patří Moravskoslezskému kraji a statutárnímu městu Ostrava, bez jejichž finanční podpory by se koncert nemohl uskutečnit. Co si přát víc? Snad jen to, aby se příští ročník koncertu Všechny barvy duhy vydařil stejně dobře, jako ten letošní…  

BOHDANA RYWIKOVÁ
Foto: WERNER ULLMANN  

Moravskoslezský kraj statutární město Ostrava

Fotogalerie

 

Ostrava 24. 10. 2017: Handicapovaní hrdinové převzali ceny

Na krajském úřadu Moravskoslezského kraje převzali ceny vítězové letošního prvního ročníku celostátní soutěže Rekordy handicapovaných hrdinů, pořádané magazínem Vozka s podporou Moravskoslezského kraje a pod záštitou hejtmana kraje Ivo Vondráka. Mezi oceněnými vítězi soutěže byla také pracovnice naší organizace, paní Mgr. Vladimíra Kaločová, která z rukou náměstka hejtmana Jiřího Navrátila obdržela druhou cenu v kategorii „Pečující v handicapu“.

Smyslem projektu Rekordy handicapovaných hrdinů je přispívat netradičními formami k lepšímu informování veřejnosti o aktivitách lidí se zdravotním postižením a těch, kteří se jim věnují. Na návrhy veřejnosti  tak byly udělovány ceny za mimořádný počin, vzor nebo projekt ve prospěch osob se zdravotním postižením, a to  ve čtyřech kategoriích: hrdinové handicapu, pečující v handicapu, projekty handicapu a emisaři handicapu. Ze 43 podnětů a návrhů veřejnosti vybrala porota po třech vítězích v uvedených kategoriích. „Zvolit mezi nominovanými ty nejlepší, je těžké, protože všichni si zaslouží úctu a poděkování. Gratuluji všem, poraženým v této soutěži není nikdo,“ uvedl při této příležitosti náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil. Rádi dodáváme, že v kategorii „emisaři handicapu“ – vzory ze zahraničí, byla oceněna také partnerská organizace Čtyřlístku v Polsku – Powiatovy Dom Pomocy Społecznej v Pogórze. V kulturním programu slavnostního předávání cen zahrála vítězům soutěže Rekordy handicapovaných hrdinů také naše hudební skupina Rytmy.

Text: BOHDANA RYWIKOVÁ
Foto: JIŘÍ MULADI  

Fotogalerie

 

Kopřivnice 11. 11. 2017: Motýlek s Rytmy

Pod názvem Motýlek v cirkuse se v kopřivnickém Kulturním domě uskutečnil XXI. ročník přehlídky tance, zpěvu a dramatické tvorby handicapovaných dětí. Kromě všech uvedených aktivit nabízel také pestrou směs „lákadel“ – různorodých výrobků ze zúčastněných organizací i nápoje od kuchaře s krásnou čepicí.

Se zájmem jsme sledovali první polovinu festivalového programu a po přestávce přišla také naše chvíle. Skupina Rytmy se zde představila skladbou ze známého pořadu Manéž Bolka Polívky. Varianta skladby „Šaškové počmáraní“ ve spojení s kapelou The BackWards, vyhovovala spojení s našimi bubny. Svá tradiční žlutá trička jsme obohatili o červené nosy a několik barevných paruk. Zaplněný sál s úsměvy na tváři sledoval náš sehraný kolektiv a odměnil nás bouřlivým potleskem. Od pořadatelů jsme obdrželi barevná trička, štramberské uši, tištěné poděkování a skleněného motýlka, který nám ve spojení se zapálenou svíčkou bude ještě dlouho připomínat tyto krásné sobotní zážitky.

Text: DAGMAR DROBÍKOVÁ
Foto: IVAN MARHULA

Fotogalerie

 

Ostrava 23. 11. 2017: Rytmy na Dnu díkůvzdání / Thanksgiving Charity Dinner

Jazyková agentura Speak With Me ve spolupráci s ostravským Impact Hub pořádá ve čtvrtek 23. listopadu letošního roku v době od 18.00 hodin v Impact Hub v Sokolské ulici sváteční večeři Dne díkůvzdání spojenou se zábavným večerním programem, v němž nebude chybět ani hudební vystoupení naší skupiny Rytmy.

Tímto setkáním chce agentura Speak With Me navázat na tradiční Dny americké kultury. I jejich prostřednictvím agentura usiluje o začlenění zdravotně znevýhodněných lidí do běžné společnosti. Proto je také tento večer k americkému svátku Dne díkůvzdání určen široké veřejnosti. Více lze najít na facebookové adrese:  https://www.facebook.com/speakwithmeeu/ .

Speciálními hosty večera jsou členové Nadačního fondu Modrý hroch, kteří budou prezentovat svá umělecká díla, jež si budou moci zájemci nejen zakoupit, ale také zde vytvořit svá vlastní dílka. Kromě vynikající večeře na Díkůvzdání, připravené kuchaři centra Spirála o. p. s., se mohou hosté těšit i na vystoupení našich muzikantů ze skupiny Rytmy pod vedením paní Libuše Gajdové, umělecký workshop a na inspirativní proslov pořadatele a zakladatele jazykové agentury Speak With Me – pana Roba Marshalla. Součástí večera bude dobrovolná sbírka ve prospěch lidí se zdravotním postižením.

(rw)

Thanksgiving

Ostrava 23. 11. 2017: Setkání seniorů Čtyřlístku

Již mnoho let patří k pěkným (a vítaným) tradicím v naší organizaci pravidelná setkání s bývalými kolegy – seniory Čtyřlístku. Letos se jich na tuto společenskou událost přihlásilo téměř padesát, žen i mužů, kteří u nás v uplynulých letech pracovali, a někteří ještě i v seniorském věku dosud pracují v nejrůznějších profesích. Společné je jim to, že stále na svá bývalá pracoviště rádi vzpomínají a také se mezi své kolegy rádi vracejí.

Všechny hosty, kteří se u nás letos sešli, přivítali ředitel organizace PhDr. Svatopluk Aniol spolu s vedoucí oddělení práce a mezd, Ing. Monikou Šlahorkovou. Hned v úvodu setkání pan ředitel pogratuloval pěti přítomným dámám, jež v letošním roce oslavily významná životní jubilea – Milušce Andělové, Márii Fikáčkové, Bohdaně Rywikové, Věře Řezníčkové a Danuši Smolíkové. Všechny mile překvapila krásná růže, kterou jim pan ředitel předal spolu s blahopřáním. Radost udělaly i drobné předvánoční pozornosti, jež snad budou pro všechny účastníky setkání pěknou připomínkou příjemně stráveného odpoledne v organizaci, v níž většina z nich prožila mnoho pracovních let. Věříme, že se za rok opět společně ve zdraví sejdeme.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ     

Fotogalerie

 

Ostrava 23. 11. 2017: Thanksgiving Charity Dinner s Rytmy

Jazyková agentura Speak With Me ve spolupráci s ostravským Impact Hub pořádala letos poprvé charitativní večer pro veřejnost při příležitosti amerického svátku Dne díkůvzdání pod názvem THANKSGIVING CHARITY DINNER. Naši bubeníci ze skupiny Rytmy měli tu čest, že se stali součástí tohoto večera.

Hlavní pořadatel a zakladatel agentury Speak With Me, pan Rob Marshall, navázal tímto večerem na tradici pořádání Dnů americké kultury. On sám je také propagátorem snah o začleňování zdravotně znevýhodněných lidí do společnosti, a proto přišlo pozvání Rytmům k účasti na charitativním večeru agentury Speak With Me. Spolu s našimi bubeníky byli osloveni ke spolupráci také členové nadace Modrý hroch a centrum Spirála o. p. s., které připravilo pro všechny hosty lahodnou krmi. Toho, že právě Rytmy byly speciálními hosty, jsme si velmi považovali a těšili se na setkání. Skutečnost však mnohonásobně předčila naše očekávání. Přišli jsme do prostorů Impact Hubu, kolem nás samí příjemní, usmívající se lidé mluvící různými jazyky.  Osobně nás přivítal pan Marshall a slečny, jež měly organizaci akce na starosti. Posadili nás k překrásně prostřeným stolům, v jejichž čele trůnil obrovský upečený krocan. Byly zapáleny svíce, zhasla světla a v této sváteční atmosféře  přednesl  pan Marshall inspirativní řeč.  A pak už se nosily na stůl talíře s voňavými dobrotami a „šéf“ – Rob Marshall krocana osobně naporcoval.  Mezi slavnostní večeří a dezertem (překvapili nás lahodným dýňovým koláčem) jsme dostali příležitost také k tomu, abychom ukázali, co v nás je.  Celý prostor Impact Hubu se rázem zaplnil hudbou a duněl v rytmu písní z našeho repertoáru. Ovace a potlesk nebraly konce. Byli jsme moc rádi, že jsme přítomné potěšili naší hrou a vykouzlili úsměvy na jejich tvářích.

Text: VLADIMÍRA KALOČOVÁ
Foto: autorka a J. HANÁČEK

Fotogalerie

 

Ostrava 28. 11. 2017: Advent plný andělů se Čtyřlístkem

Společnost Eico – Eko info centrum Ostrava - zvolila 28. listopad letošního roku jako datum pro pořádání akce Advent plný andělů záměrně. Právě na tento den totiž připadá Mezinárodní den dárcovství a dobrovolnictví - Giving Tuesday. V ostravském Impact Hub se tak odehrál krásný večer, věnovaný nejen neziskovým organizacím z Ostravy a jejího okolí, ale také dobrým lidem – „andělům, kteří pomáhají, i když nemusejí“. Ani letos při této události nechyběl Čtyřlístek, který chtěl ocenit jednoho ze svých „andělů“ a také přispěl do kulturního programu tohoto večera.

Do Impact Hub se přišli podívat i kamarádi z Chráněného bydlení Třebovice, aby zatleskali nejen výkonu dámského sboru Ostravská Klika, jemuž patřil úvod večera, ale hlavně naší Martině Pazderové z Domova na Liščině, která zde zažila premiéru svého sólového tanečního vystoupení Křídla na hudbu z pohádky Tři oříšky pro Popelku v choreografii paní Libuše Gajdové. Hravě se dokázala vypořádat s počáteční trémou a závěrečný potlesk, kterým ji diváci odměnili, jí udělal velkou radost. A pak už přišla další naše chvíle: udělení certifikátu „Anděla, který pomáhá, i když nemusí“ pro paní Mgr. Janu Kubošovou -  naši mnohaletou podporovatelku, která se však ze zdravotních důvodů nemohla tohoto večera zúčastnit. Ve prospěch našich klientů organizovala a stále organizuje dobročinné sbírky mezi svými kolegy z řad Policie ČR, ale i krásné zážitkové akce – setkání s příslušníky záchranných sborů Moravskoslezského kraje, jež se k velké radosti klientů už celé jedno desetiletí odehrávají na zahradě Domova Barevný svět. Upřímně jí gratulujeme a věříme, že ještě dlouho zůstane naším dobrým „andělem“.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 29. 11. 2017: Adventní koncert v Knihovně města Ostravy

Klienti našeho Domova na Liščině připravili pro pracovníky Knihovny města Ostravy – oddělení multimediální studovny, hudebního oddělení zvukové knihovny a pracovnice, jež zajišťují donášku knih pro klienty domova - již tradiční Adventní koncert spolu s drobnými dárky jako poděkování za celoroční spolupráci. Koncert, který zahájila vedoucí oddělení knihovny pro dospělé, paní Miroslava Mikušková, se odehrál ve zdejším hudebním sále. Z řad veřejnosti přijali pozvání na Adventní koncert v knihovně studenti Střední zdravotní školy, senioři, klienti Domova Třebovice a samozřejmě i Domova na Liščině.

Společné setkání již dýchalo předvánoční atmosférou, tancem, lidovými písněmi a vánočními koledami. Snad každého pohladilo vystoupení partnerské dvojice Moniky Horákové a Petra Cupala s názvem “Tanec na vozíku“ na melodii písně Krásné je žít. Závěrečnou píseň „Poďme bratia do Betlhema“ zpíval a hrál celý sál na doprovodné hudební nástroje. Všichni hosté i účinkující odcházeli s pocitem velmi příjemně prožitého dopoledne.

LIBUŠE GAJDOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 2. 12. 2017: Čtyřlístek ve znamení Vánočního turnaje

Vyvrcholením celoročních sportovních aktivit klientů Čtyřlístku bývá tradiční Vánoční turnaj ve stolním tenisu – memoriál Václava Benedíka pro sportovce s mentálním postižením, pořádaný letos již po dvaadvacáté naší organizací ve spolupráci se Společností pro pomoc mentálně postiženým. Odehrál se v tělocvičně Domova Barevný svět a zúčastnila se jej více než padesátka sportovců a jejich trenérů nejen z pořádající organizace, ale i z jiných zařízení Moravskoslezského kraje. Jako host zavítala letos na Vánoční turnaj ve stolním tenisu vedoucí odboru sociálních služeb a zdravotnictví ostravského magistrátu, paní Mgr. Jaroslava Rovňáková.

Nejpočetněji byla samozřejmě zastoupena naše organizace, v níž má stolní tenis silně zakořeněnou tradici a zdejší sportovci se řadí k české špičce. Celkem za SK Sluníčko Čtyřlístek se turnaje zúčastnilo 17 sportovců – současných i bývalých klientů, včetně zlatého olympijského medailisty ze Šanghaje Jana Kubíka a několikanásobných mistryň jak českých tak mezinárodních turnajů ve stolním tenisu – Marie Horváthové a Jarmily Kunderové. Za Moravskoslezský kraj soutěžily sportovní kluby Nováci z Domova Harmonie Krnov, Chachaři ze Střediska pracovní rehabilitace Ostrava-Poruba, Kameňáci z Praposu Ostrava, Kosatky z Domova Santé Havířov a Zlínský kraj reprezentovali sportovci z Domova pro osoby se zdravotním postižením Zašová v čele s reprezentantem České společnosti pro pomoc mentálně postiženým Janem Pokutou.  Soutěžilo se v pěti kategoriích, z nichž po dvou měli podle výkonnosti muži a ženy, jedna byla určena začátečníkům. A jak to všechno dopadlo? V kategorii Muži A zvítězil Jan Pokuta ze Zašové, v kategorii Muži B Jan Lanta z SK Chachaři Poruba, mezi ženami v kategorii A zvítězila v tvrdém souboji nad svou klubovou partnerkou Jarmilou Kunderovou Marie Horváthová, v kategorii Žen B patřilo prvenství Zdeňce Liškové z SK Nováci z Harmonie Krnov a mezi začátečníky se umístil jako nejlepší Jan Polhoš z našeho Domova Jandova. Celkově získal Čtyřlístek v turnaji dvě první, tři druhá a dvě třetí místa.  Velké poděkování patří nejen všem, kteří se turnaje zúčastnili včetně trenérů a rozhodčích – dobrovolníků, ale také sponzorům turnaje – společnostem Frama, Vae Controls, T.K.L. agentuře, společnosti Primus a Pekařství Šeděnka ze Staré Vsi nad Ondřejnicí.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 5. 12. 2017: Byli jsme na Mikulášském promítání s Českou televizí

Na Boží hod vánoční uvede Česká televize na obrazovky zbrusu novou pohádku režiséra Karla Janáka „Nejlepší přítel“. Pohádka nese poselství o tom, že víra v přátelství a schopnost nezklamat sám sebe jsou silnější než úklady samotného pekla. Vypráví příběh o jednom z podřadnějších čertů, který je vyslán na svět, aby opravil díru do pekla, ale jako v každé správné pohádce ani tentokrát to nemá čert s výletem na svět jednoduché…

V hlavních rolích se představí Zděnek Piškula a slovenská herečka Kristína Svarinská, které doplní Hana Vagnerová a Marek Adamczyk v rolích kuchařky a čerta. Stejně jako v několika předcházejících letech, také letos jsme měli štěstí, že jsme dostali pozvání České televize na předvánoční  Mikulášské promítání této premiérové pohádky v ostravském kině Cinestar, kam se kromě našich klientů sjely i desítky dalších dětí a mladých lidí z dětských domovů. Od nás ze Čtyřlístku přijalo pozvání na Mikulášské promítání více než čtyřicet klientů i se svými doprovody ze tří zařízení – Domova Barevný svět, Domova Jandova a Domova Třebovice. Již ve vstupní hale vítaly diváky známé večerníčkovské postavičky, s nimiž se chtěl nechat vyfotografovat snad úplně každý. Ale všichni už se moc těšili hlavně na filmovou projekci. Pohádka se líbila a mnozí si ji určitě znovu rádi připomenou při její televizní premiéře o prvním svátku vánočním. České televizi však patří dvojnásobný dík za to, že nám umožnila i bezprostřední divácký zážitek na filmovém plátně. Děkujeme za pozvání!

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 6. 12. 2017: Mikulášská zábava v Centru pracovní činnosti

Mohlo by se zdát, že svatý Mikuláš s andělem a čertem navštěvují jenom malé děti. Avšak přece jen, tato mikulášská tradice má své kouzlo i pro ty odrostlejší. Proto se klienti Centra pracovní činnosti rozhodli, že si Mikuláše oslaví po svém a připravovali se na tento adventní svátek už pěkných pár dnů dopředu. V jednotlivých dílnách se tvořila andělská roucha, paruky, čelenky, hvězdy, vyráběly se čertí rohy, dokonce i mikulášská berla a čepice… Zkrátka a dobře, fantazii se meze nekladly. Všichni společně se těšili na mikulášskou zábavu, která vypukla ve společenské místnosti Centra pracovní činnosti právě na Mikuláše už v dopoledních hodinách.

Nezasvěcenému návštěvníkovi se na první pohled mohlo zdát, že se tady v rytmu populárních melodií vlní hlavně čerti rohatí, ale to bylo pouhé zdání. I vousatý Mikuláš se po chvíli dostavil v plné důstojnosti – s mitrou na hlavě a mikulášskou berlou v ruce. Hned jej obklopila andělská stráž a čertíci se drželi v uctivé vzdálenosti. Ale jenom na chvíli, protože veselá mikulášská zábava nakonec pohltila všechny společně, bez rozdílu… Den rychle utekl a nyní už se všichni mohou těšit na blížící se příchod Vánoc.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 7. 12. 2017: Advent plný křídlení – byli jsme při tom!

Ano, také v letošním roce se naše organizace připojila k dvanáctému ročníku charitativního projektu Advent plný křídlení, který se již rozrostl do festivalových rozměrů. Celkem 47 neziskových organizací představilo letos v multižánrové hale Gong na obřím jarmarku nejen rukodělné výrobky svých klientů – vánoční výzdobu i dárky, nejrůznější vlastnoručně vyrobené dobroty, ale některé z nich se zapojily také do večerního kulturního programu, v němž jsme nechyběli ani my, a také do veřejné dražby výtvarných i užitých děl.

Čtveřice tanečnic: Květa Tancošová a Martina Pazderová, klientky chráněného bydlení a Domova na Liščině, společně se dvěma studentkami Ostravské univerzity - Nikolou Slovákovou a Karolínou Kissovou, uvedly taneční kreaci na hudbu Tahtiyb „Arabian Nights“ v choreografii paní Libuše Gajdové a sklidily nadšený potlesk diváků. Květa s Martinou však nebyly jedinými účinkujícími večera ze Čtyřlístku. Naši klienti během celého dne plnili také úkoly baristů v pojízdné kavárně Mental Café a ještě se stačili připojit k některým dalším účinkujícím, jako třeba Jirka Mucha s Karlou Foltovou spoluúčinkovali se zpěvačkou Elis, zatímco Zuzka Zapletalová s Kamilou Levou se připojily k souboru Zkoleduj se v závěrečném sborovém vystoupení večerního programu. Jirka Mucha byl navíc autorem jednoho z obrazů ve veřejné dražbě Adventu plného křídlení, který se velmi zalíbil čerstvému poslanci Parlamentu ČR Aleši Juchelkovi. Měl ale smůlu, protože obraz byl už vydražen. Pan poslanec se však s Jirkou alespoň vyfotografoval a slíbil, že se do Čtyřlístku přijde podívat. Letošní Advent plný křídlení měl krásnou, pohodovou atmosféru a určitě nezklamal nikoho, kdo jej navštívil.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ  

Fotogalerie