Vaše pozice: Čtyřlístek » O Čtyřlístku » Kalendárium » Události v roce 2016

Události v roce 2016

Ostrava 4. 1. 2016: Nové služby Čtyřlístku

Od 1. ledna 2016 poskytuje naše organizace dvě nové služby: domov pro osoby se zdravotním postižením a nové chráněné bydlení v Ostravě-Třebovicích. K 31. prosinci loňského roku tak zanikl někdejší Stacionář Třebovice, jehož budova procházela v uplynulém roce důkladnou rekonstrukcí v hodnotě téměr 25 milionů korun, financovanou z evropských fondů prostřednictvím Regionálního operačního programu Moravskoslezsko a spolufinancovanou zřizovatelem organizace: statutárním městem Ostrava.

V objektu této budovy v ulici Třebovický park nyní sídlí Domov Třebovice se čtyřmi samostatnými domácnostmi pro dvacet klientů a Chráněné bydlení Třebovice, v němž našlo nový domov dalších šest žen a mužů se zdravotním postižením.  Vrátila se sem většina bývalých klientů Stacionáře Třebovice, kteří zde mají mnohem více životního komfortu než v minulosti. O klienty domova pečuje nepřetržitě dvacet pracovníků v sociálních službách a tři zdravotní sestry, v chráněném bydlení se o klienty stará dalších pět pracovníků v sociálních službách. Společně mají klienti obou zařízení k dispozici rozlehlou zahradu sousedící s třebovickým parkem, v níž mohou za příznivého počasí sportovat i trávit volný čas.      

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Logolinka

Fotogalerie

 

Ostrava 19. 1. 2016: Vzácná návštěva z OVAKu

V úterý 19. ledna zavítala mezi klienty Domova Jandova vzácná návštěva: generální ředitel a prokurista akciové společnosti Ostravské vodárny a kanalizace, pan Ing. Petr Konečný, MBA v doprovodu vedoucí oddělení vztahů s veřejností této společnosti, paní Ing. Radky Vankové.

Společnost Ostravské vodovody a kanalizace patří k dlouholetým sponzorům naší organizace a v posledních několika letech se zaměřuje zejména na podporu nejmladších klientů Čtyřlístku – dětí z Domova Jandova.

Oba hosté se při své návštěvě živě zajímali o veškeré změny, které se v posledním roce udály jak v životě naší organizace, tak v Domově Jandova. Přislíbili rovněž další finanční podporu tomuto zařízení, která by v letošním roce měla přispět ke zlepšení kvality života zdejších imobilních klientů.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

Vzácná návštěva z OVAKu Vzácná návštěva z OVAKu Vzácná návštěva z OVAKu

 

Ostrava 21. 1. 2016: Slavnostní otevření nových sociálních služeb v Ostravě-Třebovicích

Za účasti náměstků primátora města Ostravy – pana Mgr. Michala Mariánka, Ing. Zbyňka Pražáka, Ph.D., členů komise sociální, zdravotní a pro rovné příležitosti – poradního orgánu rady města Ostravy a dalších hostů, byl oficiálně zahájen provoz dvou nových sociálních služeb naší organizace: domova pro osoby se zdravotním postižením a chráněného bydlení v Ostravě-Třebovicích.

Obě nové služby, nesoucí oficiální názvy Domov Třebovice a Chráněné bydlení Třebovice, vznikly po rekonstrukci bývalého Stacionáře Třebovice, jež probíhala během loňského roku. Tato stavba byla realizována díky finanční podpoře z evropských fondů prostřednictvím Regionálního operačního programu Moravskoslezsko a statutárního města Ostravy. V obou nových zařízeních, nabízejících komfortní bydlení, se od Nového roku 2016 zabydluje celkem 26 klientů. Jak konstatovali přítomní představitelé statutárního města Ostravy i ředitel organizace, pan PhDr. Svatopluk Aniol, nový domov pro osoby se zdravotním postižením i chráněné bydlení v Ostravě-Třebovicích, jsou dalším krokem v systematickém zkvalitňování poskytovaných sociálních služeb v našem městě. Více informací o obou nových službách najdete na našich internetových stránkách v sekci Služby.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Logolinka

Fotogalerie

 

Polsko – Świętoszówka 26. 1. 2016: Bal karnawalowy

Také v letošním roce jsme obdrželi od našich polských přátel z partnerské organizace Powiatowy Dom Pomocy Społeczej v Pogórzu pozvání na společenský ples jejich klientek – bal karnawalowy, který se uskutečnil v hasičské zbronici nedaleké obce Świętoszówka.

Letos se opět odehrál jako ples masek, tentokrát v duchu pohádek Tisíce a jedné noci. Naši organizaci na plese reprezentovali výhradně muži – devět klientů chráněných bydlení v Třebovicích, Martinovské a Thomayerově. Je jasné, že děvčata z Pogórze tuto návštěvu z Čech vítala doslova s otevřenou náručí a chlapci šli z kola do kola. Přátelské přijetí i atmosféra této společenské události byla nádherná, a tak není divu, že se domů nikomu nechtělo. Naštěstí všichni věří, že polské prátele z Pogórze  brzy přivítáme také na chystaném jarním plesu Čtyřlístku letos v březnu.

Text: (rw)

Foto: HANA ZÁBRANOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 9. 2. 2016: Čtyřlístek na ostravském Masopustu

Neuvěřitelně krásné, téměř jarní počasí provázelo letošní ročník ostravského Masopustu, jehož hlavním organizátorem je tradičně Ostravské muzeum. Do přípravy Masopustu, jenž se z velké části odehrával na Masarykově náměstí, ale i v ulicích centra města, se zapojila řada dalších organizací, mezi nimiž ani letos nechyběl ostravský Čtyřlístek. Zdá se, že naše hudební skupina Rytmy už mezi hlavní aktéry masopustního reje neodmyslitelně patří.

     Letošní ostravský Masopust se tematicky nesl v duchu staroslovanských bohů a staroslovanského bájesloví (Pod slovanskou oblohou), ale nemohly samozřejmě chybět ani tradiční masopustní maškary. Naše skupina Rytmy do masopustní nálady také výborně zapadla nápaditými kostýmy, jež pro tuto příležitost zapůjčilo Národní divadlo moravskoslezské. Rytmy hrály samozřejmě skvěle a roztančily nejen masopustní maškary, ale i děti z publika, jimž se pochopitelně tahle veselice také moc líbila. Obzvlášť, když nad tím vším bděl obří bůh Radegast, zapůjčený stejnojmenným pivovarem v Nošovicích. Svými nápaditými kostýmy poutali pozornost i klienti a pracovníci Domova na Liščině, kteří se zapojili i do barvitého masopustního průvodu. Veselou masopustní náladu kromě cimbálovky Radegast z Frenštátu pod Radhoštěm, muzikantů z Polanky, členů Bílého divadla a tanečníků z dětského folklorního souboru Hlubinka dokreslovaly na náměstí i četné stánky s občerstvením. Ale nebyly to jen ony, co letos do centra města přilákalo stovky Ostravanů.  Kdo ví, možná jich napřesrok přijde ještě víc...

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ski areál Rališka 5. 3. 2016: Den na monoski

První březnová sobota patřila výletu našich klientů do Beskyd na zimní akci nazvanou „DNY MONOSKI“, pořádanou Newman School, Ski Fanatic a Centrem APA. Už třetím rokem jsme dostali pozvánku na Horní Bečvu do areálu Rališka, kde si každý mohl vyzkoušet zcela zdarma jízdu na monoski pod dohledem licencovaných instruktorů.

Pepík Žaloudík z našeho Domova Barevný svět a Dominik Herák z Domova Jandova už měli s tímto sportem zkušenost a věděli, co mohou očekávat, ale ostatní přijeli poprvé. Zrána foukal ostrý vítr a už při usazování klientů do skořepinek jsme se choulili do kapucí. Instruktoři měli ještě hodně sil, takže uvezli i Tomáše Tancoše, Míšu Horákovou a Veroniku Kurkovou. Komentáře Simony Majorošové „Nespadni, nespadni“ pobavily všechny kolem.  Komu se jízda líbila, mohl jet i vícekrát. Dominik už jezdil i se stabilizátory (malé lyže v rukách) a napomáhal instruktorovi plynule zvládat slalom.  Veronika se s nimi seznámila jen při první jízdě. Odpoledne už svítilo sluníčko a my se zapojili do soutěží, her i tance na sněhu... Domů jsme se vraceli unavení, ale s mnoha novými zážitky. 

Bc. DAGMAR DROBÍKOVÁ a Mgr. VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 17. 3. 2016: Společenský ples Čtyřlístku

Na svátek svatého Patrika připadl letošní jarní společenský ples Čtyřlístku, v tomto roce tematicky zaměřený jako Zahradnický bál. Již tradičně jej pořádáme v přívětivých prostorách Kulturního domu v Ostravě-Muglinově. Tohoto „jarního plesání“ se zúčastnilo téměř 120 klientů ze všech zařízení Čtyřlístku i se svými doprovody. Stejně jako každoročně, také letos jsme pro ně připravili bohatý program s tombolou, v němž účinkovali členové souboru baletu Národního divadla Moravskoslezského – Barbora Šulcova, Stefano Pietragalla a Patrick Ulman. Jako hosté mezi nás zavítaly klientky partnerské organizace v Polsku – Powiatowego Domu Pomocy Społecznej v Pogórze.

Pro společenské plesy Čtyřlístku je typická přátelská, veselá a bezprostřední atmosféra. Zásluhu na tom mají především obě konferenciérky, Mgr. Vladimíra Kaločová a Martina Skýbová, DiS., které jsou vtipnými a nápaditými moderátorkami k pobavení všech přítomných. Velkým překvapením však  byli členové souboru baletu Národního divadla moravskoslezského – Barbora Šulcova a Stefano Pietragalla, kteří zatančili ukázku z baletu P. I. Čajkovského Labutí jezervo, ale i jejich kolega, Patrick Ulman, jenž se představil ve zcela odlišném tanečním žánru – jako Mistr Evropy v electric boogie. Jeho vystoupení i následný „workshop“, při němž zapojil do tance všechny, kteří projevili zájem, měl obrovský úspěch. Bohatá tombola, do níž jako dárci přispěly velkoobchody Rappa, Zajac, Kaspa a společnost Fashion Irea, byla pak onou příslovečnou „třešničkou na dortu“, která odměnila každého účastníka plesu, stejně jako další sponzoři – Ovocentru Valašské Meziříčí, Pekařství Šeděnka a firma Petr Čecháček, jimž patří rovněž náš veliký dík.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ  

 

Logo Zajac Logo Irea Logo Rappa

Fotogalerie

 

Ostrava 30. 3. 2016: Vernisáž výstavy Držíme spolu

V předsálí jednacího sálu Zastupitelstva krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě se uskutečnila vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Štreita, která během loňského roku vznikala v Sanatoriích Klimkovice. Objektem zájmu světoznámého mistra sociálního dokumentu byly tentokrát děti postižené následky dětské mozkové obrny. Při slavnostním zahájení výstavy nechyběl ani náš soubor Rytmy, který se pod vedením paní Libuše Gajdové představil návštěvníkům vernisáže.

Fotografická výstava Držíme spolu je putovní a svou premiéru měla loni na podzim v místě svého vzniku – Sanatoriích Klimkovice. Iniciátorem této charitativní akce byla Asociace rodičů dětí postižených dětskou mozkovou obrnou, která tímto způsobem chtěla jednak upozornit na problémy těchto dětí a zároveň získat finanční prostředky na jejich neurorehabilitační lázeňské pobyty, jež výrazně napomáhají zlepšení kvality jejich života, ale nejsou bohužel hrazené zdravotními pojišťovnami. Rodiče tak musejí získávat finanční prostředky na úhrady ozdravných pobytů od sponzorů.  Také mezi klienty naší organizace jsou děti postižené následky dětské mozkové obrny a v loňském roce financovala asociace jednomu z nich neurorehabilitační pobyt v Sanatoriích Klimkovice z prostředků, získaných svými charitativními aktivitami. Na vernisáži výstavy Držíme spolu, která už byla k vidění také v Ostravském muzeu, v Hlučíně, Bílovci a nejnověji také na Krajském úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě, byla uveřejněna výzva Asociace rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou adresovaná ministrovi zdravotnictví České republiky, aby léčebné neurorehabilitační lázeňské pobyty těchto dětí mohly být hrazeny z prostředků zdravotních pojišťoven.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ  

Fotogalerie

 

Ostrava 5. 4. 2016: Marie Horváthová nejlepším handicapovaným sportovcem roku 2015

Statutární město Ostrava vyhlásilo nejlepší sportovce roku 2015. Mezi nominovanými na udělení tohoto prestižního ocenění byla také naše klientka – stolní tenistka Marie Horváthová z Podporovaného samostatného bydlení Čtyřlístku. Na základě nominací pak statutární město Ostrava udělilo celkem pět ocenění pro nejlepší sportovce loňského roku. Cenu Nejlepší sportovec roku získala ostravská plavkyně Barbora Závadová, cenu Nejlepší sportovní kolektiv roku obdrželo družstvé žen Klubu plaveckých sportů Ostrava, Nejlepším sportovním talentem roku se stala golfistka Park Golf Clubu Ostrava Hana Ryšková, ocenění Nejlepší hendikepovaný sportovec roku získala naše Marie Horváthová a do síně slávy ostravského sportu byl in memoriam uveden jako sportovní legenda ostravský volejbalista a trenér Jaroslav Tomáš.

Ocenění Nejlepší hendikepovaný sportovec roku obdržela Marie Horváthová z rukou náměstka primátora města Ostravy Ing. Martina Štěpánka, Ph.D. při slavnostním udílení cen Sportovec roku 2015 na ostravské radnici. Mezi prvními gratulanty byl i ředitel naší organizace, PhDr. Svatopluk Aniol.

Marie Horváthová hraje stolní tenis od svých čtrnácti let. Již v roce 1999 reprezentovala Českou republiku na X. světových letních hrách Speciálních olympiád sportovců s mentálním postižením v USA, kde vybojovala zlatou medaili ve čtyřhře žen a stříbrnou medaili ve smíšené čtyřhře, jako jednotlivec se umístila v obrovské mezinárodní konkurenci na skvělém 4. místě.  V roce 2002 se stala mistryní Moravy a Slezska ve stolním tenisu mentálně postižených sportovců, dalším vynikajícím úspěchem této sportovkyně byla její účast na Mistrovství Evropy ve stolním tenisu ve španělském Ontiniente, odkud si přivezla bronzovou medaili. V roce 2014 přivezla zlato za čtyřhru žen a stříbro za dvouhru z Mistrovství České republiky ve stolním tenisu v Hradci Králové a stala se opět absolutní vítězkou na Mistrovství Severní Moravy a Slezska, které se konalo ve Zlíně. Každoročně se Marie Horváthová umisťuje mezi nejlepšími sportovci v krajských turnajích ve stolním tenisu, pořádaných jak ostravským Čtyřlístkem, tak Společností pro pomoc lidem s mentálním postižením.

V loňském roce se stala Maruška Horváthová absolutní vítězkou Mistrovství Severní Moravy a Slezska, pořádaného Českým svazem mentálně postižených sportovců ve Šternberku, dvě druhá místa obsadila na Mistrovství České republiky ve stolním tenisu v Hradci Králové a absolutní vítězství – zlatou medaili - přivezla z Mezinárodního utkání ve stolním tenisu v Linci v Rakousku, kde obstála v silné mezinárodní konkurenci z celého světa.   

Marie Horváthová si ocenění Nejlepší hendikepovaný sportovec roku plně zasloužila a patří jí upřímná gratulace. V historii Čtyřlístku je již druhým sportovcem, který dosáhl tohoto úspěchu.

Text a fota: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 12. – 13.. 4. 2016: Street artový umělec Nikola Vavrous u nás Na liščině…

Více než 600 metrů tvoří plot, ohraničující areál zahrady našeho Domova na Liščině. Byl vybudován před čtyřmi lety s přispěním evropských fondů a měl zajistit nejen větší bezpečnost našich klientů, ale zároveň také chránit jejich soukromí. Více bezpečí a větší soukromí však automaticky neznamenají i větší krásu. A proto jsme hledali cestu, jak spojit dobrý účel s estetikou. Řešení nám pomohl najít street artový umělec Nikola Vavrous, který od roku 2013 dosud pracuje na své vpravdě „nejdelší“ výtvarné zakázce: plotu Domova na Liščině.

Letos na jaře, ve dnech 12. a 13. dubna, vstoupila jeho tvorba do další etapy. Nikola Vavrous pracuje voděodolnými barvami ve spreji a na fádní ploše vlnitého plechu vytváří obrazy dle své fantazie. Inspiruje se jak přírodou, tak jednotlivými ročními obdobími anebo se nechává volně unášet momentální náladou. Barevné abstrakce na „liščím“ plotě působí přívětivě na naše klienty i na náhodné kolemjdoucí. Tento Vavrousův zdánlivě nekonečný „obraz“ pod širým nebem v ulici Na liščině, dosud není dokončen, ale každopádně stojí za povšimnutí.  Upoutal i kulturní redakci České televize Ostrava, která o tomto neobvyklém díle a jeho tvůrci natočila 12. dubna samostatnou reportáž.  O důvodech, proč a jak tento projekt vznikal, hovořil s reprotéry také ředitel organizace, PhDr. Svatopluk Aniol. 

Text a fota: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Semily 12. – 15. 4. 2016: Skupina Rytmy na festivalu Patříme k sobě v Semilech

Ve dnech 12. – 15. dubna letošního roku se členové naší skupiny Rytmy, pod vedením paní Libuše Gajdové, zúčastnili IXX. ročníku celostátního festivalu hudebních, tanečních a pěveckých souborů z domovů sociálních služeb a dalších sociálních zařízení nebo sdružení pod názvem „PATŘÍME K SOBĚ“, pořádaného Podkrkonošskou společností přátel dětí zdravotně postižených Semily, z. s.

Pro tuto příležitost si naše Rytmy připravily bubenickou show „Hrajeme srdcem“. Na festivalu Patříme k sobě nás Rytmy reprezentovaly poprvé, i když Čtyřlístek tady tak úplným nováčkem nebyl. Historicky poprvé nás zde zastupovala v loňském roce dívčí taneční skupina z Domova Barevný svět se scénickým vystoupením Babičko, nauč mě charleston. Spolu s dalšími účastníky festivalu Patříme k sobě, se členové skupiny Rytmy zúčastnili hned po příjezdu večerního „uvítacího“ galakoncertu v kulturním centru Golf v Semilech a pak už je čekal několikadenní maraton vystoupení. Následující den Rytmy koncertovaly ve společenském domě v Jilemnici, poté ve Vysokém nad Jizerou, ve zdejším Vysockém divadle Krakonoš a 15. dubna, poslední festivalový den, na závěrečném koncertu v Kulturním centru Golf v Semilech. Naši bubeníci sklízeli u diváků bouřlivé ovace. Na památku pak obdrželi od organizátorů festivalu pamětní list za svou účast, na který jsou všichni členové skupiny velmi pyšní.

Text: LIBUŠE GAJDOVÁ

Fotografie: Mgr. VLADIMÍRA KALOČOVÁ a Bc. DAGMAR DROBÍKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava-Třebovice 22. 4. 2016: V Třebovicích zasadili „Strom štěstí“

Letos v lednu se šestice klientů Čtyřlístku – žen i mužů - nastěhovala do nového Chráněného bydlení Třebovice. Rychle si tady zvykli a v těchto dnech také společně přivítali jaro. Jak? Přece aby si zkrášlili zahradu, která obklopuje jejich nový domov! Ze společně ušetřených peněz koupili malý jehličnan a nazvali jej „Stromem štěstí“. Čekali jenom, až vyjde sluníčko, aby jej mohli zasadit do své zahrady. A ta chvíle právě přišla!

Společně samozřejmě zjistili, že zasadit nový stromeček není jen tak. Bylo třeba nejdřív najít na zahradě vhodné místo, pak připravit jámu a donést rašelinu, zalít ji vodou, zbavit stromeček květináče, v němž si jej přinesli z obchodu a nakonec zasadit a znovu zavlažit, aby pěkně rostl. Pod vedením pracovníků chráněného bydlení si s tím poradili nadmíru dobře a „Strom štěstí“ už zdobí zahradu chráněného bydlení. Teď se všichni těší, jak jim stromeček pěkně poroste. Ostatně není to jejich poslední zahradnická práce.  V květináčích už jsou připravené voňavé bylinky a jen co se trošku víc oteplí, také ony najdou místo v jejich nové zahrádce!

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 28. 4. 2016: Koncert pro Čtyřlístek

Více než čtyřhodinový maraton hudby, zpěvu, tance, ale i filmu a volné zábavy, připravil v Provozu Hlubina Dolní oblasti Vítkovic spolek „radOSTpRAVA“ pro širokou ostravskou veřejnost. Tento benefiční „Koncert pro lepší svět“, jehož hostem byl Tomáš Savka – zpěvák a muzikant, finalista televizní soutěže Česko hledá Superstar a držitel prestižního divadelního ocenění Thálie za rok 2014, byl věnován imobilním klientům Čtyřlístku – Domova Třebovice.

 V bohatém programu účinkovali vedle Tomáše Savky, lidé se zdravotním postižením – studenti Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě, tanečníci z Bílé holubice, muzikanti z Trigon Bandu, bubeníci z našeho souboru Rytmy se svými hosty – akordeonisty ze Základní umělecké školy Viléma Petrželky v Ostravě – Hrabůvce, zpěváci ze souboru Třesk ostravského sdružení Mens Sana a členové Komorního sboru Operního studia Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Součástí tohoto benefičního koncertu byl také jarmark výrobků, jež vznikly v kreativních dílnách neziskových organizací a svépomocného družstva Mlýnek. Nad „Koncertem pro lepší svět“ převzal záštitu náměstek primátora města Ostravy, Mgr. Michal Mariánek. Tato událost se uskutečnila s podporou statutárního města Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic. Spolek radOSTpRAVA dlouhodobě spolupracuje s centry a neziskovými organizacemi, jež se věnují péči o lidi se zdravotním postižením a pořádá pro ně výtvarné a hudební tvůrčí dílny. Letošní Koncert pro lepší svět byl však jejich první aktivitou tak velkého rozsahu.       

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 1. 5. 2016: Děti z Košatky ve Čtyřlístku

O první májové neděli mezi nás zavítaly děti ze Základní školy ve Staré Vsi nad Ondřejnicí z dětského divadelního souboru Košatka. Pod režijním vedením paní Ivety Chmelíčkové zahrály dětem i dospělým klientům Čtyřlístku známou Pohádku o perníkové chaloupce. I když všichni věděli, jak nakonec Jeniček s Mařenkou přelstí zlou Perníkovou bábu a Perníkového dědka, přece jenom se tak trošku (příjemně) báli… Děti sklidily za své herecké výkony bouřlivý potlesk a na oplátku pak odměnily pozorné publikum plyšovými hračkami. Jistě je potěšila velká radost, jakou tyto dárky udělaly jejich divákům. Nakonec se všichni společně také vyfotografovali.

Fotogalerie

 

Ostrava 21. 5. 2016: Dracy Ostravacy mezi klienty Čtyřlístku

Říkají si „Dracy Ostravacy“ a jejich společnou vášní jsou motorky. Na tom by možná nebylo nic zvláštního, ale tento motorkářský klub, který má mezi sebou i tzv. „Srdcaře“, nežije pouze motoristickým sportem. Členové klubu pomáhají hendikepovaným dětem i dospělým a jejich pomoc má různé formy – jak finanční, tak zážitkové. Právě k takovým patřilo sobotní dopoledne našich klientů v zahradě Domova Barevný svět v Ostravě-Muglinově.

Sjelo se k nám pod vedením iniciátora tohoto setkání, pana Martina Moravce, čtrnáct členů klubu na svých motorkách a bylo je opravdu pořádně slyšet. Zvuky motorů jejich Hond, Kawasaki a dalších strojů, se nesly celou zahradou Domova Barevný svět a přilákaly četné zájemce o tuto nevšední podívanou. Ti nejodvážnější si mohli silné stroje motorek nejen osahat, ale také se na nich svézt po zahradě domova. A zájemců bylo z řad žen i mužů hodně. Opravdové překvapení však na ně čekalo, když do zahrady přijel mezi své kamarády z motorkářského klubu i známý kaskadér - Adam Peschel. Na své speciálně upravené motorce zn. Kawasaki předvedl svá kaskadérská kouzla i se závěrečným efektním přemetem k úžasu všech přihlížejících. Na tohle dopoledne plné radosti, překvapení a neobvyklých zážitků klienti Čtyřlístku dlouho nezapomenou. Však také motorkáři sklidili od klientů nejen slova díků, ale i vřelý potlesk, jako velké hvězdy tohoto dopoledne. Společná fotografie na závěr setkání bude jistě trvalou připomínkou tohoto skvělého květnového dopoledne.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Zákupy 21. - 22. května 2016: Rytmy na festivalu Tvoříme duší v Zákupech

Dvanáct našich klientů – členů skupiny Rytmy, se zúčastnilo regionálního setkání handicapovaných umělců a jejich přátel z českolipského regionu v rámci projektu Tvoříme duší na zámku v Zákupech u České Lípy s hudebním vystoupením v doprovodu vedoucí souboru, paní Libuše Gajdové a jejích kolegyň - Mgr. Vladimíry Kaločové a Bc. Dagmar Drobíkové.

Na vystoupení se všichni pečlivě připravovali. Čekalo je vřelé přivítání organizátorů, kteří všem účinkujícím festivalu věnovali velkou péči. Dějištěm setkání Tvoříme duší, bylo nádvoří krásného zámku v Zákupech, kde jsme se zúčastnili slavnostního zahájení a sledovali bohatý program spojený s přehlídkou tvorby chráněných dílen. Moderátor pak představil publiku naši skupinu Rytmy a všechny její dosavadní úspěchy, kterých dosáhla za více než desetiletí svého působení. Získali jsme od organizátorů čestné uznání, na něž jsou členové skupiny samozřejmě velmi pyšní. Však také svým vystoupením potvrdili, že si je plně zaslouží… Cestou domů jsme se zastavili na hradě Trosky v Českém ráji, kde nás čekala nejen nádherná vyhlídka na okolní malebnou krajinu, ale také zajímavé setkání se zdejšími sokolníky.

LIBUŠE GAJDOVÁ
Foto: VLADIMÍRA KALOČOVÁ a FRANTIŠEK PONDĚLA

Fotogalerie

 

Ostrava 1. 6. 2016: Kdo jsme a co všechno umíme v Galerii U chemiků

Od prvního červnového dne je v Galerii U chemiků Střední průmyslové školy chemické Akademika Heyrovského a Gymnázia v Ostravě-Zábřehu k vidění výstava výtvarných prací klientů Čtyřlístku, nesoucí tradičně název Kdo jsme a co všechno umíme. Výstava pod tímto názvem se v Galerii U chemiků koná již šestnáctým rokem a uzavírá zároveň výstavní sezonu této školní galerie.

Na kolekci vystavených kreseb a maleb se podíleli klienti dvou zařízení Čtyřlístku – kreativního ateliéru Domova na Liščině a ergodílny rehabilitačního oddělení Domova Barevný svět.  Jejich výtvarné práce jsou inspirovány živou přírodou, předměty běžné denní potřeby i městským prostředím, které je obklopuje.  

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Praha 10. - 12. 6. 2016: Mental Power Prague Film Festival - byli jsme při tom!

Skupinka našich neherců se letos opět vydala do Prahy, tentokrát už na jubilejní 10. ročník festivalu hraných filmů s (ne)herci - Mental Power Prague Film Festival. Tento ročník se však lišil tím, že se na festivalu žádné nové filmy neuváděly, ale na cenu byly nominovány nejlepší filmové počiny uplynulého desetiletí. „Naším“ nominovaným „želízkem v ohni“ byl film Voňavá pochoutka, jenž vznikl v roce 2012 v produkci občanského sdružení Kulturní Ostrava a jako herci se na něm z větší části podíleli právě naši klienti. Z premiéry filmu na festivalu Mental Power v Praze v roce 2012 si odnesl ocenění odborné poroty za mužský herecký výkon náš Jirka Mucha. A tak jsme jeli držet palce znovu přímo do Prahy.

Rovnou z nádraží vedla naše cesta do klubu La fabrika, kde probíhal program prvního festivalového večera s koncerty kapel zvučných jmen včetně legendárního Olympicu. V sobotu honem na prohlídku pražských pamětihodností včetně návštěvy petřínského labyrintu a večer v Paláci Fénix už nás čeká ta největší sláva: předávání filmových cen. S nadějí očekáváme, jak se umístí Voňavá pochoutka. Z vybraných 33 filmů za celé desetiletí jsme se dočkali až ve čtvrté kategorii, kdy Jirka Mucha vyběhl převzít cenu v zastoupení za vedlejší mužskou roli pro Jána Žaludka. Jásali jsme radostí. Po skončení oficiální části tohoto gala večera, jsme měli příležitost popovídat si nejen s jinými neherci, ale také s mnoha členy poroty a moderátory. Samozřejmě se to neobešlo bez fotek na památku… V neděli cestou zpátky domů opravdu máme na co vzpomínat!

Text a foto: Mgr. VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 18. 6. 2016: Zahradní slavnost v Domově na Liščině

Letošní IV. ročník Zahradní slavnosti pořádané Domovem na Liščině, překonal všechny předešlé v návštěvnosti. Zúčastnilo se jí 106 hostů z řad veřejnosti, ale i účinkujících, kamarádů a zaměstnanců z jiných zařízení Čtyřlístku a dobrovolníků.

V bohatém programu celého dne se střídala taneční vystoupení i muzika: neodmyslitelná skupina Rytmy, hostující country skupina a folklorní soubor Morava pod uměleckým vedením paní Marie Herberkové. Zpívalo se a tančilo v rytmu nejznámějších lidových písní. Své cukrářské dovednosti měly možnost předvést nové domácnosti a skupiny Domova na Liščině, pohoštění pro klienty, zaměstnance i příchozí hosty zajišťovala „grilovací partička“, tvořená pracovnicemi v sociálních službách Domova na Liščině, ale zapojili se i zaměstnanci stravovacího provozu. Opékané masíčko a klobásky voněly široko daleko! Další milou tradicí Zahradních slavností jsou kresby portrétů rukou pana Jiřího Gregera, pracovníka v sociálních službách, který na požádání vytvořil portrét každému zájemci. Nejen proto, že počasí letošní Zahradní slavnosti nebývale přálo, ale i díky skvělé atmosféře, budou na ni její účastníci rádi vzpomínat a těšit se na další setkání opět za rok.

Text: Bc. MILADA TOMEŠOVÁ

Foto: KATEŘINA ŠTORKOVÁ, JIŘINA BAIEROVÁ, EDITA JOSEFI

Fotogalerie

 

Ostrava 23. 6. 2016: Den sociálních služeb v Ostravě – Lidé lidem

Téměř tropické letní počasí provázelo letošní ostravský Den sociálních služeb Lidé lidem, jehož dějištěm je tradičně centrum města – Masarykovo náměstí. Obří zastřešenou stagionu lemovaly desítky rozmanitých stánků, prezentujících činnost příspěvkových organizací statutárního města Ostravy, poskytujících sociální služby, ale i neziskovek, působících na území našeho města. Samozřejmě, že při tom nemohl chybět ani Čtyřlístek.

Naše kolegyně, sociální pracovnice Iveta Skoumalová, měla již v dopoledních hodinách plné ruce práce ve stánku příspěvkových organizací města, kde ochotně odpovídala na zvědavé dotazy kolemjdoucích, ale také pomáhala studentům a žákům škol s odpověďmi na kvízové otázky v soutěžích, jimiž pořadatelé zpestřili návštěvníkům tento den. V odpoledním programu pak vystoupili naši bubeníci – členové skupiny Rytmy, kteří sklidili bouřlivý potlesk

a někteří posluchači dokonce vyžadovali přídavek. Ale to už na jeviště vstupoval náš Jirka Mucha spolu s producentkou, paní Ivankou Martákovou, aby předali cenu za nejlepší vedlejší mužskou roli ve filmu Voňavá pochoutka, kterou letos na pražském jubilejním ročníku festivalu Mental Power Prague Film Festival získal Ján Žaludko. Protože si Ján cenu v Praze nemohl převzít osobně, převzal ji za něj představitel hlavní filmové role, Jirka Mucha. Jánu Žaludkovi udělalo ocenění obrovskou radost. Stojí snad jen za připomenutí, že za hlavní mužskou roli v tomto filmu dostal náš Jirka Mucha cenu odborné poroty na premiéře filmu v Praze již v roce 2012.

Text a foto: Mgr. BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 4. 7. 2016: Čtyřlístek vystavuje v Knihovně města Ostravy

V nádherných výstavních prostorách pobočky Knihovny města Ostravy v ulici Jiřího Trnky 10 na Fifejdách se vždy skvěle vyjímají obrazy našich klientů. Výjimkou není ani letošní rok, kdy jsme v přívětivém kulturním prostředí této knihovny uspořádali tradiční prázdninovou výstavu výtvarných prací našich klientů pod názvem Letní příroda.

Autory vystavených obrazů jsou převážně klienti Domova na Liščině, ale i jiných zařízení, kteří pravidelně navštěvují zdejší kreativní ateliér. Právě tady během letošního roku vznikala kolekce maleb, většinou akrylů, inspirovaných často nejen naší přírodou, ale i exotickou faunou, s níž se klienti setkávají při svých oblíbených návštěvách zoologické zahrady. Najdete-li chvíli čas, přijďte se na jejich výstavu, která je zde k vidění ve dnech od 4. července do 30. srpna letošního roku, také podívat. Třeba mezi obrázky objevíte i něco zajímavého ke čtení…!

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ     

Fotogalerie

 

Ostrava 11. 7. 2016: Letní všehochuť v Galerii Ametyst

Tradičně v letních měsících vstupují do výstavní síně Galerie Ametyst Fakultní nemocnice Ostrava prostřednictvím svých obrazů lidé se zdravotním postižením – klienti Čtyřlístku. Svými výtvarnými díly se v této galerii představujeme již osmnáct let. Na letošní výstavní kolekci se podíleli klienti několika zařízení Čtyřlístku v rámci kreativních terapií, a to jak v ergodílně Domova Barevný svět, tak v kreativním ateliéru Domova na Liščině. Letos poprvé se představujeme i několika obrázky zpracovanými neobvyklou technikou - lepenými mozaikami vytvářenými z pedigu autory Karlou Foltovou a Jiřím Muchou v Centru pracovní činnosti.

V Galerii Ametyst se opět setkáváme i s autory, kteří zde vystavují již pravidelně, jako například autorka zdařilých zátiší Ilonka Homolová a její protějšek Jirka Válek z Domova Barevný svět, soustřeďující se na přírodní motivy, či zkušení malíři z Domova na Liščině - Ladislav Kovář a Stanislav Vrbský, jehož celoživotním tématem je pravěký svět lidí i zvířat, nebo Karin Nagyová, jež se nechává volně inspirovat barvami a pracuje různými výtvarnými technikami… Věříme, že i letošní výstava výtvarných dílek klientů Čtyřlístku najde pozorné vnímatele a vnese opět do komorního prostoru Galerie Ametyst letní pohodu a radost.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 13. 7. 2016: Oslava léta na zahradě Domova Barevný svět

Ráno jsme se probouzeli do zamračené oblohy a hustého deště, a tak by nikdo nečekal, že časné odpoledne nás bude vítat modrou oblohou a hřejivým sluncem. Přesně takové počasí jsme si přáli pro zábavné prázdninové odpoledne, jež pro klienty Čtyřlístku připravily na zahradě Domova Barevný svět pracovnice v sociálních službách – Mgr. Vladimíra Kaločová a Bc. Dagmar Drobíková ve spolupráci s kolegyněmi z rehabilitačního oddělení a s psycholožkou organizace, PhDr. Lenkou Černikovskou.

Na zahradě čekala všechny účastníky odpoledne různá překvapení v podobě soutěžních úkolů, jež bylo třeba překonat. Některé byly snadné, jiné vyžadovaly trochu odvahy a zručnosti. Někteří si troufli i na kolo (tříkolku) nebo koloběžku. Pro někoho bylo naopak příjemnější zábavou třeba věšení prádla mezi stromy nebo porážení kuželek, jiní si hravě poradili s luštěním piktogramů anebo s malováním barvami na velké papírové ploše. A kdo si netroufal na nic, přišel (anebo přijel) se alespoň podívat a povzbudit kamarády. Na všechny nakonec čekala voňavá odměna v podobě opékaných párků a sladkou tečkou na konec byly lahodné koláčky, které sponzorsky věnovalo Pekařství Šeděnka ze Staré Vsi nad Ondřejnicí. Velký dík však patří i panu Petrovi Čecháčkovi, jenž všem účastníkům odpoledne věnoval nápoje na občerstvení, aby v tom horkém letním odpoledni nikdo nemusel trpět žízní.  Kdo měl chuť, mohl si pak ještě zatancovat na terase Domova Barevný svět při svižných disco melodiích...

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 16.8.2016: Folklor bez hranic ve Čtyřlístku

Je to již neuvěřitelných 19 let, kdy každoročně v polovině srpna oživuje prázdninovou atmosféru ostravských ulic festival městských folklorních souborů – Folklor bez hranic. Ten letošní byl zahájen v pondělí 15. srpna úvodním koncertem na stagioně olympijského Rio parku na Černé louce. To už jsme ale věděli, že o den později přivítáme dva zahraniční soubory festivalu také u nás ve Čtyřlístku: folklorní soubor L.U.C.I. z daleké Indonésie a folklorní soubor Karpaty ze Slovenska. A jejich návštěva opravdu stála za to!

Tělocvičnu Domova Barevný svět, jež pravidelně hostí koncerty festivalových souborů u nás ve Čtyřlístku, rozzářily jak exotické kroje indonéských hostů z Jakarty, tak jásavý temperament slovenského folkloru a krása slovenských tanečnic. Klienti i jejich doprovody sledovali indonéský soubor doslova se zatajeným dechem, fascinovaní jak hudbou, tak tanečními kreacemi indonéských tanečnic a tanečníků, mezi nimiž nechyběly ani děti. Zato vedoucí pěvecké skupiny folklorního souboru Karpaty, paní Eleonóra Vaníčková-Kapasná, dokázala rozezpívat a roztančit i naše klienty, když jim připomněla krásu slovenských lidových písní, které už dávno hluboce zakořenily také u nás. Strhující tempo mladých tanečníků folklorního souboru Karpaty pak vyvolávalo velké nadšení a bouřlivé ovace publika. Slovenští hosté po vystoupení přijali pozvání k prohlídce Domova Barevný svět a k bezprostředním setkáním s klienty i personálem tohoto zařízení. Nešetřili přitom slovy chvály a obdivu k práci zaměstnanců Čtyřlístku, kteří se snaží věnovat maximální péči klientům, žijícím v tomto domově.        

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

 

Fotogalerie

 

Ostrava 18. 8. 2016: Policisté mezi klienty Čtyřlístku

Krásné dopoledne plné nevšedních zážitků připravili ve čtvrtek 18. srpna klientům ostravského Čtyřlístku příslušníci Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje, ostravské Městské policie a Hasičského záchranného sboru. Setkání se uskutečnilo z iniciativy paní plk. Mgr. Jany Kubošové, vedoucí operačního odboru Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje. S klienty se přišel pozdravit také náměstek ředitele Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje, pan plk. Radim Daněk. Příslušníci policejních sborů i hasičští záchranáři zavítali mezi zdravotně postižené klienty Čtyřlístku do zahrady Domova Barevný svět v Ostravě-Muglinově již poosmé.

Mezi naše klienty přijeli hasiči s dokonale vybaveným hasičským vozem, kde si mohli děti i dospělí vyzkoušet nejen ochranné oděvy hasičů, prohlédnout vnitřní vybavení vozu a dokonce zkusit „hasit“. Letošním překvapením, jež připravili příslušníci dopravní policie, byla kromě policejní octavie terénní čtyřkolka, která se stala doslova hitem malých i velkých. Zvědavost však budil také stánek městské policie, kde bylo možné seznámit se s výzbrojí městských strážníků. Více než padesát klientů ze všech zařízení Čtyřlístku potěšili speciálně vycvičení policejní psi a velkou atrakcí, jež chvílemi zastiňovala i policejní techniku, byli nádherní starokladrubští koně ostravské jízdní policie. Loučili jsme se s našimi hosty jen neradi a také na toto setkání budeme ještě dlouho vzpomínat!

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 27. 8. 2016: Zážitkové dopoledne s ostravskými motorkáři

Nevšední dopoledne plné neobvyklých zážitků připravila pro naše klienty patnáctičlenná skupina ostravských motorkářů, kteří si říkají „Srdcaři“. Na zahradě Domova Barevný svět se uskutečnila v sobotu 27. srpna v dopoledních hodinách doslova motorkářská show. Zúčastnili se jí jak členové klubu, tak jejich přátelé, včetně motocyklového kaskadéra Adama Peschla. Klienti z několika domovů Čtyřlístku tak mohli nejen obdivovat krásu silných strojů – sportovních Hond nebo Ducati, ale i velkých „korábů silnic“ – strojů Harley Davidson, terénní čtyřkolky anebo luxusní Hondy Goldwing 1800, která svým vybavením i komfortem jízdy sklízela snad nejvíc obdivu.

Rozlehlá zahrada Domova Barevný svět umožnila klientům, aby se povozili na těchto silných strojích bezpečné řízených zkušenými motorkáři a prožili alespoň během těch několika málo minut to, co by jim jinak jejich zdravotní stav nemohl dovolit. Motorkáři i motorkářky tak přinesli těmto lidem mnoho nevšedních zážitků, na něž budou ještě dlouho vzpomínat. Skupina „Srdcařů“ se snaží pomáhat zdravotně těžce postiženým dětem a dospělým lidem na Ostravsku a Opavsku nejen finančně, ale i jinými formami, jež představují vždy vítanou změnu, vybočení z každodennosti. Z iniciativy pana Martina Moravce, člena tohoto motorkářského klubu, spolupracují „Srdcaři“ od letošního jara také s ostravským Čtyřlístkem. A jak se zdá, přináší tato „zážitková“ spolupráce radost na obou stranách...    

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 5. 9. 2016: Mozaiky Čtyřlístku v knihovně

V přívětivých prostorách komorní galerie Knihovny města Ostravy v Přívoze se návštěvníci od 5. září do konce října letošního roku mohou opět setkávat s výtvarnými pracemi našich klientů. Poprvé se však představují originálními mozaikovými obrázky, jež vznikají z přírodních materiálů v sociálně terapeutických dílnách našeho Centra pracovní činnosti.

Mezi dílnami, které zde mají naši klienti k dispozici, se těší jejich velké oblibě aranžérská dílna, kde mohou uplatnit svou tvůrčí fantazii i rukodělnou dovednost. Právě tady vznikají jejich mozaiky z přírodních materiálů, mezi nimiž převažuje pedig. Výjimkou však nejsou ani jiné přírodniny. Při intenzivní každodenní práci jednotlivých tvůrců vzniká jeden mozaikový obrázek až měsíc nebo dva, podle individuálních schopností autorů. Přesto je tato technika mezi klienty sociálně terapeutických dílen velmi oblíbená. Mozaiky vznikají v našich sociálně terapeutických dílnách již více než deset let a přinášejí svým tvůrcům opravdu velkou radost. Věříme, že se s nimi o potěšení z půvabu těchto obrázků rádi podělí i návštěvníci knihovny.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ  

Fotogalerie

 

Ostrava 7. 9. 2016: Třebovická olympiáda i Koncert pro lepší svět

Nádherná atmosféra rámovala nejen letošní čtrnáctý ročník Třebovické olympiády v přizpůsobených sportech, který se po dvou letech vrátil do areálu nově zrekonstruovaného domova a chráněného bydlení Čtyřlístku v Třebovicích, ale i odpolední Koncert pro lepší svět, jenž se stal poprvé součástí této sportovní události. Zúčastnilo se jí celkem devět sportovních týmů z Ostravy, Otrokovic a Polska, letos poprvé se k olympiádě připojili také klienti Duhového domu Slezské diakonie v Ostravě. Odpolední Koncert pro lepší svět připravil pro účastníky Třebovické olympiády a pro širokou veřejnost zapsaný spolek radOSTpRAVA a spolu se souborem Rytmy klientů Čtyřlístku na něm vystupovali další zdravotně postižení účinkující – členové skupiny Zpocený Polovoko, Trigon Band Asociace Trigon a skupina Třesk neziskové organizace Mens Sana pod vedením Jiřího Neduhy, Firedog rock a skupina Erar Ešus.

Účastníky Třebovické olympiády v přizpůsobených sportech přišel letos povzbudit také starosta městského obvodu Ostrava-Třebovice, pan František Šichnárek, který si spolu s ředitelem partnerské organizace Čtyřlístku v Polsku – Powiatowego Domu Pomocy Społecznej v Pogórzu, panem Krzysztofem Krzyżanowskim, se zájmem prohlédl prostory nově zrekonstruovaného domova a chráněného bydlení Třebovice, jež otevřely své služby lidem se zdravotním postižením na počátku letošního roku.  Sportovního klání Třebovické olympiády se zúčastnilo téměř padesát sportovců, soutěžících v pěti disciplínách. Absolutní vítězství spolu s putovním pohárem si letos z Ostravy odvezly polské sportovkyně z Pogórze o druhém a třetím místě muselo rozhodnout přetahování lana mezi domácím týmem z Třebovic a Chráněným bydlením Otrokovice. Ukázalo se, že domácí měli přece jenom ještě více sil, a tak nakonec pohár za druhé místo zůstal v Třebovicích, zatímco otrokovičtí se museli spokojit s pěkným třetím místem. Odpoledne se pak většina sportovců přišla pobavit na Koncert pro lepší svět v třebovickém sportovním areálu, nad nímž vysvitlo hřejivé slunce babího léta. Příjemné melodie hostujících kapel lákaly většinu posluchačů nejen k poslechu, ale i k tanci. Všichni se těší, že tato sportovně-kulturní spolupráce bude pokračovat i napřesrok.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ  

Fotogalerie

 

Ostrava 15. 9. 2016: Čtyřlístek na Noci snů

Jeden z posledních letošních opravdu letních dnů patřil i pro naše klienty návštěvě ostravské zoologické zahrady, která uspořádala tradiční Noc snů pro hendikepované děti a dospělé z Ostravy a jejího okolí. Od nás ze Čtyřlístku využila této mimořádné příležitosti více než čtyřicítka klientů a jejich doprovodů z většiny našich zařízení.

Tradiční ´prolog´ Noci snů patřil v amfiteátru zoo oficiálnímu přivítání a také oblíbenému zdobení tváří nebo končetin malých i větších návštěvníků přírodními motivy – komu co libo. A tak se někteří rychle proměnili v lišky, tygry, pardály nebo třeba Spidermany a mohli se směle vydat na prohlídku obyvatel zoo. Čekalo na nás několik zastávek, a kdo chtěl, mohl si pohladit ježka, potěžkat živou krajtu či sloní zub, pohladit zebří kůži, liščí nebo sobolí kožíšek. Nechybělo samozřejmě ani oblíbené krmení kamerunských koziček, jež vítaly ve svém výběhu četné zájemce a přes jejich mírumilovnost naháněly některým i malé kozí růžky trošku strachu. Velké překvapení čtvrtečního večera čekalo na ty, kteří dokázali dojít až k pavilonu slonů indických: tady byly připraveny sloní pamlsky, které mohl každý návštěvník nabídnout jedné ze zdejších slonic. Pohladit si drsnou sloní kůži a vložit do sloního chobotu pamlsek – to byl opravdu nečekaný zážitek, který si spolu s námi nenechali ujít ani členové rady statutárního města Ostravy  – paní doc. Ing. Iveta Vožňáková, Ph.D. a pan ing. Zbyněk Pražák, Ph.D. Ani z letošní Noci snů v ostravské zoo určitě nikdo neodcházel zklamán!   

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 16. 9. 2016: Naši vozíčkáři na Dnech NATO

Zcela jedinečný zážitek umožnila pořadatelská agentura Dnů NATO v Ostravě – Jagello 2000 – pětici našich imobilních klientů z Domova Barevný svět a Domova Třebovice, když jim spolu s doprovody umožnila návštěvu generální zkoušky letošních Dnů NATO na letišti Leoše Janáčka v Mošnově.

Pro pětici těchto kluků na vozíčcích to byla mimořádná příležitost, protože v několika set tisícových davech návštěvníků oficiálních Dnů NATO, by byli určitě více než ztraceni. A tak se už v pátek mohli zúčastnit jakési „předpremiéry“ Dnů NATO, ale v klidu a bez tlačenice. Bylo opravdu na co se dívat, a za necelé tři hodiny, které jsme měli pro tuto návštěvu vymezeny, snad ani nebylo možné prohlédnout si vše, co bylo k vidění. Kluky samozřejmě zajímala hlavně vojenská technika a zbraně – obojživelná vozidla, tanky, ale i lehká obrněná auta se špičkovou výbavou, k vidění byla dokonce i vojenská ambulance a také márnice.  Byli jsme svědky průletu formací vojenských stíhaček, přistání helikoptéry, rychlého zásahu městské policie i se členy jízdní policie proti výtržníkům, zneškodnění organizované skupiny pašeráků, které předvedla celní správa. Viděli jsme také výstavu celní správy s přehlídkou nejrůznějších pašovaných předmětů a úplně nakonec jsme se v jednom vojenském stanu nechali krásně pomalovat maskovacími barvami, což udělalo všem velikou radost. Tím jsme také završili tohle nevšední páteční dopoledne, na něž budeme dlouho vzpomínat. Děkujeme všem pracovníkům agentury Jagello 2000, kteří nám tuto návštěvu umožnili!    

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Dívčí Hrad 16. – 18. 9. 2016: Se Stonožkou „Ruku v ruce za úspěchem“

Ostravský klub Stonožka uspořádal letos poprvé sportovně zábavné setkání lidí se zdravotním postižením ze školských zařízení a organizací poskytujících sociální služby v rámci mikroregionů Ostravsko, Opavsko-Krnovsko-Osoblažsko, Frýdecko-Místecko, Vsetínsko a dalších.

V nádherném prostředí celoročního integračního tábora Stonožka v Dívčím Hradu na Bruntálsku se tak o víkendu sešly desítky lidí se zdravotním postižením a nechyběla mezi nimi ani pětice našich klientů a kamarádů – Dominik Herák a Jan Polhoš z Domova Jandova, Josef Kovář z Podporovaného samostatného bydlení a Aleš Turlej v doprovodu Mgr. Vladimíry Kaločové. Soutěžilo se v minikopané a přehazované, organizoval se štafetový závod a střílelo se ze vzduchovky na terč, jejž tvořila „magická prasátka“. Pro volné chvíle byla připravena řada zábavných úkolů, jako například lovení plovoucích jablíček z nádoby s vodou bez pomoci rukou a mnoho dalších. Je třeba říci, že reprezentanti Čtyřlístku si vedli nadmíru zdatně a odnesli si trofeje ze všech hlavních disciplín. Setkání Ruku v ruce za úspěchem bylo pilotním projektem podpořeným Moravskoslezským krajem, od něhož si organizátoři slibovali, že spojí příjemné s užitečným a v jeho rámci budou působit na fyzickou aktivitu účastníků v čistém prostředí krásného údolí říčky Osoblaha. Není pochyb o tom, že se jim to letos podařilo a lze předpokládat, že zájem o tato setkání v budoucnosti poroste nejen u nás ve Čtyřlístku.        

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ a VLADIMÍRA KALOČOVÁ

   

Fotogalerie

 

Ostrava 20. 9. 2016: Den sportu a zábavy s Nadačním fondem Emil

Netradiční den sportu a zábavy připravil v Ostravě Nadační fond Emil pro hendikepované sportovce. Tento den byl součástí doprovodného programu Světových her hendikepované mládeže 2016 (World Games Prague 2016) a byl pořádán ve spolupráci s Moravskoslezským krajem jako speciální program akce „Otevření handicapovaným, o handicapovaných otevřeně“, jenž se uskutečnil na Jiráskově náměstí v Ostravě. Nechyběli při tom ani naši sportovci ze Čtyřlístku.

I s pingpongovým stolem se na Jiráskovo náměstí vydala trojice našich stolních tenistů – šampionka Marie Horváthová, Aleš Turlej a Josef Kovář v doprovodu své trenérky Vladimíry Kaločové. Po úvodním „zahřívacím kole“ nad zeleným stolem se začali objevovat první zájemci z řad diváků, kteří si chtěli také vyzkoušet stolní tenis. Vedlejší hrací plocha pak patřila ostravským vozíčkářům. Ti si pro změnu vyzkoušeli basketbal na vozíku. Sport tak opanoval Jiráskovo náměstí v Ostravě na celé odpoledne, jež bedlivě sledovalo i populární ostravské Rádio Čas. Nadační fond Emil je neziskovou organizací, pomáhající hendikepovaným dětem a mladým lidem sportovat, a to především formou přímé finanční pomoci. Do dnešního dne fond podpořil přes osm tisíc individuálních sportovců a sportovních klubů. Jeho základním posláním je být symbolem účinné pomoci mladým hendikepovaným sportovcům, pomáhat jim v rámci celé České republiky prostřednictvím sportu překonávat vlastní bariéry, nacházet nové přátele a objevovat ten „svůj“ smysl života. Věříme, že se podobná odpoledne pod jejich patronací budou v Ostravě pořádat častěji…

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 24. 9. 2016: Valíme se Slezskou

Také v letošním roce jsme se zapojili do druhého ročníku zábavné soutěže Valíme se Slezskou, který v sobotu 24. září uspořádala obecně prospěšná společnost TriComUnity pro děti a dospělé ve Slezské Ostravě. Smyslem této zážitkové soutěžní hry je propagace dané lokality, ale i místních organizací a jejich činnosti.

Více než třicet soutěžních dvojic na kolech hledalo podle instrukcí v sobotu ve Slezské Ostravě vybrané lokality – stanoviště, na nichž plnily rozmanité úkoly. Ty byly pestré, akční a splnitelné. Jedno ze stanovišť bylo také v areálu našeho Domova Barevný svět pod patronací našich kolegyň z rehabilitačního oddělení – Jany Duškové a Veroniky Stříbrné. Jednotlivé soutěžní dvojice zde měly plnit jeden ze soutěžních úkolů - vyrobit papírového draka. Podmínkou samozřejmě bylo, aby drak vzlétl. Ukázalo se, že i v limitovaných časových podmínkách si s tím většina soutěžících poradila na výbornou. Neoddělitelnou součástí letošního zábavného dne Valíme se Slezskou, byl také odpolední doprovodný program, který se odehrál před Gymnáziem Hladnov. Vystoupili v něm i naši bubeníci ze skupiny Rytmy pod vedením paní Libuše Gajdové.  

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 20. 9. 2016: Pozvánka na Den otevřených dveří Čtyřlístku

Srdečně zveme na Den otevřených dveří Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, který pořádáme v rámci letošního Týdne sociálních služeb v zařízeních naší organizace ve čtvrtek 6. října 2016 v době od 10.00 do 16.00 hodin.

Navštívit můžete naše pobytové služby – Domov Jandova v Ostravě-Zábřehu, Domov Barevný svět v Ostravě-Muglinově, Domov na Liščině v Ostravě-Hrušově a Domov Třebovice v Ostravě-Třebovicích, chráněná bydlení v Ostravě – Vítkovicích, Třebovicích, ve Slezské Ostravě a v Martinově a sociálně terapeutické dílny Centra pracovní činnosti v Ostravě-Muglinově. Popis jednotlivých služeb, přesné adresy a další kontaktní údaje na jednotlivá zařízení najdete na našich internetových stránkách v sekci Služby. Těšíme se na Vaši návštěvu!

(rw)

Ostrava 8. 9. 2016: Pozvánka na koncert Všechny barvy duhy

Srdečně zveme širokou veřejnost na letošní jubilejní – desátý ročník koncertu Všechny barvy duhy. Uskuteční se v pondělí 10. října v 18.00 hodin na scéně Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě. Jeho letošním hostem bude zpěvačka Monika Absolonová a slovem nás budou provázet přední činoherci dvou ostravských divadel – Pavla Dostálová z Komorní scény Aréna a Jiří Sedláček z Národního divadla moravskoslezského, které je mnohaletým partnerem koncertu.

Diváky již tradičně čeká večer plný nevšedních zážitků, ať již tanečních, hudebních anebo pěveckých v provedení talentovaných lidí se zdravotním postižením. Vedle klientů pořadatelské organizace - Čtyřlístku, bude v programu večera účinkovat letošní vítězka prestižní polské soutěže Zaczarowana Piosenka – Urszula Kowalska, dále členové tanečního souboru Labyrint z Mladé Boleslavi, tanečníci z ostravské Bílé holubice a muzikanti z Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě, ale i členové tanečního klubu Hazard a občanského sdružení Muzikohraní. Koncert se koná již tradičně s podporou Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostravy a městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, letos pod záštitou náměstka primátora města Ostravy pana Mgr. Michala Mariánka. Svou návštěvou koncertu uděláte radost a nepochybně povzbudíte všechny účinkující. Vstupenky na koncert lze zakoupit v předprodeji Národního divadla moravskoslezského anebo ve večerní pokladně Divadla Antonína Dvořáka hodinu před začátkem koncertu.

(rw)

MSK, Ostrava, Moravská Ostrava a Přívoz

Fotogalerie

 

Ostrava 3. 10. 2016: Evropské dny handicapu – mezinárodní turnaj v kopané

V letošním roce se v Ostravě uskutečnil již XXIV. ročník Evropských dnů handicapu, jejichž neodmyslitelnou součástí je již několik let mezinárodní turnaj v přizpůsobené kopané. Českou republiku tradičně reprezentují dva týmy – SK Medvědi ze Čtyřlístku a sportovci z SK Zlín. Jejich zahraničními protějšky byli hendikepovaní sportovci z Trenčína (Slovensko), Cieszyna v Polsku, ze Zsiry v Maďarsku a Ceseny v Itálii.

Atmosféru zahájení turnaje, jehož garantem byl ředitel Čtyřlístku, PhDr. Svatopluk Aniol, pořádně rozehřáli naši bubeníci ze souboru Rytmy a členové souboru mažoretek z Havířova. Fandit našemu týmu přijeli do sportovní haly Ostravské univerzity ve Varenské ulici všichni, kteří právě mohli. Mezi čestnými hosty turnaje nechyběl ani slavný ostravský horolezec a dnes již také senátor Leopold Sulovský a také výkonný ředitel a generální sekretář ostravského Baníku Tomáš Trucha. Hned od počátku turnaje bylo jasné, že síly budou velmi vyrovnané a souboj o první tři místa opravdu tvrdý.

Zdálo se, že jasnými favority budou hráči z Polskaa z Itálie, ale o nic hůře si nevedli ani bojovní Slováci. Turnaj zakončil krásný finálový duel italské Ceseny s polským Cieszynem. Nakonec Poláci obhájili loňské prvenství, druzí skončili Italové a jako třetí slovenští fotbalisté. Čtvrté a páté místo obsadily týmy SK Zlín a maďarský SK Zsira. Čtyřlístek zůstal jako poslední, ale mladé posily z Domova Jandova jsou příslibem, že příště už to možná bude lepší… I tak vítězí všichni, kdo se zúčastní!

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 5. 10. 2016: Divadlo bez bariér ve Čtyřlístku

V rámci letošní přehlídky Divadlo bez bariér, pořádné ostravským Divadlem loutek, k nám do Čtyřlístku zavítali členové unikátního městského Divadla z Pasáže z Banské Bystrice. Jedná se o profesionální komunitní divadlo, které jako jediné svého druhu na Slovensku pracuje s lidmi s mentálním postižením. Ve své činnosti propojuje kulturní, uměleckou a sociálnu oblast. V Banské Bystrici působí již od roku 1995. V Divadle z Pasáže, v Denním centru divadla a v Chráněném bydlení pracuje v současnosti 9 lidí a 14 herců.

K nám do Čtyřlístku přivezli členové souboru pohádku Na paši, jež vznikla na motivy pohádky Marianny Grznárové – Maťko a Kubko, v níž dva herci, jeden loutkoherec a vypravěč ztvárnili příběh veselých valachů výjimečného vzrůstu o tom, co všechno zažili ve své salaši. Divadelního představení, v němž nechyběl medvěd, noční víly ani láska, se zúčastnili klienti z několika zařízení naší organizace a podle diváckého ohlasu – pohádka se všem moc líbila! Pořadateli letošního Divadla bez bariér – Divadlu loutek Ostrava - zároveň děkujeme za to, že nám tento inspirativní zážitek umožnil.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 10. 10. 2016: Desátý ročník koncertu Všechny barvy duhy

V pondělí 10. října patřilo ostravské Divadlo Antonína Dvořáka koncertu Všechny barvy duhy, jehož pořadatelem je již deset let ostravský Čtyřlístek. Více než stovce účinkujících v závěru dvouhodinového koncertu nadšeně aplaudovalo téměř zaplněné hlediště divadla. V desátém ročníku koncertu Všechny barvy duhy účinkovali spolu s klienty Čtyřlístku hendikepovaní posluchači Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě, tanečníci z Bílé holubice, hostující soubor Leporelo z Mladé Boleslavi, baristé z pojízdné kavárny Mental Café a jako zahraniční host jedenáctiletá Urszula Kowalska z Polska. Patronkou účinkujících byla v letošním roce zpěvačka Monika Absolonová. Koncertu se zúčastnili vicekonzulka Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě paní Maria Kovacs, náměstci primátora města Ostravy – pánové Michal Mariánek a Zbyněk Pražák, představitelé krajského úřadu Moravskoslezského kraje, Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a další hosté, mezi nimiž nechyběli ani přátelé z naší partnerské organizace v Polsku.

Skvělými průvodci večerem byla letos opět herecká dvojice – Pavla Dostálová s Jiřím Sedláčkem, kteří dokázali okořenit celovečerní program svěžím vtipem a neotřelými nápady, jimiž spojovali jednotlivá čísla programu. Děti z našeho Domova Jandova otevřely večer hudebně-tanečním vystoupením, v němž si splnily své tajné sny. Nadšený potlesk sklidila jedenáctiletá Anička Opartyová z Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě, jež prokázala obrovský pěvecký talent a obstála na výbornou i v pěveckém duetu s Monikou Absolonovou. Jejím protějškem byla stejně stará Urszula Kowalská – suverénní a neméně talentovaná zpěvačka z Polska, která přes svůj útlý věk disponuje velkým hlasem a slibnou budoucností. K silným zážitkům večera patřilo i vystoupení mladoboleslavského Leporela s taneční kreací Kráska a zvíře, jež se v Ostravě představilo vůbec poprvé. Program koncertu uzavřel tradičně souboru Rytmy, s nímž tentokrát účinkovali členové spolku Muzikohraní a tanečního klubu Hazard. Jak všichni pevně věříme, v příštím roce vstoupí koncertní projekt Všechny barvy duhy do druhého desetiletí své úspěšné existence. Jeho letošní desátý ročník by se však nemohl uskutečnit bez finanční podpory Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostravy a Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, za kterou jim patří náš veliký dík.  

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

MSK, Ostrava, Moravská Ostrava a Přívoz

Fotogalerie

 

Ostrava 16. 10. 2016: Čtyřlístek a Život bez bariér

Prostřednictvím Nadace Emil jsme se mohli v neděli 16. října aktivně zúčastnit výstavy Život bez bariér, kterou ve dnech 14. – 16. října pořádaly Ostravské výstavy a. s. na Černé louce. Kromě stolních tenistů ze Čtyřlístku přizvala Nadace Emil také florbalisty z FBC ABAK Ostrava a ragbisty z Lions Ostrava. Nechyběl při tom ani handbike Nadace Emil.

Velkou radost udělal našim hostitelům i nám Table Tennis Club Ostrava, který si to přišel rozdat s našimi stolními tenisty. Hlavně pro naše tenisová esa – Aleše Turleje a Pepu Kováře muselo být velkým přikvapením setkání s takovými osobnostmi, jako jsou Petr Korbel, Tomáš Demek a Tomáš Tregler. I tito mistři však přesto měli co dělat, aby si poradili s našimi hendikepovanými sportovci, mezi nimiž nechyběla ani dámská opora - Petra Hamroziová. Byl to v každém případě příjemně prožitý den plný nečekaných zážitků. Nadaci Emil za to patří náš veliký dík a těšíme se snad někdy příště na další setkání!

Text: (rw) a fotografie z archivu Nadace Emil

Fotogalerie

 

Mladá Boleslav 1. – 4. 11. 2016: Byli jsme na festivalu Slunce svítí všem

Naše hudební skupina Rytmy letos poprvé reprezentovala Čtyřlístek na IX. ročníku přehlídky zájmové umělecké činnosti lidí s mentálním postižením ´Slunce svítí všem´, pořádané Společností pro pomoc mentálně postiženým – pobočným spolkem Mladá Boleslav, Centrem 83 – poskytovatelem sociálních služeb Mladá Boleslav a Základní školou speciální v Mladé Boleslavi ve dnech 1. – 4. listopadu letošního roku pod záštitou primátora města Mladá Boleslav.

Pro všechny účastníky přehlídky připravili její organizátoři bohatý program, který tvořily nejen koncerty, ale i nejrůznější zážitkové akce. Patřila mezi ně velmi zajímavá exkurze do automobilky Škoda Mladá Boleslav, kde se naši klienti seznámili s výrobou světoznámých Škodovek, prohlédli si výrobní linky i montážní  halu, odkud pak vedly jejich kroky to mladoboleslavského automobilového muzea, kde je čekala nablýskaná plejáda historických i moderních vozů pyšnících se značkou Škoda a odpoledne se mohli osvěžit v městském bazénu. Večer patřil koncertu známé pražské skupiny The Tap Tap z Jedličkova ústavu, při němž si zájemci mohli také zatancovat a nakonec čekalo všechny v kavárně Václav další hudební překvapení – k tanci a poslechu pozvali naše klienty Míša Šrámková s Petrem Kolářem. Následující den byl doslova hudebním maratonem. V Městském divadle se uskutečnily celkem tři koncerty pro žáky a studenty mladoboleslavských škol. Chvíle odpoledního volna pak využili někteří členové naší skupiny Rytmy  k návštěvě místní minizoo a večer se uskutečnil slavnostní galakoncert za účasti představitelů města, sponzorů a široké veřejnosti. Vystoupení skupiny Rytmy odměnil dlouhotrvající potlesk diváků, kteří si nakonec ještě vynutili přídavek. Jsme rádi, že skupina Rytmy i tentokrát reprezentovala Čtyřlístek na výbornou.

(rw)

Fotografie: DAGMAR DROBÍKOVÁ a VLADIMÍRA KALOČOVÁ

Fotogalerie

 

Praha 7. 11. 2016: Výstava Pomáháme fotografiemi

V pražské TaKavárně Jedličkova ústavu a škol na Vyšehradě dnes vrcholí projekt Pomáháme fotografiemi, jenž se koná pod organizační záštitou Nadačního fondu Niké. Prostřednictvím tohoto projektu chtějí organizátoři finančně pomoci poskytovatelům sociálních služeb, kteří se do projektu zapojili. Dnes ve 14.00 hodin se v TaKavárně v Praze uskuteční vernisáž výstavy fotografií, jež do tohoto projektu zaslalo celkem deset poskytovatelů sociálních služeb z celé České republiky včetně našeho Čtyřlístku. Z každé jednotlivé organizace zapojené do projektu vybere odborná porota dva nejlepší snímky, jež půjdou do veřejné dražby, a jejich výtěžek bude věnován těmto organizacím ve prospěch klientů. Patrony projektu jsou známí čeští fotografové – Lenka Hatašová a Robert Vano.

Poprvé byly fotografie zapojeného do projektu Pomáháme fotografiemi veřejně prezentovány ve výstavní síni olomouckého Domu armády 10. října letošního roku, odkud se v listopadu přestěhovaly do hlavního města.  Více informací o projektu Pomáháme fotografiemi můžete najít na facebookových stránkách pořadatelů na adrese https://www.facebook.com/pomahamefotografiemi/. Zapojit se může samozřejmě i vy!  Naše organizace zaslala do soutěže fotografie zachycující  zajímavé okamžiky ze života našich klientů, které najdete i v zápatí této naší aktuality.

BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 21. 11. 2016: Setkání seniorů Čtyřlístku

V jídelně klientů Domova Barevný svět se v odpoledních hodinách uskutečnilo tradiční setkání bývalých zaměstnanců – seniorů naší organizace. V tomto předadventním čase se u nás sešlo více než padesát čilých dam a pánů, které stále ještě zajímá všechno, co je spojené s děním na jejich bývalém pracovišti. Se vším, co se ve Čtyřlístku v posledním roce odehrálo nového, jaké úspěchy jsme zaznamenali a jaké změny na nás čekají v následujícím období, je seznámil ředitel organizace, PhDr. Svatopluk Aniol.

Pak už samozřejmě přišla řada na dotazy a vzpomínky. Někteří  naši senioři přišli vyzbrojeni alby s fotografiemi, aby si nad nimi společně s dalšími kolegy zavzpomínali na události a zážitky minulých let. Bylo vidět, že se většina z nich stále zajímá o život ve Čtyřlístku, s jehož klienty i zaměstnanci  udržují mnozí z nich trvalé kontakty. A jsou rádi, že ani mateřská organizace na ně nezapomíná.

Text a foto: (rw)

Fotogalerie

 

Ostrava 29. 11. 2016: Den dárců

Pražské Fórum Dárců / Czech Donors Forum, letos poprvé vyhlásilo 29. listopad jako Den dárců. Právě tento den by měl být do budoucnosti příležitostí pro ocenění a poděkování dárcům nejrůznějších neziskových organizací, z nichž mnohé se bez této podpory nemohou obejít, přestože jejich činnost je v mnoha případech pro naši společnost nepostradatelná. Také pro naši organizaci znamená přízeň dárců velkou pomoc.

V uplynulém desetiletí uzavíral ostravský Čtyřlístek ročně 50 – 70 darovacích smluv, které se týkaly jak darů finančních, tak věcných. Mezi našimi dárci jsou jednotlivci, přispívající na sociální účely ve prospěch klientů třeba i menšími finančními částkami, ale zato pravidelně, třeba každý měsíc, již několik let. Mnohdy jsou to lidé, kteří se sami někdy ocitli v těžké životní situaci, mají v rodině hendikepovaného člověka anebo se zdravotně postiženými lidmi přišli někdy do styku a vědí, jak je péče o ně náročná. Podporují nás malé i větší firmy, jejichž pomoc je směřována ke zlepšení životních podmínek klientů – na nákup vybavení a doplňků k zútulnění jednotlivých domácností, na zakoupení nákladných rehabilitačních pomůcek, na podporu volnočasových aktivit – sportovních, kulturních anebo společenských. Vítaná však může být někdy i pomoc takříkajíc ´nehmotná´, třeba ve formě zážitků, jež dokáží udělat velikou radost a klienti na ně dlouho vzpomínají. Jedním z příkladů by tak mohla být dlouholetá spolupráce naší organizace s Krajským ředitelstvím Policie České republiky v Ostravě, jež pro naše klienty pořádá každoročně letní setkání se záchrannými sbory:  policisty – příslušníky dopravní a jízdní policie, městské policie a hasiči. Nadšení mezi klienty budí také setkání se členy motorkářského klubu Srdcařů, kteří letos již dvakrát proměnili jejich všední dny v neobvyklý svátek silných strojů, na kterých se mohli také svézt. Nevšedním zážitkem jsou ohňostroje pořádané v předvánočním čase Bezpečnostní agenturou TKL pro klienty Čtyřlístku v zahradě našeho Domova Barevný svět… Radost však mohou udělat třeba i volné vstupenky na sportovní utkání, na koncert anebo na divadelní představení. Pomoc může mít různé formy a všem našim dárcům jsme opravdu velmi vděční za to, že pomáhají tam, kde je to třeba, že na nás nezapomínají a mají pochopení pro potřeby, záliby a zájmy lidí - dětí i dospělých - o něž pečujeme. Věříme zároveň, že se Den dárců ujme a stane se povzbudivou příležitostí, jak navazovat ještě lepší kontakty mezi těmi, kteří chtějí obdarovávat a těmi, kteří jejich pomoc opravdu potřebují, a jak pro sebe nacházet vzájemné pochopení. Dnu dárců zkrátka držíme palce!

BOHDANA RYWIKOVÁ

PR manažerka Čtyřlístku   

Ostrava 29. 11. 2016: Advent plný andělů

Eico – Eko-info centrum Ostrava, uspořádalo v úterý 29. listopadu v Impact Hub Ostrava již XI. ročník benefice Advent plný andělů, jehož motto znělo: „Velké věci vznikají z těch malých…“ Smyslem tohoto večera byla především pomoc neziskovým organizacím, jež u nás v Ostravě působí v oblasti sociálních služeb a snaží se pomáhat lidem s různými typy zdravotního postižení. Již poněkolikáté se k této iniciativě připojila i naše organizace, spolu s dalšími neziskovkami, jako jsou AlFi, Charita Ostrava – charitní střediska sv. Lucie a Gabriel, Mens Sana, Sdružení Bes a Spirála o. p. s.

Ne náhodou připadl tento večer právě na letošní Den dárců, neboť jeho součástí byla také ocenění pro „dobré anděly, kteří pomáhají, i když nemusejí“. Nebyli to jen dárci, ale také dobrovolníci a další obětaví lidé, pomáhající všude tam, kde je toho třeba. Symbolického anděla, jenž vyšel z kreativního ateliéru Čtyřlístku, jsme v rámci tohoto večera věnovali jedné z našich dárkyň, paní Jarmile Hlavičkové, jež se ze svého nevysokého důchodu snaží již několik let podporovat zdravotně těžce postižené klienty jednoho z našich domovů. Paní Hlavičková se sice tohoto večera zúčastnit nemohla, ale anděla jí samozřejmě rádi předáme při jiné příležitosti. Součástí benefice Advent plný andělů byl také bohatý kulturní program, v němž vedle dalších účinkujících – souboru Chorodia, zpěvačky Elišky Růžičkové, kapely Třesk a dalších, nechyběl ani náš soubor Rytmy, jenž sklidil bouřlivé ovace publika. Tuto událost, nad níž převzala záštitu starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, paní ing. Petra Bernfeldová, podpořili Impact Hub Ostrava, městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Ostravské komunikace, a. s., Wichterlovo gymnázium Ostrava a Rádio Čas.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 1. 12. 2016: Advent plný křídlení...

Jedenáctiletou tradici má také festival dobročinnosti – Advent plný křídlení, jehož dějištěm je již několik let multifunkční hala Gong v Dolní oblasti Vítkovic a hlavním pořadatelem Nadační fond Křídlení. S originálními adventními a vánočními dárky se zde letos představilo celkem 46 neziskových organizací, pro něž je tato benefiční událost nejen výbornou příležitostí, jak se zviditelnit, ale výtěžek z prodeje jejich výrobků je také významnou pomocí při zajištění jejich další činnosti. Ani letos při této události nechyběl náš Čtyřlístek.

Soubor Rytmy spolu se členy Muzikohraní manželů Plecháčkových zahajoval v rámci Adventu plného Křídlení slavnostní program k 10. výročí osvětové kampaně Celé Česko čte dětem. Nadšeně jim tleskal celý zaplněný sál a z první řady také jeden z nejpopulárnějších českých spisovatelů – Michal Wiewegh. Naši klienti se však na letošním „Křídlení“ prezentovali nejen jako muzikanti, ale i jako úspěšní baristé v pojízdné kavárně Mental Café, jež se tradičně pyšní nejen výbornou kávou, ale také dobrými sladkostmi.  Zájem veřejnosti o letošní Advent plný křídlení byl tak obrovský, že nápor návštěvníků nezvládly ani eskalátory v multifunkční hale Gong, které na nějakou dobu dokonce vypověděly službu. Večer završila charitativní dražba výtvarných artefaktů z dílen neziskových organizací. Čtyřlístek byl zastoupen i tady krásným keramickým andělem z ergodílny rehabilitačního oddělení. Finanční výtěžek z této dražby půjde opět ve prospěch klientů naší organizace.

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 3. 12. 2016: Vánoční turnaj ve stolním tenisu

Tělocvična Domova Barevný svět v Ostravě – Muglinově byla již podvacátéprvé dějištěm Vánočního turnaje ve stolním tenisu pro sportovce s mentálním postižením – pátého ročníku Memoriálu Václava Benedíka. Sjelo se k nám celkem osm sportovních týmů jak z Ostravy, tak z různých koutů Moravy – Havířova, Města Albrechtic, Frýdku-Místku, ze Zašové a Šumperka. Nejpočetněji byla ovšem zastoupena hostitelská organizace, náš Čtyřlístek, v jehož barvách bojovalo čtrnáct stolních tenistů, mezi nimi i bývali klienti a vynikající sportovci, olympijští medailisté Jarmila Kunderová a Jan Kubík. Roli rozhodčích přijali dobrovolníci ze Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením, kteří s klienty Čtyřlístku také celoročně trénují a po celých jedenadvacet let existence turnaje jsou jeho neodmyslitelnými spolupracovníky.

Tradičně se soutěžilo v pěti kategoriích – po dvou kategoriích mužů a žen, jedna kategorie patřila začátečníkům.  Síly byly mnohdy velmi vyrovnané, a tak není divu, že o místa na stupních vítězů se bojovalo velmi tvrdě.  Nad zeleným stolem se v roli soupeřek ocitly i mnohaleté spolubojovnice – Marie Horváthová ze Čtyřlístku a Jarmilka Kunderová. Obě nakonec vystoupily na stupně vítězů: jako první Jarmila Kunderová a druhá Marie Horváthová, když třetí místo zůstalo neobsazené. V kategori B žen vybojovala pro Čtyřlístek další prvenství Karla Foltová, druhé místo připadlo Ivetě Rajzové ze šumperského Vincentina a třetí Zdeňce Liškové z týmu SK Nováci Města Albrechtic. V kategorii A mužů si vedl nejlépe Jan Pokuta ze sportovního klubu Domova pro osoby se zdravotním postižením v Zašové - reprezentant Českého svazu mentálně postižených sportovců, který ve finálovém souboji porazil Jana Kubíka, bojujícího v barvách SK Sluníčko za Čtyřlístek, a jako třetí se za nimi umístil náš Josef Kovář z SK Sluníčko. V kategorii B mužů stanul nejvýš na stupních vítězů Ivo Chodurek z Města Albrechtic, jako druhý se umístil Jiří Spousta z SK Beskyd Frýdek-Místek a na třetím stupni stanul Marek Samlík z ostravského Praposu. Mezi začátečníky zazářili na stupních vítězů Jaroslav Novotný z SK Chachaři SPR Poruba, o druhé a třetí místo se podělili reprezentanti Čtyřlístku – Jan Polhoš a Dominik Herák. Vítězi však byli všichni, kteří se letošního Vánočního turnaje ve stolním tenisu zúčastnili, neboť každý z nich se snažil vydat ze sebe to nejlepší. Chvíle vítězství i proher s nimi prožíval ředitel organizace, PhDr. Svatopluk Aniol, sportovce přišli povzbudit senátor a bývalý slavný horolezec Leopold Sulovský a náměstek primátora města Ostravy, Mgr. Michal Mariánek.  Letošní Vánoční turnaj ve stolním tenisu pro sportovce s mentálním postižením podpořily finančně i věcnými cenami společnosti VAE Controls, s. r. o., FRAMA s. r. o., Primus Laundry Equipment, Christeyns, s. r. o., Bezpečnostní agentura T. K. L., stavební společnost HSF Systém a Auto Hruška.  Patří jim za to náš velký dík.

Text a fota BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 5. 11. 2016: Charitativní mikulášské promítání s Českou televizí

Podobně jako v minulých letech, také letos jsme obdrželi pozvání z České televize do ostravského kina Cinestar na Charitativní mikulášské promítání vánoční pohádky, která bude mít svou televizní premiéru o Vánocích. Pravidelně tak zve Česká televize na toto slavnostní promítání děti z dětských domovů, pěstounských rodin, azylových domů, zájmových skupin a ze zařízení sociálních služeb. Proto mezi diváky v hledišti nechyběli ani naši klienti z Domova Barevný svět a Domova Jandova.

Tentokrát se promítala výpravná pohádka Slíbená princezna s Martou Dancingerovou a Janem Cinou v hlavních rolích. Film vznikl na motivy známé pohádky Karla Jaromíra Erbena Zlatovláska, ale v tomto filmovém přepisu je nejen mnohem víc humoru, jak už to k českým filmovým pohádkám patří, ale také napětí, dobrodružství a trikové efekty. Na návštěvníky slavnostního promítání čekala v Cinestaru i milá překvapení v podobě pohádkových postaviček Jů a Hele, filmových kostýmů, které pak mohli vidět na pohádkových postavách na filmovém plátně a také drobné mikulášské dárky, jež udělaly stejnou radost, jako krásná pohádka v adventním čase…  České televizi patří za pozvání i tento zážitek náš velký dík!

Text a foto: (rw)  

Fotogalerie

 

Ostrava 12. 12. 2016: Vzácná návštěva z firmy Gamin

Vzácná návštěva zavítala mezi naše klienty v Domově Jandova z ostravské firmy Gamin. Firma se specializuje na měřicí a laboratorní zařízení, ale má i řadu dalších aktivit. Již několik let spolupracuje také s naší organizací a finančně přispívá na zlepšení životních podmínek klientů (např. na nákupy rehabilitačních a jiných pomůcek či přístrojů) našeho Domova Jandova. Na sklonku letošního roku mezi ně zavitaly tři představitelky firmy - její obchodní a marketingová ředitelka paní Mgr. Radana Brábníková, marketingová specialistka paní Ing. Martina Gecíková a office manažerka paní Renáta Sabolová.

Všechny tři dámy se živě zajímaly nejen o každodenní život klientů domova, ale také o všechny změny, jimiž toto zařízení v posledních několika letech prošlo a jaké na ně ještě čekají. Se zájmem si prohlédly jednotlivé domácnosti a popovídaly si s našimi nejmladšími klienty, kteří jejich návštěvu s nadšením přivítali. Vedoucí domova, paní Bc. Jana Vejlupková, také obdržela symbolický šek na finanční dar od firmy Gamin, který v příštím roce využijeme zejména na volnočasové aktivity klientů. Děkujeme!

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ

Fotogalerie

 

Ostrava 14. 12. 2016: Ohňostroj pro Čtyřlístek

Krásně poetický podvečer, postříbřený jemně padajícími sněhovými vločkami, předznamenal letošní zimní překvapení, které nám na zahradě Domova Barevný svět v podobě ohňostroje připravil v těchto adventních dnech pan Jan Tomický – majitel bezpečnostní agentury T. K. L.

Mezi sněhovými vločkami sledovali barevnou podívanou klienti Domova Barevný svět i jejich kamarádi z Domova na Liščině a společně se nechali unášet krásou světelných efektů. A ti, kteří se nemohli přijít podívat na zahradu, sledovali světelnou show alespoň z oken nebo balkonů svých domovů.  „Trošku jsem se bál toho rámusu, ale krásně jsem se bál,“ svěřil se Jirka Válek, kterému se ohňostroj moc líbil a také se na něj velmi těšil. Za tento nevšední předvánoční zážitek patří panu Tomickému určitě velký dík!

Text a foto: (rw)

Fotogalerie

 

Ostrava 15. 12. 2016: Cena hejtmana Moravskoslezského kraje

Moravskoslezský kraj vyhlásil letos XIII. ročník soutěže o Cenu hejtmana Moravskoslezského kraje, jíž jsou každoročně oceňováni autoři děl literárních, výtvarných, publicistických, zpravodajských a jiných, která přispívají k poznání problémů občanů se zdravotním postižením a podporují myšlenku jejich společenské integrace. Naše organizace letos přihlásila do této soutěže dvě výtvarné práce klienta Čtyřlístku, pana Ladislava Kováře z Domova na Liščině – obrazy nazvané Čína a Žirafa.

Pan Kovář patří ke zkušeným malířům a jeho díla byla již mnohokrát vystavována na veřejnosti, jako například v Galerii Ametyst, v pobočkách Knihovny města Ostravy anebo ve výstavní síni Střední průmyslové školy chemické a Gymnázia Akademika Heyrovského v Ostravě-Zábřehu – v Galerii U chemiků a jinde. Pan Kovář rád navštěvuje kreativní ateliér Domova na Liščině a řada jeho obrázků zdobí stěny společných prostor nebo pokojů klientů tohoto domova. Věřili jsme, že se jeho obrázky budou líbit i porotě, která rozhoduje o ocenění jednotlivých soutěžících. Přihlásilo se jich deset a porota vybírala z dvanácti výtvarných prací. Ve čtvrtek jsme se spolu s panem Ladislavem Kovářem zúčastnili slavnostního udílení Cen hejtmana moravskoslezského kraje, které se uskutečnilo v nádherných výstavních prostorách Galerie výtvarného umění v Ostravě.  Bohužel, naše naděje se tentokrát nenaplnily, pana Kováře cena minula. Tři hlavní Ceny hejtmana si za své malby odvezli klienti z centra ambulantních a pobytových služeb Santé v Havířově – ze stacionáře pro dospělé Lipová. Pěkný zážitek si však pan Kovář z Galerie výtvarného umění přece jen odnesl: bylo jím setkání a milá slova povzbuzení přímo od pana hejtmana, prof. Ivo Vondráka a také od vedoucí oddělení kultury Moravskoslezského kraje, paní ing. Jitky Koščákové. Panu Kovářovi však udělal radost i dárek, jako cena útěchy – obrázkový kalendář s pamětihodnostmi Moravskoslezského kraje, který si prohlédl ještě v galerii společně se svým doprovodem, pracovnicemi kreativního ateliéru: Maruškou Herákovou a Martinou Skýbovou. A příští rok se do soutěže určitě přihlásíme znovu.  

Fotogalerie