Vaše pozice: Čtyřlístek » O Čtyřlístku » Kalendárium » Události v roce 2001

Události v roce 2001

LEDEN 2001

Mistrovství republiky ve stolním tenise

19.-20.1. V Hradci Králové se uskutečnilo Mistrovství republiky ve stolním tenise mentálně postižených. Naše město bylo zastoupeno 9 hráči /4 muži a 5 ženami/. V silné konkurenci 60-ti nejlepších závodníků se z ostravského ústavu probojovali na stupně vítězů Marie Ruská, jež obsadila 2.místo, a Jiří Stach, který přivezl bronzovou medaili. Oba si tím zajistili nominaci do reprezentačního týmu, který bude v červenci hájit barvy České republiky na Mistrovství Evropy ve Frankfurtu nad Mohanem ve Spolkové republice Německo.

Zimní olympiáda

21.-26.1. Celorepublikové sportovní klání se konalo v Krkonoších. České hnutí speciálních olympiád tam opět pořádalo soutěže v běhu na lyžích. S menším přídělem sněhu se muselo spokojit 243 závodníků, z nichž 9 bylo z ostravského ústavu. S 6 zlatými medailemi se vrátilo 5 dívek ze Stacionáře v O.-Muglinově a 4 zlaté si přivezli pánové z Domova pro dospělé v O.-Hrušově. Naši lyžaři tak opět potvrdili, že patří ve všech disciplínách - v bězích na 50 až 1 000 m a ve štafetě - k nejlepším v republice.

Nové návštěvní prostory

24.1. Slavnostní otevření nových návštěvních prostorů v hale budovy Stacionáře v O.-Muglinově. Rodiče tak mají možnost setkávat se s dětmi ve větším soukromí a pohodlí. Zajistí jim to tři dřevěné kóje vybavené kvalitním a estetickým nábytkem, který v ceně 100 000,- Kč zakoupila sponzorsky firma Trakce.

ÚNOR 2001

Karneval

21.2. Tradiční karneval, který každoročně pořádají pro klienty Stacionáře, diagnostického oddělení a Domova pro dospělé vychovatelky a děti ze specializovaných výchovných skupin Stacionáře, opět prokázal, že fantazie tet ve vymýšlení nápaditých masek je opravdu nevyčerpatelná. Krásné masky nejen kroužily v tanečním reji, ale také soutěžily a bavily se u různých atrakcí.

Zahájení tanečních

27.2. V Domově pro dospělé v O.-Hrušově slavnostně zahájili taneční hodiny. První, nebo možná i druhé krůčky po parketu si vyzkoušelo 15 párů složených z klientů tohoto zařízení a dívek ze Stacionáře v O.-Muglinově. Průvodci taneční abecedou a společenským chováním byli "taneční mistři" z řad vychovatelů. Výuka pokračovala ve 14-ti denních intervalech až do listopadu. S první taneční hodinou bylo spojeno i slavnostní otevření nové místnosti pro muzikoterapii.

Zahájení tanečních

 

BŘEZEN 2001

Rozšíření internátního bydlení

21.3. Téměř na den přesně byla po roce otevřena druhá etapa internátního bydlení v Domově pro dospělé v O.-Hrušově. V pěkném třípokojovém bytě našlo nový pohodlný domov dalších 6 klientů tohoto zařízení. Byt se skládá ze 2 třílůžkových ložnic, společného obývacího pokoje, kuchyňky a sociálního zařízení. Všechny tyto prostory jsou bezbariérové. Současné tři byty internátu tak 15 mentálně postiženým mužům nabízejí více soukromí, samostatnosti, ale také povinnosti se o sebe starat. Na slavnostní otevření byli pozváni i jejich rodiče a opatrovníci.

Třebovický ples

23.3. Tradiční ples, který každoročně pořádá Sdružení rodičů a přátel ústavu ve spolupráci s Týdenním a denním pobytem pro mládež v O.-Třebovicích, se uskutečnil v sále Domova -penzionu pro důchodce O.-Porubě. Byl ve znamení zámeckých bálů. Uvedly ho šermířské souboje, kterým přihlížely krásné dámy v historických kostýmech. Organizátory může těšit, že zájem klientů ze všech zařízení ústavu i mentálně postižených žijících v rodinách byl obrovský a všichni se až do večerních hodin dobře bavili.

DUBEN 2001

Plavecké závody

7.4. Jubilejního 10. ročníku plaveckých závodů, které pravidelně pořádá Sdružení pro pomoc mentálně postiženým - Humanita Ostrava, se zúčastnili také klienti ústavu. Mezi 49 závodníky z Čech i Moravy nechyběli ani dva úspěšní plavci ze Školy života v O.-Vítkovicích. Ti v roce 1999 bojovali o medaile na letních světových hrách Speciálních olympiád mentálně postižených, jež se konaly v USA.

Muglinovské jarní cvrlikání

10.4. Druhý ročník "Muglinovského jarního cvrlikání" - přehlídky zpěvu, tance, divadla i recitace - organizátoři, diagnostické oddělení, pojali v indiánském stylu. Potěšitelné je, že v tělocvičně Stacionáře vystoupili klienti ze všech zařízení ústavu a ukázali tak, co všechno se dokáží naučit. Pobavili sebe i své kamarády. Odměnou jim byl bouřlivý potlesk i voňavé velikonoční perníčky ve tvaru ptáčka Cvrlika.

Muglinovské jarní cvrlikání

 

KVĚTEN 2001

Sportovní hry

17.5. Ústav společně s odborem sociálních věcí MMO byl pořadatelem 6.sportovních her seniorů a klientů ústavu, které se opět konaly v hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí. Závodníci, rozděleni do11 šestičlenných družstev, museli splnit 11 soutěžních disciplín, jako vázání uzlů, skládání puzzlí, hod na cíl atd. Ústav reprezentovali sportovci ze Stacionáře v O.-Muglinově a Domova pro dospělé z O.-Hrušova. Ceny vítězům i drobné dárky všem účastníkům vyrobili mentálně postižení.

Sportovní hry

 

Den otevřených dveří

24.5. Všechna zařízení ústavu byla od 9.00 do 16.00 hod. otevřena odborníkům i veřejnosti. Zájemci si prohlédli ústavní prostory a jejich vybavení i získali podrobné informace o komplexní péče, kterou ústav v denních, týdenních i celoročních pobytech poskytuje klientům od tří let do stáří. V tomto roce měli zájem o návštěvu ústavu především rodiče postižených dětí, kteří uvažují o případném využití služeb ústavu.

Beruška v Divadle loutek

31.5. "Z pohádky do pohádky" bylo téma IV.ročníku výtvarné soutěže Beruška, kterou pro děti ze sociálních, zdravotnických a speciálních školských zařízení pořádá Dětské centrum v O.-Zábřehu. Zájem o účast v soutěži je každoročně obrovský. Porota posuzovala 333 výkresů, textilních koláží a trojrozměrných předmětů zaslaných z 27 institucí z celé republiky. Vyhodnocení Berušky se uskutečnilo v Divadle loutek a bylo spojeno jako vždy s vernisáží vítězných prací. Ve foyer divadla byla díla vystavena do konce června.

Návštěva z Francie

22.-24.5. Tři dny pobýval v několika zařízeních ostravského ústavu francouzský odborník Jean-Maria Vizioz, který v Bretani pracuje s mentálně postiženými dětmi. Ocenil vysokou úroveň péče, vybavení zdravotní technikou i odbornou úroveň pracovníků.

ČERVEN 2001

Den dětí

1.6. Program Dne dětí organizátoři, diagnostické oddělení ústavu, připravili ve spolupráci se sportovním gymnáziem v Zábřehu a gymnastickým klubem Vítkovic. Malé sportovkyně povzbudily svým výkonem i postižené děti, které si chtěly na trampolíně, kruzích i žíněnkách vyzkoušet, co dokáží. A tak v tělocvičně Stacionáře O.-Muglinově "trénoval" jeden velký gymnastický oddíl.

Vítězové turnaje

1.6. Již pošesté přijeli sportovci ze Školy života v O.-Vítkovicích z národního turnaje v přehazované s vítězným pohárem. V kategorii unified, v níž hrají 4 handicapovaní a 2 trenéři, nemají ostravští zřejmě soupeře. Turnaj se každoročně koná v Dřevěnicích u Jičína za účasti více než 30 družstev mentálně postižených sportovců z celé republiky.

Den dětí s rodiči

3.6. Společnou neděli plnou her, soutěží a kulturních vystoupení prožili děti s rodiči ve Stacionáři v O.-Muglinově. Příbuzní si mohli také prohlédnou místnosti pro nejrůznější terapie a podívat se na ukázky canis a hipoterapie. O obě moderní léčebné metody, o koníčky i psy, byl velký zájem.

Den dětí s rodiči

 

Skautské odpoledne

8.6. Ani nepřízní počasí se nedali odradit členové 43. skautského střediska Modrý šíp z O.-Zábřehu, a tak místo zahrady postavili stany v prostoru tělocvičny Stacionáře v O.-Muglinově a přichystali všechny atrakce, které si pro děti připravili. Na konec, jako vždy se zpívalo s kytarou. Prostě skvělé odpoledne se skvělými kamarády.

Skautské odpoledne

 

Úspěch fotbalistů

17.6. Vítězství přivezli fotbalisté SK Medvědi z Týdenního a denního pobytu pro mládež z O.-Třebovic. V národním turnaji unified, který ve spolupráci s Českým hnutím speciálních olympiád pořádal ústav v Městě Albrechticích, se utkalo 10 družstev z celé republiky. Nejlepším střelcem turnaje byl Radim Teru z chráněných bytů v Muglinově, který vsítil 14 branek.

Pravěk v Galerii Ametyst

18.6. Monotematickou expozicí se představil kreativní ateliér, jež je součástí Domova pro dospělé, v Galerii Ametyst ve Fakultní nemocnici v O.-Porubě. Tvůrci, klienti ústavu i zájemci ze školských či dalších sociálních institucí, kteří ateliér navštěvují, se nechali inspirovat pravěkem. Obrazy na hnědém balícím papíře připomínaly díla pravěkých lidí, jak se dochovala na nástěnných jeskynních malbách.

Úspěch v Polsku

15.-17.6. Mimořádný úspěch zaznamenali ve Škole života v O.-Vítkovicích na 10. ročníku hudebního festivalu pro děti a mládež Zlatý tón v polském Rybniku, kde byla letos poprvé vyhlášena soutěž pro postižené, získali Grand prix - Velkou cenu festivalu. V 30 minutovém programu zazněly v podání 5 klientů ústavu a tří vychovatelek flétny, harmonika, sólový i sborový zpěv.

Předání tužkovníků

19.6. Ve Škole života v O.-Vítkovicích pro Sokol Hrabůvka, který je organizátorem školní ligy házené, vytvořili pro hráče i trenéry netradiční ceny - keramické tužkovníky. Každý z objednaných 200 kusů těchto nádobek byl originál. Ozdoby vymýšlel a vyráběl Martin Svoboda. Inspiraci hledal hlavně v pohádkových knížkách a jejich ilustracích.

Nadšení pro bowling

25.6. Více než šedesát klientů ústavu využilo pozvání provozovatelů ostravského centra Planet bowling v nákupním centru Futurum, aby si zahrálo kuželky v tomto příjemném a moderním prostředí. A mnohým to šlo na výtečnou.

Slavnostní chvíle

29.6. Tradiční předávání "vysvědčení" ve specializovaných výchovných skupinách je vždy slavnostní událostí pro děti i jejich rodiče a prarodiče. Všichni se těší na dlouho připravované vystoupení i následné dobroty, které paní vychovatelky svým svěřencům každoročně připraví. A samotné ocenění? To je pěkný obrázek i s bonbónky.

SRPEN 2001

Folklór bez hranic

14.8. Klientům z několika zařízení ústavu se v tělocvičně Stacionáře v O-Muglinově představily účastníci ostravského folklórního festivalu - soubory Javorček a Lipa z Bratislavy a soubor Danaj a cimbálová muzika Strážničan ze Strážnice. Zvláště slovenští hosté festivalu byli bouřlivě přivítáni, protože v souboru Javorček tančí mentálně postižení z Domova sociálních služeb pro děti a dospělé. Úspěch měli i tanečníci a hudebníci ze Strážnice se svými temperamentními jihomoravskými melodiemi, které na závěr vystřídala známá píseň Beskyde, Beskyde..., kterou si publikum zanotovalo společně s účinkujícími.

Folklór bez hranic

 

Křtění Jáji a Páji

16.8. Rovných deset malých kmotrů měli dva lamí kluci, kteří se narodili v ostravské zoologické zahradě začátkem léta. Byly jimi děti ze Stacionáře v O.-Muglinově. Při výběru jmen se nechaly inspirovat večerníčkovskými postavami dvou nezbedných kluků - Jáji a Páji. Křest to byl skutečně slavnostní - na zdraví obou mláďat létaly v ZOO i dětské "rychlé špunty". A oslavenci? Ti si napřed vypili svou sklenici mléka a pak se nechali od dětí hladit a ochotně pózovali i fotografům.

Křtění Jáji a Páji

 

ZÁŘÍ 2001

Velkorysý peněžní dar

6.9. Štědré dárkyni, osmaosmdesátileté paní Miladě Mackové, která ústavu věnovala 100 000,- Kč, přišly poděkovat v doprovodu ředitelky ústavu ing. Tamary Šeligové děti ze Stacionáře v O.-Muglinově.

Slavnost čtyřlístku

13.9. V pohádkové království se jako mávnutím kouzelného proutku proměnila zahrada Stacionáře v O.-Muglinově. Klienti tohoto zařízení a diagnostického oddělení si tak připomenuli 10. výročí otevření tohoto rozsáhlého komplexu, kde je také umístěno i rehabilitační oddělení. Oslava začala průvodem dětí v maskách. V čele jeli dva koníci s vlajkonoši, za nimi kráčeli bubeníci, pištci a pohádkové bytosti, které dětem posléze zadávaly různé úkoly, jak už to v pohádkách bývá. Osvobozovala se krásná princezna, s vodníkem se lovily ryby, s princem vyhrávalo štěstí, s něžnou vílou Muglinkou, která byla patronkou celého dne, se muselo sportovat, protože projít původní mokřiny, nebylo vůbec jednoduché. Odměna u všech 8 stanovišť byla skutečně sladká včetně cukrové vaty a zmrzliny.

Slavnost ČtyřlístkuSlavnost Čtyřlístku

 

ŘÍJEN 2001

Rekonstrukce TDPM

2.10. Slavnostní otevření budovy Týdenního a denního pobytu pro mládež v O.-Třebovicích, která díky pochopení zřizovatele, městu Ostrava, byla během 3 letních měsíců nákladem 9 miliónu korun zrekonstruována. Objekt bývalých jeslí a mateřské školy, sloužící ústavu od r.1989, potřeboval nejen rozsáhlou opravu, ale vzhledem k potřebám rodičů a postižených dětí i bezbariérové řešení vstupu i interiéru. Další výrazné zásahy do dispozičního uspořádání stavby nyní lépe vyhovují speciálnímu provozu ústavu sociální péče, který i v tomto zařízení může přijímat děti a mládež s kombinovanými vadami. Změny doznalo i průčelí budovy, jež nyní lépe zapadá do okolí - bývalého zámeckého parku.

Hry bez hranic

7.10. V rámci Česko-francouzských dnů věnovaných handicapovaným se uskutečnily Hry bez hranic, v nichž o prvenství bojovalo 6 družstev mentálně postižených sportovců z Moravskoslezského kraje a francouzské Bretaně. Ústav reprezentovaly dvě družstva, a to mladí z Týdenního a denního pobytu pro mládež a ze Školy života, kteří si odnesli vítězný pohár. Pořadatelem této mimořádné akce bylo ostravské Sdružení pro pomoc mentálně postiženým ČR. Třicet šest soutěžících muselo splnit řadu disciplín, inspirovaných zdejším regionem - hornickým městem, valašskou chalupou i zimou na horách. Např. se prolézalo štolou, vozilo uhlí, stlaly postele, sbíraly vajíčka i řepa, jezdilo na trojlyži, stavěl sněhulák atd. Ústav se podílel na výrobě kulis v mimořádných rozměrech 4x15 m.

Hry bez hranicHry bez hranic

 

Čs.- francouzské dny

8.-9.10. Zapojení dospělých mentálně handicapovaných do práce, pomoc v osobním životě, emancipace, výchovné systémy a vzdělávací metody, to byla témata odborného semináře IX.ročníku ostravských Česko-francouzských dnů věnovaných handicapovaným. Garantem programu byl ostravský ústav. Vzájemná výměna zkušeností mezi francouzskými a našimi odborníky začala mezi Ostravou a rehabilitačním centrem v Remeši. Od roku 1999 spolupráce pokračuje s Bretaní s pracovníky asociace Zlatý déšť. Letošní program dnů byl poprvé rozšířen o drogovou problematiku.

Mistrovství Moravy a Slezska

20.10. S třemi zlatými, jednou stříbrnou a jednou bronzovou medailí se vrátilo z III.mistrovství Moravy a Slezska 11 stolních tenistů z Ústavu sociální péče pro mentálně postižené Ostrava. Turnaj, pořádaný pod záštitou Českého svazu mentálně postižených sportovců, se konal ve Zlíně za účasti 77 hráčů. Je potěšitelné, že z našeho města se 6 závodníků kvalifikovalo na mistrovství republiky v Hradci Králové.

Umělci postiženým

21.10. Při příležitosti výstavy Dům a byt, kterou pořádá každoročně v Ostravě společnost Terrinvest, se konala v Polském domě charitativní aukce významných českých umělců. Svá díla dali do dražby malíři Zdeněk Hajný, Kristián Kodet a Vladimír Komárek a známý fotograf Jadran Šetlík. Výtěžek 84 000,- Kč putoval po symbolickém předání šeku ředitelce ústavu na konto této sociální instituce.

Výročí Školy života

29.10. Desáté výročí otevření Školy života v O.-Vítkovicích si klienti tohoto zařízení připomenuli společně s rodiči i bývalými žáky v sále Nadace Telepace. Příbuzní si mohli prohlédnout vystavené výrobky a vyslechnou prostřednictvím písniček, jak jejich děti pracují, jak se učí i baví. Během uplynulé dekády prošlo Školou života, která nabízí pouze denní pobyt, 60 žáků ve věku od 15 do 26 let.

LISTOPAD 2001

Setkání VI…

22.11. Ve foyer Komorní scény Aréna se uskutečnila vernisáž výtvarných prací klientů ústavu. Malbou, dřevěnými plastikami i keramickými výrobky se tradičně představil kreativní ateliér, jež je součástí Domova pro dospělé v O.-Hrušově. Slavnostní chvíle obohatili svým vystoupením klienti z několika zařízení ústavu. Expozice tvořila výtvarný rámec festivalu Arénka a trvala do 3. listopadu 2001.

Úspěch na Arénce

26.30.11. S mimořádným úspěchem se opět setkalo vystoupení klientů ústavu na Arénce, přehlídce dětské tvorby, kterou pořádá každoročně pro divadelní soubory z celé republiky Komorní scéna Aréna. Tradičními účastníky jsou děti z diagnostického oddělení v O.-Muglinově, které pravidelně přicházejí s ukázkou dramaterapie. Účinkující z Domova pro dospělé v O.-Hrušově si připravili taneční číslo. Slova uznání vyslovila i odborná porota.

Úspěch na Arénce

 

Dvě stě tisíc korun

29.11. Ředitelka ústavu ing. Tamara Šeligová převzala od generálního ředitele Moravskoslezských tepláren, a.s., Francoise Habérgrea velkorysý sponzorský dar v hodnotě 200 000,- Kč. Tento významný ostravský podnik získal polovinu této částky za titul Podnikatel roku 2000, zdvojnásobil ji a rozhodl se peníze věnovat na sociální účely. Předání tohoto vysokého finančního příspěvku organizaci se zúčastnil i primátora města Ostravy ing.Čestmír Vlček.

PROSINEC 2001

Mikulášská besídka

6.12. Čertů víc než v pekle, ale i krásných andělů se v tělocvičně Stacionáře v O.-Muglinově objevilo při tradiční Mikulášské besídce. Postarali se o to studenti Střední průmyslové školy chemické z O.-Zábřehu, kteří přidali i pěkný program. Zahráli na housličky i kytaru, zazpívali a zatančili a nakonec předvedli pohádku o Červené Karkulce. A pak už jenom rozdávali, i ti povedení čerti, dětem sladkosti a dárečky.

Mikulášská besídka

 

Mikulášské nadílky

7.12. Mikulášské nadílce v Týdenním a denním pobytu pro mládež v O.-Třebovicích a v Dětském centru v O.-Zábřehu byli přítomni rodiče a další příbuzní postižených dětí. K pěkné předvánoční atmosféře přispěly i samotné děti, které společně s vychovatelkami si připravily pěkný program. Dětské centrum si při této příležitosti připomnělo i 10. výročí otevření tohoto zařízení pro nejmenší.

Studenti dětem

10.12. Děti za Stacionáře v O.-Muglinově chtěli před vánocemi potěšit i studenti Střední a vyšší zdravotní školy, kteří chodí pravidelně do ústavu na praxi. Připravili si hned několik loutkových pohádek, které se všem moc líbily. A samozřejmě nezapomněli ani na sladkosti.

Besídka pro rodiče

14.12. Cvičení s kruhy a hudební číslo předvedly děti ze specializovaných výchovných skupin Stacionáře svým rodičům, kteří přišli na tradiční vánoční besídku. Program hezkého dopoledne obohatili také hosté - žáci zvláštní školy z Poruby. Ti dětem zahráli několik pohádek a zatančili.

Diskotéka Rádia Kiss Morava

14.12. V pořadí již pátá diskotéka Rádia Kiss Morava se výjimečně konala v DK Vítkovice a ústav na ni pozval klienty z dalších ústavů našeho kraje. Diskžokejové z Rádia Kiss Morava opět nezklamali a "rozjeli" hudební show ve svižném tempu. Nejkrásnější ovšem bylo závěrečné "rozebírání" dárků, které rádio shromáždilo ve velkém množství pod svými vánočními stromy v hypermarketech Tesco.

Vánoční turnaj ve stolním tenise

15.12. Trvalému zájmu hráčů se těší Vánoční turnaj ve stolním tenise, který ve spolupráci s ústavem pořádá ostravská pobočka Sdružení pro pomoc mentálně postiženým ČR. V tělocvičně Stacionáře v O.-Muglinově se u zelených stolů sešlo téměř 60 hráčů z Ostravy, Města Albrechtic, Ostravice a Zlína. I když vítězové jednotlivých kategorií byli vyhodnoceni, nakonec vyhráli všichni, protože pod vánočním stromečkem každý našel svůj dárek.

Velká vánoční besídka

20.12. Velká především svým bohatým programem, který připravily odborné pracovnice rehabilitačního oddělení v O.-Muglinově. Zdramatizovaly známou pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících a v obsazování rolí nezapomněly ani na děti, které mají v péči. Sedm trpaslíků si zahrálo sedm kluků ze Stacionáře. Nápadité režijní ztvárnění (dílo všech nadšených autorek) počítalo i s tím, že většina malých herců jsou slovně nekomunikující děti. Pečlivé zkoušky přinesly ovoce - úspěch představení byl obrovský.

Velká vánoční besídka